North Star Morgan Americana Horse Show

July 5th - 8th, 2001

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
David Hadley Texas Classic Pleasure, English, Hunt, In-Hand Park, Pleasure Driving, & Western
Janet Hannon Dressage
Muffy Seaton (bio) Bluemont, Virginia Carriage


2001 Class Results:

Class 1.Dressage USDF Intro 1 Open [6 entries]
1st 187Ace's Wild Adventure Pat Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
2nd 173Plum Creek Star Fire Renee Dreis Renee Dreis Lakeville, MN
3rd 157Stonebridge Sam Hill Debra Janet-Figge Debra Jaimet-Figge Hastings, MN
4th 183FV Touch of Gold Wendy Konichek Monica Lang Mosinee, WI
5th 3FP Johnny Angel Diane Pieper Diane Pieper Lakeville, MN
Class 2.Dressage Training 1 Open [8 entries]
1st 85Kay N Bee Gleamelite Kira Novakofski Kira Novakofski Ladysmith, WI
2nd 107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
3rd 61J.A.O. High Fashion Linda Nissen Linda Nissen St Croix Falls, WI
4th 13Daybreak Debora Mickiewicz Debora E. Mickiewicz Delano, MN
5th 173Plum Creek Star Fire Renee Dreis Renee Dreis Lakeville, MN
6th 20Deer Park High Knight Dr. Alex Iden Dr. Alex Iden Raymond, MN
Class 3.Dressage Training 2 Open [8 entries]
1st 12Keegan Glenn Whiteley Glenn Whiteley Maple Plain, MN
2nd 85Kay N Bee Gleamelite Kira Novakofski Kira Novakofski Ladysmith, WI
3rd 61J.A.O. High Fashion Linda Nissen Linda Nissen St Croix Falls, WI
4th 181Jericho's Mr.Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Tomahawk, WI
5th 173Plum Creek Star Fire Renee Dreis Renee Dreis Lakeville, MN
6th 13Daybreak Debora Mickiewicz Debora E. Mickiewicz Delano, MN
Class 4.Dressage Training 4 Open [6 entries]
1st 85Kay N Bee Gleamelite Kira Novakofski Kira Novakofski Ladysmith, WI
2nd 61J.A.O. High Fashion Linda Nissen Linda Nissen St Croix Falls, WI
3rd 11Bound Tree Comet Lynn Whiteley Lynn Whiteley Maple Plain, MN
4th 170KSP Leader of the Band Rachel Coleman Rachel Coleman Wayzata, MN
5th 181Jericho's Mr.Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Tomahawk, WI
6th 12Keegan Glenn Whiteley Glenn Whiteley Maple Plain, MN
Class 5.Dressage First 1 Open [5 entries]
1st 107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd 170KSP Leader of the Band Rachel Coleman Rachel Coleman Wayzata, MN
3rd 11Bound Tree Comet Lynn Whiteley Lynn Whiteley Maple Plain, MN
4th 61J.A.O. High Fashion Linda Nissen Linda Nissen St Croix Falls, WI
5th 27Winterhaven Ovation Allison Metza Allison Metza Thunder Bay, Ont
Class 6.Dressage Medal - Junior Exhibitor [4 entries]
1st 170KSP Leader of the Band Rachel Coleman Rachel Coleman Wayzata, MN
2nd 107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
3rd 27Winterhaven Ovation Allison Metza Allison Metza Thunder Bay, Ont
4th 36Lady's Star Mercedes Desirae Munsinger Diane Munsinger Lakeville, MN
Class 7.Yearling Fillies - Open [6 entries]
1st 9Seven of Nine Jeff Fancsali Paradise Morgans West Hyannisport, MA
2nd 22Tauer's Klassic Design Rebecca Hompe Jeff/Kristen Tauer Morgan, MN
3rd 214TVK Fashion Design Ann Bonham Teresa King Willmar, MN
4th 6ME Kissed By a Rose Karyl Hylle Karyl Hylle Plymouth, MN
5th 35Cosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek, WI
Class 8.2 Year Old Fillies - Open [3 entries]
1st 216TFC Finner Things Elizabeth Fritz Elizabeth Fritz Stitzer, WI
2nd 21Graphics Celtic Rose Rebecca Hompe Dr. Alex Iden Raymond, MN
Class 9.3 Year Old Mares [2 entries]
1st 97HR Clearly Legal Lyle Wick Kathy Smith Mound, MN
Class 10.4 Year Old & Over Mares [2 entries]
1st 39HVK Embrace Jay Wood Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
2nd 127W-S Future Prediction Candy Hirsch Rae Ann Brusten Oakdale, MN
Class 11.Grand Champion & Reserve Mares [6 entries]
1st 97HR Clearly Legal Lyle Wick Kathy Smith Mound, MN
2nd 39HVK Embrace Jay Wood Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
3rd 127W-S Future Prediction Candy Hirsch Rae Ann Brusten Oakdale, MN
Class 12.Yearling Colts - Open [5 entries]
1st 115Politically Incorrect Susan Motter Susan Motter Cooperstown, ND
2nd 125TSWF Candy Hirsch Elmer/Phyllis Rubow Rochester, MN
3rd 194Be My Prince William Andy Marlett Barbara Nesse Andover, MN
4th 63LLR Maximum Max Laine Olson Cherlyn Olson Maple Lake, MN
Class 13.2 Year Old Colts - Open [3 entries]
1st 95Wendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts, MN
2nd 82Swf Prevailing Wind Jeff Fancsali 2SWF Farm Rochester, MN
3rd 215Wildhaven King Victory Jay Wood Elizabeth Fritz Stitzer, WI
Class 14.3 Year Old Stallions [1 entries]
1st 184JCW Rev's Cajun Sundancer Wendy Konichek Carolyn Harris Upland, CA
Class 15.4 Year Old & Over Stallions [5 entries]
1st 128Deer Park Graphic Design Candy Hirsch Rebecca/Wesley Hompe Raymond, MN
2nd 160Hi-Bridge Regal Night Rae Swanson Rae Swanson Minneapolis, MN
3rd 182High White Revolution Wendy Konichek Wendy Konichek Tomahawk, WI
4th 183FV Touch of Gold Molly Lang Monica Lang Mosinee, WI
Class 16.Fleetwing's Major Memorial Grand Champ & Reserve Stallions [6 entries]
1st 95Wendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts, MN
2nd 115Politically Incorrect Susan Motter Susan Motter Cooperstown, ND
3rd 82Swf Prevailing Wind Jeff Fancsali 2SWF Farm Rochester, MN
Class 17.Yearling Geldings [3 entries]
1st 120TTE One and Only Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg, IA
2nd 148Case Manhattan Billie Allor Dr. Heather Case Clear Lake, MN
3rd 149Gogo Evidently So Heather Case Dr. Heather Case Clear Lake, MN
Class 18.2 Year Old Geldings - Open [6 entries]
1st 48Beck's Finale Lyle Wick Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 82Hylee's Seven Come Eleven Jackie Sweeney Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
3rd 33Cosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
4th 68Hylee's Galaxy Bay John Wich Howard Backe Rhinelander, WI
5th 213Bonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar, MN
6th 118Fortunate Son Terri Washburn Teresa Washburn Kenyan, MN
Class 19.3 Year Old Geldings [1 entries]
1st 172Smoking Gun DeLossie Hanscom DeLossie Hanscom White Bear Lake, MN
Class 20.4 Year Old & Over Geldings [7 entries]
1st 197Walk This Way Andy Marlett Bill/Patricia Katz Eden Prairie, MN
2nd 121HyleetUnmistakablearade LindseyeHompe Rebecca/Hompee Berzins Raymond,MMN
3rd 229Summit's Victory Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
4th 212Hylee's Danifino Paula Graves Paula Graves Black Creek, WI
5th 163Song-N-Dance Man Molly Seidel Robert/Molly Seidel Sioux Falls, SD
6th 218Spirit Command Brandee Bobzin Steve/Brandee Bobzin Brooklyn Park, MN
Class 21.Grand Champion & Reserve Geldings [7 entries]
1st 48Beck's Finale Lyle Wick Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 197Walk This Way Andy Marlett Bill/Patricia Katz Eden Prairie, MN
