Morgan Masterpiece Horse Show

July 21-23, 2000

Sunnyview Expo Center, Oshkosh, WI



Judge: Janet Keesling, Noblesville, IN

Class Entries & Results:

Class 1. Fitting & Showmanship 17 & Under [ 5 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
3rdLM Windsong Bay Kirsten Kryka, Diane Griedl
4thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
5thWrightful Heir Alyssa Kryka, Diane Griedl
Class 2. In Hand - Geldings - Yearling & Under [ 1 entries]
1stHylee's Galaxy Bay Howard Backe
Class 3. In Hand - Geldings - 2 Year Olds [ 2 entries]
1stHylee's Babylon Jane Steffington
2ndKalal Affair to Remember Kalal Morgan Farm
Class 4. In Hand - Geldings - 3 & 4 Year Olds [ 1 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
Class 5. In Hand - Geldings - 5 Years & Up [ 6 entries]
1stMirabel's Dartanyan Timothy & Brenda Olson
2ndAll Hail to the Chief Julia Spanbauer
3rdGraycliff Jumbi Bay Lynn Yelton
4thSKM Naughty But Nice Alicia Witzke
5thMs Chinooki M/M Alexander Irvine
6thLignite Emyrsi Claudia Shipshock
Class 6. In Hand - Geldings - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stMirabel's Dartanyan Timothy & Brenda Olson
2ndHylee's Babylon Jane Steffington
Class 7. Amateur In Hand - 4 Years & Under [ 2 entries]
1stHylee's Danifino Paula Graves, Paula Graves
2ndECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba, Dr. L.M. Dzuba
Class 8. Amateur In Hand - 5 Years & Up [ 6 entries]
1stWoodnbrook High-N Mighty Franci Hagen, Wood-N-Brook, Inc.
2ndBusy Signal Randall Collins, Randall & Ellen Collins
3rdKennan's Supreme Air Angie School, A. School / J. Julson
4thSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
5thLM Windsong Bay Kirsten Kryka, Diane Griedl
6thLignite Emyrsi Claudia Shipshock, Claudia Shipshock
Class 9. In Hand - Fillies - Weanlings [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 10. In Hand - Fillies - Yearlings [ 1 entries]
1stHylee's Passion Jane Steffington
Class 11. In Hand - Mares - 2 Year Olds [ 2 entries]
1stWGF Cajun Flaire Wingait Farms
2ndHylee's Tear Jerker Karla Busche
Class 12. In Hand - Mares - 3 & 4 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 13. In Hand - Mares - 5 Years & Up [ 2 entries]
1stDuna-Nora Deborah Lee J. Sevenson / G. Olesen
2ndM S Shamrock's Chardonnay M/M Alexander Irvine
Class 14. In Hand - Mares - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stHylee's Passion Jane Steffington
2ndWGF Cajun Flaire Wingait Farms
Class 15. Sport Horse In Hand [ 6 entries]
1stPrairie Run Bambi Susie Weiss
2ndHylee Artful Dodger Tatum Westphal
3rdKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
4thStrut'n Radiant Sol Jerry James
5thLignite Emyrsi Claudia Shipshock
6thFV Touch of Gold Monica Lang
Class 16. In Hand - Colts - Weanlings [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 17. In Hand - Colts - Yearlings [ 1 entries]
1stTSWF Prevailing Wind Elmer Rubow
Class 18. In Hand - Colts - 2 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 19. In Hand - Stallions - 3 & 4 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 20. In Hand - Stallions - 5 Years & Up [ 3 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffington
2ndKennan's Supreme Air A. School / J. Julson
3rdFV Touch of Gold Monica Lang
Class 21. In Hand - Stallions - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffington
2ndTSWF Prevailing Wind Elmer Rubow
Class 22. Classic Pleasure Driving - Adult Exhibitor [ 7 entries]
1stGraycliff Jumbi Bay Lynn Yelton
2ndChurch Road Dono Rick & Jody Giese
3rdECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
4thRustic V's Chances R Wendy & Dean Meyer
5thHobnob's Adam Bruce Hagerty
6thCreole Cajun Classic Bonita Anderson
Class 23. English Pleasure Jr. Exhibitor 14-17 [ 8 entries]
1stGuns and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndMirabel's Dartanyan Brenda Olson, Timothy & Brenda Olson
