North Star Morgan Americana Horse Show

June 8th & 29th, 2000

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
Lynn Peeples Buttsville, New Jersey English Pleasure
Equitation Saddle Seat
Park
Pleasure Driving
In-Hand
Kathy Peeples Buttsville, New Jersey Classic English Pleasure
Classic Pleasure Driving
Equitation Hunt Seat
Equitation Western Seat
Hunter Pleasure
Western Pleasure
Futurity In-Hand
Bill Solentjes Hamel, Minnesota Dressage
Sport Horse In-Hand
Larry Poulin Windham. Maine Carriage
Zandra Powers Hugo, Minnesota Hunter Over Fences


2000 Class Results:

CLASS 1. Yearling Fillies - Open [ 5 entries]
1stHylee's Passion Jane Steffington
2ndGraphic's Celtic Rose D. Alex Iden
3rdLLR Roxie Cherlyn Olson
4thKalal Hylee Touted Affair Kalal Morgan Farm
5thKalal Tango Kalal Morgan Farm
CLASS 1a. Yearling Fillies - NCMA Futurity [ 4 entries]
1stGraphic's Celtic Rose D. Alex Iden
2ndKalal Tango Kalal Morgan Farm
3rdKalal Hylee Touted Affair Kalal Morgan Farm
4thLLR Roxie Cherlyn Olson
CLASS 2. 2 year old Fillies - Open [ 5 entries]
1stHR Clearly Legal Katherine Smith
2ndBe My Leading Lady Barbara Nesse
3rdHylee's Tear Jerker Karla Busche
4thHylee's Blue Rose Elizabeth Fritz
5thVMH Solitaire Mary Strelow
CLASS 2a. 2 year old Fillies - NCMA Futurity [ 3 entries]
1stBe My Leading Lady Barbara Nesse
2ndHylee's Blue Rose Elizabeth Fritz
3rdVMH Solitaire Mary Strelow
CLASS 3. 3 & 4 year old Mares [ 2 entries]
1stMoroccan Red Carol Mack
2ndWarning Shot Angela Porter
CLASS 4. 5 year old & over Mares [ 3 entries]
1stThe Lady Ruth Sue Brooks
2ndOlympus Enchantment Dean & Wendy Meyer
3rdWestwood Devine Lisa Corriveau-Mernaugh
CLASS 5. Grand Champion & Reserve Mares [ 8 entries]
1stMoroccan Red Carol Mack
2ndHR Clearly Legal Katherine Smith
3rdBe My Leading Lady Barbara Nesse
CLASS 6. Yearling Colts & Geldings - Open [ 6 entries]
1stWendigo's Tenderfoot Wendigo Morgans
2ndWildhaven Sir Victory Fla Elizabeth Fritz
3rdLLR Alliance Cherlyn Olson
4thTowers Bold Design Mike & Emilie Nicklawshy
5thPasqueflower Allegro Pasqueflower Farm, Dan & Sandra Hubbard
6thSummit's General Lee Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
CLASS 6a. Yearling Colts & Geldings - NCMA Futurity [ 5 entries]
1stWildhaven Sir Victory Fla Elizabeth Fritz
2ndTowers Bold Design Mike & Emilie Nicklawshy
3rdLLR Alliance Cherlyn Olson
4thPasqueflower Allegro Pasqueflower Farm, Dan & Sandra Hubbard
5thSummit's General Lee Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
CLASS 7. 2 year old Colts - Open [ 0 entries]
1st
CLASS 7a. 2 year old Colts - NCMA Futurity [ 0 entries]
1st
CLASS 8. 3 & 4 year old Stallions [ 2 entries]
1stHi Bridge Regal Night Rae Swanson
2ndStrut'n Radiant Sol Jerry & Sharon James
CLASS 9. 5 year old & over Stallions [ 1 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffenhagen
CLASS 10. Fleetwing's Major Memorial Grand Champion & Reserve Stallions [ 5 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffenhagen
2ndWendigo's Tenderfoot Wendigo Morgans
3rdHi Bridge Regal Night Rae Swanson
CLASS 11. 2 year old Geldings - Open [ 3 entries]
1stHylee's Babylon Jane Steffenhagen
2ndKalal Affair To Remember Kalal Morgan Farm
3rdRustic V's American Made Dean & Wendy Meyer
CLASS 11a. 2 year old Geldings - NCMA Futurity [ 3 entries]
1stHylee's Babylon Jane Steffenhagen
2ndKalal Affair To Remember Kalal Morgan Farm
3rdRustic V's American Made Dean & Wendy Meyer
CLASS 12. 3 year old Geldings [ 2 entries]
1stSummit's Grand Marshall Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
2ndHylee's Danifino Paula Graves
CLASS 13. 4 year old & over Geldings [ 5 entries]
1stMirabel's Dartanyan Timothy Olson
2ndLaLoma Wing Command Sarah Knotek
3rdCingate Nick of Time Eastwich Morgans
4thBeck's Marquis Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
5thLove To Wynne T-Time Enterprises, Candy Hirsch
CLASS 14. Grand Champion & Reserve Geldings [ 6 entries]
1stMirabel's Dartanyan Timothy Olson
2ndLaLoma Wing Command Sarah Knotek
3rdSummit's Grand Marshall Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
CLASS 15. Fitting & Showmanship [ 6 entries]
1stSurprise Surprise Ashley Frye, Ashley Frye
2ndCosmos Hollister Stephanie Boda, Mary & Stephanie Boda
3rdSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
4thFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
5thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
6thVega's Kanthaka Leslie Frid, Hardwood Creek Farm, Lyle & Colleen Wick
CLASS 16. NCMA Futurity Sport Horse - 2 year olds [ 1 entries]
1stPrairie Hill Peggy Prarie Hill Morgans, Paul & Susan Motter
CLASS 17. Sport Horse Suitability - Mares [ 5 entries]
1stLMB Mirror Image Lee & Mary Bates
2ndZ-Z Time David & Terri Ruff
3rdJ.A.O. High Fashion Linda Nissen
4thPrairie Hill Peggy Prarie Hill Morgans, Paul & Susan Motter
5thTetonia Contessa Arthur L Baker
CLASS 18. Sport Horse Suitability - Stallions & Geldings [ 7 entries]
1stAce's Wild Adventure Patricia Hartell
2ndBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch
3rdHeaven's Courage Renee Dries
4thCrown Valley Independence Lisa Corriveau-Mernaugh
5thM-H Black Tie Affair Joy Pries
6thNight Out James & Margaret Boege
CLASS 23. Dressage USDF Intro 1 Open [ 2 entries]
1stM-H Black Tie Affair Joy Pries
2ndMH Just Like Magic Betty Weyrauch
CLASS 24. Dressage Training 1 Open [ 6 entries]
1stMH Just Like Magic Betty Weyrauch
2ndRegency Heir Born Robert & Catherine DeGregorio
