Kandi Klassic Spring Show

May 23-24, 2009
Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN

Judge: Linda Hagan Kvanbeck, Hampton, MN
2009 Class Results
Class # 1.Open Carriage Dressage ADS Training Test 2 [4 entries]
1st234Elk Creek Aurora B Martha Nelson 125.25 Martha Nelson
2nd226BWR Enchanted Melody Pat Hartell 113.25 Patricia Hartell
3rd230Royal Heart Mary Jo Stockman 103.25StockRidge Stable
4th208Foxfire Michael Scott 81.75 Jim/Vicki Bodoh
Class # 2.Open Carriage Dressage ADS Preliminary Test 1 [3 entries]
1st234Elk Creek Aurora B Martha Nelson 126.378 Martha Nelson
2nd226BWR Enchanted Melody Pat Hartell 119.595 Patricia Hartell
3rd230Royal Heart Mary Jo Stockman 117.81StockRidge Stable
Class # 2A.Sport Horse in Hand [5 entries]
1st250Black Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe
2nd234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd251King Lehr's Debutante Erin Lunn Erin Lunn
4th223TTE Dance All the Time Steve Bobzin Steve &Brandee Bobzin
5th255S.M.C. Southern Accent Sarah Anderson Kim, Chris, Sarah Anderson
Class # 3.Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings [0 entries]
Class # 4.Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds [1 entries]
1st206DaBe Grand Pebbles Vicki Linden Gigi Kreibich
Class # 5.Morgan Mares - 4 & Over [2 entries]
1st239FP Wish Upon A Star Lindsey Johnson Jeremy & Lindsey Johnson
2nd262Savannah Star Tammy Devier North Star Stables
Class # 6.Morgan Grand Champion Mare [3 entries]
Ch.239FP Wish Upon A Star Lindsey Johnson Jeremy & Lindsey Johnson
Res262Savannah Star Tammy Deiver North Star Stables
206DaBe Grand Pebbles Vicki Linden GiGi Kreibich
Class # 7.Morgan Colts - Weanlings & Yearlings [3 entries]
1st263NSS Fan the Flame Dan Drewlow North Star Stables
2nd236Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd260MP Hop-A-Long Moon Cathi Murphy Cathi Murphy
Class # 8.Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds [1 entries]
1st233Prairie Hill Apache Susan Motter Prairie Hill Morgans
Class # 9.Morgan Stallions - 4 & Over [2 entries]
1st264Politically Incorrect Dan Drewlow North Star Stables
2nd218Divine's Top Priority Colleen Flaig Tricia Hoen
Class # 10.Morgan Grand Champion Stallion [3 entries]
Ch.218Divine's Top Priority Colleen Flaig Tricia Hoen
Res263NSS Fan the Flame Dan Drewlow North Star Stables
3rd236Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
233Prairie Hill Apache Susan Motter Prairie Hill Morgans
Class # 11.Morgan Gelding - 2 & Under [2 entries]
1st220Special T Colleen Flaig Colleen Flaig
2nd257Mirabella's Maximus Hillarie Carter Hillarie Carter
Class # 12.Morgan Gelding - 3 & Over [3 entries]
1st254DMN Titan Erin Lunn Jenee Nelson
2nd245Troika's Mickey MidnightRobert Bradford Jayne Bradford
3rd205Bowood's Rio Dandy Katie Garbe Katie Garbe
Class # 13.Morgan Grand Champion Gelding [4 entries]
Ch.254DMN Titan Erin Lunn Jenee Nelson
Res220Special T Colleen Flaig Colleen Flaig
245Troika's Mickey MidnightRobert Bradford Jayne Bradford
257Mirabella's Maximus Hillarie Carter Hillarie Carter
Class # 14.Justin Morgan Standard [6 entries]
1st264Politically Incorrect Dan Drewlow North Star Stables
2nd220Special T Colleen Flaig Colleen Flaig
3rd223TTE Dance All The Time Steven Bobzin Steven Bobzin
4th218Divine's Top Priority Colleen Flaig Tricia Hoen
5th257Mirabella's Maximus Hillarie Carter Hillarie Carter
6th249Jorell Cindy LaPointe Cindy LaPointe
Class # 15.Open Ranch Horse Conformation - (M, S, G) [7 entries]
1st231Jen Don Star Attraction Susan Motter Prairie Hill Morgans
2nd248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rd246Fortunate Son Terri Washburn Terri &Kirk Washburn
4th224Be A Honey Brandee Bobzin Brandee Bobzin
5th253S. O. Khmoudre Kris Ackers Kris Ackers
6th244Kells Encore PerformanceJayne Bradford Robert & Jayne Bradford
222Hancock McCue Colleen Machesky Colleen Machesky
Class # 16.Open Showmanship, 17 and under [4 entries]
1st231Jen Don Star Attraction Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd251King Lehr's Debutante Sarah Anderson Erin Lunn
3rd252Fortune's Valentino Chelsey Ellefson Prairie Hill Morgans
4th206DaBe Grand Pebbles Gigi Kreibich Gigi Kreibich
Class # 17.Morgan Pleasure Driving - Novice [1 entries]
1st218Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
Class # 18.Morgan Hunter Pleasure - Amateur [8 entries]
