Madison Morgan Charity Classic

August 14th-17th, 2003

Madison, WI



Judge: Dan Williams, Hartstown, Pennsylvania.

Class Entries & Results:

Class 1.Sport Horse Suitability-In Hand-geldings [ 3 entries]
1stSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
2ndPeniwait Spring Flaire Jill Kesler Jill A. Kesler Carpentersville IL
3rdCruise Control Judy Lemke Judy S. Lemke Tomahawk WI
Class 2.Sport Horse Suitability-In Hand-mares [ 2 entries]
1stB-Hawks Lady Justin Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
2ndHylee's Torch Dancer Judy Tate Judy Tate Reedsburg WI
Class 3.Sport Horse Suitability-In Hand-stallions [ 5 entries]
1stHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
2ndAsh's Midknight Echo Jody Mortimer Jody Mortimer Saukville WI
3rdWRP Santana White Gold Lisa Simmons JoAnn Plummer Blossom TX
4thWillo Pond Knight Remedy Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
5thRemington's Shiloh Sarah Waggoner Waggoner Family Birnamwood WI
Class 4.Grand Champion/Reserve-Sport Horse In Hand [ 2 entries]
1stHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
2ndB-Hawks Lady Justin Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
Class 5.Fitting & Showmanship-17/Under [ 2 entries]
1st Stephanie Boda Merrimac WI
2nd Kirstin Kryka
Class 6.Western - In Hand-Any Age [ 4 entries]
1stTSM Strike It Rare Bill Heiser Terryl Smith Stoughton, WI
2ndWachuset Sherman Rick Peterson R.Peterson/L. Harrold Belgium WI
3rdSeason's Major Contender Billie Allor Rae Lenway Eagan MN
4thWillo Pond Knight Rebel Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
Class 7.Geldings - 2 Years & Under [ 1 entries]
1stWildhaven Class Act John Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
Class 8.Geldings - 3 & 4 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries]
Class 9.Geldings - 5 Years & Up [ 1 entry]
1stHylee's Showtime John Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
Class 10.Grand Champion & Reserve - Geldings [ 2 entries]
1stHylee's Showtime John Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
2ndWildhaven Class Act Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
Class 11.Amateur In Hand - 4 Years & Under [ 3 entries]
1stWillo Pond Knight Remedy JoAnn Anderson JoAnn Anderson Exeland WI
2ndAsh's Midknight Echo Jody Mortimer Jody Mortimer Saukville WI
3rdRemington's Shiloh Linda Waggoner Waggoner Family Birnamwood WI
Class 12.Fillies - 2 Years & Under [ 3 entries]
1stHylee's Bella Donna Bert Earhart Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndSMC Theodora Lyle Wick Kathy Smith Minnetrista, MN
3rdKalal Ooh La La Larry Lange Lange/Kalal Morgan Farm Gleason WI
Class 13.Mares - 3 & 4 Year Olds [ 1 entries]
1stGraycliff Gotcha Gold Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 14.Mares - 5 Years & Up [ 1 entries]
1stBonnie Lee Princess Diana Billie Allor Rae Lenway Eagan MN
Class 15.Grand Champion & Reserve - Mares [ 2 entries]
1stHylee's Bella Donna Bert Earhart Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndSMC Theodora Lyle Wick Kathy Smith Minnetrista, MN
Class 16.Amateur In Hand - 5 Years & Up [ 4 entries]
1stTSM Strike It Rare Terryl Smith Terryl Smith Stoughton, WI
2ndWachuset Sherman Jody Mortimer R.Peterson/L. Harrold Belgium WI
3rdWillo Pond Knight Rebel JoAnn Anderson JoAnn Anderson Exeland WI
4thHylee's Torch Dancer Judy Tate Judy Tate Reedsburg WI
Class 17.Stallions - 2 Years & Under [ 5 entries]
1stHylee's Galaxy's Wild Irish Bert Earhart Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndBrandyvine Country Bumpkin Richard Jensen Richard/Darlene Jensen Delavan WI