3rdE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine, Doug & Debbie Irvine
4thE.H.M. The Ransom Note Andrea Irvine, Doug & Debbie Irvine
5thBPM Sweet April Command Megan Sandee, Megan Sandee
6thSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
Class 24. Hunter Pleasure - Novice Horse [ 13 entries]
1stIndian Summer Sparkler Caryn Possell
2ndPrairie Run Bambi Susie Weiss
3rdCosmos Keystone Suzie Weiss
4thNight Shadows Black Russ Donna Mae Cole
5thLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck
6thHylee Artful Dodger Tatum Westphal
Class 25. English Pleasure AOTS [ 11 entries]
1stHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher
2ndAll Hail to the Chief Julia Spanbauer
3rdIllumination Victoria Telasko
4thRustic V's Twilite Sens Jennifer Keberlein
5thHylee's Silk Gown Lady LeRoy & Doretta Umnuhs
6thMs Chinooki M/M Alexander Irvine
Class 26. Pleasure Driving - 4 Year Olds [ 1 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
Class 27. Western Pleasure Jr. Exhibitor 13 & Under [ 5 entries]
1stThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
3rdLLS Sir Lancelot Rachel Ladd, Jennifer Pendleton
4thRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert DeGregorio
5thWestwood Symphony Brittany duMonceaux , Crystal Allor
Class 28. Western Pleasure Walk & Trot 12 & Under [ 2 entries]
1stThe Scholar Jack Eide, Jo Miller
2ndTug Hill Alibi Will Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
Class 29. Pleasure Driving - 2 Year Olds [ 1 entries]
1stRustic V's American Made Wendy & Dean Meyer
Class 30. Road Hack [ 4 entries]
1stClonmel Count Cobra J. Sheehan / S. Schrodt
2ndSummit's Southern Comfort Erin Lunn
3rdSolaris Alberio Jamie Sowers
4thSparkling Bayberry Wine Cindy & Rick Sanders
Class 31. Hunter Pleasure - 3 Year Olds [ 4 entries]
1stNight Shadows Black Russ Donna Mae Cole
2ndLady Val Victoria Diane Mako
3rdStrut'n Radiant Sol Jerry James
4thDavison's For the Moment Gretchen Wojtas
Class 32. Classic Pleasure Driving Jr. Exhibitor 17 & Under [ 11 entries]
1stRoyal M Kodi Andrew Williamson, Rocking Horse Morgans
2ndMinion's Invisible Ink Katie Goodpaster, Harriet & Katie Goodpaster
3rdCreole Cajun Classic Natalie Anderson, Bonita Anderson
4thSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
5thLiberty Bend Capt McLeod Karyl Hylle, Karyl Hylle
6thHobnob's Adam Claire Hagerty, Bruce Hagerty
Class 33. Park Saddle - Junior Horse [ 1 entries]
1stArboria Bewitched Richard Cecchettini
Class 34. Western Pleasure AOTS [ 2 entries]
1stWhere The Sidewalk Ends Teresa DeGregorio
2ndMNK Made To Play Danielle & Chris Peters
Class 35. English Pleasure - Mares [ 3 entries]
1stSimply Adorable Joyce Soboleski
2ndFunquest Dudet M/M Alexander Irvine
3rdBonnie Lee Arianna Jill Eide
Class 36. Western Seat Equitation Jr. Exhibitor 17 & Under [ 5 entries]
1stThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
2ndKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
3rdSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
4thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins, Arlene Berzins
5thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
Class 37. English Pleasure Jr. Exhibitor 13 & Under [ 5 entries]
1stKentview Captivator Nicole Meyer, Wendy & Dean Meyer
2ndHylee Successful Cindy Sawatske, Jackie Sweeney
3rdUp Hyre It's About Time Tasha Smazinski, Tasha Smazinski
4thBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
5thLM Windsong Bay Kirsten Kryka, Diane Griedl
Class 38. Pleasure Driving - 3 Year Olds [ 1 entries]
1stECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
Class 39. Hunter Pleasure AOTS [ 9 entries]
1stHot Maple Rum Wendy Meyer
2ndTug Hill Alibi Sumac Morgans, Eugene Dietz
3rdCosmos Hollister Stephanie Boda
4thSeason's Major Triumph Amy Hales
5thCosmos Keystone Suzie Weiss
6thWNB Impossible Dream Wood-N-Brook, Inc.
