Kandi Klassic Spring Show

May 26-27, 2007
Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN


Judges:
      Dressage Judge 1: Mary Spaeth, Rice, MN
      Dressage Judge 2: Jane Linville, Belle Plaine, MN
      Pleasure Judge: Mary Ann Morrison, Grants Pass, OR

Class Entries & Results:

Double Trak Divinci
Class 1. Sport Horse In Hand [ 1 entry]
1stRed Rose Phoebe Suzanne Johnson Suzanne Johnson
Class 2. Open Dressage Intro Test A - 17 & under [ 4 entries]
1stGrand River Jake Allison Ashcroft Kate Phillips
2ndSir's Lady Hawk Royale Chilyn Firenz Todd/Jennifer Firenz
3rdCasland Stephanie Leah Schwartzbauer M.J. Schwartzbauer
4thValentine Genevieve Faith Dru Ann Faith
Class 3. Open Dressage Intro Test A - 18 & Over [ 1 entry]
1stFP Johnny Angel Diane Pieper Diane Pieper
Class 4. Open Dressage Intro Test B - 17 & Under [ 5 entries]
1stValentine Genevieve Faith Dru Ann Faith
2ndSir's Lady Hawk Royale Chilyn Firenz Todd/Jennifer Firenz
3rdPromises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd/Jennifer Firenz
4thGrand River Jake Allison Ashcroft Kate Phillips
5thCasland Stephanie Leah Schwartzbauer M.J. Schwartzbauer
Class 5. Open Dressage Intro Test B - 18 & Over [ 1 entry]
1stFP Johnny Angel Diane Pieper Diane Pieper
Class 6. Open Dressage Training Level Test 1 [ 3 entries]
1stPromises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd/Jennifer Firenz
2ndMighty Brian Folkerts Brian Folkerts
3rdJMF Lonesome Dove Cathy Stoneman Cathy Stoneman
Class 7. Open Dressage Training Level Test 2 [ 2 entries]
1stMighty Brian Folkerts Brian Folkerts
2ndJMF Lonesome Dove Cathy Stoneman Cathy Stoneman
Class 8. Open Dressage Training Level Test 4 [ 1 entry]
1stMomentum Theresa Vann Theresa Vann
Class 9. Open Dressage First Level Test 1 [ 2 entries]
1stMomentum Theresa Vann Theresa Vann
Beaucephalus (eliminated) Lissa Corso Lissa Corso
Class 10. Open Dressage First Level Test 2 [ 2 entries]
1stSir's Lady Hawk Royals Todd Firenz Todd/Jennifer Firenz
2ndBeaucephalus Lissa Corso Corso
Class 11. Open Dressage Percentage [ 3 entries]
1stPromises Bay Nobility 3rd/3 Jennifer Firenz Todd/Jennifer Firenz
2ndSir's Lady Hawk Royale 2nd/1Todd Firenz Todd/Jennifer Firenz
3rdPromises Bay Nobility 4th/1 Jennifer Firenz Todd/Jennifer Firenz
Class 12. Open Dressage Suitability Walk/Trot Any Age [ 1 entry]
1stFP Johnny Angel Diane Pieper Diane Pieper
Class 13. Open Dressage Equitation Walk/Trot Any Age [ 1 entry]
1stFP Johnny Angel Diane Pieper Diane Pieper
Class 14. Open Carriage Dressage ADS Training Test 2 [ 4 entries]
1stWlk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2ndPrince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
4thRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
Class 15. Open Carriage Dressage ADS Preliminary Test 1 [ 4 entries]
1stElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2ndPrince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
4thRoyal Heart Paula Thompson Mary Jo Stockman
Class 16. Open Carriage Dressage ADS Percentage Class [ 4 entries]
1stElk Creek Aurora B PRE3 Martha Nelson Martha Nelson
2ndPrince of Jazz TTE3 Michael Ridge Michael Ridge
3rdAce's Wild Adventure PRE3 Pat Hartell Pat Hartell
4thRoyal Heart TT4 Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
Class 17. Morgan Fillies Weanlings & Yearlings [ 2 entries]
1stTauer's Dark Jewel Rebecca Hompe Jeff & Kris Tauer
2ndTTE Supreme Excitement Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class 18. Morgan Fillies 2 & 3 Yr Olds [ 0 entries]
Class 19. Morgan Mares 4 & Over [ 4 entries]
1stCappuccino My Way NKS Brandee Bobzin Bobzin/Jasperson
2ndFP Wish Upon A Star Lindsey Johnson Lindsay Johnson
