Morgan Masterpiece Horse Show

July 18-21, 2002

Sunnyview Expo Center, Oshkosh, WI



Judge: John Green, Allen, TX

Class Entries & Results:

Class 1.Pleasure Driving - Ladies
1stEBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
2ndNoble Finale Julie Irvine Julie Irvine Meqon, WI
Class 2.Western Pleasure - Junior Horse
1stMPM Coal Command Candy Hirsch C.Hirsch/ T-Time Ent Fredericksburg IA
2ndD.D.R.M. Midnight Sun Jordy Johns Kathy White Waterman, IL
3rdSummit's Socialite Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thCarbide Smoke Kim-Ann Hogan Kim-Ann Hogan Wadsworth IL
5thCosmos Sentinel Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 3.Hunter Pleasure - Amateur O/T/S
1stClonmel Leading Heiress Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
2ndTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
3rdNMN Tricker Anna Carlson Anna Carlson Stewartville MN
4thClonmel Southern Belle Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
5thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
6thHot Maple Rum Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac, WI
7thSeason's Major Triumph Amy Hales Amy Hales
Class 4.English Pleasure - Mares
1stBowood's Enchantress Rachel Katz Bill Katz Eden Prairi, MN
2ndFPM Pandora Jessica Adams Jessica Winger-Adams North Branch MN
3rdCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
4thBonnie Lee Ariana Billie Allor Jill Eide Eden Prairie MN
5thAttitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee MN
6thFunquest Dudet Alison Egan Alex/Mary Jean Irvine Oshkosh WI
Class 5.Western Pleasure - Amateur
1stLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdWhere the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Fort Dodge IA
4thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Oakdale MN
5thSummit's Sherlock Holmes Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
7thAMHF Absolut Pepper Ron Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
Class 6.Road Hack
1stBNA Isabean Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
2ndECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
3rdClonmel Count Cobra Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
4thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
5thWestwood Symphony Billie Allor Billie Allor Winsted MN
6thPeniwait Triumphant Cara Michalek Andrea Ritter Elgin IL
7thBonnie Lee Ariana Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
Class 7.English Pleasure-3 Year Old
1stRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Heather Case Clear Lake MN
2ndHi-Mist Major Jeff Fancsali Vernon/Phyllis Albert WI
Class 8.Classic Pleasure Driving-Adult-18/over
1stBusy Signal Randall Collins Randall/Ellen Collins Springfield IL
2ndBRO Rock Beware Pam Mork Pam Mork Dale Putnam Shakopee, MN
3rdTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
Class 9.Park Saddle-Junior Horse
[No Entries]
Class 10.Western Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17
1stCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
2ndC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
3rdThe Scholar Bre Weestrand Jo Miller Chaska MN
4thHipp's Chancellor Sara DeGregorio Robt/Catherine DeGregorio Hudson WI
5thLady Val Victoria Kate Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
6thHoodwink Rachel Bungert Beth/Rachel Bungert Shakopee MN
7thWestwood Devine Afton Niemera Afton Niemera Eden Prairie MN
Class 11.Hunter Pleasure-3 Year Old
1stHylee's Rhizzon Bert Earehart J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
Class 12.English Pleasure-Amateur O/T/S
1stBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndFunquest Dudet Alison Egan Alex/Mary Jean Irvine Oshkosh WI
3rdM.S. Chinook Sarah Meyer Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
Class 13.Open Pleasure-Walk & Trot-13/under
1stLBO Precious Moment Danielle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndUMC Pomp and Circumstance Hana Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
3rdWestwood Boo Hoo Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
4thHi-Mist Fancy Sean Fancsali Vernon/Phyllis Albert WI
Class 14.Pleasure Driving - Junior Horse
1stHylee's Babylon Jackie Sweeney Jane Steffenhagen Columbus WI
Class 15.English Pleasure-Jr. Exhibitor-13/under
1stM.S. Tornado Kelsey Irvine Julie Spanbauer Omro, WI
2ndFuturity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
3rdFPM Pandora Donica Hoffman Jessica Winger-Adams North Branch MN
4thLitigator Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
