Kandi Klassic Spring Show

May 29-30, 2004

Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN


Judges:
Dressage Judge: Tom Poulin, Lake Charles, IL
Dressage Judge (Intro tests): Jennifer Brandl, Holdingford, MN
Pleasure Judge: Art Perry, Santa Inez, CA

Class Entries & Results:

CLASS 1. Morgan Sport Horse in Hand [ 5 entries]
1stGraphic's Celtic Rose Deer Park Morgan Farm
2ndLLR High Finance Lane & Cherlyn Olson
3rdBaptiste Newman Bluet Susan Motter
4thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
5thSea of Elegance Linda Stybicky
CLASS 2. Open Dressage, Intro Test A [ 8 entries]
1stAvatar's Titan Kathi Fenner
2ndDual Bar Dancer Laura Myllykangas
3rdMerlin Mary Ann Larson
4thFP Johnney Angel Diane Pieper
CLASS 3. Open Dressage, Intro Test B [ 9 entries]
1stTauer's Bold Design Emilie Nicklawsky
2ndMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
3rdMerlin Mary Ann Larson
4thD' Arby Doc Laura Myllykangas
5thSpartakus Bev Mendel
6thFP Johnney Angel Diane Pieper
7thDual Bar Dancer Laura Myllykangas
CLASS 4. Open Dressage, Training Level Test 1 [ 12 entries]
1stPocos Dakota King Amy Sand
2ndTauer's Bold Design Emilie Nicklawsky
3rdDaybreak Debora Mickiewicz
4thHighlight of War Katie Vosberg
5thMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
6thSteppin Sans Socks Megan Vosberg
CLASS 5. Open Dressage, Training Level Test 2 [ 11 entries]
1stDaybreak Debora Mickiewicz
2ndSullute to Post Katy Myllykangas
3rdPocos Dakota King Amy Sand
4thHighlight of War Katie Vosberg
5thMister Nitter Pitter Jennifer Easterlund
6thSteppin Sans Socks Megan Vosberg
7thRoyal Heart StockRidge Stable
CLASS 6. Open Dressage, Training Level Test 4 [ 2 entries]
1stSullute to Post Katy Myllykangas
2ndMoonlit Nightwatch StockRidge Stable
CLASS 7. Open Dressage, First Level, Test 1 [ 4 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndCheyenne Christina Perkins
3rdTrix on You Andrea Weishair
CLASS 8. Open Dressage, First Level Test 2 [ 5 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndSirs Ladyhawk Royale Todd & Jennifer Firenz
3rdJust the Jazzman Bev Roth
4thCheyenne Christina Perkins
5thTrix on You Andrea Weishair
CLASS 9. Open Dressage, Percentage [ 5 entries]
1stSirs Ladyhawk Royale Todd & Jennifer Firenz
2ndWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
3rdJust the Jazzman Bev Roth
4thPromises Bay Nobility Todd & Jennifer Firenz
5thPromises Bay Nobility Todd & Jennifer Firenz
CLASS 10. Open Carriage Dressage, ADS Training Test 2 [ 7 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson
3rdPrince of Jazz StockRidge Stable
4thRoyal Heart StockRidge Stable
5thAce's Wild Adventure Pat Hartell
6thDoncarde Flacedance Ted Erin Freese
CLASS 11. Open Carriage Dressage, ADS Preliminary Test 1 [ 6 entries]
1stAce's Wild Adventure Pat Hartell
2ndBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
4thPrince of Jazz StockRidge Stable
5thRoyal Heart StockRidge Stable
6thMoonlit Shocker Linda Dahl
CLASS 12. Open Carriage Dressage, ADS Percentage Class [ 4 entries]
1stPrince of Jazz StockRidge Stable
2ndDoncarde Flacedance Ted Erin Freese
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell
CLASS 13. Morgan Fillies – Weanlings & Yearlings [ 3 entries]
1stLLR Can You Hear Me Now Lane & Cherlyn Olson
2ndHollyhock Bella Luna Nicole Eller Medina
3rdSanora Mary Lou Johnson
CLASS 14. Morgan Fillies – 2 & 3-Year Olds [ 2 entries]
1stBonnie Lee Margarita Rob Erickson
CLASS 15. Morgan Mares – 4 & Over [ 2 entries]
1stBonnie Lee Trudy Teresa King
2ndRio A Diva Irene Doroff
CLASS 16. Morgan Grand Champion Mare [ 4 entries]
1stBonnie Lee Trudy Teresa King
2ndBonnie Lee Margarita Rob Erickson
