Kandi Klassic Spring Show

May 24-25, 2003

Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN


Judges:
Dressage Judge: Mary Spaeth, Rice, MN
Pleasure Judge: Nancy S Eidam, Hermiston, OR

Class Entries & Results:

CLASS 1. Morgan Sport Horse in Hand [ 5 entries]
1stESM My Fair Lady Caitlin Ericson, Mallory Ericson
2ndChecota Wind Dancer Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
3rdMEMC Gladiator Living Legends, Kim Pitsch
4thEKM Quantum Leap Erika Kenner
5thPasqueflower Allegro Josey Dvorak
CLASS 2. Open Dressage, Intro Test A [ 9 entries]
1stBuzz Johanna Balkany
2ndMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
3rdSullute to Post Katelyn Myllykangas
4thBlack Jack Heather Juaire
5thSteppin San Sock Megan Vosberg
6thRash Abbess Katie Vosberg
7thSpartakus Bev Mendel
CLASS 3. Open Dressage, Intro Test B [ 9 entries]
1stBlack Jack Heather Juaire
2ndSullute to Post Katelyn Myllykangas
3rdMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
4thSpartakus Bev Mendel
5thKing Heather Bertram
6thBuzz Johanna Balkany
7thKing Shea Bertram
CLASS 4. Open Dressage, Training Level Test 1 [ 6 entries]
1stCheyenne Christina Perkins
2ndD'Arby Doc Laura Myllykangas
3rdSullute to Post Katelyn Myllykangas
4thMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
5thBuzz Johanna Balkany
CLASS 5. Open Dressage, Training Level Test 2 [ 3 entries]
1stDenero Teresa Johnson
2ndD'Arby Doc Laura Myllykangas
CLASS 6. Open Dressage, Training Level Test 4 [ 4 entries]
1stDenero Teresa Johnson
2ndWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
3rdJazz Bev Roth
4thSirs Lady Hawk Royale Todd & Jennifer Firenz
CLASS 7. Open Dressage, First Level, Test 1 [ 6 entries]
1stPierrie Teresa Johnson
2ndTrixie Andrea Weishair
3rdWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
4thJazz Bev Roth
5thSirs Lady Hawk Royale Todd & Jennifer Firenz
6thCheyenne Christina Perkins
CLASS 8. Open Dressage, First Level Test 2 [ 4 entries]
1stPierrie Teresa Johnson
2ndWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
3rdTrixie Andrea Weishair
CLASS 9. Open Dressage, Percentage [ 8 entries]
1stLiviette Celia Carr
2ndLiviette Celia Carr
3rdEcho in the Wind Brianna Zwilling
4thPromises Bay Nobility Todd & Jennifer Firenz
5thEcho in the Wind Brianna Zwilling
6thPromises Bay Nobility Todd & Jennifer Firenz
7thReno Sara Griffith
CLASS 10. Open Carriage Dressage, ADS Training Test 1 [ 6 entries]
1stRazzle Mathew Kautz
2ndSam I Am, I Am Sam Fred & Kathy Hund
3rdBDF Kapprell Kathy Johnson
4thDancer Grace Ostien
5thKVA Harmony Patricia Hartell
6thElk Creek Aurora B Martha Nelson
CLASS 11. Open Carriage Dressage, ADS Preliminary Test 3 [ 2 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson
CLASS 12. Open Carriage Dressage, ADS Percentage Class [ 4 entries]
1stRazzle Mathew Kautz
2ndBDF Kapprell Kathy Johnson
3rdSam I Am, I Am Sam Fred & Kathy Hund
4thDancer Grace Ostien
CLASS 13. Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings [ 2 entries]
1stLLR She's Got Attitude Laine & Cherlyn Olson
2ndBWR Enchanting Melody Patricia Hartell
CLASS 14. Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds [ 1 entry]
1stRedcliffs Sharon Bob & Jan Ferrell
CLASS 15. Morgan Mares - 4 & Over [ 5 entries]
1stBonnie Lee Princess Diana Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndSamland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
3rdChecota Wind Dancer Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
4thWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
5thRaptor Ridge Rebecca Living Legends, Heather Case
CLASS 16. Morgan Grand Champion Mare [ 5 entries]
1stBonnie Lee Princess Diana Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndLLR She's Got Attitude Laine & Cherlyn Olson
3rdRedcliffs Sharon Bob & Jan Ferrell
CLASS 17. Morgan Colts - Weanlings & Yearlings [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 18. Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds [ 3 entries]
1stLLR High Finance Laine & Cherlyn Olson
2ndEKM Quantum Leap Erika Kenner
3rdMEMC Gladiator Living Legends, Kim Pitsch
CLASS 19. Morgan Stallions - 4 & Over [ 1 entry]
1stBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 20. Morgan Grand Champion Stallion [ 3 entries]