5thM.S. Valley Queen Maggie Janzen Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
6thHylee's Hoopensocker Beth Bungert Thomas Tweeten Prior Lake MN
7thBonnie Lee Ariana Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
Class 16.Hunter Pleasure-Novice Horse
1stStormy's Angel Jesse Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Oakdale MN
3rdHylee's Goodness Gracious Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
4thE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine Doug/Deb Irvine Green Bay, WI
5thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
6thPandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
7thJendon Wizard of Oz Jeanne Kent J.Kent/ Jendon Morgans St.Anne IL
Class 17.Pleasure Driving-Novice Horse
1stCingate Nick of Time Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
2ndFancy That Summer Aire Becky Gruenberg Gail Kelce IL
Class 18.Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17
1stGP Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm Minnetonka MN
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
3rdTug Hill Alibi Kate Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
4thB-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
5thCosmos Spencer Brianna Busser Susie Weiss Baraboo WI
6thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
7thSpiritwood's Sun Rider Jessica Smith Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
Class 19.Classic English Pleasure-Jr. Exhib-17/under
1stGuns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
2ndRustic V's Chances R Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdMinion Invisible Ink Katie Goodpaster Harriet and Katie Goodpaster St. Paul, MN
4thFunquest Brocade Amber Kaiser Susan Ellis Geneseo IL
5thM.S. Bobolink Sarah Ackermann Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
6thWestwood Symphony Beth Bungert Billie Allor Winsted MN
7thLitigator Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
Class 20.English Pleasure-Stallions & Geldings
1stTamarisk Grand Finale Andy Marlett Maretta Kennedy Littleton, CO
2ndPriorty Mail Jessica Adams Jessica Winger North Branch, MN
3rdHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
5thFCF Flambeau Michele Fredrickson Michele Fredrickson Webster, MN
6thHylee's Showtime Deb Schreiber LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
7thHylee Bye George Jill Becker-Luma Arbor Wind Farm LLC Saline MI
Class 21.Sport Horse Suitability-In Hand-4/under
1stSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndJCW Rev's Cajun Sundancer Wendy Konichek Carolyn/Ridge Harris Upland CA
3rdCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 22.Sport Horse Suitability-In Hand-5/over
1stSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
2ndCosmos Kensington Tricia Jennings Susie Weiss Baraboo WI
3rdPeniwait Spring Flaire Jill Kesler Jill Kesler Carpentersville IL
4thIndian Summer Wisper Laura Block Laura Block Oshkosh WI
5thHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
6thESM My Fair Lady Caitlin Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
Class 23.Western Type-In Hand
1stTTE T-Time Talisman Candy Hirsch Roxanne Schriber Hugo MN
2ndBeck's Lilly Of The Valley Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdRurual Hot Shot Wendy Konichek Steve Gilbert Brooklyn, WI
4thFunquest Deliberator Kenny Guell Susan Ellis Geneseo IL
5thR-Royale Celebrity Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
6thTSM Strike It Rare Terryl Smith Terry Smith Stoughton, WI
7thCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 24.Grand Champion & Reserve Sport Horse Suitability
1stTTE T-Time Talisman Roxanne Schriber Roxanne Schriber Hugo MN
2ndSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 25.Fillies - Yearlings & Under
1stKalal Ooh La La Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
2ndSolaris Gemini Lynn Schadrie Lynn E. Schadrie DePere, WI
Class 26.Mares - 2 Year Old
1stHylee's Carmella Jackie Sweeney J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
2ndCosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 27.Mares - 3 & 4 Year Old
1stGraycliff Gotcha Gold Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
2ndSpring Sonnet Jeff Fancsali Jeff/Anita Fancsali Mazomanie WI
Class 28.Mares - 5 Years & Up
1stCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
2ndCrestfield Double Joy Becky Gruenberg Lynn Miller IL
3rdM.S. Valley Queen Maggie Janzen Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
Class 29.Grand Champion & Reserve Mares
