Kandi Klassic Spring Show

May 29-30, 2010
Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN

Judge: Vee Ann Wood, Plato, MN

Class Entries & Results:

Class # 1Open Carriage Dressage ADS Training Test 2 [ 5 entries]
1st232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
2nd219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd212WW Reidar Linda Syverson-KerrKathy M. Johnson
4th213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class # 2Open Carriage Dressage ADS Preliminary Test 1 [ 4 entries]
1st232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
2nd219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd212WW Reidar Linda Severson-KerrKathy M. Johnson
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class # 3Sport Horse in Hand [ 3 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
2nd216Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
Class # 4Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings [ 0 entries]
{no entries}
Class # 5Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds [ 2 entries]
1st239Claredy Morning Glory Candy Phillips Clay Flemming
2nd201Whats Luv Got To Withit Katelyn Garbe Katelyn Garbe
Class # 6Morgan Mares - 4 & Over [ 2 entries]
1st220Black Hills Perfecta Martha Nelson Martha Nelson
2nd221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
Class # 7Morgan Grand Champion Mare [ 4 entries]
1st220Black Hill's Perfecta Martha Nelson Martha Nelson
2nd221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
201Claredy Morning Glory Candy Phillips Clay Flemming
239What's Luv Got to Withit Katelyn Garbe Katelyn Garbe
Class # 8Morgan Colts - Weanlings & Yearlings [ 0 entries]
{no entries}
Class # 9Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds [ 1 entries]
1st216Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class #10Morgan Stallions - 4 & Over [ 1 entries]
1st237Black Hills Gold Martha Nelson Martha Nelson
Class #11Morgan Grand Champion Stallion [ 2 entries]
1st216Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
2nd237Black Hill's Gold Martha Nelson Martha Nelson
Class #12Morgan Gelding - 2 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #13Morgan Gelding - 3 & Over [ 3 entries]
1st228Prairie Hill Apache Susan Motter Prairie Hill Morgans
2nd226Troikas Mickey Midnight Robert Bradford Kimberly Bradford
3rd225Kells Encore Performance Jayne Bradford Robert & Jayne Bradford
Class #14Morgan Grand Champion Gelding [ 2 entries]
1st228Prairie Hill Apache Susan Motter Prairie Hill Morgans
2nd226Troika's Mickey Midnight Robert Bradford Kimberly Bradford
Class #15Justin Morgan Standard [ 1 entries]
1st208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
Class #16Open Ranch Horse Conformation - (M, S, G) [ 4 entries]
1st241LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd217Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
3rd225Kells Encore Performance Jayne Bradford Robert &Jayne Bradford
4th238Zack Tianna Flemming Tianna Flemming
Class #17Open Showmanship, 17 and under [ 1 entries]
1st227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
Class #18Morgan Pleasure Driving - 2 & 3 Year Olds [ 0 entries]
{no entries}
Class #19Morgan Hunter Pleasure - Amateur [ 8 entries]
1st214Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
3rd209S.G. Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
4th235Summit's General Lee Jenna Bemis Charles & Arlene Berzins
5th208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
6th231Summit's April Love Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
Class #20Open English Pleasure (SS) Equitation 17 Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #21Open Carriage Working Pleasure Driving [ 7 entries]
1st232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
2nd229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
3rd207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
4th206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
5th219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
6th213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #22Morgan Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor [ 7 entries]
1st211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
2nd227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd223Promises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
4th221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
5th224Sirs LadyHawk Royale Chelyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
6th230Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Keonig
Class #23Open Carriage Reinsmanship [ 7 entries]
1st207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
3rd232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
4th229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
5th213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
6th219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #24Morgan Western Pleasure [ 5 entries]
1st234Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd220Black Hills Perfecta Heather Graff Martha Nelson
3rd215ME After the Dance Karyl Hylle Karyl Hylle
