Kandi Klassic Morgan & Open Show - 2002

May 25th & 26th, 2001

Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN


Judges:
Dressage Judge: Nancy Porter, Stillwater, MN
Pleasure Judge: Mary Ann Morrison, Grants Pass, OR

Class Entries & Results:

CLASS 1. Morgan Sport Horse in Hand [ 12 entries]
1stPrairie Hill Pacman Mary Herman
2ndESM My Fair Lady Living Legends, Caitlin/Mallory Ericson
3rdHobnob's Sadie Cherlyn Olson
4thCadence Caron Living Legends, Crystal Allor
5thDeer Park James Vincent Julie Kidrowski
6thW.K.'s Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
CLASS 2. Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings [ 2 entries]
1stDABE Grand Contradiction Daniel Dahring
2ndSunny Lane Golden Morning Kylene Nelson
CLASS 3. Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds [ 3 entries]
1stSmaland Pixie Dust Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
2ndTVK Fashion Design Bonnie-Lee Farms, Theresa King
3rdEKM Cover Girl Erika Kenner
CLASS 4. Morgan Mares - 4 & Over [ 6 entries]
1stUnmistakeable Spirit Eileen Koeberl
2ndME Affair of the Heart Karyl Hylle
3rdVMH Solitaire Mary Strelow
4thAttitude Girl Living Legends, Bre Weestrand
5thEquinox Felicity Rachel Rogers
6thSunny Lane Angel Kylene Nelson
CLASS 5. Morgan Grand Champion Mare [ 6 entries]
1stUnmistakeable Spirit Eileen Koeberl
2ndME Affair of the Heart Karyl Hylle
3rdSmaland Pixie Dust Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
CLASS 6. Morgan Colts - Weanlings & Yearlings [ 1 entries]
1stMEMC Gladiator Living Legends, Kim Pitsch
CLASS 7. Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds [ 1 entries]
1stPolitically Incorrect Prairie Hill Morgans, Susan Motter
CLASS 8. Morgan Stallions - 4 & Over [ 2 entries]
1stJMF Royal Canadian Bear Jim & Marilyn Sundquist
CLASS 9. Morgan Grand Champion Stallion [ 3 entries]
1stPolitically Incorrect Prairie Hill Morgans, Susan Motter
2ndJMF Royal Canadian Bear Jim & Marilyn Sundquist
CLASS 10. Morgan Geldings - 2 & Under [ 3 entries]
1stRockin Rocco Eileen Koeberl
2ndJSM Wildwood Jim & Marilyn Sundquist
3rdKijac's Wild Vortex Jack & Kimberly Blaydes
CLASS 11. Morgan Geldings - 3 & Over [ 9 entries]
1stC & B Desperado Brittany Du Monceaux
2ndBonnie Lee Tami's Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdCosmos Donovan Susie Weiss
4thHylee Unmistakeable The Hompe Family
5thSmaland Mr. Redford Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
6thFCF Dicaprio Cindy Cook
7thBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
CLASS 12. Morgan Grand Champion Gelding [ 4 entries]
1stC & B Desperado Brittany Du Monceaux
2ndBonnie Lee Tami's Legacy Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdJSM Wildwood Jim & Marilyn Sundquist
CLASS 13. Justin Morgan Standard [ 6 entries]
1stJon Don Star Attraction Prairie Hill Morgans, Susan Motter
2ndC & B Desperado Brittany Du Monceaux
3rdGolden Falcon's Nitro John Damron Family
4thJSM Wildwood Jim & Marilyn Sundquist
5thMaverick Erika Kenner
6thEKM Magic Mr Mistoffelees Erika Kenner
CLASS 14. Open Showmanship, 17 and under [ 7 entries]
1stCosmos Keystone Tricia Jennings, Tricia Jennings
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
3rdFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
4thAttitude Girl Bre Westrand, Living Legends, Bre Weestrand
5thESM My Fair Lady Caitlin Ericson, Living Legends, Caitlin/Mallory Eric
6thPrarie Hill Patricia Brett Kenner, Erika Kenner
7thSunny Lane Angel Kristina Nelson, Kylene Nelson
CLASS 15. Open Carriage Working Pleasure Driving [ 7 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
3rdJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
4thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
5thAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
6thPromises Bay Nobility Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
7thSmaland Mr. Redford Suzanne Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
CLASS 16. Open Saddle Seat Equitation - 17 & Under [ 11 entries]
1stBonnie Lee Bombay Chantel Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndAttitude Girl Jenny Miller, Living Legends, Bre Weestrand
3rdBonnie Lee Sir Winston Hannah Powell, Living Legends, Ruth Powell
4thJon Paul Pierre Kelly Hovde, Living Legends, Lisa Hovde