1stLLR High Finance Laine & Cherlyn Olson
2ndBonnie Lee Maestro Mark Diersen
3rdEKM Quantum Leap Erika Kenner
CLASS 21. Morgan Geldings - 2 & Under [ 0 entries]
1st [No Entries] [No Entries]
CLASS 22. Morgan Geldings - 3 & Over [ 3 entries]
1stC & B Desperado Brittany du Monceaux
2ndPasqueflower Allegro Josey Dvorak
3rdFire Mystic Windstorm Erin Lunn
CLASS 23. Morgan Grand Champion Gelding [ 2 entries]
1stC & B Desperado Brittany du Monceaux
2ndPasqueflower Allegro Josey Dvorak
CLASS 24. Justin Morgan Standard [ 6 entries]
1stC & B Desperado Brittany du Monceaux
2ndMLM Critical Acclaim Margaret Carlson
3rdFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
4thPasqueflower Allegro Josey Dvorak
5thVMH Be My Heritage Mary Strelow
CLASS 25. Open Ranch Horse Conformation - Stallions, Mares, Geldings [ 3 entries]
1stJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
2ndWestwood Boo Hoo Living Legends, Billie Allor
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
CLASS 26. Open Showmanship, 17 & Under [ 3 entries]
1stHoodwink Rachel Bungert, Beth Bungert
2ndRocky Kristina Nelson, Kylene Nelson
3rdJen Don Star Attraction John Motter, Paul & Susan Motter
CLASS 27. Morgan Pleasure Driving - 2 yr. old [ 1 entry]
1stRedcliffs Sharon Bob & Jan Ferrell
CLASS 28. Open Carriage Working Pleasure Driving [ 7 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndBDF Kapprell Kathy Johnson
3rdDandardel Miss Charles Erickson
4thElk Creek Aurora B Martha Nelson
5thRazzle Mathew Kautz
6thPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
CLASS 29. Open Hunter Pleasure Adult Novice Rider [ 6 entries]
1stMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
2ndSummit's Victory Parade Sandee Gregorich
3rdWalnut River Storm King Living Legends, Jennifer Pendleton
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson
5thLLS Mystic Dreams Living Legends, Afton Niemira
6thFievel Living Legends, Denny Rutledge
CLASS 30. Open Saddle Seat Equitation - 17 & Under [ 5 entries]
1stK.E.W. Deverell Jill Eide, Living Legends, Jenny Van Bogart
2ndBonnie Lee Princess Diana Chantel Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
3rdJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
4thErbers C.F. Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
5thWestwood Symphony Brittany Kuck, Living Legends, Billie Allor
CLASS 31. Open Western Pleasure [ 5 entries]
1stSummit's Socialite Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
2ndLady Val Victoria Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rdJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
4thSeason's Major Contender Living Legends, Rae Ann Lenway
5thSummit's Polonaise Karyl Hylle
CLASS 32. Morgan Hunter Pleasure, Amateur [ 15 entries]
1stIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndSummit's In Demand Forrest Becklin, Beck's Valley Farm
3rdChecota Wind Dancer Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
4thTug Hill Alibi Sumac Morgans, Gene Dietz
5thBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
6thESM My Fair Lady Caitlin Ericson, Mallory Ericson
7thC & B Desperado Brittany du Monceaux
CLASS 33. Open Carriage Obstacle Driv. Gambler's Choice [ 6 entries]
1stPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
2ndRazzle Mathew Kautz
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
4thDandardel Miss Charles Erickson
5thBDF Kapprell Kathy Johnson
6thDancer Grace Ostien
CLASS 34. Morgan Pleasure Driving - Jr. Exhibitor [ 2 entries]
1stSamland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
2ndSunny Lane Angel Kristina Nelson, Kylene Nelson
CLASS 35. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [ 5 entries]
1stLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle
2ndWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
3rdBeck's Marquis Beck's Valley Farm
4thBonnie Lee Princess Diana Living Legends, Rae Ann Lenway
5thErbers C.F. Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
CLASS 36. Morgan Western Pleasure, Jr. Horse [ 5 entries]
1stLLR Roxy Laine & Cherlyn Olson
2ndSirs Lady Hawk Royale Todd & Jennifer Firenz
3rdLLS Eternal Flame Living Legends, Julie Ritenour
4thSumac Coach Starbeck Sumac Morgans, Gene Dietz
