North Star Morgan Americana Horse Show

July 4th - 7th, 2002

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
John Hufferd Indiana English Performance
Bill Long North Carolina Carriage
Zandra Powers Minnesota Dressage
Bill Solentjes Minnesota Hunter over Fences
Garn Walker California Western/Hunt Performance


2002 Class Results:

Class 1.Dressage USDF Intro 1 Open [ ? entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Leigh Holman Cheryl Kloer Clearwater MN
2ndCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 2.Dressage Training 1 Open [ ? entries]
1stLMB Mirror Image Jennifer Rude Mary Bates Colfax WI
2ndCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 3.Dressage Training 2 Open [ ? entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Leigh Holman Cheryl Kloer Clearwater MN
2ndLMB Mirror Image Jennifer Rude Mary Bates Colfax WI
3rdECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
4thVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
5thKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
Class 4.Dressage Training 4 Open [ ? entries]
1stWK's Twilight Rhapsody Leigh Holman Cheryl Kloer Clearwater MN
2ndKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
3rdVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
4thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
Class 5.Dressage First 1 Open [ ? entries]
1stWaukee Prince 'Mir' Amy Ziegler Veve Cobbs Montello WI
2ndKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
3rdBethesda Carbon Copy Liz Fox Betty Weyrauch Lake Geneva WI
Class 6.Dressage Medal - Junior Exhibitor [ ? entries]
1stBethesda Carbon Copy Liz Fox Betty Weyrauch Lake Geneva WI
2ndCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 7.Dressage Open Percentage 1 [ ? entries]
1stBethesda Carbon Copy Liz Fox Betty Weyrauch Lake Geneva WI
2ndWaukee Prince 'Mir' Amy Ziegler Veve Cobbs Montello WI
3rdHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
Class 8.Dressage Open Percentage 2 [ ? entries]
1stBethesda Carbon Copy Liz Fox Betty Weyrauch Lake Geneva WI
2ndHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
Class 9.Ncma Futurity Sport Horse-2 Yr Olds [ ? entries]
1stCosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
2ndPrairie Hill Alexis Lisa Scheuermann Lisa Scheuermann Minneapolis MN
3rdCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 10.Sport Horse In Hand - Mares [ ? entries]
1stHobnob's Sadie Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
2ndWK's Twilight Rhapsody Leigh Holman Cheryl Kloer Clearwater MN
3rdCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
4thESM My Fair Lady Caitlin Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
5thMe Kissed By a Rose Karyl Hylle Karyl Hylle River Falls WI
6thLLS Eternal Flame Billie Allor Julia Ritenour Bloomington MN
Class 11.Sport Horse In Hand-Stallions/Geldings [ ? entries]
1stSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndWaukee Prince 'Mir' Amy Ziegler Veve Cobbs Montello WI
3rdMEMC Gladiator Jeny VanBogart Kim/Donald Pitsch Eden Prairie MN
4thPrairie Hill Pacman Susan Motter Mary Herman Anoka MN
5thCrown Valley Independence Lisa C.Mernaugh L.Corriveau Mernaugh Burns Township MN
6thBethesda Carbon Copy Connie White Betty Weyrauch Lake Geneva WI
Class 12.Yearling - Fillies [ ? entries]
1stHobnob's Emma Lyle Wick Judith Schwieger Milaca MN
2ndLLR High Velocity Laine Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
3rdCadence Jasmine Colleen Wick Kay Schroeder Dubuque IA
4thWildhaven JW John Wich Dennis/Elizabeth Fritz Stitzer WI
5thDabe Grand Contradiction Dan Dahring Dan Dahring Milaca MN
6thKalal Ooh La La Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
Class 13.2 year Old - Fillies [ ? entries]
1stSummit's Champagne & Roses Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
2ndTVK Fashion Design Ann Thorson Teresa King Willmar MN
3rdCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thVMH Firestorm Mary Strelow Paul/Naomi Stein Maple WI
5thCosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 14.3 year Old - Mares [ ? entries]
1stTFC Finer Things Elizabeth Buemzli-FritzDennis/Elizabeth Fritz Stitzer WI
Class 15.4 year Old & Over - Mares [ ? entries]
1stBonnie Lee Trudy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
2ndAttitude Girl Bre Weestrand Brelyn Weestrand Shakopee MN
3rdLMB Excalibur's Jewel Jennifer Rude Mary Bates Colfax WI
4thEquinox Felicity Vicki Linden Rachel Rogers St.Michael MN
5thVMH Solitaire Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove MN
Class 16.Grand Champion & Reserve - Mare [ ? entries]
1stHobnob's Emma Lyle Wick Judith Schwieger Milaca MN
2ndTFC Finer Things Elizabeth Buemzli-FritzDennis/Elizabeth Fritz Stitzer WI
Class 17.Yearling - Colts [ ? entries]
1stHylee's Goldsmith Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndWhat's My Line Mark Bodnar Bonnie Adams Morton IL
3rdWendigo's French Scout Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts MN
4thLLR High Finance Laine Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
5thCosmos Noble Renegade Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
6thMEMC Gladiator Jeny VanBogart Kim/Donald Pitsch Eden Prairie MN
Class 18.2 year Old - Colts [ ? entries]
1stArboria Ben Hur Andy Marlett Terry/Anne Manske Lakeville MN
2ndPolitically Incorrect Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
3rdHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
4thBe My Prince William Michelle Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 19.3 year Old - Stallions [ ? entries]
1stLLR Alliance Laine Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
2ndBowood's Rocketman Jay Wood Kathryn Eikeland Blaine MN
Class 20.4 year Old & Over - Stallions [ ? entries]
[No Entries]
Class 21.Grand Champion & Reserve - Stallion [ ? entries]
1stArboria Ben Hur Andy Marlett Terry/Anne Manske Lakeville MN
2ndHylee's Goldsmith Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
Class 22.Yearling - Geldings [ ? entries]