3rdTSWF Say So Lyle Wick Elmer Rubow Rochester, MN
4thWillo Pond Knight Remedy Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
5thRemington's Shiloh Sarah Waggoner Waggoner Family Birnamwood WI
Class 18.Stallions - 3 & 4 Year Olds [ 1 entries]
1stAsh's Midknight Echo Jody Mortimer Jody Mortimer Saukville WI
Class 19.Stallions - 5 Years & Up [ 4 entries]
1stHylee's Black Tie Affair Larry Lange Kalal Morgan Farm Gleason WI
2ndTSM Strike It Rare Bill Heiser Terryl Smith Stoughton, WI
3rdWachuset Sherman Rick Peterson R.Peterson/L. Harrold Belgium WI
4thWillo Pond Knight Rebel Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
Class 20.Grand Champion & Reserve - Stallions [ 2 entries]
1stHylee's Galaxy's Wild Irish Bert Earhart Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndHylee's Black Tie Affair Larry Lange Kalal Morgan Farm Gleason WI
Class 21.Sport Horse Suitability - Under Saddle [ 3 entries]
1stSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
2ndB-Hawks Lady Justin Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
3rdWRP Santana White Gold Lisa Simmons JoAnn Plummer Blossom TX
Class 22.Costume Class [ 3 entries]
1stCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
2ndRhododacty Los Denee Maggie Simmons Mallory Peterson Blossom TX
3rdWillo Pond Knight Rebel JoAnn Anderson JoAnn Anderson Exeland WI
Class 23.Hunter Hack [ 2 entries]
1stWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winstead MN
2ndKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
Class 24.English Pleasure - Amateur [ 2 entries]
1stHylee's Blue Rose Karen Possell Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndWindchime Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 25.Hunter Pleasure - 3 Year Olds [ 2 entries]
1stBethlehem Joyful Song Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
2ndWRP Santana White Gold Lisa Simmons JoAnn Plummer Blossom TX
Class 26.Western Pleasure - Open [ 9 entries]
1stUMC Pomp & Circumstance Ron Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
2ndSG Amaze-Zann Gracie Jordy Johns Joanna Emerson North Bend, WA
3rdKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
4thMPM Koal Command Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
5thK.E.W. Deverell Kim Pitsch Jennifer VanBogart Shakopee MN
6thWillo Pond Knight Rebel Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
7thBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
8thSeason's Major Contender Billie Allor Rae Lenway Eagan MN
9thHylee's Kashaya Richard Jensen Richard/Darlene Jensen Delavan WI
Class 27.Hunt Seat Equitation - 14 Thru 17 [ 5 entries]
1st Nikki Bennett
2nd Tasha Smazinski
3rd Stephanie Boda Merrimac WI
4th Danielle Lemke Tomahawk WI
5th Elizabeth Bobeck Baraboo WI
Class 28.Pleasure Driving - Open [ 2 entries]
1stHylee's Showtime John Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
2ndCosmos Ambassador Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 29.English Pleasure-Jr. Exhibitor-13/Under [ 7 entries]
1stMirabel's DarTanyon Alyssa Wick Hardwood Creek Lyle Wick Hugo, MN
2ndTTE Vary On Lauren Damrow Colleen Flaig Brownsdale MN
3rdClaredy Paradox Tami Paycer Tami Paycer Antigo WI
4thK.E.W. Deverell Jill Eide Jennifer VanBogart Shakpoee MN
5thMS Tornado Alyssa Kryka Julie Spanbauer Omro WI
6thSKM Naughty But Nice Caitlyn Fox Alicia Witzke Oshkosh WI
7thBonnie Lee Princess Diana Nicki Lenway Rae Lenway Eagan MN
Class 30.Western Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17 [ 2 entries]
1stRustic V's Crusader Nicole Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