3rdNKS Serendipity Heather Medved Heather Medved
4thSPR All That Jazz Erin Lunn Ruth Powell
Class 20. Morgan Grand Champion Mare [ 4 entries]
1stCapuccino My Way NKS Brandee Bobzin Bobzin/Jasperson
2ndTauer's Dark Jewel Rebecca Hompe Rebecca Hompe
3rdTTE Supreme Excitement Jennifer Nelson Jennifer Nelson
4thFP Wish Upon A Star Lindsey Johnson Lindsey Johnson
Class 21. Morgan Colts Weanlings & Yearlings [ 0 entries]
Class 22. Morgan Colts 2 & 3 Yr Olds [ 0 entries]
Class 23. Morgan Stallions 4 & Over [ 1 entry]
1stDMN Titan Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class 24. Morgan Grand Champion Stallion [ 1 entry]
1stDMN Titan Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class 25. Morgan Gelding 2 & Under [ 1 entry]
1stBeck's Downtown Buster Brown Robin Becklin Robin Becklin
Class 26. Morgan Gelding 3 & Over [ 1 entry]
1stEnvisions Royal Touch Candy Phillips Candy Phillips
Class 27. Morgan Grand Champion Gelding [ 2 entries]
1stEnvisions Royal Touch Candy Phillips Candy Phillips
2ndBeck's Downtown Buster Brown Robin Becklin Robin Becklin
Class 28. Justin Morgan Standard [ 1 entry]
1stTTE Dance All The Time Brandee Bobzin Steve Bobzin
Class 29. Open Ranch Horse Conformation (M,S,G) [ 2 entries]
1stRodically Rebellin' Heather Medved Heather Medved
2ndRed Rose Phoebe Suzanne Johnson Suzanne Johnson
Class 30. Open Showmanship 17 & Under [ 2 entries]
1stFortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2ndLouisville Luck Jonathan Tauer Tauer Family
Class 31. Open Pleasure Driving 2 & 3 Yr Olds [ 0 entries]
Class 32. Morgan Hunter Pleasure Amateur [ 10 entries]
1stBeck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2ndSummit's Socialite Charles Berzins Chas/Arlene Berzins
3rdTTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
4thFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
5thChecotah Wind Dancer Suzanne Johnson Suzanne Johnson
6thBeck's Lily of the Valley Dale Becklin Robin Becklin
Class 33. Open Eng Pls (SS) Equitation 17 & Under [ 1 entry]
1stSPR All That Jazz Amanda Powell Ruth Powell
Class 34. Open Carriage Working Pleasure Driving [ 4 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2ndAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
4thPrince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
Class 35. Morgan Hunter Pls Jr. Exb [ 7 entries]
1stDeer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay Tweeten
2ndLorenzo De Claridge Erica Jensen Erica Jensen
3rdDouble Track Devito Taylor Lockett Vicki Linden
4thHipp's Chancellor Matthew DeGregorio Robert DeGregorio
5thDouble Track Divinci Hannah Powell Ruth Powell
6thBNA Isabeau Allegra Bipes Vicki Linden
Class 36. Open Carriage Reinsmanship [ 4 entries]
1stAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
2ndPrince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
3rdRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
4thElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Class 37. Morgan Western Pleasure Open [ 7 entries]
1stSummit's Grand Marshall Arlene Berzins Chas/Arlene Berzins
2ndAgate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rdM.E. Kissed By A Rose Karyl Hylle Karyl Hylle
4thSeason's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
5thCase Taylor Made BethAnn Combs BethAnn Combs
6thBNA Isabeau Sarah Johnson Vicki Linden
Class 38. Morgan english Pleasure (SS) Open [ 3 entries]
1stDMN Titan Candy Phillips Jenee Nelson
2ndBowood's Rocketman Robin Becklin Robin Becklin
3rdBonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 39. Open Western Pleasure Walk/Trot 12 & Under [ 1 entry]
1stFortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
Class 40. Morgan Pls Driving Jr. Exb [ 0 entries]