1st209Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rd223TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve & Brandee Bobzin
4th259Summit's Generl Lee Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
5th214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th235Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
237Barval's Cosmic Amber Lindsey Johnson Kris Bjork
250Black Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe
Class # 19.Open English Pleasure (SS) Equitation 17 & Under [0 entries]
Class # 20.Open Carriage Working Pleasure Driving [5 entries]
1st256S.C.M.F. Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
2nd226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
3rd234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
4th230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
5th208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
Class # 21.Morgan Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor [3 entries]
1st227Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
2nd232Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd242Summits In Demand Ashley Winger Ashley Winger
255SMC Southern Accent Sarah Anderson Kim, Chris, Sarah Anderson
Class # 22.Open Carriage Reinsmanship [4 entries]
1st208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
2nd234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
4th226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
Class # 23.Morgan Western Pleasure [6 entries]
1st231Jen Don Star Attraction Susan Motter Prairie Hill Morgans
2nd258Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
3rd248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th212MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
5th265RWF Kristina Dan Drewlow North Star Stables
245Troika's Mickey MidnightRobert Bradford Kimberly Bradford
Class # 24.Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [2 entries]
1st254DMN Titan Erin Lunn Jenee Nelson
2nd205Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
Class # 25.Open Western Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [9 entries]
1st246Fortunate Son Chance Washburn Terri &Kirk Washburn
2nd241BNA Isabeau Madeline Hare Vicki Linden
3rd211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
4th219MJL Wind Dancer Tianna Flemming Colleen Flaig
5th232Fortune's Valentino Chelsey Ellefson Prairie Hill Morgans
6th225HRS My Midnite Dreamer Hannah Senser Hannah Senser
215Dodger Natalie Johnson Natalie Johnson
217Ula Kiko Nani Katie Goebel Katie Goebel
228Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
Class # 26.Open Trail [5 entries]
1st231Jen Don Star Attraction Susan Motter Prairie Hill Morgans
2nd246Fortunate Son Terri Washburn Terri &Kirk Washburn
3rd248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th232Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
244Kells Encore PerformanceJayne Bradford Robert & Jayne Bradford
Class # 27.Open Hunter Pleasure [9 entries]
1st209Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd242Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
3rd214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
4th235Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
5th207Intrepid Bella Lalique Bridget Johnson Beth Werking
6th216Sister Heather Bruneau Heather Bruneau
210M E After the Dance Karyl Hylle Karyl Hylle
213Bella Sarah Smith Sarah Smith
259Summit's Generl Lee Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
Class # 28.Morgan English Pleasure (SS) - Jr. Exhibitor [1 entries]
252Tauers Knockout Sarah Anderson Steve & Brandee Bobzin
Class # 29.Morgan Classic Pleasure Saddle [3 entries]
1st262Savannah Star Tammy Devier North Star Stables
2nd205Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
3rd249Jorell Cindy LaPointe Cindy LaPointe
Class # 30.Open Hunter Pleasure - Novice Horse [4 entries]
1st207Intrepid Bella Lalique Bridget Johnson Beth Werking
2nd216Sister Heather Burneau Heather Burneau
3rd213Bella Sarah Smith Sarah Smith
214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
Class # 31.Open Hunt Seat Equitation - Walk Trot - 12/Under [7 entries]
1st241BNA Isabeau Madeline Hare Vicki Linden
2nd225HRS My Midnite Dreamer Hannah Senser Hannah Senser
3rd228Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th219MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Candy Phillips