Class 31.Classic Pleasure Driving - Open [ 4 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndRustic V's American Made Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
3rdCingate Nick of Time Danielle Wich Wich/Eastwich Morgans Harshaw WI
4thCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Hugo, MN
Class 32.Pleasure Driving - 3 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries]
Class 33.Hunt Seat Equitation - 13/Under [ 5 entries]
1st Alyssa Wick Hugo, MN
2nd Jill Eide Eden Prairie MN
3rd Chan Lenway Eagan MN
4th Bryanna Schoepke
5th Holly Baier Merrimac WI
Class 34.Hunter Pleasure - Amateur [ 6 entries]
1stHampshire Formal Attire Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
2ndSpiritwood's Sun Rider Lydia Weber Alicia Witzke Oshkosh WI
3rdHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
4thB-Hawks Lady Justin Chrissy Lenerz Pat Ziegler Sauk City WI
5thPeniwait Spring Flaire Jill Kesler Jill A. Kesler Carpentersville IL
6thSeason's Major Contender Rae Lenway Rae Lenway Eagan MN
Class 35.Hunter Pleasure - 4 Year Olds [ 4 entries]
1stRustic V's Round About Way Jennifer Thompson Wendy Meyer Merrimac WI
2ndTauer's Balatori Delight Candy Hirsch Jennifer Nelson River Falls WI
3rdAerie Meadows Maxwell Billie Allor Bill Dodds Zimmerman MN
4thCruise Control Sarah Waggoner Judy S. Lemke Tomahawk WI
Class 36.Pleasure Driving - Novice [ 0 entries]
[No Entries]
Class 37.Western Pleasure - AOTS [ 4 entries]
1stBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
2ndHylee's Kashaya Richard Jensen Richard/Darlene Jensen Delavan WI
3rdGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
4thSummit's Grand Marshall Arlene Berzins Arlene Berzins Delano, MN
Class 38.Classic English Pleasure - Junior Horse [ 1 entries]
1stRaptor Ridge Rebecca Jill Eide Heather Case Cokato MN
Class 39.English Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17 [ 2 entries]
1stLMS Windsong Bay Kirstin Kryka Diane Griedl Antigo WI
2ndEZ Boy Danielle Lemke Judy Lemke Tomahawk WI
Class 40.Pleasure Driving - 2 Year Olds [ 1 entries]
1stSMC Theodora Lyle Wick Kathy Smith Minnetrista, MN
Class 41.Classic English Pleasure-limit-horse/rider [ 3 entries]
1stSummit's Sweet Memories Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Minnetrista, MN
2ndClaredy Paradox Tami Paycer Tami Paycer Antigo WI
3rdRaptor Ridge Rebecca Jill Eide Heather Case Cokato MN
Class 42.English Pleasure - 4 Year Olds [ 2 entries]
1stHVK Brilliance Bert Earhart Bruce Hagerty South St. Paul, MN
2ndGraycliff Gotcha Gold Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 43.English Pleasure - Open [ 4 entries]
1stTTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Brownsdale MN
2ndHylee's Black Tie Affair Michelle Wich Kalal Morgan Farm Gleason WI
3rdCosmos Ambassador Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
4thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
Class 44.Saddleseat Equitation - 13/Under [ 4 entries]
1st Jill Eide Eden Prairie MN
2nd Caitlin Fox
3rd Alyssa Kryka
4th Chan Lenway Eagan MN
Class 45.Western Pleasure - Amateur [ 7 entries]
1stSG Amaze-Zann Gracie Cindy Hupp Joanna Emerson North Bend, WA
2ndRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
3rdUMC Pomp & Circumstance Ron Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
4thBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
5thGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh, WI
6thK.E.W. Deverell Kim Pitsch Jennifer VanBogart Shakpoee MN
7thMPM Koal Command Colleen Flaig T-Time Enterprises Fredericksburg, IA
Class 46.Pleasure Driving - Amateur [ 2 entries]
1stMirabel's DarTanyon Alyssa Wick Hardwood Creek Hugo, MN