CLASS 17. Morgan Colts – Weanlings & Yearlings [ 1 entry]
1stImmortal Freedom Fighter Ashley & GiGi Heimbolt
CLASS 18. Morgan Colts – 2 & 3-Year Olds [ 2 entries]
1stBonnie Lee Future Flair Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndLLR High Finance Lane & Cherlyn Olson
CLASS 19. Morgan Stallions – 4 & Over [ 1 entry]
1stBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 20. Morgan Grand Champion Stallion [ 4 entries]
1stImmortal Freedom Fighter Ashley & GiGi Heimbolt
2ndBonnie Lee Future Flair Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
CLASS 21. Morgan Geldings – 2 & Under [ 1 entry]
1stBonnie Lee Master Peace Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
CLASS 22. Morgan Geldings – 3 & Over [ 5 entries]
1stLLR Alliance Lane & Cherlyn Olson
2ndBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe
CLASS 23. Morgan Grand Champion Gelding [ 3 entries]
1stLLR Alliance Lane & Cherlyn Olson
2ndBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe
3rdRed Rose Gold Chips Sue Johnson
4thHylee Unmistakable Deer Park Morgan Farm
CLASS 24. Justin Morgan Standard [ 2 entries]
1stBonnie Lee Maestro Mark Diersen
2ndDeer Park Chantel Kristen Tauer
CLASS 25. Open Ranch Horse Conformation – Stallions, Mares, Geldings [ 2 entries]
1stJen Don Star Attraction Susan Motter
2ndHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 26. Open Showmanship, 17 & Under [ 2 entries]
1stSunny Lane's Angel Kristina Nelson, Kylene Nelson
2ndCampbell's Rocky Kyle Nelson, Sara Foslien
CLASS 27. Morgan Pleasure Driving – 2 yr. old [ 2 entries]
1stBonnie Lee Master Peace Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndBonnie Lee Margarita Rob Erickson
CLASS 28. Morgan Hunter Pleasure, Amateur [ 9 entries]
1stMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
2ndIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
3rdTug Hill Alibi Gene Dietz
4thHylee Unmistakable Lindsay Hompe, Deer Park Morgan Farm
5thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson, Mariah Johnson
6thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
CLASS 29. Open English Pleasure (SS) Equitation – 17 & Under [ 4 entries]
1stKew Deverell Sam Jansen, Jenny Van Bogart
2ndJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
3rdErebers CF Silverlark Karis Ritenour, Karis Ritenour
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 30. Open Carriage Working Pleasure Driving [ 7 entries]
1stRoyal Heart StockRidge Stable
2ndAce's Wild Adventure Pat Hartell
3rdBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
4thPrince of Jazz StockRidge Stable
5thDandardel Lyric Charles L. Erickson
6thElk Creek Aurora B Martha Nelson
7thSheyenne Blazing Timber Christi Ahmdt
CLASS 31. Morgan Hunter Pleasure – Jr. Exhibitor [ 12 entries]
1stC&B Desperado Brittany du'Monceaux, Brittany du'Monceaux
2ndMLM Legend Command Kelsey Voight, Gina Winter
3rdTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Gene Dietz
4thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson, Mariah Johnson
5thHylee Unmistakable Lindsay Hompe, Deer Park Morgan Farm
6thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
CLASS 32. Open Carriage Reinsmanship [ 6 entries]
1stAce's Wild Adventure Pat Hartell
2ndRoyal Heart StockRidge Stable
3rdPrince of Jazz StockRidge Stable
4thBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
5thElk Creek Aurora B Martha Nelson
6thDandardel Lyric Charles L. Erickson
CLASS 33. Morgan Western Pleasure [ 9 entries]
1stBonnie Lee Technique Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham, Billie Allor
2ndIronstone Eveready Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
3rdSummit' Socialite Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