3rd 172Smoking Gun DeLossie Hanscom DeLossie Hanscom White Bear Lake, MN
Class 22.Fitting And Showmanship [7 entries]
1st 29Cosmos Hollister Stephanie Boda Mary Ann Boda Merrimac, WI
2nd 224Futurity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
3rd 147Summits Southern Comfort Erin Lunn Erin Lunn Prior Lake, MN
4th 153The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska, MN
5th 144Attitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee, MN
6th 138Cruiser Caroline Holler Caroline Holler Chanhassen, MN
Class 23.NCMA Futurity Sport Horse - 2 Yr Olds [4 entries]
1st 111Pasqueflower Allegro Susan Motter Daniel/Sandra Hubbard White, SD
2nd 1Prairie Hill Pacman Mary Herman Mary Herman Anoka, MN
3rd 49Hylee's Blood Sweat & Tears Sarah Berzins Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
Class 24.Sport Horse - Mares [6 entries]
1st 88Ironstone Ecstasy Carol Hitz Carol Hitz Watertown, MN
2nd 129Z-Z Time Karen Ruff David/Theresa Ruff Byron, MN
3rd 61J.A.O. High Fashion Linda Nissen Linda Nissen St Croix Falls, WI
4th 230Summit's Rosalee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
5th 216TFC Finner Things Elizabeth Fritz Elizabeth Fritz Stitzer, WI
6th 35Cosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
Class 25.Sport Horse - Stallions & Geldings [12 entries]
1st 30Prairie Run Bambi Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
2nd 208Maverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds, ND
3rd 112Crown Valley Independence Susan Motter Lisa Mernaugh Anoka, MN
4th 1Prairie Hill Pacman Mary Herman Mary Herman Anoka, MN
5th 187Ace's Wild Adventure Nancy Timmerman Patricia Hartell Jordan, MN
6th 184JCW Rev's Cajun Sundancer Wendy Konichek Carolyn Harris Upland, CA
Class 25a.Dressage High-Point Championship [08 entries]
1st
2nd
Class 25b.Youth of the Year Awards [08 entries]
1st
2nd
Class 26.Pleasure Driving - 3 Year Old [3 entries]
1st 50Merriehill Wish Me Well Stan Bodnar Carol Grosz Glenview, IL
2nd 97HR Clearly Legal Lyle Wick Kathy Smith Mound, MN
3rd 72Rustic V's American Made Dean Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
Class 27.Hunter Pleasure - Stallions/geldings [19 entries]
1st 243Troika's Marko Polo Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton, MN
2nd 162Tug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
3rd 43NMN Tricker Anna Carlson Anna Carlson Stewartville, MN
4th 208Maverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds, ND
5th 16Night Out Peggy Boege Peggy Boege Ororoco, MN
6th 65FCF Intrepidation Katie McMahon Joyce McMahon Carver, MN
Class 28.English Pleasure - Mares [4 entries]
1st 142Bonnie Lee Bombay Billie Allor Rae Ann Lenway Eagan, MN
2nd 144Attitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee, MN
3rd 24Simpley Adorable Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunder Bay, Ont
Class 29.English Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [8 entries]
1st 242Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Kruger Thunder Bay, Ont
2nd 14Hylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Mound, MN
3rd 74Rustic V Twilite Sensation Jennifer Keberlein Jennifer Keberlein Neenah, WI
4th 46Beck's Marquis Robin Becklin Robin Becklin Cambridge, MN
5th 168Jorell Cindy Cook Cindy Cook Belle Plaine, MN
6th 160Hi-Bridge Regal Night Rae Swanson Rae Swanson Minneapolis, MN
Class 30.Classic Pleasure Driving - Jr. Exhibitor 17/under [3 entries]
1st 19Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls, SD
2nd 163Song-N-Dance Man Molly Seidel Robert/Molly Seidel Sioux Falls, SD
Class 31.Park Harness - Junior Horse [1 entries]
1st 235Merriehill Michigan Ave Stan Bodnar Steve/Cathy Mestan Delavan, WI
Class 32.Hunter Pleasure - Mares [10 entries]
1st 161Lady Val Victoria Diane Dietz Mako Diane Dietz Mako Lakeville, MN
2nd 45Beck's Lilly of the Valley Robin Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
3rd 139Lady Serenade Jennifer Pendleton Patricia DeGidio Prior Lake, MN
4th 64Hobnob's Sadie Cherlyn Olson Cherlyn Olson Maple Lake, MN
5th 4Sumit's Polonaise Karyl Hylle Karyl Hylle Plymouth, MN
6th 220BNA Isabeau Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata, MN
Class 33.English Pleasure - Stallions/geldings [10 entries]
1st 52Cadillac Jack MHF Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 199Tamarisk Grand Finale Andy Marlett Maretta Kennedy Kansas City, MO
3rd 90Cherrydale Fantasia Colleen Wick Hardwood Creek Hugo, MN
4th 105Priority Mail Lyle Wick Jessica Adams Isanti, MN
5th 177Sarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Wayzata, MN
6th 67Cingate Nick of Time Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
Class 34.Classic English Pleasure - Junior Horse [2 entries]
1st 93Raptor Ridge Renegade Nan Wille Richard Cecchettini Prior Lake, MN
2nd 124Golden Falcon's Nitro Lauren Damrow J.Damrow Family Minnetonka, MN
Class 35.Hunter Pleasure - 3 Year Old [5 entries]
1st 227Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
2nd 126Ruffshod Flashback Candy Hirsch David/Theresa Ruff Byron, MN
3rd 166Pandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake, MN
4th 230Summit's Rosalee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
Class 36.English Pleasure - Jr. Exhibitor 13 Years/under [7 entries]
1st 100AFF Soft Spoken Natalie Anderson Bonita Anderson Oak Park Hts, MN
2nd 239TTE Vary On Sara Tesler Colleen Flaig Brownsdale, MN
3rd 142Bonnie Lee Bombay Nicole Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
4th 133Westwood Symphony Karis Ritenour Billie Allor Shakopee, MN
5th 163Song-N-Dance Man Molly Seidel Robert/Molly Seidel Sioux Falls, SD
6th 152Bonnie Lee Arianna Jill Eide Jill Eide Eden Prairie, MN
Class 37.Pleasure Driving - 4 Year Old [1 entries]
1st 53Cingate Rebel Yell Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
Class 38.Equitation - Hunt Seat - 18 Yrs/over [7 entries]
1st5043NMN Tricker Anna Carlson Anna Carlson Stewartville, MN
2nd5217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Caryn Possell Menasha, WI
3rd5113Ironstone Escapade Lisa Mernaugh Lisa Mernaugh Anoka, MN
4th5176Woodmeer's Bold Action Angela Porter Angela Porter Annandale, MN
5th5206Promises Bay Nobility Gina Winter Gina Winter Roseville, MN
6th5146Jon Paul Pierre Lisa Hovde Lisa Hovde Chaska, MN
Class 39.2 Year Old Geldings - NCMA Futurity [5 entries]
1st 48Beck's Finale Lyle Wick Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 33Cosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
3rd 118Fortunate Son Terri Washburn Teresa Washburn Kenyan, MN
4th 111Pasqueflower Allegro Susan Motter Daniel/Sandra Hubbard White, SD
5th 213Bonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar, MN