5thMEMC Highlander Living Legends, Jenny Van Bogart
CLASS 37. Open Hunter Pleasure - Novice Horse [ 14 entries]
1stSeason's Major Contender Rae Ann Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
2ndBonnie Lee Arianna Jill Eide, Living Legends, Jill Eide
3rdChecota Wind Dancer Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
4thAlibi Samantha Joy Sarah Lyons
5thFire Mystic Magic Sarah Saugen, Sarah Saugen
6thWalnut River Storm King Jennifer Pendelton, Living Legends, Jennifer Pendleto
7thMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
CLASS 38. Morgan Classic Pleasure Saddle [ 7 entries]
1stFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
2ndJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
3rdWestwood Symphony Val McCullough, Living Legends, Billie Allor
4thElk Creek Elegance Patricia Hartell
5thLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle
6thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
7thPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
CLASS 39. Open English Pleasure (Saddle Seat) Adult Novice Rider [ 1 entry]
1stWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
CLASS 40. Morgan Western Pleasure [ 7 entries]
1stSummit's Polonaise Karyl Hylle
2ndNMN Tricker Anna Carlson
3rdJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
4thSummit's In Demand Forrest Becklin, Beck's Valley Farm
5thIronstone Eveready Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
6thK.E.W. Deverell Living Legends, Jenny Van Bogart
7thSummit's Socialite Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
CLASS 40a. Presentation of Dressage Hi-Point Championship [ 2 entries]
1stDenero Teresa Johnson
2ndLiviette Celia Carr
CLASS 41. Open Western Equitation - 17 & Under [ 3 entries]
1stK.E.W. Deverell Jill Eide, Living Legends, Jenny Van Bogart
2ndLady Val Victoria Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rdSeason's Major Contender Nicole Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
CLASS 42. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Horse [ 2 entries]
1stBeck's Finale Beck's Valley Farm
2ndRaptor Ridge Rebecca Living Legends, Heather Case
CLASS 43. Open Hunter Pleasure, Walk-Trot - 12 & Under [ 5 entries]
1stGrant Boy Beauty Sam Jansen, Living Legends, Sam Jansen
2ndSummit's Perfect Gem Krista Sanvig, Sarah Berzins
3rdLLS Mystic Dreams Victoria Niemara, Living Legends, Afton Niemira
4thMLM Legend Command Kelsey Voight, Living Legends, Gina Winter
5thAce's Wild Adventure Elizabeth Hartell, Patricia Hartell
CLASS 44. Morgan Pleasure Driving - Amateur [ 4 entries]
1stBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
2ndSamland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
3rdVMH Solitaire Mary Strelow
4thBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 45. Open Western Pleasure - Novice Horse [ 7 entries]
1stSummit's Socialite Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
2ndLady Val Victoria Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rdTuscany de Touche Living Legends, Pat & Mike DeGidio
4thIronstone Ecstasy Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
5thMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
6thMEMC Highlander Living Legends, Jenny Van Bogart
7thLLS Eternal Flame Living Legends, Julie Ritenour
CLASS 46. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Amateur [ 6 entries]
1stBeck's Marquis Beck's Valley Farm
2ndWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
3rdWestwood Symphony Val McCullough, Living Legends, Billie Allor
4thLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle
5thElk Creek Elegance Patricia Hartell
6thRaptor Ridge Rebecca Living Legends, Heather Case
CLASS 47. Open Hunter Pleasure [ 15 entries]
1stC & B Desperado Brittany du Monceaux
2ndBonnie Lee Arianna Jill Eide, Living Legends, Jill Eide
3rdAlibi Samantha Joy Sarah Lyons
4thFire Mystic Magic Sarah Saugen, Sarah Saugen
5thSummit's Sherlock Holmes Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
6thWalnut River Storm King Jessica Christner, Living Legends, Jennifer Pendleton
7thSeason's Major Contender Chantel Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
CLASS 48. Open Ranch Horse Versatility [ 3 entries]
1stJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
2ndWestwood Boo Hoo Living Legends, Billie Allor
3rdMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
CLASS 49. Open Carriage Cones - Fault and Out [ 7 entries]
1stRazzle Mathew Kautz
2ndPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
3rdDandardel Miss Charles Erickson
4thDancer Grace Ostien
5thKVA Harmony Patricia Hartell
6thElk Creek Aurora B Martha Nelson
CLASS 50. Open Carriage Cones - Pick Your Route [ 7 entries]
1stRazzle Mathew Kautz
2ndPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
3rdBDF Kapprell Kathy Johnson
4thDancer Grace Ostien
5thKVA Harmony Patricia Hartell
6thDandardel Miss Charles Erickson
7thElk Creek Aurora B Martha Nelson
CLASS 51. Morgan Classic Pleasure - Jr. Exhibitor [ 5 entries]
1stWestwood Symphony Brittany Kuck, Living Legends, Billie Allor
2ndPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
3rdFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
4thJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 52. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Novice Horse [ 5 entries]
1stBeck's Finale Beck's Valley Farm
2ndSunny Lane Angel Kylene Nelson
3rdErbers C.F. Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
4thLitigator Lauren Damrow, Vicki Linden
5thRaptor Ridge Rebecca Living Legends, Heather Case
CLASS 53. Morgan Western Pleasure - Amateur [ 8 entries]
1stSummit's Socialite Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
2ndNMN Tricker Anna Carlson
3rdSummit's Polonaise Karyl Hylle
4thK.E.W. Deverell Living Legends, Jenny Van Bogart
5thMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
6thSirs Lady Hawk Royale Todd & Jennifer Firenz
7thIronstone Ecstasy Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
CLASS 54. Open English Pleasure (Saddle Seat), Walk-Trot - 12 & Under [ 3 entries]
1stGrant Boy Beauty Sam Jansen, Living Legends, Sam Jansen
2ndElk Creek Elegance Elizabeth Hartell, Patricia Hartell
3rdRadiant Gentle Pace Jessica Lund, Vicki Linden
CLASS 55. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [ 4 entries]
1stLLS Eternal Flame Living Legends, Julie Ritenour
2ndLLS Mystic Dreams Living Legends, Afton Niemira
3rdSummit's General Lee Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
4thSumac Coach Starbeck Sumac Morgans, Gene Dietz
CLASS 56. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Exhibitor [ 6 entries]
1stK.E.W. Deverell Jill Eide, Living Legends, Jenny Van Bogart
2ndWestwood Symphony Brittany Kuck, Living Legends, Billie Allor
3rdJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
4thLitigator Lauren Damrow, Vicki Linden
5thErbers C.F. Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
CLASS 57. Morgan Pleasure Driving [ 4 entries]
1stBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
2ndSunny Lane Angel Kylene Nelson
3rdVMH Solitaire Mary Strelow
4thBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 58. Open Western Pleasure Adult Novice Rider [ 2 entries]
1stMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
2ndDoubletrack Delaney Nancy Haley
CLASS 59. Open Fun Class (any seat) - NO ENTRY FEE - pay $1 at the gate [ 10 entries]
1stSummit's Polonaise Brittany du`Monceaux, Karyl Hylle
2ndC & B Desperado Karyl Hylle, Brittany du Monceaux
CLASS 60. Open Trail [ 6 entries]
1stJen Don Star Attraction Paul & Susan Motter
2ndJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
3rdMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
4thWestwood Boo Hoo Living Legends, Billie Allor
5thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins
6thLLS Eternal Flame Living Legends, Julie Ritenour
CLASS 61. Open Hunter Hack (Maximum 2') [ 7 entries]
1stFire Mystic Magic Sarah Saugen, Sarah Saugen
2ndMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
3rdRadiant Gentle Pace Lauren Damrow, Vicki Linden
4thWestwood Boo Hoo Living Legends, Billie Allor
5thWalnut River Storm King Jennifer Pendelton, Living Legends, Jennifer Pendleto
6thTuscany de Touche Living Legends, Pat & Mike DeGidio
CLASS 62. Open Carriage Reinsmanship [ 7 entries]
1stBDF Kapprell Kathy Johnson
2ndKVA Harmony Patricia Hartell
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
4thPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