1stCadence Cruiser Lyle Wick Kay Schroeder Dubuque IA
2ndSMC Millenium Star Colleen Wick Katherine Smith Minnestrista MN
3rdPrairie Hill Alex Susan Motter L.Corriveau Mernaugh Burns Township MN
Class 23.2 year Old - Geldings [ ? entries]
[No Entries]
Class 24.3 year Old - Geldings [ ? entries]
1stWendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts MN
2ndHylee's Galaxy Bay John Wich Howard Backe Rhinelander WI
3rdFCF Dicaprio Cindy Cook Cindy Cook Belle Plaine MN
4thBeck's Finale Judy Mordaunt Beck's Valley Farm Cambridge MN
5thBonnie Lee Tami's Legacy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
6thCosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 25.4 year Old & Over - Geldings [ ? entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
2ndClaredy Paradox Candy Hirsch Eastwich Morgans Harshaw WI
3rdFailsafe Kirk Washburn Kirk/Teresa Washburn Kenyon MN
4thKalal Affair to Remember Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
5thCoulee Bend Double Take Molly Seidel Dr.Robert Seidel Sioux Falls SD
Class 26.Grand Champion & Reserve - Gelding [ ? entries]
1stWendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts MN
2ndCadence Cruiser Lyle Wick Kay Schroeder Dubuque IA
Class 27.Fitting & Showmanship [ ? entries]
1stBrelyn Weestrand Shakopee MN
2ndMolly Seidel Sioux Falls SD
3rdBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
4thStephanie Boda Merrimac WI
5thCaitlin Ericson Chaska MN
6thBrett Kenner Leeds ND
Class 28.Equitation - UPHA Challenge Cup [ ? entries]
1stNatalie Anderson Glenwood City WI
2ndAndrea Irvine Green Bay WI
3rdLauren Mueller Arden Hills MN
4thNicole Meyer Merrimac WI
5thAlyssa Wick Hugo MN
6thMolly Seidel Sioux Falls SD
Class 29.Pleasure Driving - 3 Year Old [ ? entries]
1stFuturity's Future Twist Stan Bodnar Bonnie Adams Morton IL
2ndBowood's Rocketman Jay Wood Kathryn Eikeland Blaine MN
3rdBeck's Finale Judy Mordaunt Beck's Valley Farm Cambridge MN
4thHylee's Galaxy Bay John Wich Howard Backe Rhinelander WI
5thBonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar MN
Class 30.Hunter Pleasure - Stallions/Geldings [ ? entries]
1stTroika's Marko Polo Cher Krueger Linda Kvanbeck Hampton MN
2ndTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
3rdMaverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
4thSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
5thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
6thHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
Class 31.English Pleasure - Mares [ ? entries]
1stFPM Pandora Jessica Adams Jessica Adams North Branch MN
2ndAttitude Girl Jenny Miller Brelyn Weestrand Shakopee MN
3rdBonnie Lee Bombay Rae Lenway Rae Lenway Eagan MN
4thBonnie Lee Trudy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
5thRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Dr.Heather Case Clear Lake MN
Class 32.Pleasure Driving-Jr. Exhibitor 17/Under [ ? entries]
[No Entries]
Class 33.English Pleasure - Amateur O/T/S [ ? entries]
1stChandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger Thunder Bay Ont CN
2ndBowood's Mis T.C. Beam Cory Eickholt Marcia Eickholt Eden Prairie MN
3rdHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Mound MN
4thBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
5thHVK Rose Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Keberlein Jennifer Keberlein Neenah WI
Class 34.Classic Pleasure Driving - Jr. Exhibitor 17/Under [ ? entries]
1stBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
2ndCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Farm Hugo MN
3rdPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls SD
Class 35.Park Harness - Junior Horse [ ? entries]
[No Entries]
Class 36.Hunter Pleasure - Mares [ ? entries]
1stMJL Diamond Jubilee Meridee Johnson Meridee Johnson Reedsburg WI
2ndESM My Fair Lady Caitlin Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
3rdAlibi Samantha Joy Sarah Lyons Sarah Lyons Delano MN
4thCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
5thBeck's Lilly of the Valley Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
6thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
Class 37.English Pleasure - Stallions/Geldings [ ? entries]
1stR-Royale Topic Sally Balletto Sally Balletto Algonquin IL
2ndPriority Mail Jessica Adams Jessica Winger North Branch MN
3rdSummit's Victory Parade Corey Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thHylee's Showtime Jennifer Keberlein LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
5thCoulee Bend Double Take Molly Seidel Dr.Robert Seidel Sioux Falls SD
6thErber's CF Silverlark Billie Allor Julia Ritenour Bloomington MN
Class 38.Classic Pleasure - Junior Horse [ ? entries]
1stGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow J.Damrow Family Minnetonka MN
2ndFCF Dicaprio Cindy Cook Cindy Cook Belle Plaine MN
3rdBonnie Lee Tami's Legacy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
Class 39.English Pleasure - Jr. Exhibitor 13/Under [ ? entries]
1stMirabel's Dartanyan Alyssa Wick Hardwood Creek Farm Hugo MN
2ndBonnie Lee Bombay Nicole Lenway Rae Lenway Eagan MN
3rdBowoods Enchantress Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie MN
4thFuturity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka MN
5thBonnie Lee Sir Winston Hannah Powell Ruth Powell New Prague MN
6thWestwood Symphony Jill Eide Billie Allor Winsted MN
Class 40.Pleasure Driving - 4 Year Old [ ? entries]
1stHylee's Babylon Jackie Sweeney Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndCingate Time After Time Stan Bodnar Sara Peteron Marengo IL
Class 41.Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor 14 Thru 17 [ ? entries]
1stTug Hill Alibi Kate Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
2ndCosmos Hollister Stphanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
3rdRustic V's Crusader Nikki Bennett Wendy Meyer Merrimac WI
4thB-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
5thLW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood MN