Class 41. Morgan Western Pls Jr. Horse [ 4 entries]
1stHeritage Hollow That Girl Jordy Johns Sarah Lyons
2ndRCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert DeGregorio
3rdAgate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4thPromise Me More Arlene Berzins Robin Becklin
Class 42. Open Hunter Pleasure [ 9 entries]
1stBeck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2ndFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
3rdBonnie Lee Sir Winston Hannah Powell Ruth Powell
4thKCS Lethal Lilith Brandee Bobzin Heather Medved
5thDouble Track Devito Taylor Lockett Vicki Linden
6thLitigator Leah Schwartzbauer Vivki Linden
Class 43. Morgan English Pls Jr. Exb [ 1 entry]
1stSPR All That Jazz Amanda Powell Ruth Powell
Class 44. Morgan Classic Pleasure Saddle [ 3 entries]
1stEnvision's Royal Touch Candy Phillips Candy Phillips
2ndBowood's Rocketman Robin Becklin Robin Becklin
3rdNKS Serendipity Heather Medved Heather Medved
Class 45. Open Hunter Pls Novice Horse [ 6 entries]
1stFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
2ndDouble Track Devito Taylor Lockett Vicki Linden
3rdTuscany De Touche Pat DeGidio Pat Degidio
4thBNA Isabeau Allegra Bipes Vicki Linden
5thLitigator Leah Schwartzbauer Vicki Linden
6thWild Card Eureka Gold Jordy Johns Renee Dreis
Class 46. Open Hunt Seat Equitation Walk/Trot 12 & Under [ 2 entries]
1stPowerpoint Elizabeth Hartell Pat Hartell
2ndBonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
Class 47. Morgan Western Pls Jr. Exb [ 4 entries]
1stIron Forge Dress Blue Jill Eide Jill Eide
2ndSeason's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
3rdCase Taylor Made Britt Kuck BethAnn Combs
4thDeer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay Tweeten
Class 48. Open Pls Driving [ 0 entries]
Class 49. Open Western Equitation 17 & Under [ 4 entries]
1stIron Forge Dress Blue Jill Eide Jill Eide
2ndCase Taylor Made Britt Kuck BethAnn Combs
3rdDeer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay Tweeten
4thLouisvill Luck Jonathan Tauer Tauer Family
Class 50. Morgan Eng Pls Jr. Horse [ 0 entries]
Class 51. Open Hunter Pleasure Walk/Trot 12 & Under [ 2 entries]
1stPowerpoint Elizabeth Hartell Pat Hartell
2ndBonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
Class 52. Morgan English Pleasure Amateur [ 3 entries]
1stBowood's Rocketman Robin Becklin Robin Becklin
2ndBonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
3rdTauer's Knockout Steve Bobzin Bobzin/Jasperson
Class 53. Morgan Hunter Pleasure Open [ 8 entries]
1stSummit's Socialite Charles Berzins Chas/Arlene Berzins
2ndBeck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
3rdLorenzo De Claridge Jordy Johns Erica Jensen
4thLimerick Luminary Sara DeGregorio Sara DeGregorio
5thBeck's Lily of the Valley Dale Becklin Robin Becklin
6thNightshadow's Black Russion Tiffany Becklin SchomelRobin Becklin
Class 54. Open Trail [ 1 entry]
1stFortune's Valentino Susan Motter Susan Motter
Class 55. Open Carriage Cones Fault & Out [ 3 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
Class 56. Open Carriage Cones Pick Your Route [ 3 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
Class 57. Open Hunter Hack (max 2') [ 1 entry]
(disqualified)
Class 58. Open Western Pleasure Novice Horse [ 8 entries]
1stKCL Lethal Lilith Heather Medved Heather Medved
2ndChecotah Winddancer Mariah Johnson Suzanne Johnson
3rdPromise Me More Arlene Berzins Robin Becklin
4thM.E. Kissed By A Rose Karyl Hylle Karyl Hylle
5thFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
6thCase Taylor Made BethAnn Combs BethAnn Combs
Class 59. Morgan Classic Pleasure Jr Exb. [ 0 entries]
Class 60. Open Western Seat Equit. Walk/Trot 12 & Under [ 0 entries]