Class 40.Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor 14 Thru 17 Yrs [17 entries]
1st 108B-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd 162Tug Hill Alibi Kate Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
3rd 121Hylee Unmistakable Trevor Tweeten Rebecca Hompe Raymond, MN
4th 89Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
5th 98LW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood, MN
6th 153The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska, MN
Class 41.Western Pleasure - Amateur Mares [10 entries]
1st 15Iron Forge Got the Blues Theresa Kroells Theresa/Dan Kroells Hamburg, MN
2nd 110RWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Schroeder Family Dubuque, IA
3rd 91Absolute Pepper Ron Johnson Ronald Johnson Stillwater, MN
4th 17Jimi Jazz Lori Anne Kruger Lori Kruger Thunder Bay, Ont
5th 236LBO Precious Moment Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
6th 47TMK Picture Perfect Robin Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
Class 42.Hunter Pleasure - Junior Horse [8 entries]
1st 193Be My Magic Moment Andy Marlett Barbara Nesse Andover, MN
2nd 161Lady Val Victoria Diane Dietz Mako Diane Dietz Mako Lakeville, MN
3rd 94Raptor Ridge Rambo Lyle Wick Richard Cecchettini Prior Lake, MN
4th 169Alibi Samantha Joy Sarah Lyons Sarah Lyons Wayzata, MN
5th 228Summit's Sherlock Holmes Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
6th 23ECMW Classic LeBirk Dr. Lynne Dzuba Dr. Lynne Dzuba Newton, WI
Class 43.Western Pleasure - Amateur Stallions/geldings [12 entries]
1st 131Season's Commandant Colleen Flaig Colleen McNicoll Minneapolis, MN
2nd 159Where the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson, WI
3rd 192Be My Dark Knight Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
4th 44Summits In Demand Dale Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
5th 116Jendon Star Attraction Lisa Mernaugh Susan Motter Cooperstown, ND
6th 38Edge of Night Veeann Wood Veeann Wood Plato, MN
Class 44.Western Pleasure - 3 Year Old [3 entries]
1st 132MPM Koal Command Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg, IA
2nd 25Harlington Long Awaited Mary Beth Cavar Karen Ronquist Pass Lake, Ont
3rd 32Cosmos Sentinel Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
Class 45.Pleasure Driving - Ladies 18 Yrs/over [2 entries]
1st 198TCW Salutation Shannon Robins QB LLC White Bear Lake, MN
2nd 37Hylee's Flare So Rare Beth Pricer Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
Class 46.Pleasure Driving - 2 Year Old [7 entries]
1st 234Merriehill Time To Twist Stan Bodnar Catherine O'Brien Woodstock, IL
2nd 95Wendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts, MN
3rd 82Swf Prevailing Wind Jeff Fancsali 2SWF Farm Rochester, MN
4th 104HVK Brilliance Colleen Wick Bruce Hagerty South St.Paul, MN
5th 213Bonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar, MN
6th 33Cosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
Class 47.Hunter Pleasure - Amateur Stallions/geldings [18 entries]
1st 69Hot Maple Rum Jennifer Keberlein Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 43NMN Tricker Anna Carlson Anna Carlson Stewartville, MN
3rd 16Night Out Peggy Boege Peggy Boege Ororoco, MN
4th 26F.C.F. Aubusson Heather Vida Chris/Heather Vida Thunder Bay, Ont
5th 86Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown, MN
6th 162Tug Hill Alibi Gene Dietz Eugene Dietz Farmington, MN
Class 48.Carriage Driving - Reinsmanship - Horse [6 entries]
1st 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
2nd 119Sir's Stormy Don Orphy Beattie Orphy Beattie Scandia, MN
3rd 31Cosmos Spencer Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
4th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
Class 49.Carriage Driving - Reinsmanship - Pony [6 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
3rd 244Langtree's Hooligan Cher Krueger Linda Kvanbeck Hampton, MN
4th 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
5th 129Z-Z Time Terri Ruff David/Theresa Ruff Byron, MN
6th 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
Class 50.Hunter Pleasure - Amateur Mares [13 entries]
1st 17Jimi Jazz Lori Anne Kruger Lori Kruger Thunder Bay, Ont
2nd 217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Becky Haskell Neenah, WI
3rd 161Lady Val Victoria Diane Dietz Mako Diane Dietz Mako Lakeville, MN
4th 70Riverdowns Pearl Wendy Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
5th 236LBO Precious Moment Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
6th 141Oronco Hills Rose Rae Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
Class 51.Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor 13 Yrs/under [11 entries]
1st 141Oronco Hills Rose Chantal Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
2nd 151MLM Legend Command Jill Eide Gina Winter Roseville, MN
3rd 136Wynning Fashion Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine, MN
4th 153The Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska, MN
5th 121Hylee Unmistakable Lindsey Hompe Rebecca Hompe Raymond, MN
6th 158PBR Nevermore Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson, WI
Class 52.Equitation - Hunt Seat - Walk & Trot - 12 Yrs/under [8 entries]
1st5225Tickle My Fancy Julia Klueh Julia Klueh MN
2nd5223Radiant Gender Pace Lauren Kofsky Lauren Kofsky MN
3rd5140BMR Ladyhawk Will Mako Will Mako Lakeville, MN
4th5222Casland Stephanie Chrissy Radintz Chrissy Radintz MN
5th5221Litigator Brita Stensrude Brita Stensrude MN
6th5226Pegasus Promenade Aliza Heligman Aliza Heligman MN
Class 53.Classic English Pleasure - Mares [3 entries]
1st 123FPM Pandora Jessica Adams Jessica Adams North Branch, MN
2nd 55Baby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe, IL
3rd 220BNA Isabeau Lauren Damrow Vicki Linden Wayzata, MN
Class 54.Pleasure Driving - Mares [3 entries]
1st 37Hylee's Flare So Rare Beth Pricer Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
2nd 198TCW Salutation Andy Marlett QB LLC White Bear Lake, MN
3rd 127W-S Future Prediction Candy Hirsch Rae Ann Brusten Oakdale, MN
Class 55.Equitation-hunt Seat - 14 Thru 17 Yrs [17 entries]
1st5107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd5089Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
3rd5075Rustic V's Crusader Nikki Bennett Nikki Bennett WI
4th5162Tug Hill Alibi Kate Dietz Mako Kate Dietz Mako Lakeville, MN
5th5207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany du'Monceaux Eden Prairie, MN
6th5153The Scholar Jenny Miller Jenny Miller Chaska, MN
Class 56.Classic English Pleasure - Stallions/geldings [14 entries]
1st 242Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Kruger Thunder Bay, Ont
2nd 5Liberty Bend Capt.McLeod Karyl Hylle Karyl Hylle Plymouth, MN
3rd 46Beck's Marquis Robin Becklin Robin Becklin Cambridge, MN