6thGP Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm Minnetonka MN
Class 42.Western Pleasure - Amateur Mares [ ? entries]
1stRWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Kay Schroeder Dubuque IA
2ndLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
3rdWestwood Boo Hoo Barb Kelley Billie Allor Winsted MN
4thIron Forge Got the Blues Theresa Kroells Dan/Theresa Kroells Hamburg MN
5thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
Class 43.Hunter Pleasure - 4 Year Old [ ? entries]
1stSummit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
2ndSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
3rdPandora's Ultimate Prize Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
4thIronstone Ecstasy Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
Class 44.Western Pleasure - Amateur Stallions/Geldings [ ? entries]
1stJMF Ghostkeeper Donna O'Neill Donna O'Neill Liberty MO
2ndWhere the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson WI
3rdRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
4thPrairie Hill Magician Jill Flament Doug/Jill Flament Lewistown MT
5thSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
6thHeaven's Sky High Catherine Bothof Catherine Bothof Centerville MN
Class 45.Western Equitation - 13/Under [ ? entries]
1stKristian Miller Chaska MN
2ndNicole Lenway Eagan MN
3rdCash Kruger Thunder Bay Ont CN
4thForrest Becklin Cambridge MN
Class 46.Western Pleasure - 3 Year Old [ ? entries]
1stHylee Blood Sweat & Tears Colleen Wick Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndLLR Roxie Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
3rdRae's Practical Magic Jessica Adams Ray/Pat Brusten St.Paul MN
4thLLS Eternal Flame Billie Allor Julia Ritenour Bloomington MN
5thRustic V's Kings Ransom Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac WI
6thEKM Cover Girl Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
Class 47.Pleasure Driving - Ladies 18/Over [ ? entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndLibretto's Coloratura Julia Hoag Julia Hoag Crystal Lake IL
Class 48.Pleasure Driving - 2 Year Old [ ? entries]
1stCingate Mr. Lucky Stan Bodnar Cingate Morgans LLC Mobile AL
2ndBe My Prince William John Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
3rdCosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thTVK Fashion Design Mona Bonham Teresa King Willmar MN
Class 49.Carriage Driving-Reinsmanship-Horse [ ? entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
2ndRoyal Heart Michael Ridge Mary Jo Stockman Golden Valley MN
3rdPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
4thB Hawks Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
5thSidekicks Nite Dancer Grace Osrien Grace Ostien Elk River MN
Class 50.Hunter Pleasure - Amateur Stallions/Geldings [ ? entries]
1stTug Hill Alibi Gene Dietz Eugene Dietz Farmington MN
2ndHVK Flaire Time Caryn Possell Jackie Sweeney Mt. Horeb WI
3rdECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
4thUMC Pomp and Circumstance Kirsten Johnson Ron/Kristin Johnson Stillwater MN
5thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
6thIronstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
Class 51.Pleasure Driving - Mares [ ? entries]
[No Entries]
Class 52.Carriage Driving-Reinsmanship-Pony [ ? entries]
1stLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton MN
2ndFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
3rdMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
4thRazzic Mathew Kautz Mathew Kautz Big Lake MN
Class 53.Hunter Pleasure - Amateur Mares [ ? entries]
1stBold Allante Donna O'Neill Donna O'Neill Liberty MO
2ndLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
3rdJimi Jazz Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger Thunder Bay Ont CN
4thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
5thOronoco Hills Rose Holly Egerer Holly Egerer Clearwater MN
6thAlibi Samantha Joy Sarah Lyons Sarah Lyons Delano MN
Class 54.English Pleasure - 4 Year Old [ ? entries]
1stCorinthian Park Avenue Lyle Wick Bill/Joyce McMahon Carver MN
2ndCingate Time After Time Stan Bodnar Sara Peteron Marengo IL
3rdHylee's Blue Rose Bert Earehart Jackie Sweeney Mt. Horeb WI
4thCoulee Bend Double Take Molly Seidel Dr.Robert Seidel Sioux Falls SD
5thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow J.Damrow Family Minnetonka MN
Class 55.Hunter Pleasure - Jr. Exhibitor 13/Under [ ? entries]
1stThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
2ndBeck's Lilly of the Valley Forrest Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdJon Paul Pierre Chantal Lenway Lisa Hovde Chaska MN
4thEHM Up For Ransom Kelsey Irvine Doug/Debra Irvine Green Bay WI
5thHoodwink Beth Bungert Beth Bungert Shakopee MN
6thWestwood Devine Jill Eide Afton Niemira Eden Prairie MN
Class 56.Equitation-Hunt Seat-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stHannah Johnson Stillwater MN
2ndLisa Drewny Hampton MN
3rdTianna Endres Hampton MN
4thSam Jansen Bloomington MN
5thLoren Kofsky St.Louis Park MN
6thJulia Klueh St.Louis Park MN
Class 57.Classic English Pleasure - Mares [ ? entries]
1stBowood's Mis T.C. Beam Cory Eickholt Marcia Eickholt Eden Prairie MN
2ndSummitt Sweet Memories Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Mound MN
3rdESM My Fair Lady Mallory Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
4thWestwood Devine Afton Niemira Afton Niemira Eden Prairie MN
5thBonnie Lee Trudy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
Class 58.Equitation-Hunt Seat-14 Thru 17 [ ? entries]
1stLindsay Errington Northfield MN
2ndJessica Mullholand Shorewood MN
3rdTricia Jennings Oshkosh WI
4thNikki Bennett Merrimac WI
5thKate Dietz-Mako Lakeville MN
6thKatie Brumm Minnetonka MN
Class 59.Classic English Pleasure-Stallions/Geldings [ ? entries]
1stChandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger Thunder Bay Ont CN
2ndFCF Flambeau Michele Fredrickson Michele Fredrickson Webster MN