2ndWindchime Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 47.Saddle/hunt Seat Equit-Walk/trot-12/Under [ 3 entries]
1st Sam Jansen Bloomington MN
2nd Samantha Amundson Oshkosh WI
3rd Mallory Peterson Blossom TX
Class 48.Hunter Pleasure-Jr. Exhbitor-14 Thru 17 [ 5 entries]
1stRustic V's Thunderheart Nikki Bennett Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndHylee Everlasting Tasha Smazinski Jackie Sweeney Mount Horeb WI
3rdRustic V Dazzlin Doll Elizabeth Bobeck Carol Beckias Baraboo WI
4thKretzschmar Tonto Danielle Lemke Sarah Waggoner Birnamwood WI
5thAerie Meadows Maxwell Jessica Christner Bill Dodds Zimmerman MN
Class 49.Western Pleasure - 3 Year Olds [ 2 entries]
1stBethlehem Joyful Song Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
2ndHollybrook Dandy Jordy Johns Susie Weiss Baraboo WI
Class 50.Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor-13/Under [ 6 entries]
1stL.W. Aces Wild Alyssa Wick Robert/Jessica Mulholland Shorewood, MN
2ndStormy's Angel Jesse Bryanna Schoepke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
3rdBonnie Lee Arianna Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
4thSeason's Major Contender Nicole Lenway Rae Lenway Eagan MN
5thCosmos Keystone Holly Baier Carol Baier Merrimac WI
6thTauer's Balatori Delight Lauren Damrow Jennifer Nelson River Falls WI
Class 51.Classic Pleasure Driving-Junior Horse [ 0 entries]
[No Entries]
Class 52.Western Pleasure-Jr. Exhibitor-13/Under [ 3 entries]
1stK.E.W. Deverell Jill Eide Jennifer VanBogart Shakopee MN
2ndWestwood Symphony Chan Lenway Billie Allor Winstead MN
3rdMPM Koal Command Lauren Damrow T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 53.Saddleseat Equitation-14 Thru 17 [ 2 entries]
1st Leslie Frid Hugo, MN
2nd Kirstin Kryka
Class 54.Hunter Pleasure - Open [ 4 entries]
1stHVK Flaire Time Bert Earhart Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer K. Thompson Neenah WI
3rdKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
4thWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winstead MN
Class 55.English Pleasure - AOTS [ 0 entries]
[No Entries]
Class 56.Western Pleasure - 4 Year Olds [ 2 entries]
1stTriple E's Casanova Joe Jordy Johns Joanna Emerson North Bend, WA
2ndRustic V's Amazing Grace Dan Lynch Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 57.Pro-am Jackpot - Pleasure [ 4 entries]
1stRustic V's Crusader Nicole Meyer/Dan Lynch Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndCingate Nick of Time Danielle/Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
3rdHampshire Formal Attire D. Amundson/S.Waggoner B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
4thSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke/Nikki Bennett Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 58.English Pleasure - 3 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries]
Class 59.Western Pleasure - Novice [ 6 entries]
1stTroika's Black Russian Jordy Johns Troika Farm Hampton, MN
2ndWillo Pond Knight Rebel Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI
3rdBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
4thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
5thGraycliff Goldrush Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
6thMPM Koal Command Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 60.Classic English Pleasure - Open [ 5 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Hugo, MN
3rdCingate Nick of Time Danielle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
4thClaredy Paradox Tami Paycer Tami Paycer Antigo WI
5thRaptor Ridge Rebecca Heather Case Heather Case Cokato MN
