NCMA - Kandi Klassic Morgan & Open Show

1999


Judge: Vee Ann Wood, Plato, MN

Class Entries & Results:

Class 1. Open Dressage, Walk-Trot
1st000 [Cancelled.] [Cancelled.]
Class 2. Open Dressage, Training Level Test 1
1st000 [Cancelled.] [Cancelled.]
Class 3. Open Dressage, Training Level Test 3
1st000 [Cancelled.] [Cancelled.]
Class 4. Open Dressage, First Level Test 1
1st000 [Cancelled.] [Cancelled.]
Class 5. Morgan Fillies - Weanlings & Yearlings
1st233VMH Solitaire Mary Strelow
Class 6. Morgan Fillies - 2 & 3 Year Olds
1st212Bonnie Lee Lady Diana Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
2nd202Bonnie Lee Mona Lisa Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
3rd243Prairie Hill Mercedes Prairie Hill Morgans
4th589Prairie Hill Paige Prairie Hill Morgans, Paul+Susan Motter
Class 7. Morgan Mares - 4 & Over
1st579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
2nd218Smaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
3rd333WK's Will O'Wisp Windy Knoll Morgans, Cheryl Kloer
4th520Rural Delight Betty Danielson
Class 8. Morgan Grand Champion Mare
1st579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
2nd212Bonnie Lee Lady Diana Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
Class 9. Morgan Colts - Weanlings & Yearlings
1st249Truly Surprising Smaland Hollow Farm, Sven Johnson
2nd251Smaland Elmer Fudge Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
Class 10. Morgan Colts - 2 & 3 Year Olds
1st585Foxcrest Showboy Beck's Valley Farm
Class 11. Morgan Stallions - 4 & Over
1st528Prairie Hill Maestro Prairie Hill Morgans, Paul+Susan Motter
2nd336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
Class 12. Morgan Grand Champion Stallion
1st528Prairie Hill Maestro Prairie Hill Morgans, Paul+Susan Motter
2nd336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
Class 13. Morgan Geldings - 2 & Under
1st520Rural Delight Betty Danielson
2nd516EKM Magic Mr MistoffeleesErika Kenner
Class 14. Morgan Geldings - 3 & Over
1st521TTE Vary On Tea-Time Enterprises, Colleen Flemming
2nd583Jorell Cindy Cook
3rd531Bonnie Lee Jay-R Bonnie Lee Farms, Tommy Fauchald
4th591Maverick Erika Kenner
5th533Chub Lake Anguish Jr. Lou De Bono
Class 15. Grand Champion Gelding
1st521TTE Vary On Tea-Time Enterprises, Colleen Flemming
2nd583Jorell Cindy Cook
Class 16. Morgan Sport Horse in Hand
1st591Maverick Erika Kenner
2nd585Foxcrest Showboy Beck's Valley Farm
3rd333WK's Will O'Wisp Windy Knoll Morgans, Cheryl Kloer
4th538Doubletrack Deveraux Cheryl Buchner
5th263Iden's Buckington Hamlet Dr. Alex Iden
6th561Aces Wild Adventure Pat & Carl Hartell
Class 17. Justin Morgan Standard
1st337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
2nd249Truly Surprising Smaland Hollow Farm, Sven Johnson
3rd575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
4th520Rural Delight Betty Danielson
5th533Chub Lake Anguish Jr. Lou De Bono
6th333WK's Will O'Wisp Windy Knoll Morgans, Cheryl Kloer
7th583Jorell Cindy Cook
Class 18. Open Showmanship, 17 and under
1st587FCF Intrepedation Katie McMahon
2nd162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn
3rd260Lord Black Rose Mikkell Best
Class 19. Open Carriage Cones - Fault and Out
1st241Royal Heart Stockridge Morgans, Mary Jo Stockman
2nd242Prince of Jazz Stockridge Morgans, Michael John Ridge
3rd252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
4th274Sam I Am Fred & Kathy Hund
5th555Chub Lake Tea Time Tea-Time Enterprises, Candy Hirsch
6th553KVA Harmony Pat & Carl Hartell
Class 20. Open Saddle Seat Equitation - 17 & Under
1st579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
2nd230Meadowind's Verdict Mary Strelow
3rd588Seasons's Major Heir Beck's Valley Farm, Robin Becklin
4th436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
Class 21. Open Western Pleasure
1st332TMK Picture Perfect Summit Stables, Ashley Lohstretter
2nd234Nords Configuration Rose Schumacher
3rd532Rondaeiris Rising Sun Betty Danielson
4th334Summit's Sweet Memories Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
Class 22. Morgan Hunter Pleasure, Amateur