4th227Fortune's Valentino Susan Motter Prairie Hill Morgans
5th226Troikas Mickey Midnight Robert Bradford Kimberly Bradford
Class #25Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [ 1 entries]
1st202Bowood's Rio Dandy Katelyn Garbe Katelyn Garbe
Class #26Open Western Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [ 4 entries]
1st205Fortunate Son Chance Washburn Kirk & Terri Washburn
2nd211Summit's In Demand Hannah Rosendahl Ashley Winger
3rd231Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th238Zack Tianna Flemming Tianna Flemming
Class #27Open Reining Opportunity GAGFTST [ 3 entries]
1st205Fortunate Son Terri Washburn Kirk & Terri Washburn
2nd241LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
Class #28Open Trail [ 5 entries]
1st241LLR Can You See Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd227Fortune's Valentino Susan Motter Prairie Hill Morgans
3rd205Fortunate Son Terri Washburn Kirk & Terri Washburn
4th217Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
5th225Kells Encore Performance Jayne Bradford Robert & Jayne Bradford
Class #29Open Hunter Pleasure [ 5 entries]
1st214Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
3rd210My Sister's Keeper Heather Bruneau Heather Bruneau
208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
Class #30Morgan English Pleasure (SS) - Jr. Exhibitor [ 0 entries]
{no entries}
Class #31Morgan Classic Pleasure Saddle [ 1 entries]
1st202Bowood's Rio Dandy Katelyn Garbe Katelyn Garbe
Class #32Open Hunter Pleasure - Novice Horse [ 5 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Heather Graff Shelly Graff
2nd208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
3rd209S.G. Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
4th203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
5th210My Sister's Keeper Heather Bruneau Heather Bruneau
Class #33Open Hunt Seat Equit. Walk Trot - 12/Under [ 2 entries]
1st231Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd238Zack Tianna Flemming Tianna Flemming
Class #34Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [ 6 entries]
1st227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
3rd211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
4th223Promises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
5th224Sirs LadyHawk Royale Chelyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
6th204TMK Picture Perfect AnnaWashburn Kirk & Terri Washburn
Class #35Open Pleasure Driving [ 3 entries]
1st240FCF Lord of the Dance Candy Phillips Candy Phillips
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #36Open Western Equitation - 17 & Under [ 5 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Heather Graff Shelly Graff
2nd227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd204TMK Picture Perfect Anna Washburn Kirk & Terri Washburn
4th223Promises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
5th224Sirs LadyHawk Royale Chelyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
Class #37Open Hunter Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [ 2 entries]
1st231Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd238Zack Tianna Flemming Tianna Flemming
Class #38Morgan English Pleasure (SS) - Amateur [ 0 entries]
{no entries}
Class #39Open Opportunity Reining [ 3 entries]
1st241LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd205Fortunate Son Terri Washburn Kirk & Terri Washburn
3rd223Promise's Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
Class #40Open Carriage Cones - Fault and Out [ 1 entries]
1st206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
Class #40Open Carriage Cones - Fault and Out [ 7 entries]
1st207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd240FCF Lord of the Dance Candy Phillips Candy Phillips
4th229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
5th213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
6th232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #41Open Carriage Cones - Pick Your Route [ 8 entries]
1st232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
2nd240FCF Lord of the Dance Candy Phillips Candy Phillips
3rd206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
4th219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
5th207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
6th229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #42Morgan Hunter Pleasure [ 9 entries]
1st214Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
3rd223Promises Bay Noblility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
4th208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
5th209S.G. Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
6th224Sirs LadyHawke Royale Chelyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
234Summit's April Love Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
235Summit's General Lee Jenna Bemis Charles & Arlene Berzins
Class #43Open Western Pleasure - Novice Horse [ 3 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
2nd221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