Class 40. English Pleasure - Stallions/Geldings [ 5 entries]
1stCabot French Pepper Richard Cecchettini
2ndClaredy Paradox Eastwich Morgans
3rdKEW Deverell Kim Pitsch
4thMs Chinooki M/M Alexander Irvine
5thLove To Wynne Candy Hirsch
Class 41. Hunter Pleasure Jr. Exhibitor 13 & Under [ 8 entries]
1stRustic V Crusader Nikki Bennet, Wendy & Dean Meyer
2ndTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
3rdC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
4thThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
5thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
6thLLS Sir Lancelot Rachel Ladd, Jennifer Pendleton
Class 42. Pleasure Driving - Ladies [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 43. English Pleasure - Novice Horse [ 6 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke
2ndMS Hot Tomale Tracy Mayer
3rdRustic V's Thunderheart Wendy & Dean Meyer
4thFunquest Dudet M/M Alexander Irvine
5thMs Chinooki M/M Alexander Irvine
6thChandel Joyride Lori Anne Kruger
Class 44. Classic Pleasure Driving - Junior Horse [ 2 entries]
1stECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
2ndRustic V High Falootin Wendy & Dean Meyer
Class 45. Pleasure Driving - Novice Horse [ 1 entries]
1stE.H.M. Up For Ransom Doug & Debbie Irvine
Class 46. Hunt Seat Equitation Jr. Exhibitor 14-17 [ 9 entries]
1stKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndLW Aces Wild Jessica Mullholand, Robert & Jessica Mullholand
3rdHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
4thCosmos Keystone Tricia Jennings, Suzie Weiss
5thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
6thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
Class 47. Saddle Seat/Hunt Seat Pleasure - Walk & Trot [ 4 entries]
1stThe Verdict JW Alyssa Wick, Lyle & Colleen Wick
2ndM.S. Tornado Kelsey Irvine, Julie Spanbauer
3rdBowood's Beam Town Rachel Pricer, Westwood Farm
4thClaredy Paradox Danielle Wich, Eastwich Morgans
Class 48. Classic English Pleasure - Limit [ 10 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke
2ndT.H.I. Kaduka Tana Peterson
3rdChandel Total Eclipse Lori Anne Kruger
4thRoyal M Kodi Rocking Horse Morgans
5thECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
6thVega'a Kanthaka Lyle & Colleen Wick
Class 49. Pleasure Driving - Amateur [ 6 entries]
1stAll Hail to the Chief Doug Irvine, Julia Spanbauer
2ndHylee's Moon Phantom Sarah Moses, Sarah Moses
3rdCingate Kamakiri Molly Brackett, Molly Brackett
4thWalk This Way Patty Katz, Bill & Patti Katz
5thJW Faire Play Bill Katz, Bill & Patti Katz
6thWoodnbrook High-N Mighty Franci Hagen, Wood-N-Brook, Inc.