3rdJ.A.O. High Fashion Linda Nissen
4thKeegan Glenn & Lynn Whitely
5thM-H Black Tie Affair Joy Pries
6thPrairie Run Bambi Susie Weiss
CLASS 25. Dressage Training 2 Open [ 7 entries]
1stKMS Chevalier Lindsay Errington
2ndKay N Bee Gleamelite Pat Zbikowski/T & K Novakofski
3rdMH Just Like Magic Betty Weyrauch
4thKeegan Glenn & Lynn Whitely
5thJ.A.O. High Fashion Linda Nissen
6thM-H Black Tie Affair Joy Pries
CLASS 26. Dressage Training 4 Open [ 6 entries]
1stKMS Chevalier Lindsay Errington
2ndKeegan Glenn & Lynn Whitely
3rdKay N Bee Gleamelite Pat Zbikowski/T & K Novakofski
4thMH Just Like Magic Betty Weyrauch
5thJ.A.O. High Fashion Linda Nissen
6thECMW Utopian Jewel Rebekah Dresen
CLASS 27. Dressage First 1 Open [ 7 entries]
1stHeaven's Courage Renee Dries
2ndBound Tree Comet Glenn & Lynn Whitely
3rdKMS Chevalier Lindsay Errington
4thRegency Heir Born Robert & Catherine DeGregorio
5thECMW Utopian Jewel Rebekah Dresen
6thBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch
7thBen's Charley Brown Matthew Jamison
CLASS 28. Dressage First 2 Open [ 2 entries]
1stHeaven's Courage Renee Dries
2ndBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch
CLASS 29. Dressage Open Percentage 1 [ 3 entries]
1stBethesda Carbon Copy Betty Weyrauch
2ndBound Tree Comet Glenn & Lynn Whitely
3rdDaytona Renee Christensen
CLASS 30. Dressage Open Percentage 2 [ 2 entries]
1stHeaven's Courage Renee Dries
2ndBound Tree Comet Glenn & Lynn Whitely
CLASS 31. Dressage Medal (registered Morgans only, Jr. Exhibitor) [ 4 entries]
1stKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndRegency Heir Born Teresa DeGregorio, Robert & Catherine DeGregorio
3rdBen's Charley Brown Ashley Jamison, Matthew Jamison
4thIronstone Casanova Whitni Ciofolo, Darci Hustrulid
CLASS 31a. *Youth of the Year Awards Presentation - Senior* [ 0 entries]
1stHylee Successful Keri Sanborn, Hylee Farms, Jackie Sweeney
CLASS 31b. *Youth of the Year Awards Presentation - Junior* [ 0 entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
CLASS 31c. *Youth of the Year Awards Presentation - Youth* [ 0 entries]
1stBonnie Lee Bombay Nicole Lenway, Joseph & Rae Ann Lenway
CLASS 32. Pro-Am Saddle Class English, Hunt or Western [ 2 entries]
1stCasland Stephanie Vicki Linden
2ndWestwood Symphony Living Legends, Crystal Allor
CLASS 33. Pleasure Driving - 3 year old [ 3 entries]
1stMoroccan Red Carol Mack
2ndWestwood Commander In Chief Westwood Farm, Vee Ann Wood
3rdECMW Classic LeBirk Dr. Lynn Dzuba
CLASS 34. Hunter Pleasure Stallions/Geldings [ 15 entries]
1stTug Hill Ailbi Eugene Dietz
2ndNMN Tricker Anna Carlson
3rdAquila's New Image Carrie Barrett
4thHeaven's Courage Renee Dries
5thClonmel Count Cobra Jack Sheehan & Susan Schrodt
6thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd
CLASS 35. English Pleasure Mares [ 5 entries]
1stSimply Adorable Soboleski Stables, Joyce Soboleski
2ndBPM Sweet April Command Sandra & Megan Sandee
3rdWestwood Devine Lisa Corriveau-Mernaugh
4thCasland Stephanie Vicki Linden
5thBonnie Lee Ariana Jill Eide
CLASS 36. Western Pleasure Novice Horse [ 16 entries]
1stRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
2ndFCF Intrepidation Jocye, Bill & Katie McMahon
3rdTTE Tea Time Talisman Roxanne Schrieber
4thDAF Ultimate Ambition Tara Lindeen
5thCosmos Hollister Mary & Stephanie Boda
6thStrut'n Radiant Sol Jerry & Sharon James
CLASS 37. English Pleasure Amateur Owner/Trained/Shown [ 11 entries]
1stBPM Sweet April Command Megan Sandee, Sandra & Megan Sandee
2ndAll Hail to the Chief Julie Spanbaur, Julie Spanbaur
3rdHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher, Mary Todd Kaercher
4thWK's Intrepid Fantasy Michelle Hermann, James DeFoe
5thTTE Vary On Colleen Flemming, Colleen Flemming
6thChandel Total Eclipse Lori Ann Kruger, Lori Kruger
CLASS 38. Classic Pleasure Driving Jr. Exhibitor, 17 & under [ 1 entries]
1stZ-Z Time Karen Ruff, David & Terri Ruff
CLASS 39. Park Harness Jr. Horse [ 1 entries]
1stArboria Bewitched Richard Cecchetini
CLASS 40. Hunter Pleasure Mares [ 7 entries]
1stClonmel Southern Belle Jack Sheehan & Susan Schrodt
2ndRustic V Sailor Girl Becky Haskell
3rdHylee's Commanda Fantasy Jessica Winger-Adams
4thSummit's Sparlikng Rose Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
5thBNA Isabeau Vicki Linden
6thSummit's Bewitching Sandee Gregorich
CLASS 41. English Pleasure Stallions/Geldings [ 4 entries]
1stTamarisk Grand Finale Maretta Kennedy
2ndLove To Wynne T-Time Enterprises, Candy Hirsch
3rdLitigator Vicki Linden
4thClassified Kalal Morgan Farm
CLASS 42. Classic Pleasure Jr. Horse [ 3 entries]
1stMinion Invisible Ink Harriet, Ken & Katie Goodpaster
2ndBeck's Marquis Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
3rdECMW Classic LeBirk Dr. Lynn Dzuba
CLASS 42a. *Dressage Championship Awards* [ 2 entries]
1stHeaven's Courage Renee Dries
2ndKMS Chevalier Lindsay Errington
CLASS 43. Western Pleasure Stallions/Geldings [ 11 entries]
1stAlakazam Susan Karan
2ndPrairie Hill Magician Jill Flament
3rdPKF Classic Spats Colleen McNicoll
4thWhere The Sidewalk Ends Teresa DeGregorio
5thMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey
6thNord's Configuration Rose Schumacher
CLASS 44. English Pleasure Jr. Exhibitor 13 & under [ 7 entries]
1stKentview Captivator Nicole Meyer, Dean & Wendy Meyer
2ndBonnie Lee Bombay Nicole Lenway, Joseph & Rae Ann Lenway
3rdC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
