Kandi Klassic Fall Benefit Show

September 21-22, 2002

Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN


Judges:
Dressage Judge: Kate Phillips, Sauk Rapids, MN
Pleasure Judge 1: Vee Ann Wood, Plato, MN
Pleasure Judge 2: Linda Hagan Kvanbeck, Hampton,MN

Class Entries & Results:

CLASS 1. Morgan Sport Horse in Hand [ 6 entries]
1stChecotah Wind Dancer Smaland Hollow Farm
2ndPrairie Hill Pacman Mary Herman
3rdESM My Fair Lady Mallory Ericson
4thMLM Critical Acclaim Margaret Carlson
5thWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
6thFP Johnny Angel Diane Pieper
CLASS 2. Morgan Colts - Weanlings & Yearlings [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 3. Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 4. Morgan Stallions - 4 & Over [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 5. Morgan Grand Champion Stallion [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 6. Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings [ 1 entries]
1stSunny Lane's Golden Morning Kylene Nelson
CLASS 7. Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds [ 3 entries]
1stTKV Fashion Design Teresa King
2ndSmaland Pixie Dust Smaland Hollow Farm
3rdRondaevu's Morning Star John & Bety Danielson
CLASS 8. Morgan Mares - 4 & Over [ 6 entries]
1stBonnie Lee Trudy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndSmaland Joyful Joyful Samland Hollow Farm
3rdCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
4thChecotah Wind Dancer Smaland Hollow Farm
5thSunny Lane's Angel Kylene Nelson
6thPlainsview Galadriel Emily Pavelek
CLASS 9. Morgan Grand Champion Mare [ 5 entries]
1stTKV Fashion Design Teresa King
2ndBonnie Lee Trudy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdSmaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm
CLASS 10. Morgan Geldings - 2 & Under [ 2 entries]
1stClaredy Locomotion Clay Flemming
2ndPrairie Hill Alex Lisa Mernaugh
CLASS 11. Morgan Geldings - 3 & Over [ 5 entries]
1stClaridge Nobl Park Avenue Steve & Cyndee Wadsworth
2ndSummit's Victory Parade Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
3rdC & B Desperado Brittany du'Monceaux
4thBonnie Lee Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
5thPleasant Commander Mark Dierson
CLASS 12. Morgan Grand Champion Gelding [ 4 entries]
1stClaridge Nobl Park Avenue Steve & Cyndee Wadsworth
2ndSummit's Victory Parade Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
CLASS 13. Justin Morgan Standard [ 5 entries]
1stC & B Desperado Brittany du'Monceaux
2ndJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
3rdGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
4thDoubletrack Divinci Ruth Powell
CLASS 14. Open Showmanship, 17 and under [ 4 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
2ndHylee's Hoopensocker Beth Bungert, RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
3rdPlainsview Galadriel Danielle Stein, Emily Pavelek
4thRocky Kristina Nelson, Kylene Nelson
CLASS 15. Morgan Pleasure Driving - 2 yr. old [ 1 entries]
1stTKV Fashion Design Teresa King
CLASS 16. Open Dressage Walk-Trot Intro Test 1 [ 6 entries]
1stBrandy Leigh Holman
2ndMister Nitter Pitter Jennifer Garvey
3rdEkohill Geronimo Flash Marja Ekola
4thFP Johnny Angel Diane Pieper
CLASS 17. Open Dressage Walk-Trot Intro Test 2 [ 8 entries]
1stBrandy Leigh Holman
2ndD'Arby Doc Laura Myllykangas
3rdSalute to Post Katelyn Myllykangas
4thMister Nitter Pitter Jennifer Garvey
5thKing Shea & Heather Bertram
6thEkohill Geronimo Flash Marja Ekola
CLASS 18. Open Dressage Training Test 1 [ 9 entries]
1stD'Arby Doc Laura Myllykangas
2ndSara fra Kommu Gloria & Vince Verrecchio