3rdSweet Grass Sundance Beverly Hoel Beverly Hoel Northfield MN
4thLiberty Bend Capt McLeod Karyl Hylle Karyl Hylle River Falls WI
5thTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
6thHVK Rose Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 60.Road Hack [ ? entries]
1stECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
2ndMaverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
3rdESM My Fair Lady Mallory Ericson Caitlin/Mallory Ericson Chaska MN
4thJon Paul Pierre Billie Allor Lisa Hovde Chaska MN
5thIronstone Escapade Lisa C.Mernaugh L.Corriveau Mernaugh Burns Township MN
6thCadence Caron Crystal Allor Crystal Allor Winsted MN
Class 61.Equitation-SaddleSeat-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stDanielle Wich Harshaw WI
2ndSam Jansen Bloomington MN
3rdAmanda Powell New Prague MN
4thJulia Klueh St.Louis Park MN
5thLeah Swartzbauer Plymouth MN
Class 62.English Pleasure-Amateur Mares [ ? entries]
1stLibretto's Coloratura Julia Hoag Julia Hoag Crystal Lake IL
2ndBonnie Lee Bombay Rae Ann Lenway Rae Lenway Eagan MN
Class 63.Western Pleasure-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stLBO Precious Moment Danielle Wick Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndEquinox Felicity Rachel Rogers Rachel Rogers St.Michael MN
3rdWestwood Boo Hoo Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
4thPrairie Hill Patricia Brett Kenner Erika Kenner Leeds ND
5thMLM Legend Command Rachel Powell Gina Winter Lester Prairie MN
6thSokota Lucky Charm Krista Sanvig Dorothy Fuss Eden Prairie MN
Class 64.Equitation-SaddleSeat-13/Under [ ? entries]
1stAlyssa Wick Hugo MN
2ndLauren Mueller Arden Hills MN
3rdJill Eide Eden Prairie MN
4thKaris Ritenour Bloomington MN
5thBeth Bungert Shakopee MN
6thDonica Hoffman Cambridge MN
Class 65.Western Pleasure - Mares [ ? entries]
1stRWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Kay Schroeder Dubuque IA
2ndWestwood Boo Hoo Barb Kelley Billie Allor Winsted MN
3rdIron Forge Got the Blues Theresa Kroells Dan/Theresa Kroells Hamburg MN
4thLady Val Victoria Diane Dietz-Mako Diane Dietz-Mako Lakeville MN
5thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thSirprizing Merited Moira Crystal Allor Dr.Heather Case Clear Lake MN
Class 66.Equitation-Western AMHA Medal [ ? entries]
1stStephanie Boda Merrimac WI
2ndJenny Miller Chaska MN
Class 67.Carriage Driving-Dressage-Training-Test 1 [ ? entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
2ndMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
3rdB Hawks Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
4thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 68.Carriage Driving-Dressage-Preliminary-Test 4 [ ? entries]
1stMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
2ndKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
3rdRoyal Heart Michael Ridge Mary Jo Stockman Golden Valley MN
4thPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
5thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 69.Carriage Driving-Dressage-Intermediate-Test 2 [ ? entries]
1stPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
2ndKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
3rdRoyal Heart Michael Ridge Mary Jo Stockman Golden Valley MN
4thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 70.Yearling Fillies - NCMA Futurity [ ? entries]
1stCadence Jasmine Colleen Wick Kay Schroeder Dubuque IA
2ndHobnob's Emma Lyle Wick Judith Schwieger Milaca MN
3rdLLR High Velocity Laine Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
4thKalal Ooh La La Karen Langbecker Karen Langbecker Gleason WI
5thWildhaven JW John Wich Dennis/Elizabeth Fritz Stitzer WI
6thSummit's Liberty Belle Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
7thDabe Grand Contradiction Dan Dahring Dan Dahring Milaca MN
8thBobbie's Bar Time MF Susan Motter L.Corriveau Mernaugh Burns Township MN
Class 71.2 year Old Fillies-NCMA Futurity [ ? entries]
1stTVK Fashion Design Ann Thorson Teresa King Willmar MN
2ndSummit's Champagne & Roses Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdCosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
4thCosmos Celeste Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 72.Hunter Pleasure-Amateur O/T/S [ ? entries]
1stSeason's Major Triumph Amy Hales Amy Hales Nerstrand MN
2ndECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
3rdIronstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
4thLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
5thKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
6thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Lester Prairie MN
Class 73.Park Saddle - Amateur [ ? entries]
1stArboria Bewitched Nan Wille Richard Cecchettini Prior Lake MN
Class 74.Carriage Driving-Turnout-Horse [ ? entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
2ndPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
3rdRoyal Heart Michael Ridge Mary Jo Stockman Golden Valley MN
Class 75.Equitation-Hunt Seat-18/Over [ ? entries]
1stAngela Porter Annandale MN
2ndAshley Irvine Green Bay WI
3rdJanelle Kessler Eden Prairie MN
4thHolly Egerer Clearwater MN
5thLisa Mernaugh Burns Township MN
Class 76.Pleasure Driving - Amateur [ ? entries]
1stR-Royale Topic Sally Balletto Sally Balletto Algonquin IL
2ndCadillac Jack MHF Alan Muir Alan/Lynn Muir Marengo IL
Class 77.Carriage Driving-Turnout-Pony [ ? entries]
1stMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
2ndFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
3rdLangtree's Hooligan Cher Krueger Linda Kvanbeck Hampton MN
Class 78.Equitation-HuntSeat-13/Under [ ? entries]
1stKristian Miller Chaska MN
2ndNicole Lenway Eagan MN
3rdJill Eide Eden Prairie MN
4thBeth Bungert Shakopee MN
5thForrest Becklin Cambridge MN
Class 79.Classic Pleasure Driving-Junior Horse [ ? entries]
[No Entries]
Class 80.Western Pleasure-Stallions/Geldings [ ? entries]
1stHipp's Chancellon Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
2ndHeaven's Sky High Catherine Bothof Catherine Bothof Centerville MN
3rdSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
4thKEW Deverell Jay Wood VeeAnn Wood Plato MN
5thSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Mae Cole Delano MN
Class 81.English Pleasure-Jr. Exhibitor-14 Thru 17 [ ? entries]
1stCabot French Pepper Alexandra Wille-IrmitterRichard Cecchettini Prior Lake MN
2ndTroutbrook Tardancer Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
3rdAFF Soft Spoken Natalie Anderson Bonita Anderson Glenwood City WI
4thCoulee Bend Double Take Molly Seidel Dr.Robert Seidel Sioux Falls SD
5thRustic V's Thunderheart Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
6thAttitude Girl Bre Weestrand Brelyn Weestrand Shakopee MN
Class 82.Western Pleasure-Ladies-18/Over [ ? entries]
1stRWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Kay Schroeder Dubuque IA
2ndRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Mae Cole Delano MN
4thWestwood Boo Hoo Barb Kelley Billie Allor Winsted MN
5thIron Forge Got the Blues Theresa Kroells Dan/Theresa Kroells Hamburg MN
6thSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 83.English Pleasure-3 Year Old [ ? entries]
1stWendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts MN
2ndFuturity's Future Twist Stan Bodnar Bonnie Adams Morton IL
3rdHylee's Rhiannon Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
4thRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Dr.Heather Case Clear Lake MN
5thBonnie Lee Tami's Legacy Ann Thorson Mona Bonham Willmar MN
Class 84.Classic English Pleasure-Jr. Exhibitor-17/Under [ ? entries]
1stGuns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
2ndCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Farm Hugo MN
3rdMinion Invisible Ink Katie Goodpaster Harriet/Katie Goodpaster St.Paul MN
4thBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
5thRustic V's Chances R Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
6thJon Paul Pierre Kelly Hovde Lisa Hovde Chaska MN
Class 85.English Pleasure-Amateur Stallions/Geldings [ ? entries]
1stMontbelle Skywalker Lynn Muir Alan/Lynn Muir Marengo IL
2ndSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Edina MN
3rdSummit's Victory Parade Corey Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
5thMerriehill Talk the Talk Greg Fancsali Merriehill Farm Marengo IL
6thHylee's Showtime Deborah Schreiber LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
Class 86.Western Pleasure-NCMA Futurity-3 Year Old [ ? entries]
1stHylee Blood Sweat & Tears Colleen Wick Beck's Valley Farm Cambridge MN
2ndLLS Eternal Flame Billie Allor Julia Ritenour Bloomington MN
3rdPrairie Hill Pacman Susan Motter Mary Herman Anoka MN
4thSumac Coach Starbeck Julie Duffney Eugene Dietz Farmington MN
5thLLR Roxie Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
6thCosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 87.Park Harness - Open [ ? entries]
[No Entries]
Class 88.Western Pleasure-4 Year Old [ ? entries]
1stDDRM Midnight Sun Jordy Johns Katherine White Waterman IL
2ndIronstone Ecstasy Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
3rdMPM Koal Command Candy Hirsch C.Hirsch/ T-Time Ent Fredericksburg IA
Class 89.NCMA Futurity-2 Yr Old Performance Driving [ ? entries]
1stBe My Prince William John Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
2ndCosmos Celeste Susie Weiss Charlene Ehlert Oak Creek WI
3rdTVK Fashion Design Mona Bonham Teresa King Willmar MN
Class 90.Carriage Driving-Working Pleasure Driving Horse [ ? entries]
1stKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
2ndB Hawks Jenny Hawk Amy Ziegler Pat Ziegler Sauk City WI
3rdPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
4thRoyal Heart Michael Ridge Mary Jo Stockman Golden Valley MN
5thSidekicks Nite Dancer Grace Osrien Grace Ostien Elk River MN
Class 91.Equitation-SaddleSeat-14 Thru 17 [ ? entries]
1stAndrea Irvine Green Bay WI
2ndLindsay Errington Northfield MN
3rdDanica Alexander Minnetonka MN
4thLeslie Frid Arden Hills MN
5thKatie Goodpaster St.Paul MN
6thNicole Meyer Merrimac WI
Class 92.NCMA Futurity Hunter Pleasure-3 Year Old [ ? entries]
1stLLS Eternal Flame Barb Kelley Julia Ritenour Bloomington MN
2ndSummit's General Lee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdRustic V Round About Way Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
4thSumac Coach Starbeck Julie Duffney Eugene Dietz Farmington MN
5thCosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
6thBeck's Bravissimo Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
Class 93.Carriage Driving-Working Pleasure Driving Pony [ ? entries]
1stLangtree's Hooligan Linda Kvanbeck Linda Kvanbeck Hampton MN
2ndMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
3rdFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thRazzic Mathew Kautz Mathew Kautz Big Lake MN
Class 94.Western Pleasure-Jr. Exhibitor 14 Thru 17 [ ? entries]
1stPrairie Hill Magician Caitlin Flament Doug/Jill Flament Lewistown MT
2ndHipp's Chancellon Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
4thR-Royal Celebrity Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
5thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
6thThe Scholar Bre Weestrand Jo Miller Chaska MN
Class 95.Classic Pleasure Driving-18/Over [ ? entries]
1stKEW Deverell VeeAnn Wood VeeAnn Wood Plato MN
2ndFox Creek Donella Delossie Boldt Delossie Boldt Oakdale MN
3rdTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
4thHylee's Hoppensocker Trevor Tweeten Thomas Tweeten Prior Lake MN
Class 96.Western Pleasure-Jr. Exhibitor 13/Under [ ? entries]
1stThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
2ndWestwood Symphony Chantal Lenway Billie Allor Winsted MN
3rdJimi Jazz Cash Kruger Lori Anne Kruger Thunder Bay Ont CN
Class 97.English Pleasure-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stCingate Nick of Time Danielle Wich Eastwich Morgans Harshaw WI
2ndLitigator Julia Klueh Vicki Linden Wayzata MN
3rdWestwood Symphony Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
