Kandi Klassic Spring Show

May 26-27, 2012
Stearns County Fairgrounds, Sauk Center, MN

Judge: Lyle Wick, Hugo, MN

Class Entries & Results:

Class #01 Sport Horse in Hand [ 5 entries]
1st298Deer Park Promise Me Brandee Bobzin Brandee Bobzin
2nd 36Bwr Enchanting Melody Sarah Mikkelson Patricia Hartell
3rd301Prairie Hill Promise Susan Motter Prairie Hill Morgans
4th 39Ruffshod Orion Brittany Morain Truhaven Ranch
5th297Deer Park Savoy Brown Tricia Hoen Steven Bobzin
Class #02 Morgan Fillies - 3 & Under [ 2 entries]
1st 40Dabe Brand Sweet Rose Dan Dahring Dabe Grand Morgans
2nd 27Jkm Nightmusic Reminisce Karin & Jarrett MillerKarin & Jarrett Miller
Class #03 Morgan Mares - 4 & Over [ 6 entries]
1st291Black Hills Perfecta Martha Nelson Martha Nelson
2nd 33Troika's Brown Eyed Girl Candy Phillips Troika Farm
3rd292Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Lindsey Hompe
4th 21Tauers Venus Jonathon Tauer Jeff & Kris Tauer
5th 28Mirabellas Midnight Mass Karin & Jarrett MillerKarin & Jarrett Miller
6th294Whatslovgottowitit Katy Garbe Katy Garbe
Class #04 Morgan Grand Champion Mare
1st291Black Hills Perfecta Martha Nelson Martha Nelson
2nd 40Dabe Grand Sweet Rose Dan Dahring Dabe Grand Morgans
27Jkm Nightmusic Reminisce Karin & Jarrett MillerKarin & Jarrett Miller
33Troika's Brown Eyed Girl Candy Phillips Troika Farm
Class #05 Morgan Colts - 3 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #06 Morgan Stallions - 4 & Over [ 1 entries]
1st286Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
Class #07 Morgan Grand Champion Stallion [ 1 entries]
1st286Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
Class #08 Morgan Gelding - 3 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #09 Morgan Gelding - 4 & Over [ 1 entries]
1st 31Corinthian Shelby Candy Phillips Truhaven Ranch
Class #10 Morgan Grand Champion Gelding [ 1 entries]
1st 31Corinthian Shelby Candy Phillips Truhaven Ranch
Class #11 Justin Morgan Standard [ 2 entries]
1st286Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
2nd 28Mirabellas Midnight Mass Karin & Jarrett MillerKarin & Jarrett Miller
Class #12 Open Ranch Horse Conformation - (M, S, G) [ 2 entries]
1st280Echos Bold As Brass Rosalind Gilbert Rosalind Gilbert
2nd 35Llr Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
Class #13 Open Showmanship, 17 and under [ 6 entries]
1st 41Midnite Marques Tori Barka Tori Barka
2nd300Prairie Hill Parthenon Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd 22Tauer's Hercules Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
4th 23Ironstone Escapade Michael Tauer Rae Ann Bartz
5th 32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
30Highland Ridge Arturo Anna Swanson Greg & Jennifer Swanson
NS 282Georgia Theresa Devries tHeresa Devries
Class #14 Open Carriage Dressage ADS Training Test 2 [ 3 entries]
1st 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Class #15 Open Carriage Dressage ADS Preliminary Test 1 [ 2 entries]
1st 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Class #16 Open Trail [ 4 entries]
1st280Echos Bold As Brass Rosalind Gilbert Rosalind Gilbert
2nd299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
3rd289Agates Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th 35Llr Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
Class #17 Morgan Hunter Pleasure - Amateur [11 entries]
1st285Llr Alliance Carol Schlenz Carol Schlenz
2nd296Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
3rd 26S.g. Amaze Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
4th292Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Lindsey Hompe
5th293Lw Ace's Wild Rebecca Hompe Rebecca Hompe