5thWestwood Symphony Jill Eide, Living Legends, Billie Allor
6thFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
7thHoodwink Beth Bungert, Living Legends, Holly Bungert
CLASS 17. Open Western Pleasure [ 16 entries]
1stJMF Royal Canadian Bear Darrin Buckle, Jim & Marilyn Sundquist
2ndNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
3rdMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
4thIronstone Everready Carol Hitz, Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
5thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
6thSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
7thThe Scholar Bre Westrand, Living Legends, Jo Miller
CLASS 18. Morgan Hunter Pleasure, Amateur [ 21 entries]
1stIronstone Snapshot Gary Hitz, Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndTug Hill Alibi Gene Dietz, Sumac Morgans, Gene Dietz
3rdBeck's Lily of the Valley Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
4thC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
5thBe My Magic Moment Barb Nesse, Barbara Nesse
6thCosmos Keystone Tricia Jennings, Tricia Jennings
7thPanroda's Ultimate Prize Trevor Tweeten, RiversEdge, Tom, Kay, & Trevor Tweeto
CLASS 19. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [ 8 entries]
1stBonnie Lee Bombay Chantel Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndAttitude Girl Bre Westrand, Living Legends, Bre Weestrand
3rdBonnie Lee Sir Winston Ruth Powell, Living Legends, Ruth Powell
4thErbers CF Silverlark Billie Allor, Living Legends, Karis Ritenour
CLASS 20. Open Dressage, Walk-Trot [ 8 entries]
1stW.K.'s Twilight Rhapsody Leigh Holman, Cheryl Kloer
2ndDarby Doc Laura Myllykangas, Laura Myllykangas
3rdSpartacus Bev Mendel, Beverly Mendel
4thSalute to Post Katy Myllykangas, Katy Myllykangas
5thSmaland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
6thMister Nitter Pitter Jennifer Garvey, Jennifer Garvey
CLASS 21. Open Dressage, Training Level Test 1 [ 11 entries]
1stDistinction Sarah Neibling, Sarah Neibling
2ndShaharazad Leigh Holman, Leigh Holman
3rdTrust A Lark Kaitlin Rooney, Kaitlin Rooney
4thJazz Bev Roth, Bev Roth
5thSalute to Post Katy Myllykangas, Katy Myllykangas
6thSirs Lady Hawk Royale Jennifer Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
CLASS 22. Open Dressage, Training Level Test 3 [ 8 entries]
1stPromises Bay Nobility Jennifer Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
2ndShaharazad Leigh Holman, Leigh Holman
3rdJazz Bev Roth, Bev Roth
4thHolly Carolyn Fairbrother, Carolyn Fairbrother
5thTrust A Lark Kaitlin Rooney, Kaitlin Rooney
6thCheyenne Christina Perkins, Dale Perkins
CLASS 23. Open Dressage, First Level Percentage Class [ 8 entries]
1stPromises Bay Nobility Jennifer Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
2ndShaharazad Leigh Holman, Leigh Holman
3rdTrust A Lark Kaitlin Rooney, Kaitlin Rooney
4thBSF Jaz Mary Heiman, Mary Herman
5thHolly Carolyn Fairbrother, Carolyn Fairbrother
CLASS 24. Open Carriage Dressage, ADS Training Test #1 [ 5 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndPromises Bay Nobility Jennifer Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
3rdNemo Kathy Hund, Fred & Kathy Hund
4thAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
5thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
CLASS 25. Open Carriage Dressage, ADS Preliminary Test #2 [ 4 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
3rdCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
4thKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
CLASS 26. Open Carriage Dressage, ADS Percentage Class [ 3 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndNemo Kathy Hund, Fred & Kathy Hund
3rdKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
CLASS 27. Open Trail [ 27 entries]
1stJon Don Star Attraction Susan Motter, Prairie Hill Morgans, Susan Motter
2ndJMF Royal Canadian Bear Darrin Buckle, Jim & Marilyn Sundquist
3rdThe Scholar Jenny Miller, Living Legends, Jo Miller
4thPrarie Hill Patricia Erika Kenner, Erika Kenner
5thWestwood Boo Hoo Billie Allor, Living Legends, Billie Allor
6thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
7thSummits Perfect Gem Sarah Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzins
CLASS 28. Morgan Pleasure Driving - Jr. Exhibitor [ 1 entries]