4th 168Jorell Cindy Cook Cindy Cook Belle Plaine, MN
5th 40Church Road Dono Jodie Giese Jodie Giese Stacy, MN
6th 203Bro Roc Beware Cassie Johnson Pam Mork Shakopee, MN
Class 57.Pleasure Driving - Jr. Exhibitor 17 Yrs/under [5 entries]
1st 102Mirabel's Dartartanyan Brenda Olson Timothy Olson Shoreview, MN
2nd 51TE Clear Sky Victory Whitney Bodnar Bonnie Adams Morton, IL
3rd 109Guns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
4th 99Whitemud Silent Night Leslie Frid Jack Frid Arden Hill, MN
5th 163Song-N-Dance Man Molly Seidel Robert/Molly Seidel Sioux Falls, SD
Class 58.Western Pleasure - Mares [7 entries]
1st 91Absolute Pepper Colleen Wick Ronald Johnson Stillwater, MN
2nd 45Beck's Lilly of the Valley Arlene Berzins Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
3rd 231Summit's Perfect Gem Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
4th 47TMK Picture Perfect Robin Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
5th 130Season's Major Madonna Candy Hirsch Colleen McNicoll Minneapolis, MN
6th 137Westwood Divine Afton Niemira Afton Niemira Eden Prairie, WI
Class 59.Road Hack [4 entries]
1st 139Lady Serenade Jennifer Pendleton Patricia DeGidio Prior Lake, MN
2nd 146Jon Paul Pierre Billie Allor Lisa Hovde Chaska, MN
3rd 208Maverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds, ND
4th 150MRF Spellcaster Rick Sanders Ricky/Cynthia Sanders Prior Lake, MN
Class 60.Equitation - Saddle Seat - Walk & Trot - 12 Yrs/under [8 entries]
1st5237(Equitation Rider) Alyssa Wick Alyssa Wick Hugo, MN
2nd5042Bowood's Beamtown Rachel Pricer Rachel Pricer LeSur, MN
3rd5195Bowood's Enchantress Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie, MN
4th5092The Verdict JW Lauren Mueller Lauren Mueller Arden Hills, MN
5th5066Claredy Paradox Danielle Wich Danielle Wich Harshaw, WI
6th5247(Equitation Rider) Heather Campbell Heather Campbell MN
Class 61.Equitation - Western Seat - AMHA Medal [6 entries]
1st5029Cosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac, WI
2nd5089Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
3rd5153The Scholar Jenny Miller Jenny Miller Chaska, MN
4th5138Cruiser Caroline Holler Caroline Holler Chanhassen, MN
5th5147Summits Southern Comfort Erin Lunn Erin Lunn Prior Lake, MN
6th5240LLS Sir Lancelot Rachael Ladd Rachael Ladd St. Paul, MN
Class 62.English Pleasure - Junior Horse [3 entries]
1st 53Cingate Rebel Yell Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 160Hi-Bridge Regal Night Rae Swanson Rae Swanson Minneapolis, MN
3rd 212Hylee's Danifino Paula Graves Paula Graves Black Creek, WI
Class 63.English Pleasure - Amateur Mares [1 entries]
1st 142Bonnie Lee Bombay Rae Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
Class 64.Western Pleasure - Walk & Trot - 12 Yrs/under [5 entries]
1st 236LBO Precious Moment Danielle Wich Barbara Nesse Andover, MN
2nd 162Tug Hill Alibi Will Mako Eugene Dietz Farmington, MN
3rd 220BNA Isabeau Chrissy Radintz Vicki Linden Wayzata, MN
4th 204Major KC Macaroon Maggie Perry Jo Perry Lawson, MO
5th 225Tickle My Fancy Rachel Rogers Vicki Linden Wayzata, MN
Class 65.Equitation - Saddle Seat - 13 Yrs/under [9 entries]
1st5096Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Katie Goodpaster St.Paul, MN
2nd5100AFF Soft Spoken Natalie Anderson Natalie Anderson Oak Park Hts, MN
3rd5239TTE Vary On Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
4th5142Bonnie Lee Bombay Chantal Lenway Chantal Lenway Eagan, MN
5th5103Hobnob's Adam Claire Hagerty Claire Hagerty South St.Paul, MN
6th5163Song-N-Dance Man Molly Seidel Molly Seidel Sioux Falls, SD
Class 66.Carriage Driving - Dressage Training Level Test 2 [9 entries]
1st 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
2nd 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
3rd 129Z-Z Time Terri Ruff David/Theresa Ruff Byron, MN
4th 173Plum Creek Star Fire Renee Dreis Renee Dreis Lakeville, MN
5th 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
6th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
Class 67.Carriage Driving - Dressage Training Preliminary Test 3 [8 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
3rd 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
4th 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
5th 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
6th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
Class 68.Carriage Driving - Dressage Intermediate Test 1 [5 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
3rd 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
4th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
5th 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
Class 69.Western Pleasure - Stallions/geldings [14 entries]
1st 202C.A.U.M. Cosmic Commander Andy Marlett Denise/Don Wetmore Papillion, NE
2nd 233Nightshadows Black Russian Arlene Berzins Donna Mae Cole Delano, MN
3rd 159Where the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson, WI
4th 131Season's Commandant Candy Hirsch Colleen McNicoll Minneapolis, MN
5th 57Tok Tok's O'Toole Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove, MN
6th 171MJL Wind Dancer Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey Northfield, MN
Class 70.Park Saddle - Amateur [1 entries]
1st 101Grandiva Alexandra Wille-Irmiter Alexandra Wille-IrmiterSt. Paul, MN
Class 71.Yearling Fillies - NCMA Futurity [3 entries]
1st 214TVK Fashion Design Ann Bonham Teresa King Willmar, MN
2nd 35Cosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek, WI
3rd 22Tauer's Klassic Design Rebecca Hompe Jeff/Kristen Tauer Morgan, MN
Class 72.2 Year Old Fillies - NCMA Futurity [3 entries]
1st 21Graphics Celtic Rose Dr. Alex Iden Dr. Alex Iden Raymond, MN
Class 73.Carriage Driving - Turnout - Horse [6 entries]
1st 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
2nd 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
3rd 58J.A.O. Top Talent Michael Dziki Michael Dziki River Falls, WI
4th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
5th 119Sir's Stormy Don Orphy Beattie Orphy Beattie Scandia, MN
6th 31Cosmos Spencer Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
Class 74.Carriage Driving - Turnout - Pony [5 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
3rd 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
4th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
Class 75.Equitation - Saddle Seat - 18 Yrs/over [2 entries]
1st5125TSWF Colleen Flaig Colleen Flaig MN
Class 76.Pleasure Driving - Amateur [4 entries]
1st 41Hylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton, MN
2nd 196JW Faire Play Bill Katz Bill Katz Eden Prairie, MN
3rd 24Simpley Adorable Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunder Bay, Ont