Class 50. Western Pleasure - Novice Horse [ 7 entries]
1stRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
2ndStrut'n Radiant Sol Jerry James
3rdKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
4thBeck's Lilly of the Vall Beck's Valley Farm
5thFV Touch of Gold Monica Lang
6thCosmos Hollister Stephanie Boda
Class 51. Western Pleasure Jr. Exhibitor 14-17 [ 3 entries]
1stThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
2ndSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
3rdSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
Class 52. Pleasure Driving Jr. Exhibitor 17 & Under [ 3 entries]
1stGuns and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndBPM Sweet April Command Megan Sandee, Megan Sandee
3rdHi-Mist Cat Dancing Paula Graves, Paula Graves
Class 53. Hunter Pleasure - 4 year olds [ 5 entries]
1stClonmel Leading Heiress Jack & Karen Sheehan
2ndSummit's Perfect Gem Arlene Berzins
3rdNight Out Peggy Boege
4thCosmos Hollister Stephanie Boda
5thHylee's La Fenice Ron & Kirsten Johnson
Class 54. Western Pleasure - Ladies [ 4 entries]
1stEdge of Night VeeAnn Wood, VeeAnn Wood
2ndWestwood Symphony Billie Allor, Crystal Allor
3rdBeck's Lilly of the Vall Arlene Berzins, Beck's Valley Farm
4thMNK Made To Play Danielle Peters, Danielle & Chris Peters
Class 55. UPHA Pleasure Driving - 3 Year Olds & Under [ 1 entries]
1stWGF Cajun Flaire Wingait Farms
Class 56. Hunter Pleasure - Amateur [ 10 entries]
1stHot Maple Rum Jennifer Keberlein, Wendy Meyer
2ndLangtree's Hooligan Cher Kruger, Linda Kvanbeck
3rdTroika's Marko Polo Linda Kvanbeck, Linda Kvanbeck
4thClonmel Southern Belle Susan Schrodt, J. Sheehan / S. Schrodt
5thDavison's For the Moment Gretchen Wojtas, Gretchen Wojtas
6thTug Hill Alibi Diane Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
Class 57. Park Harness - Open [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 58. Pleasure Driving - Stallions/Geldings [ 1 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffington
Class 59. Western Seat Equitation Jr. Exhibitor 13 & Under [ 3 entries]
1stLLS Sir Lancelot Rachel Ladd, Jennifer Pendleton
2ndRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert DeGregorio
3rdThe Scholar (Jr Ex) Kristian Miller, Kristian Miller
Class 60. English Pleasure - 3 Year Olds [ 2 entries]
1stHylee's Danifino Paula Graves
2ndHi-Mist Last Chance Wingait Farms
Class 61. Western Pleasure - 3 Year Olds [ 4 entries]
1stIron Forge Got The Blues David & Theresa Kroells
2ndRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
3rdLady Val Victoria Diane Mako
4thStrut'n Radiant Sol Jerry James
Class 62. Classic Pleasure Driving - Limit [ 3 entries]
1stRoyal M Kodi Rocking Horse Morgans
2ndChurch Road Dono Rick & Jody Giese
3rdECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
Class 63. Saddle Seat Equitation Jr. Exhibitor 14-17 [ 11 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
2ndE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine, Doug & Debbie Irvine
3rdE.H.M. The Ransom Note Andrea Irvine, Doug & Debbie Irvine
4thVega'a Kanthaka Leslie Frid, Lyle & Colleen Wick
5thBPM Sweet April Command Megan Sandee, Megan Sandee
6thHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
Class 64. Hunter Pleasure - Ladies [ 11 entries]
1stH.C.R. Thirty Eight Spec Linsey Adams, Linsey Adams
2ndIndian Summer Sparkler Caryn Posell, Caryn Possell
3rdLangtree's Hooligan Cher Krueger, Linda Kvanbeck
4thClonmel Southern Belle Susan Schrodt, J. Sheehan / S. Schrodt
5thClonmel Count Cobra Kelly Koppie, J. Sheehan / S. Schrodt
6thRegency Heirborn Teresa DeGregorio, Robert DeGregorio