1stSmaland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
CLASS 29. Morgan Western Pleasure - Jr. Horse [ 7 entries]
1stIronstone Ectasy Carol Hitz, Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndCosmos Donovan Susie Weiss, Susie Weiss
3rdSumac Coach Starbeek Julie Duffney, Sumac Morgans, Gene Dietz
4thLLS Eternal Flame Billie Allor, Living Legends, Julie Ritenour
5thEKM Cover Girl Erika Kenner, Erika Kenner
CLASS 30. Open Hunter Pleasure - Novice Horse [ 24 entries]
1stSummits Socialite Charles Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzi
2ndNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
3rdColour Me Proud Grace Meyer, Living Legends, Grace Meyer
4thSummit's Bewitching Sandee Gregorich, Sandee Gregorich
5thJon Paul Pierre Tim Hovde, Living Legends, Lisa Hovde
6thBeck's Lily of the Valley Forrest Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Beckl
7thCrown Valley Independence Lisa Mernaugh, Lisa Mernaugh
CLASS 31. Morgan Classic Pleasure Saddle - Jr Exhibitor [ 7 entries]
1stPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
2ndHylee Unmistakeable Lindsay Hompe, The Hompe Family
3rdHoodwink Beth Bungert, Living Legends, Holly Bungert
4thJon Paul Pierre Kelly Hovde, Living Legends, Lisa Hovde
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Living Legends, Caitlin/Mallory Eric
6thDazzling Starlight Becky Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbin
7thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow, John Damron Family
CLASS 32. Morgan Pleasure Driving - Amateur [ 3 entries]
1stSmaland Mr. Redford Mark Dierson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
2ndBonnie Lee Bartender Rob Erickson, Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
CLASS 33. Morgan Western Pleasure - Amateur [ 16 entries]
1stJMF Royal Canadian Bear Jim Sundquist, Jim & Marilyn Sundquist
2ndMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
3rdNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
4thIronstone Snapshot Carol Hitz, Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
5thSummits Perfect Gem Sarah Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzins
6thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
7thSummits In Demand Dale Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
CLASS 34. Open Western Equitation - 17 & under [ 9 entries]
1stThe Scholar Kristian Miller, Living Legends, Jo Miller
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
3rdWestwood Symphony Nicole Lenway, Living Legends, Billie Allor
4thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
5thTuscany De Touche Irene Doroff, Living Legends, Pat De Gidio
6thC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
7thMLM Legend Command Tim Hovde, Living Legends, Gina Winter
CLASS 35. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Horse [ 3 entries]
1stBonnie Lee Tami's Legacy Ann Bonham Thorson, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndRaptor Ridge Rebecca Billie Allor, Living Legends, Heather Case
3rdGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow, John Damron Family
CLASS 36. Open Hunter Pleasure - Walk-Trot, 12 & under [ 10 entries]
1stWestwood Boo Hoo Sam Jansen, Living Legends, Billie Allor
2ndTuscany De Touche Amanda Powell, Living Legends, Pat De Gidio
3rdMLM Legend Command Rachel Powell, Living Legends, Gina Winter
4thElk Creek Elegance Elizabeth Hartell, Pat & Carl Hartell
5thSokota Lucky Charm Krista Sanvig, Dorothy Fuss
6thBNA Isabeau Parker Rood, Vicki Linden
7thNigazon Misty McD Katie Evenson, George & Emily Pavelek
CLASS 37. Morgan Classic Pleasure Saddle [ 11 entries]
1stHylee Unmistakeable Lindsay Hompe, The Hompe Family
2ndHylee's Hoopensocker Trevor Tweeten, RiversEdge, Tom, Kay, & Trevor Tweeto
3rdPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
4thBeck's Marquis Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
5thLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle, Karyl Hylle
6thHoodwink Beth Bungert, Living Legends, Holly Bungert
7thDazzling Starlight Becky Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbin
CLASS 38. Open Western Pleasure - Novice Horse [ 19 entries]
1stIronstone Everready Carol Hitz, Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndEKM Magic Mr Mistoffelees Jennifer Pendelton, Erika Kenner