Class 61.Hunter Pleasure - Novice [ 6 entries]
1stHVK Flaire Time Bert Earhart Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndHi-Mist Flash Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
3rdAMHF Absolut Pepper Kirsten Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
4thB-Hawks Lady Justin Chrissy Lenerz Pat Ziegler Sauk City WI
5thRustic V's Round About Way Jennifer Thompson Wendy Meyer Merrimac WI
6thAerie Meadows Maxwell Jessica Christner Bill Dodds Zimmerman MN
Class 62.Western Seat Equitation-14 Thru 17 [ 2 entries]
1st Stephanie Boda Merrimac WI
2nd Danielle Lemke Tomahawk WI
Class 63.English Pleasure - Ladies [ 2 entries]
1stHylee's Showtime Michelle Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
2ndWestwood Symphony Billie Allor Billie Allor Winstead MN
Class 64.Classic Pleasure Driving-limit-horse/rider [ 2 entries]
1stRustic V's American Made Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndHVK Brilliance Claire Hagerty Bruce Hagerty South St. Paul, MN
Class 65.Western Equitation-Walk/trot-12/Under [ 2 entries]
1st Inga Johnson Stillwater, MN
2nd Sam Jansen Bloomington MN
Class 66.Saddleseat Equitation-Championship [ 5 entries]
1st Leslie Frid Hugo, MN
2nd Jill Eide Eden Prairie MN
3rd Kirstin Kryka
4th Caitlin Fox
5th Alyssa Kryka
Class 67.Pleasure Driving - 4 Year Olds [ 0 entries]
[No Entries]
Class 68.Hunter Pleasure - Ladies [ 5 entries]
1stHampshire Formal Attire Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
2ndHylee's La Fenice Kirsten Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
3rdTauer's Balatori Delight Candy Hirsch Jennifer Nelson River Falls WI
4thWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winstead MN
5thHi-Mist Flash Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
Class 69.Pleasure Driving - AOTS [ 0 entries]
[No Entries]
Class 70.Road Hack [ 4 entries]
1stSummit's Sweet Memories Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Minnetrista, MN
2ndWestwood Symphony Billie Allor Billie Allor Winstead MN
3rdCosmos Ambassador Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
4thEZ Boy Sarah Waggoner Judy S. Lemke Tomahawk WI
Class 71.Hunter Pleasure - AOTS [ 2 entries]
1stRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer K. Thompson Neenah WI
2ndHampshire Formal Attire Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
Class 72.Western Seat Equitation-13/Under [ 3 entries]
1st Jill Eide Eden Prairie MN
2nd Nicki Lenway Eagan MN
3rd Lauren Damrow
Class 73.Western Pleasure-UPHA Classic-3 & 4 Year Olds [ 3 entries]
1stRustic V's Amazing Grace Dan Lynch Wendy /Dean Meyer Merrimac WI
2ndTriple E's Casanova Joe Jordy Johns Joanna Emerson North Bend, WA
3rdBethlehem Joyful Song Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
Class 74.Carriage Driving - Turnout [ 3 entries]
1stMiss Ruby Debra Sauer Brian & Debra Sauer Friendship, WI
2ndHylee's Torch Dancer Judy Tate Judy Tate Reedsburg WI
3rdUp A Creek Gatsby Doug Wernick Susan T. Knueppel Beloit, WI
Class 75.Carriage Driving Working - Horse [ 4 entries]
1stMiss Ruby Debra Sauer Brian & Debra Sauer Friendship, WI
2ndB Hawks Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
3rdHylee's Torch Dancer Judy Tate Judy Tate Reedsburg WI
4thUp A Creek Gatsby Doug Wernick Susan T. Knueppel Beloit, WI
Class 76.Carriage Driving Reinsmanship-horse [ 3 entries]
1stB Hawks Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
2ndMiss Ruby Debra Sauer Brian & Debra Sauer Friendship, WI
3rdHylee's Torch Dancer Judy Tate Judy Tate Reedsburg WI
Class 77.Pleasure Driving - Ladies [ 0 entries]
[No Entries]