5th217Ula Kiko Nani Katie Goebel Katie Goebel
6th211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
P 215Dodger Natalie Johnson Natalie Johnson
Class # 32.Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [4 entries]
1st232Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd242Summits In Demand Ashley Winger Ashley Winger
3rd247TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri &Kirk Washburn
4th221Fire Mystic Magic Hannah Stockwell Dorothy Fuss
Class # 33.Open Pleasure Driving [3 entries]
1st218Divine's Top Priority Colleen Flaig Tricia Hoen
254DMN Titan Erin Lunn Jenee Nelson
Exc238EN Conclusion NKS Jeremy Johnson Jeremy & Lindsey Johnson
Class # 34.Open Western Equitation - 17 & Under [5 entries]
1st232Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd242Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
3rd240SAF Sweet Videalia Sydney Foss Sydney & Tony Foss
4th247TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri &Kirk Washburn
5th221Fire Mystic Magic Hannah Stockwell Dorothy Fuss
Class # 35.Open Hunter Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [7 entries]
1st219MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Candy Phillips
2nd217Ula Kiko Nani Katie Goebel Katie Goebel
3rd228Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th241BNA Isabeau Madeline Hare Vicki Linden
5th211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
6th225HRS My Midnite Dreamer Hannah Senser Hannah Senser
Res215Dodger Natalie Johnson Natalie Johnson
Class # 36.Morgan English Pleasure (SS) - Amateur [1 entries]
1st205Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
Class # 37.Morgan Hunter Pleasure [11 entries]
1st209Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd227Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd235Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
4th214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
5th248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
6th259Summit's Generl Lee Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
207Intrepid Bella Lalique Bridget Johnson Beth Werking
223TTE Dance All The Time Brandee Bobzin Steve & Brandee Bobzin
232Fortune's Valentino Susan Motter Prairie Hill Morgans
237Barval's Cosmic Amber Lindsey Johnson Kris Bjork
251King Lehr's Debutante Erin Lunn Erin Lunn
Class # 38.Open Carriage Cones - Fault and Out [5 entries]
1st256S.C.M.F. Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
2nd234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
4th208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
5th226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
Class # 39.Open Carriage Cones - Pick Your Route [5 entries]
1st230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
2nd226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
3rd208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
4th234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
DQ 256S.C.M.F. Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class # 40.Open Western Pleasure - Novice Horse [4 entries]
1st224Be A Honey Brandee Bobzin Steve & Brandee Bobzin
2nd212MEMC Gladiator Ann Fleischman Ann Fleischman
3rd240SAF Sweet Videalia Sydney Foss Sydney & Tony Foss
4th253S. O. Khmoudre Kris Acker Kris Acker
Class # 41.Morgan Classic Pleasure - Jr. Exhibitor [0 entries]
Class # 42.Open Western Seat Equitation - Walk Trot - 12/Under[8 entries]
1st241BNA Isabeau Madeline Hare Vicki Linden
2nd225HRS My Midnite Dreamer Hannah Senser Hannah Senser
3rd246Fortunate Son Chance Washburn Terri &Kirk Washburn
4th232Fortune's Valentino Chelsey Ellefson Prairie Hill Morgans
5th211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
6th219MJL Wind Dancer Taihna Flemming Candy Phillips
217Ula Kiko Nani Katie Goebel Katie Goebel
261Sammy Brittany Stallberger Brittany Stallberger
Class # 43.Open English Pleasure (SS) Novice Horse [1 entries]
1st205Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
Class # 44.Morgan Western Pleasure - Amateur [4 entries]
1st258Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd248Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rd212MEMC Gladiator Ann Fleishman Colleen Flaig
4th265RWF Kristina Tammy Devier North Star Stables
Class # 45.Morgan Pleasure Driving [2 entries]