3rdTuscany De Touche Jennifer Pendelton, Living Legends, Pat De Gidio
4thColour Me Proud Grace Meyer, Living Legends, Grace Meyer
5thMLM Legend Command Gina Winter, Living Legends, Gina Winter
6thEquinox Felicity Vicky Linden, Rachel Rogers
7thFire Mystic Magic Sarah Sanger, Sarah Saugen
CLASS 39. Morgan Pleasure Driving - Jr. Horse [ 2 entries]
1stBonnie Lee Tami's Legacy Ann Bonham Thorson, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndSmaland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
CLASS 40. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Amateur [ 6 entries]
1stBeck's Marquis Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
2ndBonnie Lee Sir Winston Ruth Powell, Living Legends, Ruth Powell
3rdBonnie Lee Bombay Rae Ann Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
4thLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle, Karyl Hylle
5thUnmistakeable Spirit Eileen Koeberl, Eileen Koeberl
CLASS 41. Open Hunter Pleasure [ 23 entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
3rdColour Me Proud Grace Meyer, Living Legends, Grace Meyer
4thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
5thMaverick Erika Kenner, Erika Kenner
6thDistinction Sarah Neibling, Sarah Neibling
7thPromises Bay Nobility Jennifer Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
CLASS 42. Open Carriage Obstacle Driving - Gamblers Choice [ 9 entries]
1stPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
2ndAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
3rdJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
4thBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
5thKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
6thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
7thPromises Bay Nobility Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
CLASS 43. Open Carriage Cones - Fault and Out [ 8 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
3rdAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
4thPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
5thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
6thSmaland Mr. Redford Suzanne Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
7thKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
CLASS 44. Open Carriage Cones - Pick Your Route [ 8 entries]
1stJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
2ndBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
3rdAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
4thPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
5thPromises Bay Nobility Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
6thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
7thKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
CLASS 45. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Novice Horse [ 10 entries]
1stFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
2ndAttitude Girl Bre Westrand, Living Legends, Bre Weestrand
3rdBonnie Lee Sir Winston Ruth Powell, Living Legends, Ruth Powell
4thRaptor Ridge Rebecca Billie Allor, Living Legends, Heather Case
5thErbers CF Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
6thLucera's Rebel Rex Katie Neutz, Katie Neutz
7thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow, John Damron Family
CLASS 46. Morgan Western Pleasure [ 20 entries]
1stMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
2ndJMF Royal Canadian Bear Darrin Buckle, Jim & Marilyn Sundquist
3rdEKM Magic Mr Mistoffelees Erika Kenner, Erika Kenner
4thSummits In Demand Dale Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
5thLBO Precious Moment Barb Nesse, Barbara Nesse
6thSummits Perfect Gem Sarah Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzins
7thNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
CLASS 47. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Walk-Trot, 12 & under [ 2 entries]
1stWestwood Symphony Sam Jansen, Living Legends, Billie Allor
2ndBonnie Lee Sir Winston Amanda Powell, Living Legends, Ruth Powell
CLASS 48. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [ 9 entries]
1stSummits Socialite Charles Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzi
2ndPanroda's Ultimate Prize Trevor Tweeten, RiversEdge, Tom, Kay, & Trevor Tweeto