1st262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
2nd261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
3rd162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn
4th272FireSong Sarah Lyons
5th277Spec's Sweet Silhouette Beth Engel
6th150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
7th575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
Class 23. Open Carriage Working Pleasure Driving (any vehicle)
1st241Royal Heart Stockridge Morgans, Mary Jo Stockman
2nd242Prince of Jazz Stockridge Morgans, Michael John Ridge
3rd252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
4th236BDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
5th553KVA Harmony Pat & Carl Hartell
6th274Sam I Am Fred & Kathy Hund
7th555Chub Lake Tea Time Tea-Time Enterprises, Candy Hirsch
Class 24. Morgan English Pleasure (Saddle Seat)
1st336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
2nd579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
3rd583Jorell Cindy Cook
4th273Hylee Mystical Lark Wes & Rebecca Hompe
5th588Seasons's Major Heir Beck's Valley Farm, Robin Becklin
6th436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
Class 25. Open Carriage Cones - Pick Your Route
1st242Prince of Jazz Stockridge Morgans, Michael John Ridge
2nd252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
3rd241Royal Heart Stockridge Morgans, Mary Jo Stockman
Class 26. Morgan Pleasure Driving - 2 year old
1st212Bonnie Lee Lady Diana Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
Class 27. Open Hunter Hack
1st277Spec's Sweet Silhouette Beth Engel
2nd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
3rd150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
4th587FCF Intrepedation Katie McMahon
5th168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
6th591Maverick Erika Kenner
Class 28. Morgan Pleasure Driving - Jr. Exhibitor
1st252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
Class 29. Morgan Western Pleasure - Jr. Horse
1st331Summit's Bewitching Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2nd531Bonnie Lee Jay-R Bonnie Lee Farms, Tommy Fauchald
3rd538Doubletrack Deveraux Cheryl Buchner
Class 30. Morgan Classic English Pleasure - Jr Exhibitor
1st631Liberty Bend Capt. McLeodSummit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2nd436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
3rd230Meadowind's Verdict Mary Strelow
4th514Church Road Don Booster Kim Barrett
5th588Seasons's Major Heir Beck's Valley Farm, Robin Becklin
6th337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
Class 31. Morgan Pleasure Driving - Amateur
1st521TTE Vary On Tea-Time Enterprises, Colleen Flemming
2nd583Jorell Cindy Cook
3rd533Chub Lake Anguish Jr. Lou De Bono
Class 32. Morgan Western Pleasure - Amateur
1st272FireSong Sarah Lyons
2nd332TMK Picture Perfect Summit Stables, Ashley Lohstretter
3rd234Nords Configuration Rose Schumacher
4th591Maverick Erika Kenner
5th336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
6th330Summit's Polonaise Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
Class 33. Open Western Equitation - 17 & under
1st162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn
2nd218Smaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
3rd419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
4th760The Scholar Living Legends, Jo Miller
5th168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
6th587FCF Intrepedation Katie McMahon
Class 34. Open Pleasure Driving
1st533Chub Lake Anguish Jr. Lou De Bono
Class 35. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Horse
1st331Summit's Bewitching Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
2nd279Tauer's Windrocket Kristen Tauer
Class 36. Open Hunter Pleasure - Walk-Trot, 12 & under
1st760The Scholar Living Legends, Jo Miller
2nd419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
3rd575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
4th337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
Class 37. Morgan Classic English Pleasure
1st335Westwood Symphony Living Legends, Crystal Allor