4th 163Song-N-Dance Man Molly Seidel Robert/Molly Seidel Sioux Falls, SD
Class 77.Equitation - Hunt Seat - 13 Yrs/under [10 entries]
1st5141Oronco Hills Rose Nicole Lenway Nicole Lenway Eagan, MN
2nd5136Wynning Fashion Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine, MN
3rd5189(Equitation Rider) Kristian Miller Kristian Miller Chaska, MN
4th5121Hylee Unmistakable Lindsey Hompe Lindsey Hompe Raymond, MN
5th5151MLM Legend Command Jill Eide Jill Eide Eden Prairie, MN
6th5240LLS Sir Lancelot Rachael Ladd Rachael Ladd St. Paul, MN
Class 78.Classic Pleasure Driving - Junior Horse [3 entries]
1st 73Rustic V's High Falootin Dean Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 23ECMW Classic LeBirk Dr. Lynne Dzuba Dr. Lynne Dzuba Newton, WI
3rd 93Raptor Ridge Renegade Alexandra Wille Irmiter Richard Cecchettini Prior Lake, MN
Class 79.Western Pleasure - Ladies 18 Yrs/over [14 entries]
1st 110RWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Schroeder Family Dubuque, IA
2nd 201Alakazan Katie Luttrell Susan Karan Webster, MN
3rd 116Jendon Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown, ND
4th 192Be My Dark Knight Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
5th 45Beck's Lilly of the Valley Arlene Berzins Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
6th 139Lady Serenade Jennifer Pendleton Patricia DeGidio Prior Lake, MN
Class 80.English Pleasure - Jr. Exhibitor 14 Thru 17 Yrs [9 entries]
1st 109Guns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd 102Mirabel's Dartartanyan Brenda Olson Timothy Olson Shoreview, MN
3rd 51TE Clear Sky Victory Whitney Bodnar Bonnie Adams Morton, IL
4th 71Rustic V's Thunderheart Nicole Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
5th 167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake, MN
6th 212Hylee's Danifino Paula Graves Paula Graves Black Creek, WI
Class 81.Hunter Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [19 entries]
1st 69Hot Maple Rum Jennifer Keberlein Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 162Tug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
3rd 217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Becky Haskell Neenah, WI
4th 245Troika's Black Russian Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton, MN
5th 174DAF Ultimate Ambition Tara Lindeen Tara Lindeen Independence, MN
6th 44Summits In Demand Dale Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
Class 82.English Pleasure - 3 Year Old [2 entries]
1st 50Merriehill Wish Me Well Stan Bodnar Carol Grosz Glenview, IL
Class 83.Classic English Pleasure - Jr. Exhibitor 17/under [15 entries]
1st 238Rustic V Chances R Nicole Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 96Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Katie Goodpaster St.Paul, MN
3rd 200FCF Flambeau Kayla Kuss Virginia Blood Burnsville, MN
4th 103Hobnob's Adam Claire Hagerty Bruce Hagerty South St.Paul, MN
5th 168Jorell Trevor Tweeten Cindy Cook Belle Plaine, MN
6th 229Summit's Victory Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
Class 84.English Pleasure - Amateur Stallions/geldings [7 entries]
1st 105Priority Mail Jessica Adams Jessica Adams Isanti, MN
2nd 74Rustic V Twilite Sensation Jennifer Keberlein Jennifer Keberlein Neenah, WI
3rd 218Spirit Command Brandee Bobzin Steve/Brandee Bobzin Brooklyn Park, MN
4th 156KEW Deverell Teri Washburn Kim/Donald Pitsch Eden Prarie, MN
5th 177Sarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Wayzata, MN
Class 85.NCMA Futurity Western Pleasure - 3 Year Old [2 entries]
1st 32Cosmos Sentinel Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
Class 86.Equitation - UPHA Challenge Cup [5 entries]
1st5248Creole Cajun Classic Emily Goren Emily Goren MN
2nd5246(Equitation Rider) Keri Sanborn Keri Sanborn Eden Prairie, MN
3rd5167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Trevor Tweeten Prior Lake, MN
4th5239TTE Vary On Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
Class 87.Park Harness - Open [1 entries]
1st 235Merriehill Michigan Ave Stan Bodnar Steve/Cathy Mestan Delavan, WI
Class 88.NCMA Futurity - 2 Year Old Performance Driving [4 entries]
1st 48Beck's Finale Lyle Wick Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 213Bonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar, MN
3rd 33Cosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
Class 89.Equitation - Saddle Seat - 14 Thru 17 Years [9 entries]
1st5090Cherrydale Fantasia Alexandra Wille-Irmiter Alexandra Wille-IrmiterSt.Paul, MN
2nd5167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Trevor Tweeten Prior Lake, MN
3rd5207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany du'Monceaux Eden Prairie, MN
4th5241Crystal Acres Cadence Shannon Wadsworth Shannon Wadsworth Forest Lake, MN
5th5144Attitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee, MN
6th5212Hylee's Danifino Paula Graves Paula Graves Black Creek, WI
Class 90.NCMA Futurity Hunter Pleasure - 3 Year Old [3 entries]
1st 230Summit's Rosalee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
2nd 227Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
Class 91.Carriage Driving Working Pleasure Driving - Horse [8 entries]
1st 58J.A.O. Top Talent Michael Dziki Michael Dziki River Falls, WI
2nd 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
3rd 31Cosmos Spencer Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
4th 119Sir's Stormy Don Orphy Beattie Orphy Beattie Scandia, MN
5th 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
6th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
Class 92.Carriage Driving Working Pleasure Driving - Pony [5 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
3rd 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
4th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
5th 129Z-Z Time Terri Ruff David/Theresa Ruff Byron, MN
Class 93.Western Pleasure - Jr. Exhibitor 14 Thru 17 Yrs [13 entries]
1st 201Alakazan Elizabeth Karan Susan Karan Webster, MN
2nd 89Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
3rd 29Cosmos Hollister Stephanie Boda Mary Ann Boda Merrimac, WI
4th 153The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska, MN
5th 138Cruiser Caroline Holler Caroline Holler Chanhassen, MN
6th 207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany Du'Monceaux Eden Prairie, MN
Class 94.Classic Pleasure Driving - 18 Yrs/over [8 entries]
1st 54Graphic Defiance Lynn Muir WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 106Fox Creek Donella DeLossie Boldt Delossie Boldt Oakdale, MN
3rd 203Bro Roc Beware Pam Mork Pam Mork Shakopee, MN
4th 40Church Road Dono Jodie Giese Jodie Giese Stacy, MN
5th 46Beck's Marquis Robin Becklin Robin Becklin Cambridge, MN