3rdSalute to Post Katelyn Myllykangas
4thEcho's Myst Carol Meredith
5thMister Nitter Pitter Jennifer Garvey
6thJokull Brett Aarnason
CLASS 19. Open Dressage Training Test 2 [ 6 entries]
1stD'Arby Doc Laura Myllykangas
2ndWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
3rdEcho's Myst Carol Meredith
4thHolly Carolyn Fairbrother
CLASS 20. Open Dressage Training Test 4 [ 4 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndHolly Carolyn Fairbrother
3rdPandora's Ultimate Prize RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
CLASS 21. Open Dressage 1st Level Percentage [ 3 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndHolly Carolyn Fairbrother
CLASS 22. Open Dressage 2nd-4th Level Percentage [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 22a. Open Dressage High Point Championship [ 9 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndD'Arby Doc Laura Myllykangas
CLASS 23. Morgan Classic Pleasure Driving [ 1 entries]
1stBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
CLASS 24. Open Saddle Seat Equitation - 17 & under [ 4 entries]
1stBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
2ndHylee's Hoopensocker Beth Bungert, RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
3rdJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 25. Open Western Pleasure [ 9 entries]
1stThe Scholar Jo Miller
2ndIronstone Eveready Gary & Carol Hitz
3rdSmaland Joyful Joyful Samland Hollow Farm
4thNaturally Precious Jeremiah Yuska
5thI'm Major's Lady Emily Pavelek
6thRondaevu's Morning Star John & Bety Danielson
7thTuscany DeTouche Pat & Mike DeGidio
CLASS 26. Open English Pleasure Adult Novice Rider [ 2 entries]
1stWestwood DeVine Afton Niemera
CLASS 27. Icelandic Horses - Pleasure Tolt [ 9 entries]
1stLjufa Maike Liekweg
2ndSara fra Kommu Gloria & Vince Verrecchio
3rdBlaer Sharon Johnson
4thJokull Brett Aarnason
5thStelpa Arnason Farms
6thPunktur Brett Aarnason
7thLLS Birtafra Nedri Sigrid Younger
CLASS 28. Morgan Hunter Pleasure, Amateur [ 8 entries]
1stTug Hill Alibi Gene Dietz, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndIronstone Snapshot Gary Hitz, Gary & Carol Hitz
3rdLady Val Victoria Diane Dietz Mako, Diane Mako
4thTok Tok's O'Toole Mary Strelow, Mary Strehlow
5thBe My Magic Moment Barb Nesse, Tony & Barbara Nesse
6thMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
7thBonnie Lee Bartender Rhonda Vielbig, Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
CLASS 29. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [ 5 entries]
1stPriority Mail Jessica Adams
2ndCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
3rdWestwood DeVine Afton Niemera
4thBonnie Lee Arianna Jill Eide
5thBonnie Lee Trudy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
CLASS 30. Open Hunter Hack (max. 2') [ 9 entries]
1stBNA Isabeau Vicki Linden
2ndC & B Desperado Brittany du'Monceaux
3rdFire Mystic Magic Sarah Saugen
4thDouble Track DeVito Vicki Linden
5thSummit's Victory Parade Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
6thMLM Legend Command Gina Winter
CLASS 31. Morgan Pleasure Driving - Jr. Exhibitor [ 2 entries]
1stSunny Lane's Angel Kristina Nelson, Kylene Nelson
1stBonnie Lee Tonya Tyler Wahlstrom, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
CLASS 32. Morgan Western Pleasure - Jr. Horse [ 9 entries]
1stLLR Roxie Laine & Cheryln Olson
2ndIronstone Ecstasy Gary & Carol Hitz
3rdLLS Eternal Flame Julie Ritenour
4thPrairie Hill Pacman Mary Herman
5thMPM Koal Command T-Time Enterprises
6thRondaevu's Morning Star John & Bety Danielson
7thDoubletrack Divinci Ruth Powell
CLASS 33. Icelandic Horses - 4-gaited [ 7 entries]