2nd631Liberty Bend Capt. McLeodSummit Stables, Chuck & Arlene Berzins
3rd336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
4th230Meadowind's Verdict Mary Strelow
5th330Summit's Polonaise Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
6th175Watch Out Living Legends, Crystal Allor
Class 38. Morgan Pleasure Driving - Jr. Horse
1st202Bonnie Lee Mona Lisa Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
Class 39. Open Hunter Equitation on the Flat - 17 & under
1st261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
2nd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
3rd262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
4th436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
5th229Tok Tok O'Toole Mary Strelow
6th168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
Class 40. Open Hunter Pleasure
1st261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
2nd262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rd538Doubletrack Deveraux Cheryl Buchner
4th234Nords Configuration Rose Schumacher
5th150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
6th505Awson Asher Living Legends, Mallory Ericson
Class 41. Open Trail
1st517Flying W Kit Prairie Hill Morgans, Luella Steinbach
2nd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
3rd505Awson Asher Living Legends, Mallory Ericson
4th252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
5th575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
6th419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
Class 42. Open Carriage Obstacle Driving - Gamblers Choice
1st555Chub Lake Tea Time Tea-Time Enterprises, Candy Hirsch
2nd241Royal Heart Stockridge Morgans, Mary Jo Stockman
3rd242Prince of Jazz Stockridge Morgans, Michael John Ridge
4th553KVA Harmony Pat & Carl Hartell
5th252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
Class 43. Open Carriage Reinsmanship
1st241Royal Heart Stockridge Morgans, Mary Jo Stockman
2nd252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
3rd236BDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
4th553KVA Harmony Pat & Carl Hartell
Class 44. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Amateur
1st579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
2nd521TTE Vary On Tea-Time Enterprises, Colleen Flemming
3rd583Jorell Cindy Cook
4th273Hylee Mystical Lark Wes & Rebecca Hompe
5th337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
6th588Seasons's Major Heir Beck's Valley Farm, Robin Becklin
Class 45. Morgan Western Pleasure
1st332TMK Picture Perfect Summit Stables, Ashley Lohstretter
2nd234Nords Configuration Rose Schumacher
3rd272FireSong Sarah Lyons
4th591Maverick Erika Kenner
5th334Summit's Sweet Memories Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
6th335Westwood Symphony Living Legends, Crystal Allor
Class 46. Open English Pleasure (Saddle Seat) - Walk-Trot, 12 & under
1st175Watch Out Living Legends, Crystal Allor
2nd337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
Class 47. Morgan Hunter Pleasure - Jr. Horse
1st589Prairie Hill Paige Prairie Hill Morgans, Paul+Susan Motter
2nd331Summit's Bewitching Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
3rd538Doubletrack Deveraux Cheryl Buchner
Class 48. Morgan English Pleasure (Saddle Seat) - Jr. Exhibitor
1st579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
2nd280Summit's Sparkling Rose` Summit Stables, Sara Berzins
3rd631Liberty Bend Capt. McLeodSummit Stables, Chuck & Arlene Berzins
4th436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
5th588Seasons's Major Heir Beck's Valley Farm, Robin Becklin
Class 49. Morgan Pleasure Driving
1st583Jorell Cindy Cook
2nd212Bonnie Lee Lady Diana Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
3rd333WK's Will O'Wisp Windy Knoll Morgans, Cheryl Kloer
Class 50. Open Egg and Spoon
1st280Summit's Sparkling Rose` Summit Stables, Sara Berzins
2nd262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rd218Smaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
4th419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