6th 21Tauer's Venus Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
34Memc Highlander Melissa Norton Truhaven Ranch
37Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garby
287Beck's Untold Promises Karyl Hylle Karyl Hylle
295Promise Me More Sarah Mikkelson Charles & Arlene Berzins
297Deer Park Savoy Brown Brandee Bobzin Steve Bobzin
Class #18 Open English Pleasure (SS) Equitation 17 & Under [ 1 entries]
1st 24Miami L O A Samantha Welu Samantha Welu
NS 282Georgia Theresa Devries tHeresa Devries
Class #19 Open Carriage Working Pleasure Driving [ 5 entries]
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
3rd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
4th 25Winchester Jay Carlson Jay Carlson
284Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
Class #20 Morgan Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor [ 5 entries]
1st299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd285Llr Alliance Jenna Schlenz Carol Schlenz
3rd 30Highland Ridge Arturo Anna Swanson Greg & Jennifer Swanson
4th 39Ruffshod Orion Brittany Morain Truhaven Ranch
5th 21Tauers Venus Jonathon Tauer Jeff & Kris Tauer
NS 282Georgia Theresa Devries tHeresa Devries
Class #21 Open Carriage Reinsmanship [ 3 entries]
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #22 Morgan Western Pleasure [ 8 entries]
1st295Promise Me More Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd289Agates Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rd 35Llr Can You Hear Me Now Cheryln Olson Lady Luck Ranch
4th286Divine's Top Priority Brandee Bobzin Tricia Hoen
5th291Black Hills Perfecta Sarah Mikkelson Martha Nelson
6th 31Corinthian Shelby Tiahna Flemming Truhaven Ranch
40Dabe Grand Sweet Rose Dan Dahring Dabe Grand Morgans
299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
Class #23 Morgan English Pleasure (Saddle Seat) [ 8 entries]
1st288M.e.dancing With The Stars Karyl Hylle Karyl Hylle
Class #24 Open Western Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [ 1 entries]
1st 31Corinthian Shelby Alexis Shermann Truhaven Ranch
Class #25 Open Hunter Pleasure [ 8 entries]
1st292Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Lindsey Hompe
2nd 21Tauer's Venus Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
3rd 26S.g. Amaze Zann Grace Diane Larson Diane Larson
4th293Lw Ace's Wild Rebecca Hompe Rebecca Hompe
5th 41Midnite Marques Tori Barka Tori Barka
6th 34Memc Highlander Melissa Norton Truhaven Ranch
32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
37Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
Class #26 Morgan English Pleasure (SS) - Jr. Exhibitor [ 0 entries]
{no entries}
Class #27 Open Hunter Pleasure - Novice Horse [ 8 entries]
1st285Llr Alliance Jenna Schlenz Carol Schlenz
2nd297Deer Park Savoy Brown Brandee Bobzin Steve Bobzin
3rd 33Troika's Brown Eyed Girl Candy Phillips Troika Farm
4th287Beck's Untold Promises Karyl Hylle Karyl Hylle
5th 42Baroncrest Hunter Allen Margie Veihl Margie Veihl
6th 39Ruffshod Orion Brittany Morain Truhaven Ranch
34Memc Highlander Melissa Norton Truhaven Ranch
38Cowboy Tiahna Flemming Ron Denn
Class #28 Open Hunt Seat Equitation - Walk Trot - 12/Under [ 2 entries]
1st283Ace's Wild Adventure Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd 31Corinthian Shelby Alexis Shermann Truhaven Ranch
Class #29 Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor [ 2 entries]
1st299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd 30Highland Ridge Arturo Anna Swanson Greg & Jennifer Swanson
3rd 22Tauers Hercules Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
4th 23Ironstone Escapade Michael Tauer Jeff & Kris Tauer