4thHylee Successful Cindy Sawatske, Hylee Farms, Jackie Sweeney
5thSong N Dance Man Molly Seidel, Molly & Robert Seidel
6thCasland Stephanie Sara Tesler, Vicki Linden
CLASS 45. Pleasure Driving 4 year old [ 2 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
2ndThe Lady Ruth Sue Brooks
CLASS 46. *Saddle Seat Equitation 18 & over* [ 4 entries]
1stTTE Vary On Colleen Flemming, Colleen Flemming
2ndBonnie Lee Bombay Crystal Allor, Joseph & Rae Ann Lenway
3rdRustic V's Thunderheart Caryn Possell, Dean & Wendy Meyer
4thLiberty Bend Capt McLeod Mary Todd Kaercher, Karyl Hylee
CLASS 47. Hunter Pleasure Jr. Exhibitor 14-17 [ 18 entries]
1stFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
2ndVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
3rdLW Aces Wild Jessica Mullholand, Jussica & Robert Mullholand
4thHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tweeten Edgewood Stables
5thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
6thHylee's Commanda Fantasy Jessica Winger Adams, Jessica Winger-Adams
CLASS 48. Western Pleasure Amateur Mares [ 4 entries]
1stFiresong Sarah Lyons, Sarah Lyons
2ndIron Forge Got The Blues Theresa Kroells, Theresa & Daniel Kroells
3rdWestwood Boo Hoo Barb Kelly, Living Legends, Crystal Allor
4thSirprizing Merited Moira Dr Heather Case, Dr. Heather Case
CLASS 49. Hunter Pleasure 4 year old [ 4 entries]
1stCosmos Hollister Mary & Stephanie Boda
2ndNight Out James & Margaret Boege
3rdHylee's La Fenice Kirsten Johnson
4thReverence Astarte Arthur L Baker
CLASS 50. Western Pleasure-Amateur Stallions & Geldings [ 11 entries]
1stPrairie Hill Magician Jill Flament, Jill Flament
2ndIronstone Snapshot Carol Hitz, Ironstone Farms, Gary & Carol Hitz
3rdPKF Classic Spats Rachel Morris, Colleen McNicoll
4thMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
5thSummit's In Demand Dale Becklin, Beck's Valley Farm, Robin & Dale Beckli
6thTok Tok's O'Toole Margaret Carlson, Mary Strelow
CLASS 51. UPHA Western Pleasure-4 & under [ 4 entries]
1stBe My Dark Knight Barbara Nesse
2ndStrut'n Radiant Sol Jerry & Sharon James
3rdSummit's Perfect Gem Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
4thBeck's Marquis Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
CLASS 52. Pleasure Driving Ladies 18 & over [ 4 entries]
1stWalk This Way Patty Katz, Bill & Patti Katz
2ndHylee's Moon Phantom Sarah Moses, Sarah Moses
3rdHollybrook Sheer Bliss Colleen Wick, Hardwood Creek Farm, Lyle & Colleen Wic
4thFPM Pandora Jessica Winger Adams, Jessica Winger-Adams
CLASS 53. Pleasure Driving - 2 year olds [ 3 entries]
1stTurning PT Simply Divine Ardell & Dan Peters
2ndRustic V's American Made Dean & Wendy Meyer
3rdBeck's Independence Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
CLASS 54. Hunter Pleasure - Amateur Mares [ 7 entries]
1stClonmel Southern Belle Susan Schrodt, Jack Sheehan & Susan Schrodt
2ndHylee's La Fenice Kirsten Johnson, Kirsten Johnson
3rdRustic V Sailor Girl Becky Haskell, Becky Haskell
4thSummit's Bewitching Sandee Gregorich, Sandee Gregorich
5thSummit's Sparlikng Rose Karyl Hylle, Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
6thSirprizing Merited Moira Dr. Heather Case, Dr. Heather Case
CLASS 55. Hunter Pleasure - Jr Exhibitor 13 & under [ 15 entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
2ndTug Hill Ailbi Kate Dietz Mako, Eugene Dietz
3rdThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
4thIronstone Casanova Whitni Ciofolo, Darci Hustrulid
5thCosmos Hollister Stephanie Boda, Mary & Stephanie Boda
6thSirprizing Merited Moira Irene Doroff, Dr. Heather Case
CLASS 56. Equitation Hunt Seat Walk Trot 12- & under [ 7 entries]
1stBNA Isabeau Kristy Bradness, Vicki Linden
2ndRolling Ridge Rainbow Julia Klueh, Vicki Linden
3rdBen's Charley Brown Jami Flesner, Matthew Jamison
4thDaytona Renee Christensen, Renee Christensen
5thRadiant Gender Pace Liza Heiligman, Vicki Linden
6thBroken Straw Baby Loren Kofsky, Vicki Linden
CLASS 57. Classic English Pleasure - Mares [ 1 entries]
1stFPM Pandora Jessica Winger-Adams
CLASS 58. Pleasure Driving - Mares [ 2 entries]
1stHylee's Dirty Dancing Jane Steffington
2ndOlympus Enchantment Dean & Wendy Meyer
CLASS 59. Equitation Hunt Seat - 14-17 [ 16 entries]
1stHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tweeten Edgewood Stables
2ndLW Aces Wild Jessica Mulholland, Jussica & Robert Mullholand
3rdFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
4thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
5thTetonia Contessa Jessica Middleton, Arthur L Baker
6thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
CLASS 60. Classic English Pleasure - Stallions/Geldings [ 12 entries]
1stRustic V's Chances R Dean & Wendy Meyer
2ndChandel Total Eclipse Lori Kruger
3rdVega's Kanthaka Hardwood Creek Farm, Lyle & Colleen Wick
4thLiberty Bend Capt McLeod Karyl Hylee
5thKEW Deverell Kim & Donald Pitsch
6thWestwood Symphony Living Legends, Crystal Allor
CLASS 61. Equitation Leadline - 8 & under [ 4 entries]
1stRegency Heir Born Matthew DeGregorio, Robert & Catherine DeGregorio
CLASS 61. Equitation Leadline - 8 & under [ 4 entries]
1stSeason's Major Triumph Anna Washburn, Amy Hales
CLASS 61. Equitation Leadline - 8 & under [ 4 entries]
1stKVA Harmony Elizabeth Hartell, Patricia Hartell
CLASS 61. Equitation Leadline - 8 & under [ 4 entries]
1stPrince of Jazz Crista Sanveic, Stockridge Stable, Michael John Ridge
CLASS 62. Pleasure Driving - Jr Exhibitor 17 & under [ 4 entries]