4thBonnie Lee Sir Winston Amanda Powell Ruth Powell New Prague MN
Class 98.Pleasure Driving-Stallions & Geldings [ ? entries]
1stHylee's March Time Bert Earehart Doug/Jill Luma Saline MI
2ndPriority Mail Jessica Adams Jessica Winger North Branch MN
Class 99.Hunter Pleasure-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stTroika's Marko Polo Lisa Drewry Linda Kvanbeck Hampton MN
2ndLangtree's Hooligan Tianna Endres Linda Kvanbeck Hampton MN
3rdBNA Isabeau Linsey Bobyak Vicki Linden Wayzata MN
4thWestwood Boo Hoo Sam Jansen Billie Allor Winsted MN
5thUMC Pomp and Circumstance Hannah Johnson Ron/Kristin Johnson Stillwater MN
6thElk Creek Elegance Elizabeth Hartell Patricia Hartell Jordan MN
Class 100.Western Pleasure-Amateur O/T/S [ ? entries]
1stRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
2ndWhere the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson WI
3rdLBO Precious Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
4thSummit's In Demand Dale Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
5thBold Allante Donna O'Neill Donna O'Neill Liberty MO
6thTok Tok's O'Toole Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove MN
Class 101.Pleasure Driving-Amateur Championship [ ? entries]
1stCadillac Jack MHF Alan Muir Alan/Lynn Muir Marengo IL
2ndLibretto's Coloratura Julia Hoag Julia Hoag Crystal Lake IL
Class 102.Equitation-Western Seat-14 Thru 17 [ ? entries]
1stStephanie Boda Merrimac WI
2ndTim Hovde Chsaska MN
3rdKate Dietz-Mako Lakeville MN
4thBre Weestrand Shakopee MN
5thBrittany duMonceaux Eden Prairie MN
6thCaitlin Ericson Chaska MN
Class 103.Hunter Pleasure-Ladies 18/Over [ ? entries]
1stSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
2ndIronstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
3rdUMC Pomp and Circumstance Kirsten Johnson Ron/Kristin Johnson Stillwater MN
4thWoodmeer Bold Action Angela Porter Angela Porter Annandale MN
5thBeck's Lilly of the Valley Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
6thKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
Class 104.NCMA Futurity-Pleasure Driving 3 Year Old [ ? entries]
1stBonnie Lee Tami's Legacy Mona Bonham Mona Bonham Willmar MN
2ndBeck's Finale Judy Mordaunt Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdCosmos Donovan Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 105.Hunter Pleasure-3 Year Old [ ? entries]
1stLLS Eternal Flame Barb Kelley Julia Ritenour Bloomington MN
2ndRustic V Round About Way Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
3rdSummit's General Lee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thEKM Cover Girl Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
5thFair Exchange Andy Marlett K.Ronquist/ J.Soboleski Thunder Bay ON
6thSumac Coach Starbeck Julie Duffney Eugene Dietz Farmington MN
Class 106.Equitation-Hunt Seat Championship [ ? entries]
1stJessica Mullholand Shorewood MN
2ndLindsay Errington Northfield MN
3rdTricia Jennings Oshkosh WI
Class 107.Trail Horse - English Or Western [ ? entries]
1stJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
2ndPrairie Hill Patricia Susan Motter Erika Kenner Leeds ND
3rdWestwood Boo Hoo Billie Allor Billie Allor Winsted MN
4thThe Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska MN
5thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Lester Prairie MN
6thSummit's Perfect Gem Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 108.Carriage Driving Obstacles-Pick Your Route [ ? entries]
1stPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls SD
2ndMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
3rdFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thSidekicks Nite Dancer Grace Osrien Grace Ostien Elk River MN
5thKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
6thRazzic Mathew Kautz Mathew Kautz Big Lake MN
Class 109.Carriage Driving Obstacles-Gamblers Choice [ ? entries]
1stRazzic Mathew Kautz Mathew Kautz Big Lake MN
2ndPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls SD
3rdFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
4thKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
5thMy Hilde Dr.Joan Kepros Dr.Joan Kepros Cresco IA
6thSidekicks Nite Dancer Grace Osrien Grace Ostien Elk River MN
Class 110.NCMA Futurity-yearling Colts & Geldings [ ? entries]
1stCadence Cruiser Lyle Wick Kay Schroeder Dubuque IA
2ndSMC Millenium Star Colleen Wick Katherine Smith Minnestrista MN
3rdLLR High Finance Laine Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
4thCosmos Noble Renegade Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
5thPrairie Hill Alex Susan Motter L.Corriveau Mernaugh Burns Township MN
Class 111.NCMA Futurity-two Year Old Colts [ ? entries]
1stPolitically Incorrect Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
2ndBe My Prince William John Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 112.NCMA Futurity-2 Year Old Geldings [ ? entries]
[No Entries]
Class 113.Equitation-Lead Line-8/Under [ ? entries]
1stAnna Washburn Kenyon MN
1stAndrew Vida Thunder Bay CN
1stChase Kruger Thunder Bay Ont CN
1stInga Johnson Stillwater MN
Class 114.Hunter Pleasure Championship-Jr. Exhibitor [ ? entries]
1stB-L Hana Bak Ibsen Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
2ndTug Hill Alibi Kate Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
3rdRustic V's Crusader Nikki Bennett Wendy Meyer Merrimac WI
4thLW Aces Wild Jessica Mullholand Jessica Mullholand Shorewood MN
5thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
6thMJL Diamond Jubilee Meridee Johnson Meridee Johnson Reedsburg WI
Class 115.English Pleasure-Ladies 18/Over [ ? entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndWarning Shot Angela Porter Angela Porter Annandale MN
3rdHylee's Showtime Deborah Schreiber LeRoy/Doretta Umnuhs Oregon WI
4thFPM Pandora Jessica Adams Jessica Adams North Branch MN
5thBeck's Marquis Robin Becklin Beck's Valley Farm Cambridge MN
6thBonnie Lee Sir Winston Ruth Powell Ruth Powell New Prague MN