5thRazzle Mathew Kautz
6thDandardel Miss Charles Erickson
7thDancer Grace Ostien
CLASS 63. Open Western Pleasure, Walk-Trot - 12 & Under [ 5 entries]
1stSummit's Perfect Gem Krista Sanvig, Sarah Berzins
2ndReno Sara Griffith
3rdWestwood Boo Hoo Victoria Niemara, Living Legends, Billie Allor
4thGrant Boy Beauty Sam Jansen, Living Legends, Sam Jansen
CLASS 63a. Presentation of Carriage Hi-Point Championship [ 2 entries]
1stRazzle Mathew Kautz
2ndBDF Kapprell Kathy Johnson
CLASS 64. Morgan Pleasure Driving - Jr. Horse [ 2 entries]
1stSamland Pixie Dust Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
2ndRedcliffs Sharon Bob & Jan Ferrell
CLASS 65. Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & Under [ 7 entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Gene Dietz
2ndBonnie Lee Arianna Jill Eide, Living Legends, Jill Eide
3rdWalnut River Storm King Jessica Christner, Living Legends, Jennifer Pendleton
4thHoodwink Rachel Bungert, Beth Bungert
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
6thTuscany de Touche Jessie McCullough, Living Legends, Pat & Mike DeGidio
CLASS 66. Open Lead Line Equitation - 8 & Under [ 3 entries]
1stRocky Kyle Nelson, Kylene Nelson
1stBonnie Lee Bartender Jordon Ahrndt, Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
1stJoelena Justin Haley, Justin Haley
CLASS 67. Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [ 3 entries]
1stSummit's In Demand Forrest Becklin, Beck's Valley Farm
2ndLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rdSeason's Major Contender Chantel Lenway, Living Legends, Rae Ann Lenway
CLASS 68. Morgan Hunter Pleasure [ 15 entries]
1stIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndTug Hill Alibi Sumac Morgans, Gene Dietz
3rdBonnie Lee Arianna Jill Eide, Living Legends, Jill Eide
4thIronstone Ecstasy Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
5thAlibi Samantha Joy Sarah Lyons
6thMLM Legend Command Living Legends, Gina Winter
7thSummit's Sherlock Holmes Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
CLASS 69. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) Championship [ 5 entries]
1stBeck's Marquis Beck's Valley Farm
2ndWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
3rdLiberty Bend Capt. McLeod Karyl Hylle
4thRaptor Ridge Rebecca Living Legends, Heather Case
5thErbers C.F. Silverlark Karis Ritenour, Living Legends, Karis Ritenour
CLASS 70. Open Ranch Horse Pleasure [ 3 entries]
1stNight Shadow's Black Russian Donna Cole
CLASS 71. Morgan Classic Pleasure Driving [ 3 entries]
1stPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
2ndBonnie Lee Bartender Bonnie-Lee Farms, Rob Erickson
CLASS 72. Morgan Western Pleasure Championship [ 5 entries]
1stSummit's Socialite Summit Stables, Chuck & Arlen Berzins
2ndNMN Tricker Anna Carlson
3rdSummit's Polonaise Karyl Hylle
4thLLR Roxy Laine & Cherlyn Olson
CLASS 73. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor [ 11 entries]
1stSummit's In Demand Forrest Becklin, Beck's Valley Farm
2ndBonnie Lee Arianna Jill Eide, Living Legends, Jill Eide
3rdTug Hill Alibi Sumac Morgans, Gene Dietz
4thChecota Wind Dancer Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
5thFire Mystic Magic Sarah Saugen, Sarah Saugen
6thWalnut River Storm King Jessica Christner, Living Legends, Jennifer Pendleton
7thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 74. Open English Pleasure (Saddle Seat) [ 2 entries]
1stWestwood DiVine Living Legends, Tricia Hoen
CLASS 75. Open Road Hack [ 5 entries]
1stRadiant Gentle Pace Lauren Damrow, Vicki Linden
2ndTuscany de Touche Living Legends, Pat & Mike DeGidio
3rdFuturity Mandate Sara Tesler, Sara Tesler
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
5thJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
CLASS 76. Morgan Hunter Pleasure Championship [ 8 entries]
1stIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndLLS Eternal Flame Living Legends, Julie Ritenour
3rdNight Shadow's Black Russian Donna Cole
4thTug Hill Alibi Sumac Morgans, Gene Dietz
5thChecota Wind Dancer Mariah Johnson, Smaland Hollow Farm, Suzanne Johnson
6thHoodwink Beth Bungert


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jun 23, 2003
t-bonham@scc.net