1stMirabel's Dartanyan Brenda Olson, Timothy Olson
2ndGun's and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
3rdPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski, Carrie Ostrowski
4thSong N Dance Man Molly Seidel, Molly & Robert Seidel
CLASS 63. Western Pleasure - Mares [ 4 entries]
1stFiresong Sarah Lyons
2ndBeck's Lilly of the Valley Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
3rdSummit's Polonaise Karyl Hylee
4thMichar Tasha Patricia Degidio
CLASS 64. Hunter Pleasure - Amateur Stallions/Geldings [ 14 entries]
1stTroika's Marko Polo Linda Hagen Kvanbeck, Troika Farm
2ndTug Hill Ailbi Diane Dietz Mako, Eugene Dietz
3rdHot Maple Rum Jennifer Keberlein, Eugene Dietz
4thHeaven's Courage Renee Dries, Renee Dries
5thSummit's Southern Comfort Crystal Allor, Erin Lunn
6thNight Out Peggy Boege, James & Margaret Boege
7thNight Out Peggy Boege, James & Margaret Boege
CLASS 65. Road Hack [ 2 entries]
1stJon Paul Pierre Lisa Hovde
2ndHeaven's Courage Renee Dries
CLASS 66. Equitation Saddle Seat Walk Trot - 12 & under [ 7 entries]
1stBowood's Beamtown Rachel Pricer, Jay & Jean Wood
2ndMS Tornado Kelsey Irvine, Julie Spanbauer
3rdThe Verdict JW Alyssa Wick, Hardwood Creek Farm, Lyly & Colleen Wick
4thR-J Veronica Lindsay Hompe, Deer Park Morgans, Rebecca Hompe
5thClaredy Paradox Danielle Wich, Eastwich Morgans
6thJon Paul Pierre Hannah Powell, Lisa Hovde
CLASS 67. English Pleasure - 4 year old [ 4 entries]
1stCingate Nick of Time Eastwich Morgans
2ndPriority Mail Jessica Winger-Adams
3rdSong N Dance Man Molly & Robert Seidel
4thHylee's Hoopensocker Tweeten Edgewood Stables
CLASS 68. Carriage Driving - Reinsmanship-Horse [ 4 entries]
1stPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
2ndCosmos Rokytok Susie Weiss
3rdKVA Harmony Patricia Hartell
4thPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
CLASS 69. Carriage Driving-Reinsmanship-Pony [ 7 entries]
1stAcorn Diane Howey
2ndLangtree's Hooligan Troika Farm
3rdMVF Hilde Dr. Joan Kepros
4thMaggie Lanes Lars Mary Barsness
5thFlaming Fury Charlene Ehlert
6thZ-Z Time David & Terri Ruff
CLASS 70. English Pleasure Amateur Mares [ 4 entries]
1stSimply Adorable Mary Beth Caver, Soboleski Stables, Joyce Soboleski
2ndWK's Intrepid Fantasy Michelle Hermann, James DeFoe
3rdBonnie Lee Bombay Crystal Allor, Joseph & Rae Ann Lenway
4thWestwood Devine Lisa Corriveau Merna, Lisa Corriveau-Mernaugh
CLASS 71. Western Pleasure Walk/Trot-12 & under [ 3 entries]
1stTug Hill Ailbi Will Dietz Mako, Eugene Dietz
2ndWestwood Boo Hoo Jack Eide, Living Legends, Crystal Allor
3rdRolling Ridge Rainbow Chris Radintz, Vicki Linden
CLASS 72. Equitation Saddle Seat - 13 & under [ 9 entries]
1stCreole Cajun Classic Natalie Anderson, Michael Anderson
2ndHobnob's Adam Claire Hagerty, Bruce Hagerty
3rdKentview Captivator Nicole Meyer, Dean & Wendy Meyer
4thHylee Successful Cindy Sawatske, Hylee Farms, Jackie Sweeney
5thSong N Dance Man Molly Seidel, Molly & Robert Seidel
6thBonnie Lee Bombay Chantel Lenway, Joseph & Rae Ann Lenway
CLASS 73. Carriage Driving Dressage, Training Test 2 [ 8 entries]
1stMaggie Lanes Lars Mary Barsness
2ndZ-Z Time David & Terri Ruff
3rdKVA Harmony Patricia Hartell
4thFlaming Fury Charlene Ehlert
5thReverence Astarte Arthur L Baker
6thBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
7thAcorn Diane Howey
CLASS 74. Carriage Driving Dressage, Preliminary Level Test 3 [ 5 entries]
1stFlaming Fury Charlene Ehlert
2ndKVA Harmony Patricia Hartell
3rdAcorn Diane Howey
4thCosmos Rokytok Susie Weiss
5thPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
CLASS 75. Carriage Driving Dressage, Intermediate Level Test 1 [ 2 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
CLASS 76. Carriage Driving Turnout: Horse [ 5 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndCosmos Rokytok Susie Weiss
3rdJ.A.O. Top Talent Michael Dziki
4thPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
5thMiss Priss CF Kris Schones
CLASS 77. Carriage Driving Turnout: Pony [ 4 entries]
1stFlaming Fury Charlene Ehlert
2ndBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
3rdAcorn Diane Howey
4thMVF Hilde Dr. Joan Kepros
CLASS 78. Hunter Hack [ 9 entries]
1stFCF Intrepidation Jocye, Bill & Katie McMahon
2ndSpec's Sweet Silhouette Nicole Engel
3rdJim Corbett Kim & Donald Pitsch
4thSirprizing Merited Moira Dr. Heather Case
5thRolling Ridge Rainbow Vicki Linden
6thKMS Awesome Asher Catlin & Mallory Erickson
CLASS 79. Hunter Pleasure - 3 year old [ 4 entries]
1stNightshadows Black Russ Donna Cole
2ndDavison's For The Moment Gretchen Wojtas
3rdEKM Magic Mr Mistoffelee Erika Kenner
4thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako
CLASS 80. Park Saddle - Amateur [ 0 entries]
1st
CLASS 81. Equitation Hunt Seat 18 & over [ 11 entries]
1stNMN Tricker Anna Carlson, Anna Carlson
2ndJon Paul Pierre Barb Kelly, Lisa Hovde
3rdSummit's Polonaise Angela Porter, Karyl Hylee
4thJim Corbett Jennifer Pendleton, Kim & Donald Pitsch
5thQuality Guaranteed Colleen Flemming, T-Time Enterprises
6thMLM Legend Command Gina Winter, Gina Winter
CLASS 82. Pleasure Driving Amateur [ 3 entries]
1stAll Hail to the Chief Doug Irvine, Julie Spanbaur
2ndJW Fair Play Bill Katz, Bill & Patti Katz
3rdOlympus Enchantment Dean Meyer, Dean & Wendy Meyer
CLASS 83. Equitation Hunt Seat - 13 & under [ 14 entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