1stGraycliff Gotcha Gold Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
2ndHylee's Carmella Jackie Sweeney J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
Class 30.Fitting & Showmanship-17/under
1stStephanie Boda Merrimac WI
2ndBre Weestrand Shakopee MN
3rdBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
4thBrianna Busser Baraboo, WI
5thCaitlin Ericson Chaska MN
Class 31.Amateur-In Hand-4 And Under
1stBeck's Finale Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndKalal Affair To Remember Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
3rdCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thM.S. Mojave Kate Merkel Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
Class 32.Geldings-Yearling & Under
[No Entries]
Class 33.Geldings - 2 Year Old
1stHylee's Red Fox Bert Earehart J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
2ndM.S. Mojave Kate Merkel Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
Class 34.Geldings - 3 & 4 Year Old
1stHylee's Galaxy Bay John Wich Howard Backe Rhinelander Wi
2ndHi-Mist Major Jeff Fancsali Vernon/Phyllis Albert WI
3rdKalal Affair To Remember Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
Class 35.Geldings - 5 Year & Up
1stGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
2ndClaredy Paradox Candy Hirsch Eastwich Morgans Harshaw WI
3rdHylee's Showtime Deb Schreiber LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
4thM.S. Tornado Doug Irvine Julie Spanbauer Omro, WI
5thBusy Signal Randall Collins Randall/Ellen Collins Springfield IL
6thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
Class 36.Grand Champion & Reserve Geldings
1stHylee's Red Fox Bert Earehart J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
2ndHylee's Galaxy Bay John Wich Howard Backe Rhinelander Wi
Class 37.Amateur-In Hand-5 And Up
1stBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
3rdM.S. Chinook Sarah Meyer Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
4thAttitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee MN
5thBusy Signal Randall Collins Randall/Ellen Collins Springfield IL
6thTSM Strike It Rare Terryl Smith Terry Smith Stoughton, WI
Class 38.Colts - Yearling & Under
[No Entries]
Class 39.Stallions - 2 Year Old
1stHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
2ndBe My Prince William Michelle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 40.Stallions - 3 & 4 Year Old
1stRhythm Command Kenny Guell Susan Ellis Geneseo IL
2ndCarbide Smoke Kim-Ann Hogan Kim-Ann Hogan Wadsworth IL
Class 41.Stallions - 5 And Up
1stHylee's March Time Bert Earehart Arbor Winds Farm LLC Saline MI
2ndHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdHylee's Black Tie Affair Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
4thJustapesty Cloud Dancing Julie Maas Julie Maas North Fond du Lac, WI
Class 42.Grand Champion & Reserve Stallion
1stHylee's March Time Bert Earehart Arbor Winds Farm LLC Saline MI
2ndHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 43.Liberty Class
1stJagged Edge Jill Becker-Luma Arbor Wind Farm LLC Saline MI
2ndFunquest Deliberator Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
3rdHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
4thJendon Wizard of Oz Jeanne Kent J.Kent/ Jendon Morgans St.Anne IL
5thJCW Rev's Cajun Sundancer Wendy Konichek Carolyn/Ridge Harris Upland CA
6thCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 44.Pleasure Driving - 2 Year Old
1stCosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek WI
2ndBe My Prince William Michelle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 45.English Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17
1stTroutbrook Tap Dancer Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
2ndRustic V's Thunderheart Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdEBM Diamond Lady Amber Kaiser Susan Ellis Geneseo IL
4thAFF Soft Spoken Natalie Anderson Bonnie Anderson Oak Park Heights, MN
5thAttitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee MN
6thLitigator Sarah Huffsmith Vickie Linden Wyzata, MN
Class 46.Classic English Pleasure-Adult-18/over
1stHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
2ndBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
4thHVK Vigil Dan Kay Trecker J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
5thBusy Signal Randall Collins Randall/Ellen Collins Springfield IL
6thFunquest Brocade Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
7thTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
Class 47.Western Pleasure-3 Year Old