Class 65. Pleasure Driving AOTS [ 1 entries]
1stBusy Signal Randall & Ellen Collins
Class 66. Park Saddle - Open [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 67. Western Pleasure - Amateur [ 6 entries]
1stEdge of Night VeeAnn Wood, VeeAnn Wood
2ndMNK Made To Play Danielle Peters, Danielle & Chris Peters
3rdWhere The Sidewalk Ends Robert DeGregorio, Teresa DeGregorio
4thKEW Deverell Jenny VanBogart, Kim Pitsch
5thWestwood Symphony Crystal Allor, Crystal Allor
6thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
Class 68. Classic Pleasure Driving Jr. Exhibitor 17 & Under [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 69. English Pleasure - Ladies [ 11 entries]
1stChandel Joyride Lori Anne Kruger, Lori Anne Kruger
2ndHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher, Mary Todd Kaercher
3rdAll Hail to the Chief Julie Spanbauer, Julia Spanbauer
4thCingate Kamakiri Molly Brackett, Molly Brackett
5thIllumination Victoria Telesko, Victoria Telasko
6thClaredy Paradox Michele Wich, Eastwich Morgans
Class 70. Saddle Seat Equitation Jr. Exhibitor 13 & Under [ 9 entries]
1stRoyal M Kodi Andrew Williamson, Rocking Horse Morgans
2ndKentview Captivator Nicole Meyer, Wendy & Dean Meyer
3rdHobnob's Adam Claire Haggerty, Bruce Hagerty
4thHylee Successful Cindy Sawatske, Jackie Sweeney
5thIron Forge Got The Blues (JE) Kayla Kuss
6thCreole Cajun Classic Natalie Anderson, Bonita Anderson
Class 71. Pleasure Driving - Mares [ 1 entries]
1stHylee's Dirty Dancing Jane Steffington
Class 72. Suitability For Carriage/Classic Driving - 4 Years Old & Under [ 2 entries]
1stKalal Affair to Remember Kalal Morgan Farm
2ndRustic V High Falootin Wendy & Dean Meyer
Class 73. AMHA Hunt Seat On The Flat Medal Class [ 7 entries]
1stThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
2ndHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
3rdTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
4thKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
5thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
6thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
7thSolaris Alberio Jamie Sowers, Jamie Sowers
Class 74. Carriage Driving - Reinsmanship [ 3 entries]
1stCosmos Rokytok Suzie Weiss
2ndLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck
3rdOsiris Howard Backe
Class 75. Carriage Driving - Turnout [ 2 entries]
1stCosmos Rokytok Suzie Weiss
2ndLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck
Class 76. Carriage Driving - Working [ 2 entries]
1stLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck
2ndCosmos Rokytok Suzie Weiss
Class 77. Western Pleasure - Stallions/Geldings [ 4 entries]
1stKEW Deverell Kim Pitsch
2ndKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
3rdStrut'n Radiant Sol Jerry James
4thMNK Made To Play Danielle & Chris Peters
Class 78. English Pleasure - 4 Year Olds [ 3 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
2ndHylee's Hoopensocker Tom & Trevor Tweeten
3rdRustic V's Thunderheart Wendy & Dean Meyer
Class 79. Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor 14-17 [ 8 entries]
1stLW Aces Wild Jessica Mullholand, Robert & Jessica Mullholand
2ndHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
3rdCosmos Keystone Tricia Jennings, Suzie Weiss
4thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
5thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
6thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins, Arlene Berzins
Class 80. Classic English Pleasure - Adult Exhibitor [ 9 entries]
1stRoyal M Kodi Rocking Horse Morgans
2ndWoodnbrook Bellogia Wood-N Brook, Inc.