2ndTug Hill Ailbi Kate Dietz Mako, Eugene Dietz
3rdThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
4thIronstone Casanova Whitni Ciofolo, Darci Hustrulid
5thSirprizing Merited Moira Irene Doroff, Dr. Heather Case
6thSeason's Ultimate Debut Samantha Sund, Colleen McNicoll
CLASS 84. Classic Pleasure Driving Jr. Horse [ 4 entries]
1stRustic V's High Falootin Dean & Wendy Meyer
2ndBeck's Independence Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
3rdECMW Classic LeBirk Dr. Lynn Dzuba
4thReverence Astarte Arthur L Baker
CLASS 85. Western Pleasure - Ladies 18 & over [ 13 entries]
1stPrairie Hill Magician Jill Flament, Jill Flament
2ndFiresong Sarah Lyons, Sarah Lyons
3rdIronstone Snapshot Carol Hitz, Ironstone Farms, Gary & Carol Hitz
4thEdge of Night Vee Ann Wood, Westwood Farm, Vee Ann Wood
5thBeck's Lilly of the Valley Arlene Berzins, Beck's Valley Farm, Robin & Dale Beck
6thMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
CLASS 86. English Pleasure - Jr Exhibitor 14-17 [ 9 entries]
1stGun's and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndBPM Sweet April Command Megan Sandee, Sandra & Megan Sandee
3rdLaLoma Wing Command Sarah Knotek, Sarah Knotek
4thEHM The Ransom Note Andrea Irvine, Debra Irvine
5thEHM Up For Ransom Ashley Irvine, Debra Irvine
6thHylee's Hoopensocker Trevor Tweeten, Tweeten Edgewood Stables
CLASS 87. Hunter Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [ 17 entries]
1stKSP Leader of the Band Rachel Coleman, Rachel Coleman
2ndNMN Tricker Anna Carlson, Anna Carlson
3rdAquila's New Image Carrie Barrett, Carrie Barrett
4thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
5thHeaven's Courage Renee Dries, Renee Dries
6thHylee's Commanda Fantasy Jessica Winger Adams, Jessica Winger-Adams
CLASS 88. English Pleasure - 3 year old [ 2 entries]
1stRaptor Ridge Renegade Richard Cecchettini
2ndHylee's Danifino Paula Graves
CLASS 89. Classic English Pleasure - Jr Exhib. 17 & under [ 13 entries]
1stLiberty Bend Capt McLeod Karyl Hylle, Karyl Hylee
2ndMinion Invisible Ink Katie Goodpaster, Harriet, Ken & Katie Goodpaster
3rdFCF Flambeau Cassie Karan, Susan Karan
4thHobnob's Adam Claire Hagerty, Bruce Hagerty
5thFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
6thCreole Cajun Classic Natalie Anderson, Michael Anderson
CLASS 90. English Pleasure - Amateur Stallion & Gelding [ 5 entries]
1stCingate Kamkova Molly B Brackett, Molly B Brackett
2ndCabot French Pepper Nan Cecchettini, Richard Cecchettini
3rdTTE Vary On Colleen Flemming, Colleen Flemming
4thChandel Joyride Lori Ann Kruger, Lori Kruger
5thRustic V Twilight Sensa Kennifer Keberlein, Jennifer Kenderlein
CLASS 91. Western Pleasure NCMA Futurity 3 year old [ 3 entries]
1stBe My Dark Knight Barbara Nesse
2ndNightshadows Black Russ Donna Cole
3rdEKM Magic Mr Mistoffelee Erika Kenner
CLASS 92. Park Harness - Open [ 1 entries]
1stBowood's Enchantress Bill & Patti Katz
CLASS 93. NCMA Futurity - 2 year old Performance Driving [ 2 entries]
1stTurning PT Simply Divine Ardell & Dan Peters
2ndRustic V's American Made Dean & Wendy Meyer
CLASS 94. Equitation Saddle Seat - 14-17 [ 10 entries]
1stEHM The Ransom Note Andrea Irvine, Debra Irvine
2ndVega's Kanthaka Leslie Frid, Hardwood Creek Farm, Lyle & Colleen Wick
3rdEHM Up For Ransom Ashley Irvine, Debra Irvine
4thBPM Sweet April Command Megan Sandee, Sandra & Megan Sandee
5thFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
6thWestwood Symphony Jenny Miller, Living Legends, Crystal Allor
CLASS 95. NCMA Futurity Hunter Pleasure - 3 year old [ 2 entries]
1stNightshadows Black Russ Donna Cole
2ndEKM Magic Mr Mistoffelee Erika Kenner
CLASS 96. Carriage Driving Working Pleasure Driving-Horse [ 6 entries]
1stReverence Astarte Arthur L Baker
2ndJ.A.O. Top Talent Michael Dziki
3rdKVA Harmony Patricia Hartell
4thPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski
5thMiss Priss CF Kris Schones
6thPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
CLASS 97. Carriage Driving Working Pleasure Driving-Pony [ 7 entries]
1stZ-Z Time David & Terri Ruff
2ndFlaming Fury Charlene Ehlert
3rdLangtree's Hooligan Troika Farm
4thBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
5thAcorn Diane Howey
6thMaggie Lanes Lars Mary Barsness
CLASS 98. Western Pleasure Jr. Exhibitor 14-17 [ 10 entries]
1stAlakazam Elizabeth Karan, Susan Karan
2ndPrairie Hill Magician Caitlin Flament, Jill Flament
3rdVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
4thKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
5thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
6thCruiser Caroline Holler, Caroline Holler
CLASS 99. Classic Pleasure Driving 18 & over [ 6 entries]
1stFox Creek Donella Delossie Boldt
2ndChurch Road Dono Jody Giese
3rdHobnob's Adam Bruce Hagerty
4thRustic V's Chances R Dean & Wendy Meyer
5thCreole Cajun Classic Michael Anderson
6thECMW Classic LeBirk Dr. Lynn Dzuba
CLASS 100. Western Pleasure Jr. Exhibitor 13 & under [ 9 entries]
1stThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
2ndWestwood Boo Hoo Chantal Lenway, Living Legends, Crystal Allor
3rdTTE Tea Time Talisman Shannon Wadsworth, Roxanne Schrieber
4thRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert & catherine DeGregorio
5thCosmos Hollister Stephanie Boda, Mary & Stephanie Boda
6thTMK Picture Perfect Forrest Becklin, Beck's Valley Farm, Robin & Dale Bec
CLASS 101. English Pleasure Walk-Trot 12 & under [ 9 entries]