6th 244Langtree's Hooligan Cher Krueger Linda Kvanbeck Hampton, MN
Class 95.Western Pleasure - Jr. Exhibitor 13 Yrs/under [8 entries]
1st 47TMK Picture Perfect Forrest Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 153The Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska, MN
3rd 159Where the Sidewalk Ends Sara DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson, WI
4th 240LLS Sir Lancelot Rachael Ladd Rachel Ladd St.Paul, MN
5th 141Oronco Hills Rose Chantal Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
6th 220BNA Isabeau Lauren Damrow Vicki Linden Wayzata, MN
Class 96.English Pleasure-walk/Trot - 12 Years/under [8 entries]
1st 90Cherrydale Fantasia Alyssa Wick Hardwood Creek Hugo, MN
2nd 42Bowood's Beamtown Rachel Pricer Westwood Farm Plato, MN
3rd 195Bowood's Enchantress Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie, MN
4th 66Claredy Paradox Danielle Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
5th 92The Verdict JW Lauren Mueller Todd Mueller Arden Hills, MN
6th 222Casland Stephanie Aliza Heligman Vicki Linden Wayzata, MN
Class 97.Hunter Pleasure - Walk & Trot - 12 Yrs/under [4 entries]
1st 223Radiant Gender Pace Julia Klueh Vicki Linden Wayzata, MN
2nd 222Casland Stephanie Heather Campbell Vicki Linden Wayzata, MN
3rd 226Pegasus Promenade Aliza Heligman Vicki Linden Wayzata, MN
Class 98.Hunter Pleasure - Ladies 18 Yrs/over [22 entries]
1st 245Troika's Black Russian Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton, MN
2nd 69Hot Maple Rum Jennifer Keberlein Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
3rd 174DAF Ultimate Ambition Tara Lindeen Tara Lindeen Independence, MN
4th 217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Becky Haskell Neenah, WI
5th 176Woodmeer's Bold Action Angela Porter Angela Porter Annandale, MN
6th 64Hobnob's Sadie Cherlyn Olson Cherlyn Olson Maple Lake, MN
Class 99.Pleasure Driving - Stallions/geldings [4 entries]
1st 52Cadillac Jack MHF Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 67Cingate Nick of Time John Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
3rd 128Deer Park Graphic Design Rebecca Hompe Rebecca/Wesley Hompe Raymond, MN
Class 100.Western Pleasure - Junior Horse [9 entries]
1st 15Iron Forge Got the Blues Theresa Kroells Theresa/Dan Kroells Hamburg, MN
2nd 110RWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Schroeder Family Dubuque, IA
3rd 202C.A.U.M. Cosmic Commander Andy Marlett Denise/Don Wetmore Papillion, NE
4th 73Rustic V's High Falootin Wendy Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
5th 192Be My Dark Knight Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
6th 233Nightshadows Black Russian Arlene Berzins Donna Mae Cole Delano, MN
Class 101.Pleasure Driving - Amateur/Jr. Exhibitor Championship [3 entries]
1st 102Mirabel's Dartartanyan Brenda Olson Timothy Olson Shoreview, MN
2nd 99Whitemud Silent Night Leslie Frid Jack Frid Arden Hill, MN
Class 102.Western Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [11 entries]
1st 44Summits In Demand Dale Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
2nd 236LBO Precious Moment Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
3rd 56Meadowind's Verdict Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove, MN
4th 86Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown, MN
5th 151MLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Roseville, MN
6th 171MJL Wind Dancer Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey Northfield, MN
Class 103.Classic English Pleasure - Limit Rider [14 entries]
1st 238Rustic V Chances R Nicole Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 168Jorell Cindy Cook Cindy Cook Belle Plaine, MN
3rd 229Summit's Victory Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
4th 65FCF Intrepidation Joyce McMahon Joyce McMahon Carver, MN
5th 5Liberty Bend Capt.McLeod Karyl Hylle Karyl Hylle Plymouth, MN
6th 146Jon Paul Pierre Lisa Hovde Lisa Hovde Chaska, MN
Class 104.NCMA Futurity Pleasure Driving - 3 Year Old [1 entries]
1st 72Rustic V's American Made Dean Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
Class 105.Equitation - Stock Seat - AMHA Medal [0 entries]
Class 106.Equitation - Hunt Seat - Championship [10 entries]
1st5098LW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood, MN
2nd5107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
3rd5141Oronco Hills Rose Nicole Lenway Nicole Lenway Eagan, MN
4th5207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany du'Monceaux Eden Prairie, MN
5th5147Summits Southern Comfort Erin Lunn Erin Lunn Prior Lake, MN
6th5029Cosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac, WI
Class 107.Trail Horse - English Or Western [14 entries]
1st 134Westwood Boo Hoo Billie Allor Billie Allor Shakopee, MN
2nd 89Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
3rd 141Oronco Hills Rose Rae Lenway Rae Ann Lenway Eagan, MN
4th 138Cruiser Caroline Holler Caroline Holler Chanhassen, MN
5th 153The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska, MN
6th 143Fire Mystic Magic Sarah Saugen Sarah Saugen Chaska, MN
Class 108.Carriage Driving Obstacles - Pick Your Route [12 entries]
1st 59My Hilde Dr. Joan Kepros Dr. Joan Kepros Cresco, IA
2nd 129Z-Z Time Terri Ruff David/Theresa Ruff Byron, MN
3rd 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
4th 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
5th 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
6th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
Class 109.Carriage Driving Obstacles - Gamblers Choice - Timed [13 entries]
1st 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
2nd 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
3rd 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
4th 34Flaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek, WI
5th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
6th 19Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls, SD
Class 110.Yearling Colts & Geldings - NCMA Futurity [4 entries]
1st 115Politically Incorrect Susan Motter Susan Motter Cooperstown, ND
2nd 120TTE One and Only Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg, IA
3rd 194Be My Prince William Andy Marlett Barbara Nesse Andover, MN
4th 148Case Manhattan Heather Case Dr. Heather Case Clear Lake, MN
Class 111.2 Year Old Colts - NCMA Futurity [2 entries]
1st 215Wildhaven King Victory Jay Wood Elizabeth Fritz Stitzer, WI
Class 112.Equitation Leadline - 8 Yrs/under [9 entries]
1st5017Jimi Jazz Chase Kruger Chase Kruger Thunder Bay, Ont
2nd5027Winterhaven Ovation Kimberly Vida Kimberly Vida Thunder Bay, Ont
3rd5091Absolute Pepper Hannah Johnson Hannah Johnson Stillwater, MN
4th5129Z-Z Time Isaiah Brusten Isaiah Brusten Oakdale, MN