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #31 Open Western Equitation - 17 & Under [ 6 entries]
1st299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd 41Midnite Marques Tori Barka Tori Barka
3rd 30Highland Ridge Arturo Anna Swanson Greg & Jennifer Swanson
4th 22Tauer's Hercules Jonathan Tauer Jeff &kris Tauer
5th 23Ironstone Escapade Michael Tauer Jeff & Kris Tauer
6th 32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
Class #32 Open Hunter Pleasure - Walk/Trot - 12 & Under [ 2 entries]
1st283Ace's Wild Adventure Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd 31Corinthian Shelby Alexis Shermann Truhaven Ranch
Class #33 Morgan English Pleasure (SS) - Amateur [ 1 entries]
1st288M.e. Dancing With The StarsKaryl Hylle Karyl Hylle
Class #34 Open Walk Trot - Any Age, Any Seat [ 6 entries]
1st300Prairie Hill Parthenon Megan Motter Prairie Hill
2nd 38Cowboy Tiahna Flemming Ron Denn
3rd294Whatslovgottowitit Katy Garbe Katy Garbe
4th 33Troika's Brown Eyed Girl Candy Phillips Troika Farm
5th298Deer Park Promise Me Blue Brandee Bobzin Brandee Bobzin
6th 34Memc Highlander Cynthia Glock Truhaven Ranch
Class #35 Open Carriage Cones - Fault and Out [ 3 entries]
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd 35Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #36 Open Carriage Cones - Pick Your Route [ 3 entries]
1st290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
3rd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #36AOpen Walk Trot Any Age Any Seat Novice [ 7 entries]
1st300Prairie Hill Parthenon Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd 32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
3rd 38Cowboy Tiahna Flemming Ron Denn
4th294Whatslovgottowitit Katy Garbe Katy Garbe
5th 34Memc Highlander Cynthia Glock Truhaven Ranch
6th 33Troika's Brown Eyed Girl Britt Morain Troika Farm
283Ace's Wild Adventure Olivia Hartell Partricia Hartell
Class #37 Morgan Hunter Pleasure [ 8 entries]
1st 42Baroncrest Hunter Allen Margie Veihl Margie Veihl
2nd285Llr Alliance Jenna Schlenz Carol Schlenz
3rd 26S.g. Amaze Zann Grace Diane Larson Diane Larson
4th296Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
5th287Beck's Untold Promises Karyl Hylle Karyl Hylle
6th 31Corinthian Shelby Tiahna Flemming Truhaven Ranch
21Tauer's Venus Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
37Bowood's Rio Dandy Katy Garbe Katy Garbe
Exc 34Memc Highlander Melissa Norton tRuhaven Ranch
Class #38 Open Western Pleasure - Novice Horse [ 8 entries]
1st280Echos Bold As Brass Rosalind Gilbert Rosalind Gilbert
2nd286Divine's Top Priority Steve Bobzin Tricia Hoen
3rd 40Dabe Grand Sweet Rose Dan Dahring Dabe Grand Morgans
4th294Whatslovgottowitit Katy Garbe Katy Garbe
Class #39 Open Western Seat Equitation - Walk Trot - 12/Under[ 0 entries]
{no entries}
Class #40 Open English Pleasure (SS) Novice Horse [ 2 entries]
1st 24Miami L O A Samantha Welu Samantha Welu
2nd 43Fames Lady Shastabee Jonathan Tauer Rae Ann Bartz
Class #41 Morgan Western Pleasure - Amateur [ 6 entries]
1st295Promise Me More Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd291Black Hills Perfecta Sarah Mikkelson Martha Nelson
3rd289Agates Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th 31Corinthian Shelby Tiahna Flemming Truhaven Ranch
5th286Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
6th 23Ironstone Escapade Michael Tauer Jeff & Kris Tauer
25Winchester Jay Carlson Jay Carlson
Class #43 Open English Pleasure (SS)-Walk/Trot-12 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #44 Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse [ 2 entries]