3rdKEW Deverell Kim Pitsch
4thRustic V's Chances R Wendy & Dean Meyer
5thT.H.I. Kaduka Tana Peterson
6thChandel Total Eclipse Lori Anne Kruger
Class 81. Pleasure Driving - Gentlemen [ 1 entries]
1stJW Faire Play Bill Katz, Bill & Patti Katz
Class 82. Western Pleasure - Mares [ 2 entries]
1stBeck's Lilly of the Vall Beck's Valley Farm
2ndSummit's Perfect Gem Arlene Berzins
Class 83. Classic English Pleasure - Junior Horse [ 2 entries]
1stMinion's Invisible Ink Harriet & Katie Goodpaster
2ndECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
Class 84. Hunter Pleasure - Stallions/Geldings [ 7 entries]
1stHylee Unmistakable Tom & Trevor Tweeten
2ndClonmel Count Cobra J. Sheehan / S. Schrodt
3rdTug Hill Alibi Sumac Morgans, Eugene Dietz
4thPrairie Run Bambi Susie Weiss
5thKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
6thSeason's Major Triumph Amy Hales
Class 85. English Pleasure - Amateur [ 9 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses, Sarah Moses
2ndWoodnbrook High-N Mighty Franci Hagen, Wood-N-Brook, Inc.
3rdIllumination Victoria Telesko, Victoria Telasko
4thBPM Sweet April Command Megan Sandee, Megan Sandee
5thRustic V's Twilite Sens Jennifer Keberlein, Jennifer Keberlein
6thMS Hot Tomale Tracy Mayer, Tracy Mayer
Class 86. Hunter Pleasure - Mares [ 5 entries]
1stClonmel Southern Belle J. Sheehan / S. Schrodt
2ndH.C.R. Thirty Eight Spec Linsey Adams
3rdRustic V Sailor Girl Becky Haskell
4thBeck's Lilly of the Vall Beck's Valley Farm
5thHylee's La Fenice Ron & Kirsten Johnson
Class 87. Park Harness - Junior Horse [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 88. AMHA Saddle Seat Medal Class [ 9 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
2ndRoyal M Kodi Andrew Williamson, Rocking Horse Morgans
3rdE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine, Doug & Debbie Irvine
4thHylee Successful Cindy Sawatske, Jackie Sweeney
5thFunquest Dudet (Jr Ex) Alison Egan, Alison Egan
6thMs Chinooki Libby Coumbe, M/M Alexander Irvine
Class 89. Pleasure Driving - Jr. Horse Championship [ 2 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
2ndECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
Class 90. Western Pleasure - Jr. Exhibitor Stake [ 5 entries]
1stThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
2ndSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
3rdRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert DeGregorio
4thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
5thLLS Sir Lancelot Rachel Ladd, Jennifer Pendleton
Class 91. Western Equitation - Walk/Trot [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
Class 92. Combination Class - Ride/Drive [ 1 entries]
1stBusy Signal Randall & Ellen Collins
Class 93. Hunt Seat Equitation - Jr. Exhibitor 13 & Under [ 5 entries]
1stThe Scholar (Jr Ex) Kristian Miller, Kristian Miller
2ndTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
3rdRustic V Crusader Nikki Bennet, Wendy & Dean Meyer
4thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
5thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
Class 94. Western Pleasure - Amateur Stake [ 4 entries]
1stEdge of Night VeeAnn Wood, VeeAnn Wood
2ndWhere The Sidewalk Ends Robert DeGregorio, Teresa DeGregorio
3rdKEW Deverell Jenny VanBogart, Kim Pitsch
4thWestwood Symphony Crystal Allor, Crystal Allor
Class 95. Pleasure Driving - Amateur Stake [ 1 entries]
1stWalk This Way Bill Katz, Bill & Patti Katz
Class 96. Western Pleasure - 4 Year Olds [ 2 entries]