Class 78.English Pleasure-Jr. Exhibitor Championship [ 6 entries]
1stMirabel's DarTanyon Alyssa Wick Hardwood Creek Lyle Wick Hugo, MN
2ndTTE Vary On Lauren Damrow Colleen Flaig Brownsdale MN
3rdClaredy Paradox Tami Paycer Tami Paycer Antigo WI
4thLMS Windsong Bay Kirstin Kryka Diane Griedl Antigo WI
5thSKM Naughty But Nice Caitlyn Fox Alicia Witzke Oshkosh WI
6thMS Tornado Alyssa Kryka Julie Spanbauer Omro WI
Class 79.Hunt Seat Equitation-Championship [ 6 entries]
1st Tasha Smazinski WI
2nd Stephanie Boda Merrimac WI
3rd Alyssa Wick Hugo, MN
4th Nikki Bennett
5th Jill Eide Eden Prairie MN
6th Chan Lenway Eagan MN
Class 80.English Pleasure - Novice [ 1 entry]
1stHylee's Black Tie Affair Michelle Wich Lange/Kalal Morgan Farm Gleason WI
Class 81.Western Pleasure - Ladies [ 6 entries]
1stRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndSG Amaze-Zann Gracie Cindie Hupp Joanna Emerson North Bend, WA
3rdMPM Koal Command Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
4thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
5thEZ Boy Danielle Lemke Judy S. Lemke Tomahawk WI
6thWestwood Symphony Billie Allor Billie Allor Winstead MN
Class 82.Park Harness - Open [ 1 entry]
1stWhispering About Me Jackie Sweeney Steffenhagen Columbus WI
Class 83.Pleasure Driving-Junior Horse Championship [ 1 entry]
1stSMC Theodora Lyle Wick Kathy Smith Minnetrista, MN
Class 84.Classic Pleasure Driving-Championship [ 4 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndRustic V's American Made Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
3rdCingate Nick of Time Danielle Wich Wich/Eastwich Morgans Harshaw WI
4thHVK Brilliance Claire Hagerty Bruce Hagerty South St. Paul, MN
Class 85.Western Pleasure-Junior Horse Championship [ 3 entries]
1stRustic V's Amazing Grace Dan Lynch Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndHollybrook Dandy Jordy Johns Susie Weiss Baraboo WI
3rdBethlehem Joyful Song Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
Class 86.Hunter Pleasure - Championship [ 5 entries]
1stHylee Artful Dodger Tatum Westphal Tatum Westphal Sauk City WI
2ndHampshire Formal Attire Debra Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
3rdHylee's La Fenice Kirsten Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
4thRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer K. Thompson Neenah WI
5thSpiritwood's Sun Rider Lydia Weber Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 87.Pleasure Driving- Amateur Championship [ 0 entries]
[No Entries]
Class 88.English Pleasure - Championship [ 4 entries]
1stHylee's Blue Rose Bert Earhart Jackie Sweeney Mount Horeb WI
2ndTTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Brownsdale MN
3rdHylee's Showtime Michelle Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
4thCosmos Ambassador Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 89.Command Class [ 1 entry]
1stKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
Class 90.Hunter Pleasure-Junior Horse Championship [ 5 entries]
1stRustic V's Round About Way Jennifer Thompson Wendy Meyer Merrimac WI
2ndTauer's Balatori Delight Candy Hirsch Jennifer Nelson River Falls WI
3rdBethlehem Joyful Song Alicia Witzke Wayne/Angie School Portage WI
4thAerie Meadows Maxwell Billie Allor Bill Dodds Zimmerman MN
5thWRP Santana White Gold Lisa Simmons JoAnn Plummer Blossom TX
Class 91.Saddle/hunt Seat Pleasure -Walk/trot [ 4 entries]
1stHampshire Formal Attire Samantha Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
2ndUMC Pomp & Circumstance Hannah Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
3rdGrant Boy Beauty Sam Jansen Sam Jansen Bloomington MN