1stTriple E's Casanova Joe Jordy Johns Joanna Emerson North Bend, WA
2ndHylee's Blood Sweat & Tears Colleen Wick Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdRae's Practical Magic Jessica Adams Jessica Winger-Adams North Branch MN
4thNaturally Precious Candy Hirsch Jeremiah Yuska Hudson, IA
Class 48.Pleasure Driving - Amateur
1stKB Let Freedom Ring Caryn Possell Bert/Kathy Earehart Verona WI
2ndHylee's Black Tie Affair Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
Class 49.Saddleseat Equitation-13/under
1stKelsey Irvine Green Bay, WI
2ndDonica Hoffman
3rdSara Tesler Minnetonka, MN
4thKaris Ritenour Bloomington MN
5thMaggie Janzen Oshkosh, WI
6thSarah Ackermann Oshkosh, WI
7thJill Eide Eden Prairie MN
Class 50.Hunter Pleasure- Junior Horse
1stSummit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
2ndStormy's Angel Jesse Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
3rdHylee's Goodness Gracious Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
4thSpiritwood's Sun Rider Jessica Smith Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
5thPandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
6thFAC Chicago Sun Times Jeanne Kent Fan-Agra Corp Mazomanie WI
Class 51.Equitation - Adult-18/over
1stSarah Waggoner Birnamwood,WI
2ndAshley Irvine Green Bay, WI
3rdTana Peterson New Berlin, WI
4thLynne Dzuba Newton, WI
5thAlison Egan Oshkosh, WI
Class 52.Western Pleasure-Stallions & Geldings
1stHipp's Chancellor Robert DeGregorio Robt/Catherine DeGregorio Hudson WI
2ndBethesda Carbon Copy Jordy Johns Gordon/Betty Weyrauch Lake Geneva, WI
3rdNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
4thAlakazam Andy Marlett Susan Ellis Geneseo IL
5thSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thWestwood Symphony Billie Allor Billie Allor Winsted MN
7thMPM Coal Command Candy Hirsch C.Hirsch/ T-Time Ent Fredericksburg IA
Class 53.Hunter Pleasure - Amateur
1stHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
2ndDavisons For The Moment Gretchen Johnson Gretchen Johnson Forreston IL
3rdClonmel Southern Belle Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
4thHot Maple Rum Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac, WI
5thUMC Pomp and Circumstance Kirsten Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
6thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
7thTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
Class 54.English Pleasure - Junior Horse
1stRustic V's American Made Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
Class 55.Western Pleasure - Mares
1stR-Royale Celebrity Andy Marlett Danica Alexander Minnetonka MN
2ndBNA Isabean Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
3rdNaturally Precious Candy Hirsch Jeremiah Yuska Hudson, IA
4thB-Hawk's Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
5thB.P.M. Blazing Star Jordy Johns Kris Breyer Wauconda, IL
6thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
7thWestwood Boo Hoo Billie Allor Billie Allor Winsted MN
Class 56.Western Seat Equitation-13/under
1stJill Eide Eden Prairie MN
2ndKristian Miller Chaska MN
3rdLauren Damrow Minnetonka, MN
Class 57.Classic Pleasure Driving-Junior Horse
1stSpring Sonnet Julie Irvine Jeff/Anita Fancsali Mazomanie WI
2ndHylee's Everlasting Faith Davis J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
Class 58.Western Pleasure-Walk & Trot-12/under
1stLBO Precious Moment Danielle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndWestwood Boo Hoo Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
3rdHi-Mist Fancy Sean Fancsali Vernon/Phyllis Albert WI
Class 59.Pleasure Driving - 3 Year Old
1stRhythm Command Kenny Guell Susan Ellis Geneseo IL
Class 60.Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor-13/under
1stBeck's Lilly Of The Valley Forrest Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndBNA Isabean Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
3rdThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
4thHoodwink Beth Bungert Beth/Rachel Bungert Shakopee MN
Class 61.Hunt Seat Equitation-14 Thru 17
1stStephanie Boda Merrimac WI
2ndKate Dietz-Mako Lakeville MN
3rdBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
4thSarah Huffsmith Shorewood, MN
5thLindsay Errington Northfield, MN
6thJenny Miller Chaska MN
7thKatie Brumm Minnetonka MN
Class 62.Suitability For Carriage Or Classic Driving/4 Under
1stCosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 63.Hunter Hack
1stKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
2ndBNA Isabean Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
3rdWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winsted MN
4thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Oakdale MN
5thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
6thSummit's Sherlock Holmes Sarah Bresins Charles/Arlene Berzins Delano MN
7thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
Class 64.Park Harness - Open
[No Entries]
Class 65.Western Seat Equitation-14 Thru17
1stSara DeGregario Hudson, WI
2ndDanica Alexander Minnetonka MN
3rdStephanie Boda Merrimac WI
4thRachel Bungert Shakopee MN
5thJenny Miller Chaska MN
6thBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
7thCaitlin Ericson Chaska MN
Class 66.Hunter Pleasure-Stallions & Geldings
1stBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndCosmos Kensington Tricia Jennings Susie Weiss Baraboo WI
3rdJendon Wizard of Oz Jeanne Kent J.Kent/ Jendon Morgans St.Anne IL
4thTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
5thE.H.M. Up For Ransom Sarah Meyer Doug/Deb Irvine Green Bay, WI
6thClonmel Count Cobra Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
7thSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
Class 67.Saddleseat/huntseat Plsr-Walk & Trot-12/under
1stStormy's Angel Jesse Cortney Saban Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndUMC Pomp and Circumstance Hana Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
3rdWestwood Symphony Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
4thCingate Nick of Time Danielle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
5thNoble Finale Rachel Fancsali Julie Irvine WI
Class 68.Classic English Pleasure-limit Horse/rider
1stHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
2ndSummit's Victory Parade Cory Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdHVK Vigil Dan Kay Trecker J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
4thTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
5thM.S. Bobolink Sarah Ackermann Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
6thLitigator Sarah Huffsmith Vickie Linden Wyzata, MN
7thWestwood Devine Afton Niemera Afton Niemera Eden Prairie MN
Class 69.Western Pleasure-Novice Horse
1stRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
2ndBethesda Carbon Copy Jordy Johns Gordon/Betty Weyrauch Lake Geneva, WI
3rdMPM Coal Command Candy Hirsch C.Hirsch/ T-Time Ent Fredericksburg IA
4thBe My Dark Knight Michelle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
5thSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thRae's Practical Magic Patty Brusten Jessica Winger-Adams North Branch MN
7thRustic V's Kings Ransom Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac WI
Class 70.English Pleasure - Amateur
1stEBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
2ndSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Edina MN
3rdHylee Bye George Jill Becker-Luma Arbor Wind Farm LLC Saline MI
4thFunquest Dudet Alison Egan Alex/Mary Jean Irvine Oshkosh WI
Class 71.Western Pleasure-Jr. Exhibitor-13/under
1stWestwood Symphony Jill Eide Billie Allor Winsted MN
2ndBNA Isabean Lauren Damron Vickie Linden Wyzata, MN
3rdThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
4thBeck's Lilly Of The Valley Forrest Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
Class 72.Pleasure Driving-Jr. Exhibitor-17/under
1stFancy That Summer Aire Katherine Plank Gail Kelce IL
2ndBowood's Enchantress Rachel Katz Bill Katz Eden Prairi, MN
Class 73.Hunter Pleasure - Mares
1stClonmel Leading Heiress Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
2ndClonmel Southern Belle Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
3rdLady Val Victoria Diane Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
4thFAC Chicago Sun Times Jeanne Kent Fan-Agra Corp Mazomanie WI
5thBNA Isabean Sarah Huffsmith Vickie Linden Wyzata, MN
6thSouthern Belle Chrissy Lenerz Pat Ziegler Sauk City WI
7thESM My Fair Lady Caitlin Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
Class 74.Western Pleasure - Ladies
1stAlakazam Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
2ndRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
4thSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
5thTTE T-Time Talisman Roxanne Schriber Roxanne Schriber Hugo MN
6thAMHF Absolut Pepper Colleen Wick Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
7thB-Hawk's Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
Class 75.English Pleasure - Novice Horse
1stHylee's March Time Bert Earehart Arbor Winds Farm LLC Saline MI
2ndSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
3rdCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
4thM.S. Valley Queen Maggie Janzen Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
5thBonnie Lee Ariana Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
6thLitigator Vicki Linden Vickie Linden Wyzata, MN
7thRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Heather Case Clear Lake MN
Class 76.Pro-Am Pleasure
1stHylee's Showtime Deb Schreiber/Michelle Wich LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
2ndAttitude Girl Crystal Allors/Brelyn Westra Bre Weestrand Shakopee MN
3rdLitigator Vicki Linden/Lauren Damrow Vickie Linden Wyzata, MN
Class 77.Ride-A-$five$
[No Entries]
Class 78.Pleasure Driving-Stallions & Geldings
[No Entries]
Class 79.Amha Western Seat Medal Class
1stStephanie Boda Merrimac WI
2ndJenny Miller Chaska MN
Class 80.Classic Pleasure Driving-limit-horse/rider
1stBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
2ndHylee's Everlasting Faith Davis J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
3rdTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
Class 81.Western Pleasure-Amateur O/t/s
1stLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdWhere the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Fort Dodge IA
4thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Oakdale MN
5thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
6thBeck's Lilly Of The Valley Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
7thJustapesty Cloud Dancing Julie Maas Julie Maas North Fond du Lac, WI
Class 82.Saddleseat Equitation-14 Thru 17
1stAndrea Irvine Green Bay, WI
2ndKatie Goodpaster St. Paul, MN
3rdNicole Meyer Merrimac, WI
4thBre Weestrand Shakopee MN
Class 83.Pleasure Driving-Amateur O/t/s
1stHylee's Black Tie Affair Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
Class 84.Hunter Pleasure - Ladies
1stGranada's Infiniti Lynn Miller Dr.James Miller IL
2ndClonmel Southern Belle Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
3rdE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine Doug/Deb Irvine Green Bay, WI
4thTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
5thSeason's Major Triumph Amy Hales Amy Hales
6thWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winsted MN
7thNMN Tricker Anna Carlson Anna Carlson Stewartville MN
Class 85.Pleasure Driving - Mares
[No Entries]
Class 86.English Pleasure - Ladies
1stPriorty Mail Jessica Adams Jessica Winger North Branch, MN
2ndCrestfield Double Joy Becky Gruenberg Lynn Miller IL
3rdSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
4thAttitude Girl Crystal Allors Bre Weestrand Shakopee MN
5thBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
6thHylee's Showtime Deb Schreiber LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
7thHylee Bye George Jill Becker-Luma Arbor Wind Farm LLC Saline MI
Class 87.Hunt Seat Equitation - 13/under
1stLauren Damrow Minnetonka, MN
2ndKristian Miller Chaska MN
3rdKristian Miller Chaska MN
Class 88.Western Pleasure-Junior Horse Championship
1stD.D.R.M. Midnight Sun Jordy Johns Kathy White Waterman, IL
2ndHylee's Blood Sweat & Tears Colleen Wick Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdTriple E's Casanova Joe Jordy Johns Joanna Emerson North Bend, WA
4thSummit's Socialite Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 89.Dressage Suitability
1stECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
2ndPeniwait Spring Flaire Jill Kesler Jill Kesler Carpentersville IL
3rdPandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
4thCosmos Kensington Tricia Jennings Susie Weiss Baraboo WI
5thFV Touch of Gold Wendy Konichek Monica Lang Mosinee, WI
6thESM My Fair Lady Caitlin Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
7thIndian Summer Wisper Laura Block Laura Block Oshkosh WI
Class 90.Saddleseat/huntseat Equit-Walk & Trot-12/under
1stHana Johnson Stillwater, MN
2ndSam Jansen MN
3rdRachel Fancsali Mazomanie, WI
Class 91.Pleasure Driving - Gentlemen
1stCingate Nick of Time John Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
Class 92.Classic English Pleasure-Junior Horse
[No Entries]
Class 93.Park Saddle - Open
1stFunquest Dudet Alison Egan Alex/Mary Jean Irvine Oshkosh WI
Class 94.Amha Hunt Seat On The Flat Medal
1stJenny Miller Chaska MN
2ndStephanie Boda Merrimac WI
3rdKate Dietz-Mako Lakeville MN
4thBrianna Busser Baraboo, WI
Class 95.Amha Saddleseat Medal Class
1stAndrea Irvine Green Bay, WI
2ndKelsey Irvine Green Bay, WI
3rdKatie Goodpaster St. Paul, MN
4thBeth Bungert Shakopee MN