5th252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
Class 51. Open Hunter Over Fences, Warm Up
1st591Maverick Erika Kenner
2nd575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
3rd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
4th277Spec's Sweet Silhouette Beth Engel
5th150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
6th168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
Class 52. Open Hunter Equitation Over Fences, 17 & under
1st168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
2nd252Jabara's Joie Starlight Morgans, Becky Robbins
Class 53. Morgan Hunter Over Fences (Maximum 2ft 9in)
1st575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
2nd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
Class 54. Open Hunter over Fences (Maximum 3ft)
1st575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
Class 55. Open Lead Line Equitation 8 & under
1st337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
Class 56. Morgan Western Pleasure - Jr. Exhibitor
1st332TMK Picture Perfect Summit Stables, Ashley Lohstretter
2nd587FCF Intrepedation Katie McMahon
3rd162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn
4th168Ironstone Escapade Living Legends, Rachel Farley
5th419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
6th218Smaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
7th330Summit's Polonaise Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
Class 57. Morgan Hunter Pleasure
1st262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
2nd261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
3rd591Maverick Erika Kenner
4th234Nords Configuration Rose Schumacher
5th150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
6th505Awson Asher Living Legends, Mallory Ericson
Class 58. Morgan English Pleasure Championship
1st336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
2nd579Westwood De Vine Living Legends, Lisa Corriveau-Meinaugh
Class 59. Open English Pleasure (Saddle Seat)
1st280Summit's Sparkling Rose` Summit Stables, Sara Berzins
Class 60. Morgan Classic Pleasure Driving
1st218Smaland Joyful Joyful Smaland Hollow Farm, Sue Johnson
2nd583Jorell Cindy Cook
Class 61. Morgan Western Pleasure Championship
1st332TMK Picture Perfect Summit Stables, Ashley Lohstretter
2nd272FireSong Sarah Lyons
3rd234Nords Configuration Rose Schumacher
4th335Westwood Symphony Living Legends, Crystal Allor
5th336KEW Deveral Living Legends, Jenny Van Bogart
6th334Summit's Sweet Memories Summit Stables, Chuck & Arlene Berzins
Class 62. Morgan Hunter Pleasure - Jr Exhibitor
1st262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
2nd261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
3rd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
4th162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn
5th436C B Desperado Living Legends, Brittany Du Monceaux
6th587FCF Intrepedation Katie McMahon
Class 63. Morgan Pleasure Driving Championship
1st583Jorell Cindy Cook
2nd212Bonnie Lee Lady Diana Bonnie Lee Farms, Mona Bonham
Class 64. Open Western Pleasure Walk-Trot 12 & under
1st760The Scholar Living Legends, Jo Miller
2nd262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rd575LLS Sir Lancelot Living Legends, Jennifer Winum-Pendleton
4th249Truly Surprising Smaland Hollow Farm, Sven Johnson
Class 65. Open Road Hack
1st280Summit's Sparkling Rose` Summit Stables, Sara Berzins
2nd337Jon Paul Pierre Living Legends, Jill Eide
3rd419Jim Corbett Living Legends, Kim Pitsch
4th505Awson Asher Living Legends, Mallory Ericson
5th150MRF Spellcaster Living Legends, Cindy Sanders `
Class 66. Morgan Hunter Pleasure Championship
1st261Hylee Unmistakeable Thomas Tweeton Family
2nd262Tug Hill Alibi Sumac Morgans, Diane Dietz Mako
3rd760The Scholar Living Legends, Jo Miller
4th162Summit's Southern ComfortLiving Legends, Erin Lunn

For more information:
Mona Bonham - 320/235-2140
Cheryl Kloer - 320/558-6549

1999 Kandi Klassic Show
P.O. Box 467
Willmar, MN 56201-0467


Return to NCMA home page ...... Return to NCMA District Shows page
Last updated on Jul 12, 1999
t-bonham@scc.net