1stThe Verdict JW Alyssa Wick, Hardwood Creek Farm, Lyly & Colleen Wick
2ndMS Tornado Kelsey Irvine, Julie Spanbauer
3rdClaredy Paradox Danielle Wich, Eastwich Morgans
4thBowood's Enchantress Rachel Katz, Bill & Patti Katz
5thBowood's Beamtown Rachel Pricer, Jay & Jean Wood
6thR-J Veronica Lindsey Hoppe, Deer Park Morgans, Rebecca Hompe
CLASS 102. Hunter Pleasure Walk Trot 12 & under [ 5 entries]
1stBen's Charley Brown Jessica Jamison, Matthew Jamison
2ndRadiant Gender Pace Liza Heiligman, Vicki Linden
3rdDaytona Renee Christensen, Renee Christensen
4thRolling Ridge Rainbow Liza Heiligman, Vicki Linden
5thBroken Straw Baby Loren Kofsky, Vicki Linden
CLASS 103a. Hunter Pleasure - Ladies 18 & over (Split 1) [ 10 entries]
1stRustic V Sailor Girl Caryn Possell, Becky Haskell
2ndSirprizing Merited Moira Dr. Heather Case, Dr. Heather Case
3rdSeason's Major Triumph Amy Hales, Amy Hales
4thHeaven's Courage Renee Dries, Renee Dries
5thC & B Desperado Barb Kelly, Brittany duMonceaux
6thCrown Valley Independence Lisa Corriveau-Merna, Lisa Corriveau-Mernaugh
CLASS 103b. Hunter Pleasure - Ladies 18 & over (Split 2) [ 11 entries]
1stHot Maple Rum Jennifer Keberlein, Eugene Dietz
2ndHylee's La Fenice Kirsten Johnson, Kirsten Johnson
3rdAquila's New Image Carrie Barrett, Carrie Barrett
4thClonmel Count Cobra Kelly Koppie, Jack Sheehan & Susan Schrodt
5thHeaven's Sky High Cathy Bothoff, Cathy Bothoff
6thLangtree's Hooligan Linda Hagen Kvanbeck, Troika Farm
CLASS 104. Ernie Wood Memorial Pleasure Driving- Stallions/Geldings [ 1 entries]
1stHylee's Galaxy Seven Jane Steffenhagen
CLASS 105. Equitation Western Seat - 17 & under [ 11 entries]
1stKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndSummit's Polonaise Karyl Hylle, Karyl Hylee
3rdTTE Tea Time Talisman Shannon Wadsworth, Roxanne Schrieber
4thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
5thFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
6thWestwood Symphony Brittany duMonceaux , Living Legends, Crystal Allor
CLASS 106. English Pleasure - Ladies 18 & over [ 9 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses, Sarah Moses
2ndSimply Adorable Mary Beth Caver, Soboleski Stables, Joyce Soboleski
3rdClaredy Paradox Michelle Wich, Eastwich Morgans
4thTTE Vary On Colleen Flemming, Colleen Flemming
5thHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher, Mary Todd Kaercher
6thWK's Intrepid Fantasy Michelle Hermann, James DeFoe
CLASS 107. Western Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [ 14 entries]
1stMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
2ndPrairie Hill Magician Jill Flament, Jill Flament
3rdFiresong Sarah Lyons, Sarah Lyons
4thWhere The Sidewalk Ends Robert DeGregorio, Teresa DeGregorio
5thIronstone Snapshot Carol Hitz, Ironstone Farms, Gary & Carol Hitz
6thSummit's In Demand Dale Becklin, Beck's Valley Farm, Robin & Dale Beckli
CLASS 108. Classic English Pleasure-Limit Rider [ 5 entries]
1stJon Paul Pierre Barb Kelly, Lisa Hovde i
2ndChurch Road Dono Jody Giese, Jody Giese i
3rdBeck's Marquis Robin Becklin, Beck's Valley Farm, Robin & Dale Beckl
4thECMW Classic LeBirk Dr. Lynne Dzuba, Dr. Lynn Dzuba
5thCasland Stephanie Andrew Rogers, Vicki Linden
CLASS 109. Pleasure Driving - NCMA Futurity 3 year old [ 2 entries]
1stWestwood Commander In Chief Westwood Farm, Vee Ann Wood
2ndRustic V's High Falootin Dean & Wendy Meyer
CLASS 110. Equitation Stock Seat - AMHA Medal [ 0 entries]
1st
CLASS 111. Equitation Hunt Seat Championship [ 9 entries]
1stLW Aces Wild Jessica Mullholand, Jussica & Robert Mullholand
2ndNMN Tricker Anna Carlson, Anna Carlson
3rdHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tweeten Edgewood Stables
4thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
5thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
6thSurprise Surprise Ashley Frye, Ashley Frye
CLASS 112. Carriage Driving Obstacles Pick Your Route [ 13 entries]
1stZ-Z Time David & Terri Ruff
2ndPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
3rdJ.A.O. Top Talent Michael Dziki
4thBumble Bee Arthur L Baker
5thMVF Hilde Dr. Joan Kepros
6thKVA Harmony Patricia Hartell
CLASS 113. Carriage Driving Obstacles Gamblers Choice [ 11 entries]
1stBumble Bee Arthur L Baker
2ndFlaming Fury Charlene Ehlert
3rdBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
4thZ-Z Time David & Terri Ruff
5thPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
6thMVF Hilde Dr. Joan Kepros
CLASS 114. Trail Horse English or Western [ 11 entries]
1stJim Corbett Kim & Donald Pitsch
2ndThe Scholar Jo Miller
3rdBNA Isabeau Vicki Linden
4thSummit's Southern Comfort Erin Lunn
5thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd
6thRolling Ridge Rainbow Vicki Linden
CLASS 115. Pleasure Driving Amateur/Jr. Exhibitor Championship [ 4 entries]
1stWalk This Way Patty Katz, Bill & Patti Katz
2ndAll Hail to the Chief Doug Irvine, Julie Spanbaur
3rdGun's and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
CLASS 116. Equitation Saddle Seat AMHA Medal [ 6 entries]
1stBPM Sweet April Command Megan Sandee, Sandra & Megan Sandee
2ndEHM The Ransom Note Andrea Irvine, Debra Irvine
3rdHylee Successful Cindy Sawatske, Hylee Farms, Jackie Sweeney
4thKentview Captivator Nicole Meyer, Dean & Wendy Meyer
5thC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
6thWestwood Symphony Jenny Miller, Living Legends, Crystal Allor
CLASS 117. Western Pleasure - 4 year old [ 2 entries]