5thJill Eide Eden Prairie MN
6thNicole Meyer Merrimac, WI
7thMaggie Janzen Oshkosh, WI
8thSarah Ackermann Oshkosh, WI
Class 96.Western Pleasure-Amateur Championship
1stRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
2ndLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
3rdSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
4thAlakazam Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
5thNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
6thAMHF Absolut Pepper Ron Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
7thB.P.M. Blazing Star Kris Breyer Kris Breyer Wauconda, IL
Class 97.English Pleasure-Junior Horse Championship
1stRustic V's American Made Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
2ndRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Heather Case Clear Lake MN
Class 98.Western Pleasure-Jr. Exhibitor Championship
1stCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
2ndC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
3rdWestwood Symphony Jill Eide Billie Allor Winsted MN
4thBNA Isabean Lauren Damrow Vickie Linden Wyzata, MN
5thHipp's Chancellor Sara DeGregorio Robt/Catherine DeGregorio Hudson WI
Class 99.Western Equitation-Walk & Trot-12/under
1stDanielle Wich Harshaw WI
2ndSean Fancsali Mazomanie, WI
3rdSam Jansen MN
Class 100.Upha Pleasure Driving Classic-4 & Under
1stHylee's Rhiannon Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndHi-Mist Major Jeff Fancsali Vernon/Phyllis Albert WI
Class 101.Hunter Pleasure-Junior Horse Championship
1stStormy's Angel Jesse Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndSummit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdPandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
4thFAC Chicago Sun Times Jeanne Kent Fan-Agra Corp Mazomanie WI
5thHylee's Rhizzon Bert Earehart J.Sweeney/ HyLee Farm Mt. Horeb WI
Class 102.Pleasure Driving-Amateur Championship
1stEBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis Geneseo IL
2ndFancy That Summer Aire Katherine Rank Gail Kelce IL
3rdBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
4thHylee's Black Tie Affair Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
Class 103.Saddleseat Equitation-championship-17/under
1stAndrea Irvine Green Bay, WI
2ndKatie Goodpaster St. Paul, MN
3rdKaris Ritenour Bloomington MN
4thDonica Hoffman
5thBeth Bungert Shakopee MN
6thJill Eide Eden Prairie MN
Class 104.Classic Pleasure Driving-Jr. Exhibitor-17/under
[No Entries]
Class 105.Hunter Pleasure-Amateur Championship
1stClonmel Southern Belle Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
2ndClonmel Leading Heiress Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
3rdHot Maple Rum Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac, WI
4thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
5thE.H.M. Up For Ransom Ashley Irvine Doug/Deb Irvine Green Bay, WI
6thUMC Pomp and Circumstance Kirsten Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
7thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
Class 106.Classic English Pleasure-championship
1stGuns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
2ndSummit's Victory Parade Cory Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdFCF Flambeau Michele Fredrickson Michele Fredrickson Webster, MN
4thBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
5thHVK Rose Parad Sara Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thRustic V's Chances R Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
Class 107.English Pleasure - Championship
1stHylee's March Time Bert Earehart Arbor Winds Farm LLC Saline MI
2ndBowood's Enchantress Rachel Katz Bill Katz Eden Prairi, MN
3rdSKM Naughty But Nice Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
4thCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
5thHylee's Showtime Michelle Wich LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
Class 108.Student Driver
1stNoble Finale Sean Fancsali Julie Irvine Meqon, WI
Class 109.Costume Class
1stFunquest Dudet Alison Egan Alex/Mary Jean Irvine Oshkosh WI
2ndCosmos Spencer Brianna Busser Susie Weiss Baraboo WI
3rdBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
4thJustapesty Cloud Dancing Julie Maas Julie Maas North Fond du Lac, WI
5thM.S. Valley Queen Maggie Janzen Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
6thAttitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee MN
Class 110.Open Obstacle Cones Class
1stFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
2ndRuby Debra Sauer Debra Sauer Friendship, WI
3rdBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
Class 111.Carriage Driving - Reinsmanship
1stB-Hawk's Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
2ndRuby Debra Sauer Debra Sauer Friendship, WI
3rdBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
4thOtza B.J. Nerenhauser B.J. Nerenhausen Oshkosh, WI
5thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 112.Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor Championship
1stTug Hill Alibi Kate Mako Eugene Dietz Farmington MN
2ndC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
3rdB-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
4thRustic V's Crusader Nikki Bennett Wendy Meyer Merrimac WI
5thGP Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm Minnetonka MN
6thSpiritwood's Sun Rider Jessica Smith Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
7thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
Class 113.Carriage Driving- Turnout
1stOtza B.J. Nerenhauser B.J. Nerenhausen Oshkosh, WI
2ndRuby Debra Sauer Debra Sauer Friendship, WI
3rdBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
4thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 114.Carriage Driving - Working
1stOtza B.J. Nerenhauser B.J. Nerenhausen Oshkosh, WI
2ndBPM Prarie Lily Kris Breyer Allen/Kristen Breyer Wauconda IL
3rdRuby Debra Sauer Debra Sauer Friendship, WI
4thB-Hawk's Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
5thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 115.English Pleasure-Amateur Championship
1stSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Edina MN
Class 116.Lead Line - 6/under
1stHunter Amundson Oshkosh, WI
2ndInga Johnson Stillwater, MN
Class 117.Pleasure Driving-Junior Horse Championship
1stRhythm Command Kenny Guell Susan Ellis Geneseo IL
Class 118.Western Seat Equitation-championship
1stJill Eide Eden Prairie MN
2ndSarah Waggoner Birnamwood,WI
3rdBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
4thRachel Bungert Shakopee MN
Class 119.Hunter Pleasure-championship
1stClonmel Leading Heiress Kelly Koppie K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
2ndClonmel Southern Belle Susan Schrodt K.Koppie/ S.Schrodt Murrayville IL
3rdTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
4thGranada's Infiniti Lynn Miller Dr.James Miller IL
5thRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Keberlein Jennifer Keberlein Neenah WI
6thDavisons For The Moment Gretchen Johnson Gretchen Johnson Forreston IL
7thSeason's Major Triumph Amy Hales Amy Hales
Class 120.English Pleasure-Jr. Exhibitor Championship
1stTroutbrook Tap Dancer Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
2ndRustic V's Thunderheart Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdM.S. Tornado Kelsey Irvine Julie Spanbauer Omro, WI
4thM.S. Valley Queen Maggie Janzen Alex/MaryJane Irvine Oshkosh WI
5thFPM Pandora Jessica Adams Jessica Winger-Adams North Branch MN
6thBonnie Lee Ariana Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
7thFuturity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
Class 121.Park Harness - Junior Horse
[No Entries]
Class 122.Pleasure Championship-Walk & Trot-Any Seat
1stLBO Precious Moment Danielle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndStormy's Angel Jesse Cortney Sabin Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
3rdUMC Pomp and Circumstance Hana Johnson Ron and Kirsten Johnson Stillwater, MN
4thWestwood Symphony Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
Class 123.Classic Pleasure Driving- Championship
1stBRO Rock Beware Pam Mork Pam Mork Dale Putnam Shakopee, MN
2ndBusy Signal Randall Collins Randall/Ellen Collins Springfield IL
3rdSpring Sonnet Julie Irvine Jeff/Anita Fancsali Mazomanie WI
Class 124.Western Pleasure - Championship
1stBethesda Carbon Copy Jordy Johns Gordon/Betty Weyrauch Lake Geneva, WI
2ndR-Royale Celebrity Andy Marlett Danica Alexander Minnetonka MN
3rdBe My Dark Knight Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
4thNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
Class 125.Hunt Seat Equitation-championship
1stAshley Irvine Green Bay, WI
2ndKate Dietz-Mako Lakeville MN
3rdBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
Class 126.Pleasure Driving - Championship
1stKB Let Freedom Ring Bert Earehart Bert/Kathy Earehart Verona WI

For more information:
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com

Terry Sanborn
18231 Warbler Ln
Eden Prairie, MN 55346
952-934-5621
TSHorse@aol.com

Last updated on July 29, 2002
t-bonham@scc.net