1st297Deer Park Savoy Brown Steve Bobzin Steve Bobzin
2nd 39Ruffshod Orion Brittany Morrin Truhaven Ranch
Class #45 Open English Equitation - Walk Trot - 12/Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #46 Open Fun Class - Any Seat [ 1 entries]
1st300Prairie Hill Parthenon Megan Motter Prairie Hill Morgans
Class #47 Open Carriage Obstacle Driving, Prescribed Route [ 3 entries]
1st290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
3rd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #48 Open Carriage Obstacle Driving, Gambler's Choice [ 3 entries]
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #48ACarriage High-point Championship [ 3 entries]
1st281Scmf Zephyros Jenee Nelson Jenee Nelson
2nd290Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
3rd 29Dane Dave Dunn Dave Dunn
Class #49 Open Western Pleasure [ 8 entries]
1st 41Midnite Marques Tori Barka Tori Barka
2nd280Echos Bold As Brass Rosalind Gilbert Rosalind Gilbert
3rd286Divine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen
4th 23Ironstone Escapade Michael Tauer Jeff & Kris Tauer
5th 35Llr Can You Hear Me Now Cheryln Olson Lady Luck Ranch
6th 34Memc Highlander Candy Phillips Truhaven Ranch
22Tauer's Hercules Jonathan Tauer Jeff &kris Tauer
32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
Class #50 Open Lead Line Equitation - 8 & Under [ 0 entries]
{no entries}
Class #51 Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & Under [ 6 entries]
1st299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd 30Highland Ridge Arturo Anna Swanson Greg & Jennifer Swanson
3rd285Llr Alliance Jenna Schlenz Carol Schlenz
4th 21Tauer's Venus Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
5th 31Corinthian Shelby Tiahna Flemming Truhaven Ranch
6th 32Max Jiana Posusta Truhaven Ranch
Class #52 Morgan Western Pleasure - Jr. Horse [ 0 entries]
{no entries}
Class #53 Morgan English Pleasure (SS) Championship [ 1 entries]
1st288M.e. Dancing With The StarsKaryl Hylle Karyl Hylle
Class #54 Open Ranch Horse Pleasure [ 2 entries]
1st 35Llr Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Lady Luck Ranch
2nd280Echos Bold As Brass Rosalind Gilbert Rosalind Gilbert
Class #55 Morgan Western Pleasure Championship [ 6 entries]
1st299Designer Blues Megan Motter Prairie Hill Morgans
2nd295Promise Me More Arlene Berzins Charles & Arlene Berzins
3rd286Divine's Top Priority Steve Bobzin Tricia Hoen
4th291Black Hills Perfecta Sarah Mikkelson Martha Nelson
5th289Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
6th 40Dabe Grand Sweet Rose Dan Dahring Dabe Grand Morgans
Class #56 Open English Pleasure (Saddle Seat) [ 2 entries]
1st 24Miami L O A Samantha Welu Samantha Welu
2nd 43Fames Lady Shastabee Jonathan Tauer Rae Ann Bartz
Class #57 Open Road Hack [ 1 entries]
1st 32Max Melissa Norton Truhaven Ranch
Class #58 Morgan Hunter Pleasure Championship [ 9 entries]
1st296Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles & Arlene Berzins
2nd 42Baroncrest Hunter Allen Margie Veihl Margie Veihl
3rd285Llr Alliance Jenna Schlenz Carol Schlenz
4th 26S G Amaze Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
5th 34Memc Highlander Candy Phillips Truhaven Ranch
6th 21Tauer's Venus Jonathan Tauer Jeff & Kris Tauer
31Corinthian Shelby Tiahna Flemming Truhaven Ranch
287Beck's Untold Promises Karyl Hylle Karyl Hylle
297Deer Park Savoy Brown Brandee Bobzin Steve Bobzin


For further information, contact:
Kandi Klassic Show
Tim Bonham
4309 30th Ave S
Minneapolis, MN 55406-3710
612-721-1007
T-Bonham@scc.net

Here is a list of horses at the show.
Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jun 3, 2012
t-bonham@scc.net