4thSKM Huckleberry Bay Stacey O'Brien
5thMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
6thElk Creek Elegance Pat Hartell
CLASS 34. Morgan English Pleasure (SS) [ 7 entries]
1stTTE Vary On Lauren Damrow, Colleen Flaig
2ndBeck's Finale Becklin/Hylle
3rdFire Mystic Windstorm Erin Lunn
4thMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
5thSunny Lane's Angel Kylene Nelson
6thBonnie Lee Trudy Teresa King
CLASS 35. Open Western Pleasure, Walk-Trot – 12 & Under [ 4 entries]
1stLouisville Luck Jonathan Tauer, Deer Park Morgan Farm
2ndCampbell's Rocky Kyle Nelson, Sara Foslien
3rdWestwood Symphony Jordan Kuck, Janice Kuck
4thFire Mystic Magic Krista Saavig, Sarah Saugen
CLASS 37. Morgan Western Pleasure, Jr. Horse [ 4 entries]
1stTVK Fashion Design Gina Winter, Gina Winter
2ndRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
3rdLLR High Velocity Lane & Cherlyn Olson
CLASS 38. Open Hunter Pleasure [ 5 entries]
1stIronstone Eveready Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndSummit's Grand Marshal Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
3rdFire Mystic Magic Sarah Saugen
4thSKM Huckleberry Bay Stacey O'Brien
CLASS 39. Morgan English Pleasure (SS) – Jr. Exhibitor [ 2 entries]
1stTTE Vary On Karis Ritenour, Colleen Flaig
2ndErebers CF Silverlark Lauren Damrow, Karis Ritenour
CLASS 40. Morgan Classic Pleasure Saddle [ 6 entries]
1stJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
2ndBeck's Finale Becklin/Hylle
3rdLLR Alliance Lane & Cherlyn Olson
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
5thBonnie Lee Technique Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham, Billie Allor
CLASS 41. Open Hunter Pleasure – Novice Horse [ 13 entries]
1stSummit's Grand Marshal Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2ndChecotah Wind Dancer Mariah Johnson, Mariah Johnson
3rdFire Mystic Magic Sarah Saugen
4thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
5thElk Creek Elegance Pat Hartell
6thCosmos Sentinel Tim Hovde, Lisa Hovde
7thHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 42. Open English Pleasure (SS) Adult Novice Rider [ 1 entry]
1stMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
CLASS 43. Morgan Western Pleasure – Jr. Exhibitor [ 9 entries]
1stC&B Desperado Brittany du'Monceaux, Brittany du'Monceaux
2ndThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
3rdWestwood Symphony Britt Kuck, Janice Kuck
4thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
5thLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Diane Dietz Mako
6thJen Don Star Attraction John Motter, Susan Motter
7thGrant Boy Beauty Sam Jansen, Sam Jansen
CLASS 44. Morgan Pleasure Driving – Amateur [ 4 entries]
1stBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe
2ndBonnie Lee Maestro Mark Diersen
3rdBonnie Lee Margarita Rob Erickson
4thVMH Solitaire Mary Strelow
CLASS 45. Open Western Equitation – 17 & Under [ 7 entries]
1stLady Val Victoria Kate Dietz Mako, Diane Dietz Mako
2ndC&B Desperado Brittany du'Monceaux, Brittany du'Monceaux
3rdWestwood Symphony Britt Kuck, Janice Kuck
4thGrant Boy Beauty Sam Jansen, Sam Jansen
5thThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
6thLouisville Luck Lindsay Hompe, Deer Park Morgan Farm
7thBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
CLASS 46. Morgan English Pleasure (SS) – Jr. Horse [ 1 entry]
1stMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
CLASS 47. Open Hunter Pleasure, Walk-Trot – 12 & Under [ 4 entries]
1stElk Creek Elegance Elizabeth Hartell, Pat Hartell
2ndClaredy Locomotion Jessica Lund, Candy Hirsch
3rdFire Mystic Magic Krista Saavig, Sarah Saugen