Class 116.Equitation-SaddleSeat-AMHA Medal [ ? entries]
1stAndrea Irvine Green Bay WI
2ndKatie Goodpaster St.Paul MN
3rdAlexandra Wille-Irmitter St.Paul MN
4thAlyssa Wick Hugo MN
Class 117.Equitation-Western Seat Championship [ ? entries]
1stNicole Lenway Eagan MN
2ndKristian Miller Chaska MN
3rdTim Hovde Chsaska MN
Class 118.Classic English Pleasure-Championship [ ? entries]
1stChandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger Thunder Bay Ont CN
2ndBowood's Mis T.C. Beam Cory Eickholt Marcia Eickholt Eden Prairie MN
3rdGuns and Roses Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
4thBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
5thCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Farm Hugo MN
6thHVK Rose Parade Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 119.Pleasure Driving Championship-Junior Horse [ ? entries]
1stFuturity's Future Twist Stan Bodnar Bonnie Adams Morton IL
2ndBowood's Rocketman Jay Wood Kathryn Eikeland Blaine MN
3rdHylee's Babylon Jackie Sweeney Jane Steffenhagen Columbus WI
Class 120.UPHA Classic-Western Pleasure-4 & Under [ ? entries]
1stDDRM Midnight Sun Jordy Johns Katherine White Waterman IL
2ndNaturally Precious Molly Seidel Jeremiah Yuska Hudson IA
3rdMPM Koal Command Candy Hirsch C.Hirsch/ T-Time Ent Fredericksburg IA
Class 121.Western Pleasure-Amateur Championship [ ? entries]
1stJMF Ghostkeeper Donna O'Neill Donna O'Neill Liberty MO
2ndHeaven's Sky High Catherine Bothof Catherine Bothof Centerville MN
3rdRustic V's High Falootin Wendy Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
4thWhere the Sidewalk Ends Robert DeGregorio Teresa DeGregorio Hudson WI
5thRWF Enchanted Evening Janelle Schroeder Kay Schroeder Dubuque IA
6thAMHF Absolut Pepper Ron Johnson Ron/Kristin Johnson Stillwater MN
Class 122.Park Saddle - Open [ ? entries]
1stArboria Bewitched Nan Wille Richard Cecchettini Prior Lake MN
Class 123.English Pleasure Jackpot Championship [ ? entries]
1stR-Royale Topic Sally Balletto Sally Balletto Algonquin IL
2ndHylee's Blue Rose Bert Earehart Jackie Sweeney Mt. Horeb WI
3rdSummit's Victory Parade Corey Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thPriority Mail Jessica Adams Jessica Winger North Branch MN
Class 124.Americana Carriage Picnic Drive [ ? entries]
1stPlainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski Sioux Falls SD
2ndKVA Harmony Patricia Hartell Patricia Hartell Jordan MN
3rdPrince of Jazz Mary Jo Stockman Michael Ridge St.Louis Park MN
4thFlaming Fury Charlene Ehlert Charlene Ehlert Oak Creek WI
Class 125.Pleasure Driving Championship-Jr. Exhibitor [ ? entries]
[No Entries]
Class 126.Hunter Pleasure-Jacpot Championship [ ? entries]
1stTug Hill Alibi Diane Dietz-Mako Eugene Dietz Farmington MN
2ndTroika's Marko Polo Cher Krueger Linda Kvanbeck Hampton MN
3rdHVK Flaire Time Bert Earehart Jackie Sweeney Mt. Horeb WI
4thSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
5thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
6thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 127.Costume Class [ ? entries]
1stAttitude Girl Bre Weestrand Brelyn Weestrand Shakopee MN
2ndSummit's Perfect Gem Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdWestwood Boo Hoo Billie Allor Billie Allor Winsted MN
4thEquinox Felicity Rachel Rogers Rachel Rogers St.Michael MN
5thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
6thMeadowind's Verdict Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove MN
Class 128.Working Hunter Warm Up 1-2'3" Max [ ? entries]
1stWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winsted MN
2ndOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
3rdCasland Stephanie Christine Morley Vicki Linden Wayzata MN
4thPrairie Hill Patricia Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
5thJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
6thMaverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
Class 129.Working Hunter Warm Up 2-2'3" Max [ ? entries]
1stWestwood Boo Hoo Heather Case Billie Allor Winsted MN
2ndMaverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
3rdCasland Stephanie Christine Morley Vicki Linden Wayzata MN
4thPrairie Hill Patricia Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
5thOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
6thJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
Class 130.Working Hunter Over Fences Open-2'6" Max [ ? entries]
1stCasland Stephanie Christine Morley Vicki Linden Wayzata MN
2ndJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
3rdOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
4thPrairie Hill Patricia Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
Class 131.Working Hunter Over Fences-Jr. Exhibitor-2'6" Max [ ? entries]
1stCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
2ndOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 132.Working Hunter Over Fences-open 2'9" Max [ ? entries]
1stCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
2ndKMS Detonator Janelle Kessler Janelle Kessler Eden Prairie MN
3rdJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
4thOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 133.Working Hunter Over Fences-Jr. Exhibitor 2'9" Max [ ? entries]
1stCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
2ndOak Knoll Snapshot Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 134.AMHA Medal-Working Hunter Over Fences [ ? entries]
1stWestwood Boo Hoo Crystal Allor Billie Allor Winsted MN
2ndCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 135.Working Hunter-under Saddle [ ? entries]
1stMaverick Erika Kenner Erika Kenner Leeds ND
2ndJen Don Star Attraction Susan Motter Susan Motter Cooperstown ND
3rdCasland Stephanie Sarah Huffsmith Vicki Linden Wayzata MN
Class 136.Pleasure Driving Championship-2 Year Old [ ? entries]
1stCingate Mr. Lucky Stan Bodnar Cingate Morgans LLC Mobile AL
2ndBe My Prince William John Wich Anton/Barbara Nesse Andover MN