4thRhododacty Los Denee Mallory Peterson Mallory Peterson Blossom TX
Class 92.Western Pleasure-Jr. Exhibitor Championship [ 5 entries]
1stRustic V's Crusader Nicole Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndWestwood Symphony Chan Lenway Billie Allor Winstead MN
3rdCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
4thK.E.W. Deverell Jill Eide Jennifer VanBogart Shakpoee MN
5thMPM Koal Command Lauren Damrow T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 93.Hunter Pleasure - Championship [ 1 entry]
1stL.W. Aces Wild Lyle Wick Mulholland Family Shorewood, MN
Class 94.Park Saddle - Open [ 1 entry]
1stBonnie Lee Princess Diana Billie Allor Rae Lenway Eagan MN
Class 95.English Pleasure-Amateur Championship [ 1 entry]
1stTTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Brownsdale MN
Class 96.Classic English Pleasure-Championship [ 6 entries]
1stCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Lyle Wick Hugo, MN
2ndSummit's Sweet Memories Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Minnetrista, MN
3rdHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
4thClaredy Paradox Tami Paycer Tami Paycer Antigo WI
5thCingate Nick of Time Danielle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
6thRaptor Ridge Rebecca Heather Case Heather Case Cokato MN
Class 97.Western Seat Equitation-Championship [ 4 entries]
1st Stephanie Boda Merrimac WI
2nd Nicki Lenway Eagan MN
3rd Danielle Lemke Tomahawk WI
4th Jill Eide Eden Prairie MN
Class 98.English Pleasure-Junior Horse Championship [ 1 entry]
1stGraycliff Gotcha Gold Alicia Witzke Alicia Witzke Oshkosh WI
Class 99.Western Pleasure-Walk/trot-12/Under [ 2 entries]
1stUMC Pomp & Circumstance Inga Johnson Ron & Kirsten Johnson Stillwater, MN
2ndGrant Boy Beauty Sam Jansen Sam Jansen Bloomington MN
Class 100.Western Pleasure-Amateur Championship [ 5 entries]
1stRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndSG Amaze-Zann Gracie Cindy Hupp Joanna Emerson North Bend, WA
3rdUMC Pomp & Circumstance Hannah Johnson Ron & Kirsten Johnson tillwater, MN
4thBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
5thSummit's Grand Marshall Arlene Berzins Arlene Berzins Delano, MN
Class 101.Lead Line [ 4 entries]
1stAll first place winners; information not available.
Class 102.Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor Championship [ 6 entries]
1stL.W. Aces Wild Alyssa Wick Mulholland Family Shorewood, MN
2ndRustic V's Thunderheart Nikki Bennett Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
3rdBonnie Lee Arianna Jill Eide Jill Eide Eden Prairie MN
4thStormy's Angel Jesse Bryanna Schoepke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
5thAerie Meadows Maxwell Jessica Christner Bill Dodds Zimmerman MN
6thSeason's Major Contender Nicole Lenway Rae Lenway Eagan MN
Class 103.Pleasure Driving - Championship [ 3 entries]
1stMirabel's DarTanyon Alyssa Wick Hardwood Creek Lyle Wick Hugo, MN
2ndHylee's Showtime Michelle Wich Leroy/Doretta Umnuhs Oregon WI
3rdWindchime Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 104.Western Pleasure - Championship [ 5 entries]
1stTroika's Black Russian Jordy Johns Troika Farm Hampton, MN
2ndBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch Betty Weyrauch Lake Geneva WI
3rdK.E.W. Deverell Kim Pitsch Jennifer VanBogart Shakpoee MN
4thKretzschmar Tonto Sarah Waggoner Sarah Waggoner Birnamwood WI
5thWillo Pond Knight Rebel Rick Peterson JoAnn Anderson Exeland WI

For more information:
Eileen M. Wayte - 773-702-0151, Fax: 773-702-9076 ewayte@neurology.bsd.uchicago.edu

Last updated on Aug 21, 2003
t-bonham@scc.net