3rdRuhammah Ann Bonham Thorson, Loren & Debbie Kitchenmaster
4thSmaland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
5thBeck's Rovisine Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
6thSumac Coach Starbeek Julie Duffney, Sumac Morgans, Gene Dietz
7thEKM Cover Girl Erika Kenner, Erika Kenner
CLASS 49. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Exhibitor [ 8 entries]
1stBonnie Lee Bombay Nicole Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndWestwood Symphony Jill Eide, Living Legends, Billie Allor
3rdAttitude Girl Jenny Miller, Living Legends, Bre Weestrand
4thFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
5thBonnie Lee Sir Winston Hannah Powell, Living Legends, Ruth Powell
6thErbers CF Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
7thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow, John Damron Family
CLASS 50. Morgan Pleasure Driving [ 3 entries]
1stBonnie Lee Tami's Legacy Ann Bonham Thorson, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndBeck's Marquis Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
3rdSmaland Mr. Redford Mark Dierson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
CLASS 51. Open Pleasure Adult Novice Rider (any seat) [ 9 entries]
1stJMF Royal Canadian Bear Jim Sundquist, Jim & Marilyn Sundquist
2ndColour Me Proud Grace Meyer, Living Legends, Grace Meyer
3rdOronoco Hills Rose Holly Egerer, Holly Egerer
4thMLM Legend Command Gina Winter, Living Legends, Gina Winter
5thRMN Sunshine Jeanette Kenner, Jeanette Kenner
6thSirprizing Merited Moira Heather Case, Living Legends, Heather Case
7thIronside Escapade Lisa Sherman, Lisa Mernaugh
CLASS 52. Open Fun Class "The Splash Class" [ 24 entries]
1stSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
CLASS 53. Open Hunter Hack (Maximum 2ft) [ 15 entries]
1stCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
2ndJon Don Star Attraction Susan Motter, Prairie Hill Morgans, Susan Motter
3rdFire Mystic Magic Sarah Sanger, Sarah Saugen
4thC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
5thMLM Legend Command Gina Winter, Living Legends, Gina Winter
6thMaverick Erika Kenner, Erika Kenner
7thCrown Valley Independence Lisa Mernaugh, Lisa Mernaugh
CLASS 54. Open Carriage Reinsmanship [ 7 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
3rdJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
4thAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
5thPromises Bay Nobility Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
6thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
CLASS 55. Morgan Pleasure Driving - 2 year old [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
CLASS 56. Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & under [ 20 entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndThe Scholar Kristian Miller, Living Legends, Jo Miller
3rdC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
4thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
5thWhisper in the Wind Irene Doroff, Living Legends, Barb Kelley
6thCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
7thAlibi Samantha Joy Kelly Hovde, Sarah Lyons
CLASS 56a. Carriage Hi-Point Championship Presentation [ 7 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael Scott, Michael & Betsy Scott
2ndAbsolute Starlight Dell Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbins
3rdJAO Top Talent Mike Diziki, Mike Dziki/Jennifer Nelson
4thKVA Harmony Pat Hartell, Pat & Carl Hartell
5thCosmos Spencer Susie Weiss, Susie Weiss
6thPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
7thPromises Bay Nobility Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
CLASS 57. Open Lead Line Equitation 8 & under [ 6 entries]
1stSilver Jubilee Tanner Wahlstrom, Bonnie-Lee Farms, Chris & Val Wahlstrom
1stBonnie Lee Tonya Tyler Wahlstrom, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
1stPromises Bay Nobility Nadalyn Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
1stSirs Lady Hawk Royale Cherlyn Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
1stShiloh Justin Haley, Nancy Haley
1stDistinction Danielle Helgson, Sarah Neibling
CLASS 58. Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [ 11 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