4thAerie Meadow Fivel Sarah Buckholtz, Dennis & Nina Rutledge
CLASS 48. Morgan English Pleasure (SS) – Amateur [ 5 entries]
1stBeck's Finale Becklin/Hylle
2ndMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
3rdSunny Lane's Angel Kylene Nelson
4thBonnie Lee Trudy Teresa King
CLASS 49. Morgan Hunter Pleasure [ 7 entries]
1stIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
3rdAire Meadow Maxwell Mary Swanson
4thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
5thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
6thSummit's Grand Marshal Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
7thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow
CLASS 49a. Dressage Championship Presentation [ 2 entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Cheryl Kloer
2ndPocos Dakota King Amy Sand
CLASS 50. Open Trail [ 5 entries]
1stJen Don Star Attraction Susan Motter
2ndThe Scholar Jo Miller
3rdMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
4thBonnie Lee Technique Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham, Billie Allor
5thHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 51. Open Carriage Cones – Fault and Out [ 7 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
2ndDandardel Lyric Charles L. Erickson
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
4thRoyal Heart StockRidge Stable
5thPrince of Jazz StockRidge Stable
6thAce's Wild Adventure Pat Hartell
7thDoncarde Flacedance Ted Erin Freese
CLASS 52. Open Carriage Cones – Pick Your Route [ 8 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
2ndRoyal Heart StockRidge Stable
3rdDoncarde Flacedance Ted Erin Freese
4thDandardel Lyric Charles L. Erickson
5thPrince of Jazz StockRidge Stable
6thSheyenne Blazing Timber Christi Ahmdt
CLASS 53. Open Hunter Hack (Maximum 2’) [ 3 entries]
1stFire Mystic Magic Sarah Saugen
2ndElk Creek Elegance Pat Hartell
3rdC&B Desperado Brittany du'Monceaux, Brittany du'Monceaux
CLASS 54. Open Western Pleasure – Novice Horse [ 7 entries]
1stIronstone Eveready Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndSKM Huckleberry Bay Stacey O'Brien
3rdRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
4thTVK Fashion Design Gina Winter, Gina Winter
5thBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
6thAerie Meadow Fivel Dennis & Nina Rutledge
CLASS 55. Morgan Classic Pleasure – Jr. Exhibitor [ 4 entries]
1stKew Deverell Sam Jansen, Jenny Van Bogart
2ndWestwood Symphony Britt Kuck, Janice Kuck
3rdJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
4thESM My Fair Lady Mallory Ericson, Mallory Ericson
CLASS 56. Open Hunter Pleasure Adult Novice Rider [ 2 entries]
1stSKM Huckleberry Bay Stacey O'Brien
2ndWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
CLASS 57. Open English Pleasure (SS) – Novice Horse [ 4 entries]
1stMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
2ndLLR Alliance Lane & Cherlyn Olson
3rdFire Mystic Windstorm Erin Lunn
4thErebers CF Silverlark Karis Ritenour, Karis Ritenour
CLASS 58. Morgan Western Pleasure – Amateur [ 8 entries]
1stSummit' Socialite Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2ndC&B Desperado Brittany d'Monceaux, Brittany du'Monceaux
3rdIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
4thMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
5thThe Scholar Jo Miller
6thFire Mystic Magic Sarah Saugen
CLASS 59. Open Ranch Horse Versatility [ 2 entries]
1stJen Don Star Attraction Susan Motter
2ndHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 60. Morgan Pleasure Driving [ 2 entries]
1stBonnie Lee Future Flair Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
2ndBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 61. Open English Pleasure (SS), Walk-Trot – 12 & Under [ 2 entries]
1stTTE Vary On Sarah Burkholtz, Colleen Flaig
2ndClaredy Locomotion Jessica Lund, Candy Hirsch
CLASS 62. Morgan Hunter Pleasure – Jr. Horse [ 3 entries]
1stRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
2ndClaredy Locomotion Candy Hirsch
3rdLLR Maximum Max Lane & Cherlyn Olson
CLASS 63. Open Western Pleasure Adult Novice Rider [ 0 entries]
[No Entries] [No Entries]
CLASS 64. Open Fun Class (any seat) [ 9 entries]
1stBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
CLASS 65. Open Carriage Obstacle Driv. Gambler’s Choice [ 6 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
2ndDoncarde Flacedance Ted Erin Freese
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson
4thRoyal Heart StockRidge Stable
5thPrince of Jazz StockRidge Stable
6thAce's Wild Adventure Pat Hartell
CLASS 65a. Carriage Championship Presentation [ 8 entries]
1stBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
2ndRoyal Heart StockRidge Stable
CLASS 66. Morgan Pleasure Driving – Jr. Horse [ 2 entries]
1stBonnie Lee Margarita Rob Erickson
2ndBonnie Lee Future Flair Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham
CLASS 67. Open Western Pleasure [ 5 entries]
1stSummit' Socialite Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2ndSKM Huckleberry Bay Stacey O'Brien
3rdElk Creek Elegance Pat Hartell
4thWestwood Symphony Britt Kuck, Janice Kuck
5thHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 68. Open Lead Line Equitation – 8 & Under [ 1 entry]
1stSheyenne Blazing Timber Jordan Ahrndt, Christi Ahmdt
CLASS 69. Open Hunter Equitation on the Flat – 17 & Under [ 7 entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Gene Dietz
2ndC&B Desperado Brittany du'Monceaux, Brittany du'Monceaux
3rdGrant Boy Beauty Sam Jansen, Sam Jansen
4thCosmos Sentinel Tim Hovde, Lisa Hovde
5thMLM Legend Command Kelsey Voight, Gina Winter
6thBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
7thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
CLASS 70. Morgan English Pleasure (SS) Championship [ 3 entries]
1stTTE Vary On Lauren Damrow, Colleen Flaig
2ndBeck's Finale Becklin/Hylle
3rdMontbelle Night Sky Lindsey Scheetz
CLASS 71. Open Ranch Horse Pleasure [ 3 entries]
1stThe Scholar Jo Miller
2ndBonnie Lee Technique Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham, Billie Allor
3rdHez A Sail Win Claudia Peltier
CLASS 72. Morgan Classic Pleasure Driving [ 3 entries]
1stBonnie Lee Maestro Mark Diersen
CLASS 73. Morgan Western Pleasure Championship [ 5 entries]
1stSummit' Socialite Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2ndIronstone Eveready Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
3rdBonnie Lee Technique Bonnie-Lee Farms, Mona Bonham, Billie Allor
4thWestwood Symphony Britt Kuck, Janice Kuck
5thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
CLASS 74. Open English Pleasure (SS) [ 1 entry]
1stErebers CF Silverlark Karis Ritenour, Karis Ritenour
CLASS 75. Open Road Hack [ 3 entries]
1stJon Paul Pierre Kelly Hovde, Lisa Hovde
2ndBonnie Lee Arianna Jill Eide, Jill Eide
3rdKew Deverell Sam Jansen, Jenny Van Bogart
CLASS 76. Morgan Hunter Pleasure Championship [ 7 entries]
1stIronstone Snapshot Ironstone Farm, Gary & Carol Hitz
2ndSummit's Grand Marshal Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
3rdTug Hill Alibi Kate Dietz Mako, Gene Dietz
4thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson, Mariah Johnson
5thRio A Diva Irene Doroff, Irene Doroff
6thWalnut River Storm King Jennifer Pendleton
7thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jun 10, 2004
t-bonham@scc.net