1stSummit's Perfect Gem Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
2ndDreams Sweet Liberty Sheryl Blaisdell
CLASS 118. Classic English Pleasure - Championship [ 12 entries]
1stRustic V's Chances R Dean & Wendy Meyer
2ndMinion Invisible Ink Harriet, Ken & Katie Goodpaster
3rdChandel Total Eclipse Lori Kruger
4thFCF Flambeau Susan Karan
5thHobnob's Adam Bruce Hagerty
6thLiberty Bend Capt McLeod Karyl Hylee
7thKEW Deverell Kim & Donald Pitsch
CLASS 119. Pleasure Driving Championship - Jr Horse [ 2 entries]
1stMoroccan Red Carol Mack
2ndCingate Nick of Time Eastwich Morgans
CLASS 120. Hunter Pleasure Championship - Jr Exhibitor [ 14 entries]
1stFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
2ndCosmos Jericho Megan Walker, Megan Walker
3rdC & B Desperado Brittany duMonceaux , Brittany duMonceaux
4thDreams Sweet Liberty Rachel Coleman, Sheryl Blaisdell
5thTug Hill Ailbi Kate Dietz Mako, Eugene Dietz
6thCosmos Keystone Tricia Jennins, Tricia Jennins
7thCosmos Hollister Stephanie Boda, Mary & Stephanie Boda
CLASS 121. Western Pleasure - 3 year old [ 7 entries]
1stIron Forge Got The Blues Theresa & Daniel Kroells
2ndRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
3rdBe My Dark Knight Barbara Nesse
4thStrut'n Radiant Sol Jerry & Sharon James
5thNightshadows Black Russ Donna Cole
6thEKM Magic Mr Mistoffelee Erika Kenner
CLASS 122. Western Pleasure - Amateur Championship [ 6 entries]
1stFiresong Sarah Lyons, Sarah Lyons
2ndIronstone Snapshot Gary Hitz, Ironstone Farms, Gary & Carol Hitz
3rdMJL Wind Dancer Mary Jo Bailey, Mary Jo Bailey
4thPrairie Hill Magician Jill Flament, Jill Flament
5thEdge of Night Vee Ann Wood, Westwood Farm, Vee Ann Wood
6thKEW Deverell Jenny Van Bogart, Kim & Donald Pitsch
CLASS 123. Park Saddle - Open [ 0 entries]
1st
CLASS 124. Western Equitation AMHA Medal [ 4 entries]
1stGun's and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndFCF Intrepidation Katie McMahon, Jocye, Bill & Katie McMahon
3rdSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
4thRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert & catherine DeGregorio
CLASS 125. Marlett Stables English Pleasure Jackpot Championship [ 2 entries]
1stTamarisk Grand Finale Maretta Kennedy
2ndLove To Wynne T-Time Enterprises, Candy Hirsch
CLASS 126. Americana Carriage Picnic Drive [ 4 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
3rdBDF Miss Naveta Michael & Betsy Scott
4thMiss Priss CF Kris Schones
CLASS 126a. *Carriage Championship Awards: Horse* [ 0 entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell
2ndPrince of Jazz Stockridge Stable, Michael John Ridge
CLASS 126b. *Carriage Championship Awards: Pony* [ 0 entries]
1st ? ?
2nd ? ?
CLASS 127. Hardwood Creek Stables Hunter Pleasure Jackpot Championship [ 9 entries]
1stHot Maple Rum Eugene Dietz
2ndClonmel Southern Belle Jack Sheehan & Susan Schrodt
3rdRustic V Sailor Girl Becky Haskell
4thTroika's Marko Polo Troika Farm
5thTug Hill Ailbi Eugene Dietz
6thAquila's New Image Carrie Barrett
CLASS 128. Costume Class [ 5 entries]
1stCruiser Caroline Holler
2ndMeadowind's Verdict Mary Strelow
3rdC & B Desperado Brittany duMonceaux
4thKMS Awesome Asher Catlin & Mallory Erickson
5thJim Corbett Kim & Donald Pitsch
CLASS 129. Working Hunter Warm Up (2'3" max course 1) [ 9 entries]
1stWestwood Boo Hoo Living Legends, Crystal Allor
2ndJim Corbett Kim & Donald Pitsch
3rdBen's Charley Brown Matthew Jamison
4thSpec's Sweet Silhouette Nicole Engel
5thCasland Stephanie Vicki Linden
6thChief Thunderheart Jessica Mielke
CLASS 130. Working Hunter Warm Up (2'3" max course 2) [ 9 entries]
1stJim Corbett Kim & Donald Pitsch
2ndPegasus Promonade Vicki Linden
3rdSummit's Bewitching Sandee Gregorich
4thCasland Stephanie Vicki Linden
5thTetonia Contessa Arthur L Baker
6thRolling Ridge Rainbow Vicki Linden
CLASS 131. Working Hunter Over Fences 1 (2'6" max open) [ 6 entries]
1stJim Corbett Kim & Donald Pitsch
2ndSpec's Sweet Silhouette Nicole Engel
3rdChief Thunderheart Jessica Mielke
4thPegasus Promonade Vicki Linden
5thBen's Charley Brown Matthew Jamison
CLASS 132. Working Hunter Over Fences 1 (2'6" max Jr. Ex) [ 6 entries]
1stSpec's Sweet Silhouette Nicole Engel
2ndSummit's Bewitching Sandee Gregorich
3rdCasland Stephanie Vicki Linden
4thCosmos Jericho Megan Walker
5thRolling Ridge Rainbow Vicki Linden
CLASS 133. Working Hunter Over Fences 2 (2'9" max open) [ 4 entries]
1stChief Thunderheart Jessica Mielke
2ndBen's Charley Brown Matthew Jamison
3rdJim Corbett Kim & Donald Pitsch
CLASS 134. Working Hunter Over Fences 2 (2'9" max Jr. Ex) [ 4 entries]
1stSpec's Sweet Silhouette Nicole Engel
2ndTetonia Contessa Arthur L Baker
3rdBumble Bee Arthur L Baker
4thCosmos Keystone Tricia Jennins
CLASS 135. Equitation Hunt Seat Over Fences AMHA Medal [ 7 entries]
1stWestwood Boo Hoo Crystal Allor, Living Legends, Crystal Allor
2ndChief Thunderheart Jessica Mielke, Jessica Mielke
3rdJim Corbett Erin Lunn, Kim & Donald Pitsch
4thSpec's Sweet Silhouette Beth Engel, Nicole Engel
5thTetonia Contessa Jessica Middleton, Arthur L Baker
6thBen's Charley Brown Ashley Jamison, Matthew Jamison
CLASS 136. Working Hunter Under Saddle [ 7 entries]
1stChief Thunderheart Jessica Mielke
2ndCosmos Jericho Megan Walker
3rdRolling Ridge Rainbow Vicki Linden
4thJim Corbett Kim & Donald Pitsch
5thBen's Charley Brown Matthew Jamison
6thCosmos Keystone Tricia Jennins
CLASS 136a. *Working Hunter Championship Awards* [ 0 entries]
1st ? ?
2nd ? ?