3rdWestwood Symphony Chantal Lenway, Living Legends, Billie Allor
4thThe Scholar Jenny Miller, Living Legends, Jo Miller
5thMLM Legend Command Tim Hovde, Living Legends, Gina Winter
6thLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
7thDazzling Starlight Becky Robbins, Starlight Morgans, Tim/Rae Dell Robbin
CLASS 59. Morgan Hunter Pleasure [ 21 entries]
1stTug Hill Alibi Diane Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndBe My Magic Moment Barb Nesse, Barbara Nesse
3rdMaverick Erika Kenner, Erika Kenner
4thFire Mystic Magic Sarah Sanger, Sarah Saugen
5thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
6thHobnob's Sadie Cherlyn Olson, Cherlyn Olson
7thSirprizing Merited Moira Heather Case, Living Legends, Heather Case
CLASS 60. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) Championship [ 6 entries]
1stBonnie Lee Bombay Rae Ann Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndBonnie Lee Tami's Legacy Ann Bonham Thorson, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdAttitude Girl Bre Westrand, Living Legends, Bre Weestrand
4thBeck's Marquis Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
5thBonnie Lee Sir Winston Ruth Powell, Living Legends, Ruth Powell
6thErbers CF Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
CLASS 61. Open English Pleasure (Saddle Seat) [ 6 entries]
1stBonnie Lee Bombay Nicole Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndBonnie Lee Tami's Legacy Ann Bonham Thorson, Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
3rdLucera's Rebel Rex Katie Neutz, Katie Neutz
CLASS 62. Morgan Classic Pleasure Driving [ 6 entries]
1stHylee's Hoopensocker Trevor Tweeten, RiversEdge, Tom, Kay, & Trevor Tweeto
2ndPlainview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
3rdBonnie Lee Bartender Rob Erickson, Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
4thSirs Lady Hawk Royale Todd Firenz, Todd & Jennifer Firenz Family
CLASS 63. Morgan Western Pleasure Championship [ 6 entries]
1stMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
2ndJMF Royal Canadian Bear Darrin Buckle, Jim & Marilyn Sundquist
3rdSummits In Demand Dale Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
4thSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylle
5thNords Configuration Rose Schumacher, Rose Schumacher
6thLLS Eternal Flame Billie Allor, Living Legends, Julie Ritenour
CLASS 64. Morgan Hunter Pleasure - Jr Exhibitor [ 13 entries]
1stC & B Desperado Brittany du`Monceaux, Brittany Du Monceaux
2ndTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
3rdCosmos Hollister Stephanie Boda, Stephanie Boda
4thThe Scholar Kristian Miller, Living Legends, Jo Miller
5thCosmos Keystone Tricia Jennings, Tricia Jennings
6thFire Mystic Magic Sarah Sanger, Sarah Saugen
7thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
CLASS 65. Open Western Pleasure Walk-Trot 12 & under [ 7 entries]
1stEquinox Felicity Rachel Rogers, Rachel Rogers
2ndWestwood Boo Hoo Sam Jansen, Living Legends, Billie Allor
3rdMLM Legend Command Rachel Powell, Living Legends, Gina Winter
4thBNA Isabeau Parker Rood, Vicki Linden
5thPrarie Hill Patricia Brett Kenner, Erika Kenner
6thSokota Lucky Charm Krista Sanvig, Dorothy Fuss
7thElk Creek Elegance Elizabeth Hartell, Pat & Carl Hartell
CLASS 66. Open Road Hack [ 16 entries]
1stWestwood Symphony Billie Allor, Living Legends, Billie Allor
2ndColour Me Proud Grace Meyer, Living Legends, Grace Meyer
3rdJon Paul Pierre Kelly Hovde, Living Legends, Lisa Hovde
4thWhisper in the Wind Barb Kelly, Living Legends, Barb Kelley
5thThe Scholar Kristian Miller, Living Legends, Jo Miller
6thCadence Caron Crystal Allor, Living Legends, Crystal Allor
7thTuscany De Touche Jennifer Pendelton, Living Legends, Pat De Gidio
CLASS 67. Morgan Hunter Pleasure Championship [ 8 entries]
1stTug Hill Alibi Diane Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndBe My Magic Moment Barb Nesse, Barbara Nesse
3rdSummits Socialite Charles Berzins, Summit Morgans, Chuck & Arlene Berzi
4thBeck's Lily of the Valley Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Dale/Robin Becklin
5thCadence Caron Crystal Allor, Living Legends, Crystal Allor
6thSummit's Bewitching Sandee Gregorich, Sandee Gregorich


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jun 28, 2002
t-bonham@scc.net