3rd242Obviously Springtime Bonni Walker Bonni Walker
Class #44Morgan Classic Pleasure - Jr. Exhibitor [ 0 entries]
{no entries}
Class #45Open Western Seat Equit. Walk Trot--12/Under [ 4 entries]
1st211Summit's In Demand Hannah Rosendahl Ashley Winger
2nd231Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
3rd205Fortunate Son Chance Washburn Kirk & Terri Washburn
4th238Zack Tianna Flemming Tianna Flemming
Class #46Open English Pleasure (SS) Novice Horse [ 0 entries]
{no entries}
Class #47Morgan Western Pleasure - Amateur [ 7 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
2nd231Hollybrook Dandy Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd221Elk Creek Crystal Clear Heather Graff Shelly Graff
4th204TMK Picture Perfect Anna Washburn Kirk & Terri Washburn
5th234Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
6th215ME After the Dance Karyl Hylle Karyl Hylle
226Troikas Mickey Midnight Robert Bradford Kimberly Bradford
Class #48Morgan Pleasure Driving [ 1 entries]
1st239Claredy Morning Glory Candy Phillips Candy Phillips
Class #49Open English Pleasure (SS)-Walk/Trot-12 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #50Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [ 2 entries]
1st203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
236Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
Class #51Open English Equitation - Walk Trot - 12/Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #52Open Fun Class - Any Seat [ 1 entries]
1st222Elk Creek Silhouette Heather Graff
Class #53Open Carriage Obstacle Driving, Prescribed Route [ 8 entries]
1st229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd240FCF Lord of the Dance Candy Phillips Candy Phillips
3rd232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
4th206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
5th219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
213Bailiwick Foxfire Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #54Open Carriage Obstacle Driving, Gambler's Choice [ 7 entries]
1st219Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd240FCF Lord of the Dance Candy Phillips Candy Phillips
3rd229SCMF Zephryos Jenee Nelson Jenee Nelson
4th207Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
5th206Prince of Jazz Michael Ridge Michael Ridge
6th232BWR Enchanting Melody Pat Hartell Patricia Hartell
233Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #54aCarriage Hi-Point Championship [ 2 entries]
1stBWREnchanting Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2ndElkCreek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Class #55Open Western Pleasure [ 2 entries]
1st220Black Hills Perfecta Heather Graff Martha Nelson
2nd242Obviously Springtime Bonni Walker Bonni Walker
Class #56Open Lead Line Equitation - 8 & Under [ 1 entries]
1st211Summit's In Demand Kelvin Schomel Ashley Winger
(led by Forest Becklin)
Class #57Open Hunter Equitation on the Flat - 17 Under [ 6 entries]
1st227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd223Promises Bay Nobility Nadalyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
3rd230Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
4th224Sirs LadyHawk Royale Chelyn Firenz Todd & Jennifer Firenz
5th203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
Class #58Morgan Western Pleasure - Jr. Horse [ 1 entries]
1st218Rustic V's Skies The LimitGary Hitz Gary & Carol Hitz
Class #59Morgan English Pleasure (SS) Championship [ 1 entries]
1st202Bowood's Rio Dandy Katelyn Garbe Katelyn Garbe
Class #60Open Ranch Horse Pleasure [ 4 entries]
1st205Fortunate Son Terri Washburn Kirk & Terri Washburn
2nd225Kells Encore Performance Jayne Bradford Robert & Jayne Bradford
3rd217Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
4th242Obviously Springtime Bonni Walker Bonni Walker
Class #61Morgan Classic Pleasure Driving [ 1 entries]
1st219Elk Creek Aurora B Torie Nelson Martha Nelson
Class #62Morgan Western Pleasure Championship [ 4 entries]
1st234Summit's April Love Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
3rd227Fortune's Valentino Megan Motter Prairie Hill Morgans
4th220Black Hills Perfecta Heather Graff Martha Nelson
Class #63Open English Pleasure (Saddle Seat) [ 0 entries]
{no entries}
Class #64Open Road Hack [ 2 entries]
1st203MEMC Gladiator Mikayla Morland Dorrie Koenig
2nd210My Sister's Keeper Heather Bruneau Heather Bruneau
Class #65Morgan Hunter Pleasure Championship [ 8 entries]
1st214Beck's Finale Karyl Hylle Karyl Hylle
2nd230Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd222Elk Creek Silhouette Shelly Graff Shelly Graff
4th208DaBe Grand Bam Bam Dan Dahring DaBe Grand Morgans
5th211Summit's In Demand Ashley Winger Ashley Winger
6th209S.G. Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
235Summit's General Lee Jenna Bemis Charles & Arlene Berzins
203MEMC Gladiator Mikayla Moland Dorrie Koenig


For further information, contact:
Kandi Klassic Show Secretary
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
612-721-4000
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jun 11, 2010
t-bonham@scc.net