5th5180Season's Major Triumph Anna Washburn Anna Washburn Kenyan, MN
6th5185(Equitation Rider) Andrew Vida Andrew Vida Thunder Bay, Ontario
Class 113.Hunter Pleasure Championship - Jr. Exhibitor [14 entries]
1st 162Tug Hill Alibi Kate Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
2nd 108B-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
3rd 207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany Du'Monceaux Eden Prairie, MN
4th 98LW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood, MN
5th 158PBR Nevermore Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson, WI
6th 153The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska, MN
Class 114.English Pleasure - Ladies 18 Yrs/over [10 entries]
1st 41Hylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton, MN
2nd 196JW Faire Play Katie Luttrell Bill Katz Eden Prairie, MN
3rd 66Claredy Paradox Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
4th 14Hylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Mound, MN
5th 24Simpley Adorable Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunder Bay, Ont
6th 218Spirit Command Brandee Bobzin Steve/Brandee Bobzin Brooklyn Park, MN
Class 115.Equitation - Saddle Seat - AMHA Medal [5 entries]
1st5246(Equitation Rider) Keri Sanborn Keri Sanborn Eden Prairie, MN
2nd5167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Trevor Tweeten Prior Lake, MN
3rd5103Hobnob's Adam Claire Hagerty Claire Hagerty South St.Paul, MN
4th5241Crystal Acres Cadence Shannon Wadsworth Shannon Wadsworth Forest Lake, MN
5th5255(Equitation Rider) Andrew Rogers Andrew Rogers St.Michael, MN
Class 116.Equitation - Western Seat - 17 Yrs/under [13 entries]
1st5107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd5029Cosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac, WI
3rd5189(Equitation Rider) Kristian Miller Kristian Miller Chaska, MN
4th5147Summits Southern Comfort Erin Lunn Erin Lunn Prior Lake, MN
5th5047TMK Picture Perfect Forrest Becklin Forrest Becklin Cambridge, MN
6th5207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany du'Monceaux Eden Prairie, MN
Class 117.Classic English Pleasure - Championship [17 entries]
1st 242Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Kruger Thunder Bay, Ont
2nd 96Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Katie Goodpaster St.Paul, MN
3rd 93Raptor Ridge Renegade Nan Wille Richard Cecchettini Prior Lake, MN
4th 238Rustic V Chances R Nicole Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
5th 55Baby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe, IL
6th 229Summit's Victory Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
Class 118.Pleasure Driving - Junior Horse Championship [3 entries]
1st 53Cingate Rebel Yell Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 97HR Clearly Legal Lyle Wick Kathy Smith Mound, MN
3rd 72Rustic V's American Made Dean Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
Class 119.Western Pleasure - UPHA Classic - 4 Years/under [3 entries]
1st 110RWF Enchanted Evening Colleen Wick Schroeder Family Dubuque, IA
2nd 15Iron Forge Got the Blues Theresa Kroells Theresa/Dan Kroells Hamburg, MN
3rd 132MPM Koal Command Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg, IA
Class 120.Western Pleasure - Amateur Championship [8 entries]
1st 131Season's Commandant Colleen Flaig Colleen McNicoll Minneapolis, MN
2nd 159Where the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson, WI
3rd 44Summits In Demand Dale Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
4th 236LBO Precious Moment Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
5th 91Absolute Pepper Ron Johnson Ronald Johnson Stillwater, MN
6th 38Edge of Night Veeann Wood Veeann Wood Plato, MN
Class 121.Park Saddle - Open [1 entries]
1st 101Grandiva Alexandra Wille-Irmiter Alexandra Wille-IrmiterSt. Paul, MN
Class 122.$500 Marlett Stables English Pleasure Jackpot Championship [3 entries]
1st 239TTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Brownsdale, MN
2nd 67Cingate Nick of Time Michelle Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
3rd 156KEW Deverell Billie Allor Kim/Donald Pitsch Eden Prarie, MN
Class 123.Carriage Driving Americana Picnic Drive [6 entries]
1st 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
2nd 178Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Golden Valley, MN
3rd 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
4th 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
5th 119Sir's Stormy Don Orphy Beattie Orphy Beattie Scandia, MN
6th 60Dancer Grace Ostien Grace Ostien Elk River, MN
Class 123a.Carriage High-Point Championship - Horse [08 entries]
1st 186KVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan, MN
2nd 179Prince of Jazz Michael Ridge Michael J. Ridge St.Louis Park, MN
Class 123b.Carriage High-Point Championship - Pony [08 entries]
1st 62Juneacres Tyler Glenda Farrier Glenda Farrier Atlantic, IA
2nd 165BDF Miss Naveta Michael Scott Michael/Betsy Scott St.Louis Park, MN
Class 124.Hardwood Creek Hunter Pleasure Jackpot Championship [10 entries]
1st 69Hot Maple Rum Jennifer Keberlein Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
2nd 162Tug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
3rd 243Troika's Marko Polo Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton, MN
4th 217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Becky Haskell Neenah, WI
5th 193Be My Magic Moment Andy Marlett Barbara Nesse Andover, MN
6th 16Night Out Peggy Boege Peggy Boege Ororoco, MN
Class 125.Costume Class [12 entries]
1st 150MRF Spellcaster Rick Sanders Ricky/Cynthia Sanders Prior Lake, MN
2nd 146Jon Paul Pierre Kelly Hovde Lisa Hovde Chaska, MN
3rd 56Meadowind's Verdict Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove, MN
4th 224Futurity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka, MN
5th 136Wynning Fashion Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine, MN
6th 144Attitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee, MN
Class 126.Pleasure Driving - 2 Year Old Championship [3 entries]
1st 234Merriehill Time To Twist Stan Bodnar Catherine O'Brien Woodstock, IL
2nd 95Wendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts, MN
3rd 104HVK Brilliance Colleen Wick Bruce Hagerty South St.Paul, MN
Class 127.Western Pleasure Championship - Junior Horse [5 entries]
1st 110RWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Schroeder Family Dubuque, IA
2nd 202C.A.U.M. Cosmic Commander Andy Marlett Denise/Don Wetmore Papillion, NE
3rd 192Be My Dark Knight Barbara Nesse Barbara Nesse Andover, MN
4th 233Nightshadows Black Russian Arlene Berzins Donna Mae Cole Delano, MN
Class 128.English Pleasure Championship - Jr. Exhibitor [9 entries]