Class 137.Western Pleasure Championship-Junior Horse [ ? entries]
1stDDRM Midnight Sun Jordy Johns Katherine White Waterman IL
2ndHylee Blood Sweat & Tears Colleen Wick Beck's Valley Farm Cambridge MN
3rdRustic V's Kings Ransom Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac WI
4thLLS Eternal Flame Billie Allor Julia Ritenour Bloomington MN
5thIronstone Ecstasy Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
6thOronoco Hills Phoebe Peggy Boege Peggy Boege Oronoco M
Class 138.English Pleasure Championship-Jr. Exhibitor [ ? entries]
1stCabot French Pepper Alexandra Wille-IrmitterRichard Cecchettini Prior Lake MN
2ndAFF Soft Spoken Natalie Anderson Bonita Anderson Glenwood City WI
3rdTroutbrook Tardancer Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
4thRustic V's Thunderheart Nicole Meyer Wendy Meyer Merrimac WI
5thFPM Pandora Jessica Adams Jessica Adams North Branch MN
6thFuturity Mandate Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka MN
Class 139.English Pleasure Championship-Junior Horse [ ? entries]
1stCingate Time After Time Stan Bodnar Sara Peteron Marengo IL
2ndWendigo's Tenderfoot Lyle Wick Alfred Herrmann Mendota Hts MN
3rdHylee's Rhiannon Bert Earehart Jane Steffenhagen Columbus WI
4thRaptor Ridge Rebecca Billie Allor Dr.Heather Case Clear Lake MN
5thGolden Falcon's Nitro Lauren Damrow J.Damrow Family Minnetonka MN
Class 140.Western Pleasure Championship-Jr. Exhibitor [ ? entries]
1stPrairie Hill Magician Caitlin Flament Doug/Jill Flament Lewistown MT
2ndHipp's Chancellon Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdR-Royal Celebrity Danica Alexander Danica Alexander Minnetonka MN
4thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
5thCosmos Hollister Stephanie Boda Stephanie Boda Merrimac WI
6thWestwood Symphony Chantal Lenway Billie Allor Winsted MN
Class 141.Hunter Pleasure-Limit Horse [ ? entries]
1stAlibi Samantha Joy Sarah Lyons Sarah Lyons Delano MN
2ndMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Lester Prairie MN
3rdSeason's Major Triumph Amy Hales Amy Hales Nerstrand MN
4thSirprizing Merited Moira Heather Case Dr.Heather Case Clear Lake MN
5thBNA Isabeau Vicki Linden Vicki Linden Wayzata MN
6thHoodwink Beth Bungert Beth Bungert Shakopee MN
Class 142.Classic Pleasure Driving Championship [ ? entries]
1stCherrydale Fantasia Leslie Frid Hardwood Creek Farm Hugo MN
2ndKEW Deverell VeeAnn Wood VeeAnn Wood Plato MN
3rdBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
4thFox Creek Donella Delossie Boldt Delossie Boldt Oakdale MN
5thTHI Kaduka Tana Peterson Tana Peterson New Berlin WI
Class 143.English Pleasure-Limit Horse [ ? entries]
1stCorinthian Park Avenue Lyle Wick Bill/Joyce McMahon Carver MN
2ndHylee's Mark of Success Mary Todd Kaercher Mary Todd Kaercher Mound MN
3rdWarning Shot Angela Porter Angela Porter Annandale MN
4thSummit's Victory Parade Corey Eickholt Charles/Arlene Berzins Delano MN
5thBowoods Enchantress Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie MN
6thBro Rock Beware Pamela Mork Pamela Mork Shakopee MN
Class 144.Park Harness - Amateur [ ? entries]
[No Entries]
Class 145.Equitation-Western Seat-Walk & Trot-12/Under [ ? entries]
1stDanielle Wich Harshaw WI
2ndRachel Powell New Prague MN
3rdSam Jansen Bloomington MN
4thRachel Rogers St.Michael MN
5thBrett Kenner Leeds ND
6thParker Rood Plymouth MN
Class 146.Hunter Pleasure Championship-Junior Horse [ ? entries]
1stLLS Eternal Flame Barb Kelley Julia Ritenour Bloomington MN
2ndSummit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
3rdSpiritwood's Sun Rider Alicia Witzke Larry/Diane Plamann Oshkosh WI
4thRustic V Round About Way Jennifer Keberlein Wendy Meyer Merrimac WI
5thSummit's General Lee Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 147.Pleasure Driving-Jackpot Championship [ ? entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
Class 148.Hunter Pleasure-Amateur Championship [ ? entries]
1stTug Hill Alibi Eugene Dietz Eugene Dietz Farmington MN
2ndIronstone Snapshot Carol Hitz Carol Hitz Watertown MN
3rdBold Allante Donna O'Neill Donna O'Neill Liberty MO
4thBe My Magic Moment Barbara Nesse Anton/Barbara Nesse Andover MN
5thUMC Pomp and Circumstance Kirsten Johnson Ron/Kristin Johnson Stillwater MN
6thECMW Classic LeBirk Dr.Lynne Dzuba Dr.Lynne Dzuba Newton WI
Class 149.Equitation-Saddle Seat Championship [ ? entries]
1stAndrea Irvine Green Bay WI
2ndLindsay Errington Northfield MN
3rdKatie Goodpaster St.Paul MN
4thEmily Goren Shoreview MN
5thLauren Mueller Arden Hills MN
6thChantal Lenway Eagan MN
Class 150.Western Pleasure-Jackpot Championship [ ? entries]
1stHeaven's Sky High Catherine Bothof Catherine Bothof Centerville MN
2ndHipp's Chancellon Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Mae Cole Delano MN
Class 151.Equitation-Hunt Seat On The Flat-AMHA Medal [ ? entries]
1stJessica Mullholand Shorewood MN
2ndLindsay Errington Northfield MN
3rdStephanie Boda Merrimac WI
4thKate Dietz-Mako Lakeville MN
5thJenny Miller Chaska MN
Class 152.Western Pleasure-Limit Horse [ ? entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany duMonceaux Eden Prairie MN
2ndNightshadow's Black Russian Cory Eickholt Donna Mae Cole Delano MN
3rdSummit's Sherlock Holmes Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thDono's Shy Ann Ellen Geiser Ellen Geiser Glencoe MN
5thMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Lester Prairie MN
6thSirprizing Merited Moira Crystal Allor Dr.Heather Case Clear Lake MN
Class 153.English Pleasure-Amateur Championship [ ? entries]
1stMontbelle Skywalker Lynn Muir Alan/Lynn Muir Marengo IL
2ndSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Edina MN
3rdLibretto's Coloratura Julia Hoag Julia Hoag Crystal Lake IL
4thMerriehill Talk the Talk Greg Fancsali Merriehill Farm Marengo IL

For more information:
Sarah Moses - 651/635-9746 - Sarah@michaelsbridalshop.com
Mary Todd Kaercher - 952/472-1858 - titania@minn.net
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on July 9, 2002
t-bonham@scc.net