Class 61. Open English Pleasure Novice Horse [ 0 entries]
Class 62. Morgan Western Pleasure Amateur [ 7 entries]
1stRCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert DeGregorio
2ndAgate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rdFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
4thCase Taylor Made BethAnn Combs BethAnn Combs
5thNightshadow's Black Russia Tiffany Becklin SchomelRobin Becklin
6thM.E. Kissed By A Rose Karyl Hylle Karyl Hylle
Class 63. Open Ranch Horse Versatility [ 3 entries]
1stChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson
Red Rose Phoebe (no score) Suzanne Johnson Suzanne Johnson
Beck's Lily of the Valley (no score)Dale Becklin Robin Becklin
Class 64. Morgan Pleasure Driving [ 3 entries]
1stBowood's Rocketman Robin Becklin Robin Becklin
2ndBonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
3rdDMN Titan Candy Phillips Jennifer Nelson
Class 65. Open English Pleasure (SS) Wk/Trot 12 & Under [ 0 entries]
Class 66. Morgan Hunter Pleasure Jr. Horse [ 1 entry]
1stWild Creek Eureka Gold Jordy Johns Renee Dreis
Class 67. Open English Equitation Walk/Trot 12 & Under [ 2 entries]
1stPowerpoint Elizabeth Hartell Pat Hartell
2ndBonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
Class 68. Open Fun Class [ 4 entries]
1stKCL Lethal Lilith Heather Medved Heather Medved
Class 69. Open Carriage Obstacle Driv. Gamblers Choice [ 3 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rdAce's Wild Adventure Pat Hartell Pat Hartell
Elk Creek Aurora B (courtesy drive)Lauren Damrow Martha Nelson
Class 70. Morgan Pleasure Driving Jr. Horse [ 0 entries]
Class 71. Open Western Pleasure [ 2 entries]
1stFire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen
2ndCW's Silver Ash Jordy Johns Ann Canavan
Class 72. Open Lead Line Equitation 8 & Under [ 1 entry]
1stAce's Wild Adventure Olivia Hartell Pat Hartell
Class 73. Open Hunter Equitation on the Flat 17 & Under [ 2 entries]
1stHipp's Chancellor Matt DeGregorio Robert DeGregorio
2ndDeer Park Katmandu Rachel Powell Ruth Powell
Class 74. Morgan English Pleasure (SS) Championship [ 5 entries]
1stBowood's Rocketman Robin Becklin Robin Becklin
2ndTauer's Knockout Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin
3rdSPR All That Jazz Amanda Powell Ruth Powell
4thBonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
5thNKS Serendipity Heather Medved Heather Medved
Class 75. Open Ranch Horse Pleasure [ 0 entries]
Class 76. Morgan Classic Pleasure Driving [ 3 entries]
1stEnvision's Royal Touch Jenee Nelson Candy Phillips
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rdBonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 77. Morgan Western Pleasure Championship [ 4 entries]
1stIron Forge Dress Blue Jill Eide Jill Eide
2ndSummit's Grand Marshall Arlene Berzins Chas/Arlene Berzins
3rdSeason's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
4thNightshadow's Black Russian Tiffany Becklin SchomelRobin Becklin
Class 78. Open English Pleasure (SS) [ 0 entries]
Class 79. Open Road Hack [ 2 entries]
1stTTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin
2ndKCS Lethal Lilith Heather Medved Heather Medved
Class 80. Morgan Hunter Pleasure Championship [ 10 entries]
1stSummit's Socialite Charles Berzine Chas/Arlene Berzins
2ndBeck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
3rdLimerick Luminary Sara DeGregorio Robert DeGregorio
4thTTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin
5thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson
6thBeck's Lily of the Valley Dale Becklin Robin Becklin


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jul 5, 2007
t-bonham@scc.net