1st218Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
238EN Conclusion NKS Jeremy Johnson Jeremy & Lindsey Johnson
Class # 46.Open English Pleasure (SS)-Walk/Trot-12 & Under [2 entries]
1st219MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Candy Phillips
2nd211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
Class # 46A.Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [1 entries]
1st210Me After The Dance Karyl Hylle Karyl Hylle
Class # 47.Open English Equitation - Walk Trot - 12/Under [2 entries]
1st219MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Candy Phillips
2nd211PBR Strelnikov Taylor Flaig Terry Ruff
Class # 48.Open Fun Class - Any Seat [? entries]
Class # 49.Open Carriage Obstacle Driving, Prescribed Route [5 entries]
1st234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
3rd230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
4th256S.C.M.F. Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
5th208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
Class # 50.Open Carriage Obstacle Driving, Gambler's Choice [4 entries]
1st234Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd208Foxfire Michael Scott Jim/Vicki Bodoh
3rd256S.C.M.F. Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
4th226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
DQ 230Royal Heart Mary Jo Stockman StockRidge Stable
Class # 50A.Carriage Hi-Point Championship [2 entries]
Ch.234Elm Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Res226BWR Enchanted Melody Pat Hartell Patricia Hartell
Class # 51.Open Western Pleasure [4 entries]
1st242Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
2nd247TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri & Kirk Washburn
3rd212MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
258Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
Class # 52.Open Lead Line Equitation - 8 & Under [1 entries]
1st211PBR Strelnikov TJ Flaig Terry Ruff
Class # 53.Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & Under [4 entries]
1st227Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
2nd232Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd221Fire Mystic Magic Hannah Stockwell Dorothy Fuss
255S.M.C. Southern Accent Sarah Anderson Kim, Chris, Sarah Anderson
Class # 54.Morgan English Pleasure (SS) Championship [3 entries]
1st254DMN Titan Dan Rettmann Jenee Nelson
2nd205Bowoods Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
3rd249Jorell Cindy LaPointe Cindy LaPointe
Class # 55.Open Ranch Horse Pleasure [6 entries]
1st246Fortunate Son Terri Washburn Terri &Kirk Washburn
2nd244Kells Encore PerformanceJayne Bradford Robert & Jayne Bradford
3rd224Be A Honey Brandee Bobzin Steve & Brandee Bobzin
4th253S.O. Khmoudre Kris Ackers Kris Ackers
222Hancock McCue(AUDIT ONLYColleen Machesky Colleen Machesky
231Jen Don Star Attraction Susan Motter Prairie Hill Morgans
Class # 56.Morgan Classic Pleasure Driving [2 entries]
1st264Politically Incorrect Tammy Devier North Star Stables
2nd218Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
Class # 57.Morgan Western Pleasure Championship [4 entries]
1st258Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd231Jen Don Star Attraction Susan Motter Prairie Hill Morgans
3rd242Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
4th212MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
Class # 58.Open English Pleasure (Saddle Seat) [0 entries]
Class # 59.Open Road Hack [6 entries]
1st223TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve & Brandee Bobzin
2nd214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
3rd259Summit's Generl Lee Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
4th216Sister Heather Bruneau Heather Bruneau
5th213Bella Sarah Smith Sarah Smith
251King Lehr's Debutante Erin Lunn Erin Lunn
Class # 60.Morgan Hunter Pleasure Championship [7 entries]
1st209Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd227Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd259Summit's Generl Lee Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
4th214Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
5th237Barval' Comic Amber Sarah Mikkelson Kris Bjork
6th235Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
250Black Tuxedo Sebastian Cindy LaPointe Cindy LaPointe


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jul 21, 2009
t-bonham@scc.net