CLASS 137. Pleasure Driving Championship-2 year olds [ 2 entries]
1stTurning PT Simply Divine Ardell & Dan Peters
2ndRustic V's American Made Dean & Wendy Meyer
CLASS 138. Western Pleasure Championship - Jr Horse [ 5 entries]
1stBe My Dark Knight Barbara Nesse
2ndRWF Enchanted Evening Kay Schroeder
3rdStrut'n Radiant Sol Jerry & Sharon James
4thSummit's Perfect Gem Summit Stables, Charles & Arlene Berzins
5thCosmos Hollister Mary & Stephanie Boda
CLASS 139. English Pleasure Championship - Jr Exhibitor [ 7 entries]
1stGun's and Roses Lindsay Errington, Lindsay Errington
2ndBPM Sweet April Command Megan Sandee, Sandra & Megan Sandee
3rdLaLoma Wing Command Sarah Knotek, Sarah Knotek
4thBonnie Lee Bombay Nicole Lenway, Joseph & Rae Ann Lenway
5thEHM Up For Ransom Ashley Irvine, Debra Irvine
6thBonnie Lee Ariana Jill Eide, Jill Eide
CLASS 140. English Pleasure Championship - Jr Horse [ 4 entries]
1stRaptor Ridge Renegade Richard Cecchettini
2ndCingate Nick of Time Eastwich Morgans
3rdPriority Mail Jessica Winger-Adams
4thHylee's Hoopensocker Tweeten Edgewood Stables
CLASS 141. Western Pleasure Championship-Jr. Exhibitor [ 8 entries]
1stAlakazam Elizabeth Karan, Susan Karan
2ndRockview Dynasty Sara DeGregorio, Robert & catherine DeGregorio
3rdVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
4thTTE Tea Time Talisman Shannon Wadsworth, Roxanne Schrieber
5thPrairie Hill Magician Caitlin Flemming, Jill Flament
6thThe Scholar Kristian Miller, Jo Miller
7thSummit's Southern Comfort Erin Lunn, Erin Lunn
CLASS 142. Hunter Pleasure - Novice [ 6 entries]
1stAquila's New Image Carrie Barrett
2ndSirprizing Merited Moira Dr. Heather Case
3rdCosmos Jericho Megan Walker
4thLangtree's Hooligan Troika Farm
5thHeaven's Courage Renee Dries
6thSeason's Major Triumph Amy Hales
CLASS 143. Classic Pleasure Driving Championship [ 6 entries]
1stHobnob's Adam Bruce Hagerty
2ndChurch Road Dono Jody Giese
3rdFox Creek Donella Delossie Boldt
4thRustic V's High Falootin Dean & Wendy Meyer
5thCreole Cajun Classic Michael Anderson
6thBeck's Independence Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
CLASS 144. English Pleasure - Novice Horse [ 9 entries]
1stHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher
2ndChandel Joyride Lori Kruger
3rdClassified Kalal Morgan Farm
4thZach's Shadowmere Lorrie Mead
5thHylee's Danifino Paula Graves
6thLitigator Vicki Linden
CLASS 145. Park Harness Amateur [ 0 entries]
1st
CLASS 146. Equitation Western Seat - Walk Trot 12 & under [ 4 entries]
1stTug Hill Ailbi Will Dietz Mako, Eugene Dietz
2ndRolling Ridge Rainbow Rachel Rogers, Vicki Linden
3rdRadiant Gender Pace Kris Radintz, Vicki Linden
4thWestwood Boo Hoo Jack Eide, Living Legends, Crystal Allor
CLASS 147. Hunter Pleasure Championship - Jr Horse [ 5 entries]
1stHylee's La Fenice Kirsten Johnson
2ndNight Out James & Margaret Boege
3rdDavison's For The Moment Gretchen Wojtas
4thCosmos Hollister Mary & Stephanie Boda
5thNightshadows Black Russ Donna Cole
CLASS 148. Raptor Ridge Stables Pleasure Driving Jackpot Championship [ 1 entries]
1stJW Fair Play Bill & Patti Katz
CLASS 149. Hunter Pleasure - Amateur Championship [ 9 entries]
1stHot Maple Rum Jennifer Keberlein, Eugene Dietz
2ndTroika's Marko Polo Linda Hagen Kvanbeck, Troika Farm
3rdRustic V Sailor Girl Caryn Possell, Becky Haskell
4thSeason's Major Triumph Amy Hales, Amy Hales
5thCrown Valley Independence Lisa Corriveau-Merna, Lisa Corriveau-Mernaugh
6thDoubletrack Del Rio Kristin Eichorn, Kristen Eichorn
CLASS 150. Equitation Saddle Seat Championship [ 9 entries]
1stEHM The Ransom Note Andrea Irvine, Debra Irvine
2ndWestwood Symphony Crystal Allor, Living Legends, Crystal Allor
3rdHylee Successful Cindy Sawatske, Hylee Farms, Jackie Sweeney
4thTTE Vary On Colleen Flemming, Colleen Flemming
5thVega's Kanthaka Leslie Frid, Hardwood Creek Farm, Lyle & Colleen Wick
6thKentview Captivator Nicole Meyer, Dean & Wendy Meyer
7thBonnie Lee Bombay Chantal Lenway, Joseph & Rae Ann Lenway
CLASS 151. Kohler Stables Western Pleasure Jackpot Championship [ 6 entries]
1stPKF Classic Spats Colleen McNicoll
2ndIron Forge Got The Blues Theresa & Daniel Kroells
3rdWhere The Sidewalk Ends Teresa DeGregorio
4thPrairie Hill Magician Jill Flament
5thBeck's Lilly of the Valley Beck's Valley Farm, Robin & Dale Becklin
6thKEW Deverell Kim & Donald Pitsch
CLASS 152. Equitation Hunt Seat On The Flat - AMHA Medal [ 11 entries]
1stLW Aces Wild Jessica Mullholand, Jussica & Robert Mullholand
2ndKMS Chevalier Lindsay Errington, Lindsay Errington
3rdHylee Unmistakable Trevor Tweeten, Tweeten Edgewood Stables
4thKSP Leader of the Band Rachel Coleman, Rachel Coleman
5thVega's Night on the Town Sabrina Lloyd, Sabrina Lloyd
6thThe Scholar Jenny Miller, Jo Miller
CLASS 153. MacAloon Memorial English Pleasure - Amateur Championship [ 5 entries]
1stCabot French Pepper Nan Cecchettini, Richard Cecchettini
2ndCingate Kamkova Molly B Brackett, Molly B Brackett
3rdHylee's Moon Phantom Sarah Moses, Sarah Moses
4thSimply Adorable Mary Beth Caver, Soboleski Stables, Joyce Soboleski
5thAll Hail to the Chief Julie Spanbauer, Julie Spanbaur

For more information:
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net
Sarah Dunne - 651/635-9746 - sarahd@hmr-inc.com
Terry Sanborn - 952/934-5621 TSHorse@aol.com

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Jan 02, 2001
t-bonham@scc.net