1stBlaer Sharon Johnson
2ndSara fra Kommu Gloria & Vince Verrecchio
3rdKorma Kur North Star Icelandics
4thJokull Brett Aarnason
5thPunktur Brett Aarnason
6thHnata Patty & John Thorwaldson
7thTholl fra Asi Gloria & Vince Verrecchio
CLASS 34. Open Hunter Pleasure - Novice Horse [ 9 entries]
1stMLM Legend Command Gina Winter
2ndBNA Isabeau Vicki Linden
3rdRuffshod Flashback Shannon Wadsworth
4thFire Mystic Magic Sarah Saugen
5thJon Paul Pierre Lisa Hovde
6thSonny Dee Gains Yahnke Stables
CLASS 35. Morgan Pleasure Driving - Amateur [ 3 entries]
1stBonnie Lee Bartender Rob Erickson, Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
2ndVMH Solitaire Mary Strelow, Mary Strehlow
CLASS 36. Open English Pleasure (Saddle Seat) [ 3 entries]
1stPriority Mail Jessica Adams
2ndCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
3rdESM My Fair Lady Mallory Ericson
CLASS 37. Morgan Western Pleasure - Amateur [ 7 entries]
1stBe My Dark Knight Theresa Kroells, Tony & Barbara Nesse
2ndLBO Precious Moment Barb Nesse, Tony & Barbara Nesse
3rdIronstone Eveready Carol Hitz, Gary & Carol Hitz
4thSmaland Joyful Joyful Mariah Johnson, Samland Hollow Farm
5thBNA Isabeau Lauren Damrow, Vicki Linden
6thPleasant Commander Mark Dierson, Mark Dierson
7thJon Paul Pierre Lisa Hovde, Lisa Hovde
CLASS 38. Open Western Equitation - 17 & Under [ 7 entries]
1stThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
2ndWestwood Symphony Jill Eide, Living Legends, Billie Allor
3rdSmaland Joyful Joyful Mariah Johnson, Samland Hollow Farm
4thLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Diane Mako
5thC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
6thI'm Major's Lady Danielle Stein, Emily Pavelek
7thPot Shot Wade Yahnke, Yahnke Stables
CLASS 39. Open Hunter Pleasure Adult Novice Rider [ 3 entries]
1stTuscany DeTouche Pat & Mike DeGidio
2ndHnata Patty & John Thorwaldson
3rdFP Johnny Angel Diane Pieper
CLASS 40. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Horse [ 3 entries]
1stBonnie Lee Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
3rdSunny Lane's Angel Kylene Nelson
CLASS 41. Open Hunter Pleasure - Walk/Trot - 12 and Under [ 9 entries]
1stWestwood Boo Hoo Sam Jansen, Living Legends, Billie Allor
2ndTug Hill Alibi Will Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
3rdTuscany DeTouche Amanda Powell, Pat & Mike DeGidio
4thDouble Track DeVito Lindsay Bobyak, Vicki Linden
5thLitigator Sarah Birkholz, Vicki Linden
6thOak Knoll Snapshot Leah Schwartzbauer, Vicki Linden
7thBNA Isabeau Parker Rood, Vicki Linden
CLASS 42. Icelandic Horses - 5 gaited [ 4 entries]
1stLjufa Maike Liekweg
2ndVissa North Star Icelandics
3rdMickey (Muggur) Maike Liekweg
CLASS 43. Morgan Classic Pleasure Saddle - Jr. Exhibitor [ 4 entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndGolden Falcon Nitro Lauren Damrow, Michelle Damrow
3rdESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
4thOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith, Vicki Linden
CLASS 44. Open Western Pleasure - Novice Horse [ 10 entries]
1stNaturally Precious Jeremiah Yuska
2ndLLR Roxie Laine & Cheryln Olson
3rdIronstone Ecstasy Gary & Carol Hitz
4thMLM Legend Command Gina Winter
5thBNA Isabeau Vicki Linden
6thJon Paul Pierre Lisa Hovde
CLASS 45. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Amateur [ 6 entries]
1stClaridge Nobl Park Avenue Cyndee Wadsworth, Steve & Cyndee Wadsworth
2ndWestwood DeVine Tricia Hoen, Afton Niemera
3rdHylee's Hoopensocker Beth Bungert, RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
4thOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith, Vicki Linden