1st 109Guns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd 102Mirabel's Dartartanyan Brenda Olson Timothy Olson Shoreview, MN
3rd 100AFF Soft Spoken Natalie Anderson Bonita Anderson Oak Park Hts, MN
4th 71Rustic V's Thunderheart Nicole Meyer Dean/Wendy Meyer Merrimac, WI
5th 239TTE Vary On Sara Tesler Colleen Flaig Brownsdale, MN
6th 167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake, MN
Class 129.Kohler Stables English Pleasure Champ - Jr.horse [2 entries]
1st 50Merriehill Wish Me Well Stan Bodnar Carol Grosz Glenview, IL
2nd 160Hi-Bridge Regal Night Rae Swanson Rae Swanson Minneapolis, MN
Class 130.Western Pleasure Championship - Jr. Exhibitor [10 entries]
1st 201Alakazan Elizabeth Karan Susan Karan Webster, MN
2nd 47TMK Picture Perfect Forrest Becklin Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
3rd 29Cosmos Hollister Stephanie Boda Mary Ann Boda Merrimac, WI
4th 153The Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska, MN
5th 89Vegas Night On the Town Sabrina Lloyd Sabrina Lloyd Fessenden, ND
6th 159Where the Sidewalk Ends Sara DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson, WI
Class 131.Hunter Pleasure - Novice Horse [21 entries]
1st 174DAF Ultimate Ambition Tara Lindeen Tara Lindeen Independence, MN
2nd 180Season's Major Triumph Amy Hales Amy Hales Nerstrand, MN
3rd 30Prairie Run Bambi Susie Weiss Susie Weiss Baraboo, WI
4th 113Ironstone Escapade Lisa Mernaugh Lisa Mernaugh Anoka, MN
5th 228Summit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
6th 64Hobnob's Sadie Cherlyn Olson Cherlyn Olson Maple Lake, MN
Class 132.Classic Pleasure Driving - Championship [5 entries]
1st 106Fox Creek Donella DeLossie Boldt Delossie Boldt Oakdale, MN
2nd 54Graphic Defiance Lynn Muir WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
3rd 203Bro Roc Beware Pam Mork Pam Mork Shakopee, MN
4th 40Church Road Dono Jodie Giese Jodie Giese Stacy, MN
5th 19Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls, SD
Class 133.English Pleasure - Novice Horse [7 entries]
1st 39HVK Embrace Jay Wood Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
2nd 145Bonnie Lee Sir Winston Billie Allor Ruth Powell New Prairie, MN
3rd 212Hylee's Danifino Caryn Possell Paula Graves Black Creek, WI
4th 144Attitude Girl Bre Weestrand Bre Weestrand Shakopee, MN
5th 221Litigator Katie Brumm Vicki Linden Wayzata, MN
6th 154Erbers CF Silverlark Karis Ritenour Karis Ritenour Bloomington, MN
Class 134.Park Harness - Amateur [0 entries]
Class 135.Equitation - Western Seat - Walk & Trot - 12 Yrs/under [4 entries]
1st5066Claredy Paradox Danielle Wich Danielle Wich Harshaw, WI
2nd5222Casland Stephanie Chrissy Radintz Chrissy Radintz MN
3rd5205(Equitation Rider) Maggie Perry Maggie Perry Lawson, MO
4th5256(Equitation Rider) Rachel Rogers Rachel Rogers Stillwater, MN
Class 136.Hunter Pleasure Championship - Junior Horse [7 entries]
1st 161Lady Val Victoria Diane Dietz Mako Diane Dietz Mako Lakeville, MN
2nd 94Raptor Ridge Rambo Lyle Wick Richard Cecchettini Prior Lake, MN
3rd 193Be My Magic Moment Andy Marlett Barbara Nesse Andover, MN
4th 169Alibi Samantha Joy Sarah Lyons Sarah Lyons Wayzata, MN
5th 227Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano, MN
6th 166Pandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake, MN
Class 137.Raptor Ridge Pleasure Driving Jackpot Championship [6 entries]
1st 52Cadillac Jack MHF Stan Bodnar WSS Prestwick Farms LLCMarengo, IL
2nd 37Hylee's Flare So Rare Jay Wood Jackie Sweeney Mt. Horeb, WI
3rd 196JW Faire Play Bill Katz Bill Katz Eden Prairie, MN
4th 198TCW Salutation Shannon Robins QB LLC White Bear Lake, MN
5th 67Cingate Nick of Time John Wich Eastwich Morgans Harshaw, WI
6th 19Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls, SD
Class 138.Hunter Pleasure - Amateur Championship [7 entries]
1st 162Tug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington, MN
2nd 245Troika's Black Russian Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton, MN
3rd 217Rustic V Sailor Girl Caryn Possell Becky Haskell Neenah, WI
4th 26F.C.F. Aubusson Christine Vida Chris/Heather Vida Thunder Bay, Ont
5th 139Lady Serenade Jennifer Pendleton Patricia DeGidio Prior Lake, MN
Class 139.Equitation - Saddle Seat - Championship [6 entries]
1st5090Cherrydale Fantasia Alexandra Wille-Irmiter Alexandra Wille-IrmiterSt.Paul, MN
2nd5167Hylee's Hoopensocker Trevor Tweeten Trevor Tweeten Prior Lake, MN
3rd5096Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Katie Goodpaster St.Paul, MN
4th5142Bonnie Lee Bombay Chantal Lenway Chantal Lenway Eagan, MN
5th5103Hobnob's Adam Claire Hagerty Claire Hagerty South St.Paul, MN
6th5248Creole Cajun Classic Emily Goren Emily Goren MN
Class 140.Arnette Lindeen Western Pleasure Jackpot Championship [6 entries]
1st 131Season's Commandant Colleen Flaig Colleen McNicoll Minneapolis, MN
2nd 15Iron Forge Got the Blues Andy Marlett Theresa/Dan Kroells Hamburg, MN
3rd 91Absolute Pepper Colleen Wick Ronald Johnson Stillwater, MN
4th 45Beck's Lilly of the Valley Arlene Berzins Dale/Robin Becklin Cambridge, MN
Class 141.Equitation - Hunt Seat - AMHA Medal On The Flat [14 entries]
1st5107KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield, MN
2nd5098LW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood, MN
3rd5028Cosmos Keystone Tricia Jennings Tricia Jennings Reedsburg, WI
4th5207C & B Desperado Brittany du'Monceaux Brittany du'Monceaux Eden Prairie, MN
5th5162Tug Hill Alibi Kate Dietz Mako Kate Dietz Mako Lakeville, MN
6th5029Cosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac, WI
Class 142.Western Pleasure - Novice Horse [12 entries]
1st 233Nightshadows Black Russian Arlene Berzins Donna Mae Cole Delano, MN
2nd 16Night Out Peggy Boege Peggy Boege Ororoco, MN
3rd 151MLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Roseville, MN
4th 87Ironstone Eveready Carol Hitz Carol Hitz Watertown, MN
5th 150MRF Spellcaster Rick Sanders Ricky/Cynthia Sanders Prior Lake, MN
6th 211Music's Song Sung Blue Jessica Powlas Jessica Powlas Hales Corners, WI
Class 143.English Pleasure - Amateur Championship [7 entries]
1st 105Priority Mail Jessica Adams Jessica Adams Isanti, MN
2nd 41Hylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton, MN
3rd 160Hi-Bridge Regal Night Rae Swanson Rae Swanson Minneapolis, MN
4th 156KEW Deverell Teri Washburn Kim/Donald Pitsch Eden Prarie, MN
5th 177Sarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Wayzata, MN

For more information:
Mary Todd Kaercher - 952/472-1858 - titania@minn.net
Sarah Dunne - 651/635-9746 - sarahd@hmr-inc.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net
Terry Sanborn - 952/934-5621 TSHorse@mn.rr.com

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Aug 05, 2001
t-bonham@scc.net