1stCosmos Hollister Stephanie Boda
2ndSummit's Perfect Gem Arlene Berzins
Class 97. Pleasure Driving - Golden Girls [ 1 entries]
1stFlaire de Lark Amy Sawatske
Class 98. Hunter Pleasure - Amateur Stake [ 9 entries]
1stHot Maple Rum Jennifer Keberlein, Wendy Meyer
2ndClonmel Southern Belle Susan Schrodt, J. Sheehan / S. Schrodt
3rdTug Hill Alibi Diane Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
4thTroika's Marko Polo Linda Kvanbeck, Linda Kvanbeck
5thRustic V Sailor Girl Caryn Posell, Becky Haskell
6thNight Out Peggy Boege, Peggy Boege
Class 99. Classic Pleasure Driving - Championship [ 5 entries]
1stGraycliff Jumbi Bay Lynn Yelton
2ndChurch Road Dono Rick & Jody Giese
3rdHobnob's Adam Bruce Hagerty
4thCreole Cajun Classic Bonita Anderson
5thECMW Classic LeBirk Dr. L.M. Dzuba
Class 100. English Pleasure - Championship [ 5 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses
2ndAll Hail to the Chief Julia Spanbauer
3rdSimply Adorable Joyce Soboleski
4thHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher
5thClaredy Paradox Eastwich Morgans
Class 101. Student Driver [ 7 entries]
1stBowood's Enchantress Rachel Katz, Bill & Patti Katz
2ndFlaire de Lark Allison Sawatske, Amy Sawatske
3rdVega'a Kanthaka Leslie Frid, Lyle & Colleen Wick
4thBPM Sweet April Command Sandra Sandee, Megan Sandee
5thE.H.M. The Ransom Note Kelsey Irvine, Doug & Debbie Irvine
6thHi-Mist Cat Dancing Caryn Posell, Paula Graves
Class 102. Costume Class [ 9 entries]
1stLM Windsong Bay Kirsten Kryke, Diane Griedl
2ndSparkling Bayberry Wine Cindy Sanders, Cindy & Rick Sanders
3rdCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
4thCosmos Keystone Tricia Jennings, Suzie Weiss
5thKMS Chevalier L Errington/K Goodpa, Lindsay Errington
6thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins, Arlene Berzins
Class 103. Hunter Hack [ 3 entries]
1stKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
2ndCosmos Keystone Suzie Weiss
3rdSparkling Bayberry Wine Cindy & Rick Sanders
Class 104. English Pleasure - Amateur Stake [ 3 entries]
1stCabot French Pepper Nan Cecchettini, Richard Cecchettini
2ndCingate Kamakiri Molly Brackett, Molly Brackett
3rdWoodnbrook High-N Mighty Franci Hagen, Wood-N-Brook, Inc.
Class 105. Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor Stake [ 9 entries]
1stLW Aces Wild Jessica Mullholand, Robert & Jessica Mullholand
2ndHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
3rdRustic V Crusader Nikki Bennet, Wendy & Dean Meyer
4thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
5thTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Eugene Dietz
6thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
Class 106. Leadline - Any Seat 7 & Under [ 7 entries]
1stRegency Heirborn Matthew DeGregorio, Robert DeGregorio
2ndHi-Mist Cat Dancing Sydnee Braun, Paula Graves
3rdClonmel Count Cobra Danielle Schrodt, J. Sheehan / S. Schrodt
4thHi-Mist Last Chance (Jr Ex) Rachel Fancsali, Wingait Farms, Rachel Fancsali
5thWGF Cajun Flaire (Jr Ex) Brad Fancsali, Wingait Farms, Brad Fancsali
6thClonmel Southern Belle (Jr Ex)Jessica Schrodt, Rachel Schrodt
7thHylee's Tear Jerker (Jr Ex) Austin Busche, Austin Busche
Class 107. English Pleasure - Junior Horse Stake [ 3 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
2ndRustic V's Thunderheart Wendy & Dean Meyer
3rdHylee's Danifino Paula Graves
Class 108. AMHA Western Seat Medal Class [ 3 entries]
1stThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
2ndSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
3rdRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert DeGregorio
Class 109. Hunter Pleasure - Championship [ 12 entries]
1stH.C.R. Thirty Eight Spec Linsey Adams
2ndTroika's Marko Polo Linda Kvanbeck
3rdLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck
4thClonmel Southern Belle J. Sheehan / S. Schrodt
5thBeck's Lilly of the Vall Beck's Valley Farm
6thHylee Unmistakable Tom & Trevor Tweeten
Class 110. English Pleasure - Jr. Exhibitor Stake [ 6 entries]
1stKentview Captivator Nicole Meyer, Wendy & Dean Meyer
2ndMirabel's Dartanyan Brenda Olson, Timothy & Brenda Olson
3rdGuns and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
4thBPM Sweet April Command Megan Sandee, Megan Sandee
5thBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
6thE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine, Doug & Debbie Irvine
Class 111. Western Pleasure - Jr. Horse Stake [ 2 entries]
1stRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
2ndStrut'n Radiant Sol Jerry James
Class 112. Saddle Seat/Hunt Seat Equitation - Walk/Trot 12 & Under [ 6 entries]
1stThe Verdict JW Alyssa Wick, Lyle & Colleen Wick
2ndBowood's Beam Town Rachel Pricer, Westwood Farm
3rdBowood's Enchantress Rachel Katz, Bill & Patti Katz
4thClaredy Paradox Danielle Wich, Eastwich Morgans
5thM.S. Tornado Kelsey Irvine, Julie Spanbauer
6thWrightful Heir Alyssa Kryka, Diane Griedl
Class 113. Hunter Pleasure - Jr. Horse Stake [ 6 entries]
1stSummit's Perfect Gem Arlene Berzins
2ndNight Out Peggy Boege
3rdHylee's La Fenice Ron & Kirsten Johnson
4thNight Shadows Black Russ Donna Mae Cole
5thDavison's For the Moment Gretchen Wojtas
6thClonmel Leading Heiress Jack & Karen Sheehan
Class 114. Classic English Pleasure - Championship [ 9 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke
2ndChurch Road Dono Rick & Jody Giese
3rdRoyal M Kodi Rocking Horse Morgans
4thRustic V's Chances R Wendy & Dean Meyer
5thMinion's Invisible Ink Harriet & Katie Goodpaster
6thWoodnbrook Bellogia Wood-N Brook, Inc.
Class 115. Western Pleasure - Championship [ 4 entries]
1stIron Forge Got The Blues David & Theresa Kroells
2ndWestwood Symphony Crystal Allor
3rdBeck's Lilly of the Vall Beck's Valley Farm
4thKretzschmar Tonto Sharon Waggoner
Class 116. Pleasure Driving - Championship [ 2 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses
2ndAll Hail to the Chief Julia Spanbauer
Class 117. Western Equitation - Jr. Exhibitor Championship [ 1 entries]
1stThe Scholar (Jr Ex) Kristian Miller, Kristian Miller
Class 118. Hunt Seat Equitation - Jr. Exhibitor Championship [ 4 entries]
1stHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tom & Trevor Tweeten
2ndLW Aces Wild Jessica Mullholand, Robert & Jessica Mullholand
3rdSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
4thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
Class 119. Saddle Seat Equitation - Jr. Exhibitor Championship [ 7 entries]
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke, Alicia Witzke
2ndVega'a Kanthaka Leslie Frid, Lyle & Colleen Wick
3rdRoyal M Kodi Andrew Williamson, Rocking Horse Morgans
4thE.H.M. The Ransom Note Andrea Irvine, Doug & Debbie Irvine
5thIron Forge Got The Blues (JE) Kayla Kuss, Kayla Kuss
6thCreole Cajun Classic Natalie Anderson, Bonita Anderson

For further information, contact:
Morgan Masterpiece Show Results
Terry Sanborn
18231 Warbler Ln
Eden Prairie, MN 55346
952-934-5621
TSHorse@aol.com

Last updated on Nov 11, 2000
t-bonham@scc.net