CLASS 46. Open Hunter Pleasure [ 10 entries]
1stBe My Magic Moment Tony & Barbara Nesse
2ndLady Val Victoria Diane Mako
3rdPandora's Ultimate Prize RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
4thFire Mystic Magic Sarah Saugen
5thThe Scholar Jo Miller
6thLLS Mystic Dreams Tricia Hoen
CLASS 47. Icelandic Horses - Jr. Exhibitor - 16 & Under [ 2 entries]
1stHnata Irene Doroff, Patty & John Thorwaldson
2ndTholl fra Asi Brittany Johnston, Gloria & Vince Verrecchio
CLASS 48. Open Trail [ 13 entries]
1stJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
2ndThe Scholar Jo Miller
3rdMLM Legend Command Gina Winter
4thHnata Patty & John Thorwaldson
5thI'm Major's Lady Emily Pavelek
6thBNA Isabeau Vicki Linden
7thJokull Brett Aarnason
CLASS 49. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor [ 9 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
2ndLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Diane Mako
3rdFire Mystic Magic Sarah Saugen, Sarah Saugen
4thJon Paul Pierre Tim Hovde, Lisa Hovde
5thCasland Stephanie Sarah Huffsmith, Vicki Linden
6thTug Hill Alibi Will Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
CLASS 50. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Novice Horse [ 4 entries]
1stClaridge Nobl Park Avenue Steve & Cyndee Wadsworth
2ndTuscany DeTouche Pat & Mike DeGidio
3rdCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
4thBonnie Lee Arianna Jill Eide
CLASS 51. Morgan Western Pleasure [ 8 entries]
1stBe My Dark Knight Tony & Barbara Nesse
2ndThe Scholar Jo Miller
3rdLBO Precious Moment Tony & Barbara Nesse
4thTok Tok's O'Toole Mary Strehlow
5thNaturally Precious Jeremiah Yuska
CLASS 52. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Walk/Trot - 12 & under [ 5 entries]
1stWestwood Symphony Sam Jansen, Living Legends, Billie Allor
2ndLitigator Sarah Birkholz, Vicki Linden
3rdDouble Track DeVito Jessica Luud, Vicki Linden
4thCasland Stephanie Lindsay Bobyak, Vicki Linden
CLASS 53. Icelandic Horses - Tolt I [ 8 entries]
1stKorma Kur North Star Icelandics
2ndPunktur Brett Aarnason
3rdJokull Brett Aarnason
4thTholl fra Asi Gloria & Vince Verrecchio
5thSaela Sharon Johnson
CLASS 54. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [ 7 entries]
1stIronstone Ecstasy Gary & Carol Hitz
2ndPandora's Ultimate Prize RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
3rdLLS Eternal Flame Julie Ritenour
4thSmaland Pixie Dust Smaland Hollow Farm
5thSumac Coach Starback Sumac Morgans, Gene Dietz
6thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
CLASS 55. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Exhibitor [ 4 entries]
1stJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
2ndHylee's Hoopensocker Beth Bungert, RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
3rdBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
4thOak Knoll Snapshot Sarah Linden, Vicki Linden
CLASS 56. Morgan Pleasure Driving [ 3 entries]
1stBonnie Lee Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
3rdGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
CLASS 57. Open Western Pleasure Adult Novice Rider [ 3 entries]
1stMLM Legend Command Gina Winter
2ndSmaland Joyful Joyful Samland Hollow Farm
3rdTuscany DeTouche Pat & Mike DeGidio
CLASS 58. Open Fun Class "The Dixie Challenge" - No Entry Fee - Pay $1 at t [ 8 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
CLASS 59. Morgan Pleasure Driving - Jr. Horse [ 5 entries]
1stBonnie Lee Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndVMH Solitaire Mary Strehlow
3rdSmaland Pixie Dust Smaland Hollow Farm
4thSunny Lane's Angel Kylene Nelson
5thGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
CLASS 60. Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & Under [ 8 entries]
1stThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
2ndTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
3rdC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
4thLLS Eternal Flame Karis Ritenour, Julie Ritenour
5thJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
6thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 61. Open Lead Line Equitation - 8 & under [ 4 entries]
1stRocky Kyle Nelson, Kylene Nelson
1stFire Mystic Magic Hannah Chapman, Sarah Saugen
1stBonnie Lee Tonya Tyler Wahlstrom, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
1stEva Tanner Wahlstrom, Bonnie-Lee Farms, Chris & Val Walst
CLASS 62. Icelandic Horses - Tolt II [ 7 entries]
1stLjufa Maike Liekweg
2ndBlaer Sharon Johnson
3rdSara fra Kommu Gloria & Vince Verrecchio
4thVissa North Star Icelandics
5thHnata Patty & John Thorwaldson
6thBe My Magic Moment Tony & Barbara Nesse
CLASS 63. Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [ 3 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany du'Monceaux
2ndSmaland Joyful Joyful Mariah Johnson, Samland Hollow Farm
3rdJon Paul Pierre Tim Hovde, Lisa Hovde
CLASS 64. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) Championship [ 7 entries]
1stPriority Mail Jessica Adams
2ndBonnie Lee Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdWestwood DeVine Afton Niemera
4thCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
5thGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
6thHylee's Hoopensocker RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
7thBonnie Lee Arianna Jill Eide
CLASS 65. Morgan Hunter Pleasure [ 7 entries]
1stBe My Magic Moment Tony & Barbara Nesse
2ndFire Mystic Magic Sarah Saugen
3rdMLM Legend Command Gina Winter
4thBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
5thSummit's General Lee Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
6thLLS Mystic Dreams Tricia Hoen
7thPlainsview Galadriel Emily Pavelek
CLASS 66. Morgan Classic Pleasure Saddle [ 2 entries]
1stEva Bonnie-Lee Farms, Chris & Val Walstrom
2ndGolden Falcon Nitro Michelle Damrow
CLASS 67. Morgan Western Pleasure Championship [ 4 entries]
1stBe My Dark Knight Tony & Barbara Nesse
2ndThe Scholar Jo Miller
3rdBNA Isabeau Vicki Linden
CLASS 68. Icelandic Horses - Beer Mug Tolt [ 8 entries]
1stHnata Patty & John Thorwaldson
2ndLjufa Maike Liekweg
3rdStelpa Arnason Farms
4thJokull Brett Aarnason
5thChecotah Wind Dancer Smaland Hollow Farm
CLASS 69. Open Western Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [ 6 entries]
1stMLM Legend Command Sam Jansen, Gina Winter
2ndRocky Kristina Nelson, Kylene Nelson
3rdBNA Isabeau Parker Rood, Vicki Linden
4thWestwood Boo Hoo Rachel Powell, Living Legends, Billie Allor
5thI'm Major's Lady Katie Evenson, Emily Pavelek
6thDouble Track DeVito Lindsay Bobyak, Vicki Linden
CLASS 70. Open Road Hack [ 3 entries]
1stJon Paul Pierre Lisa Hovde
2ndEva Bonnie-Lee Farms, Chris & Val Walstrom
3rdTuscany DeTouche Pat & Mike DeGidio
CLASS 71. Morgan Hunter Pleasure Championship [ 10 entries]
1stTug Hill Alibi Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndBe My Magic Moment Tony & Barbara Nesse
3rdIronstone Snapshot Gary & Carol Hitz
4thPandora's Ultimate Prize RiversEdge, Tom & Kay Tweeten
5thSummit's Victory Parade Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
6thMLM Legend Command Gina Winter
7thFire Mystic Magic Sarah Saugen


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
fax: 612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Oct 17, 2002
t-bonham@scc.net