North Star Morgan Americana Horse Show

June 30th - July 3rd, 2005

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
Harry Sebring Richmond, MA Pleasure, Park, Equitation
Cindy Mugnier MA Pleasure, Park, Equitation
Bill Long Southern Pines, NCCarriage


2005 Class Results:

Class 1NCMA Futurity Sport Horse - 2 Year Olds [ 0 entries]
[No entries]
Class 2Sport Horse In Hand - Mares [ 6 entries]
1stChecotah Wind Dancer Suzanne Johnson Suzanne Johnson Kandiyohi MN
2ndRed Clay Grand Marquise Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
3rdHylee's Pizzerrinktum Jon McCrathy J.Sweeney/J. Steffenhagen Mt Horeb WI
4thHi-Mist Kayo Heidi Schmidt Heidi Schmidt Neenah WI
5thHeritage Hollow That Girl Sarah Lyons Sarah Lyons Delano MN
6thBradford's Countess Echo Jayne Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
Class 3Sport Horse In Hand - Stallions/Geldings [ 1 entry]
1stLMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson Colfax WI
Class 4Fillies - Yearlings [ 5 entries]
1stRustic V's So Ingenious Bert Earehart Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndAerie Meadow Baby Doll Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
3rdLLR Heart Beat Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
4thTauer's Venus Rebecca Hompe Jeff/Kristen Tauer Morgan MN
5thShelby's Lady Liberty Candy Hirsch JNJ Morgans North Branch MN
Class 5Fillies - 2 Year Olds [ 3 entries]
1stLove Her Madly Colleen Wick Mary Todd Kaercher Minnetrista MN
2ndStone Pine Dana Bert Earehart Nina Errington Northfield MN
3rdHVK Bold Vixen Rick Petersn Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 6Mares - 3 Year Olds [ 1 entry]
1stHylee's Bella Donna Jay Wood Jane Steffenhagen Columbus WI
Class 7Mares - 4 Years & Over [ 4 entries]
1stFancy That Summer Aire Becky Gruenberg Gail Kelce Rockton IL
2ndNKS Serendipity Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin Ramsey MN
3rdLMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates Colfax WI
4thFP Wish Upon A Star Lindsey Bjork Diane Pieper Lakeville MN
Class 8Mares - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stLove Her Madly Colleen Wick Mary Todd Kaercher Minnetrista MN
2ndStone Pine Dana Bert Earehart Nina Errington Northfield MN
Class 9Colts - Yearlings [ 5 entries]
1stHylee's The Devil I M Jackie Sweeney Jackie Sweeney Mt Horeb WI
2ndShelbys Special Effects Jessica Adams JNJ Morgans Hugo MN
3rdSMC One Last Dance Lyle Wick Six Mile Creek LLC Delano MN
4thDivine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
5thGGG Kilkelly News Flash Bert Earehart Gary Glover Montello WI
Class 10Colts - 2 Year Olds [ 1 entry]
1stTE Ammunition Whitney Bodnar Tazewell Enterprises Morton IL
Class 11Stallions - 3 Year Olds [ 2 entries]
1stBlack Tuxedo Supreme Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
2ndGMH Gladiator Rick Peterson Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 12Stallions - 4 Years & Over [ 1 entry]
1stPolitically Incorrect Lyle Wick Tammy Drovdal Fargo ND
Class 13Stallions - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stTE Ammunition Whitney Bodnar Tazewell Enterprises Morton IL
2ndHylee's The Devil I M Jackie Sweeney Jackie Sweeney Mt Horeb WI
Class 14Geldings - Yearlings [ 0 entries]
[No entries]
Class 15Geldings - Two Year Olds [ 3 entries]
1stRustic V Total Revelation Whitney Bodnar Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndGraphic's Night Stryder Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin Ramsey MN
3rdSummit's Phoenix Rose Sarah Berzins Jenna Bemis St Louis Park MN
Class 16Geldings - 3 Year Olds [ 1 entry]
1stClaredy Baytime Candy Hirsch Fleming/Claredy Morgans Wykoff MN
Class 17Geldings - 4 Years & Over [ 8 entries]
1stRum Brook Immortal Knight Jay Wood VeeAnn Wood Plato MN
2ndCCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington Northfield MN
3rdSummit's Grand Marshall Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
4thCHF Midnight Special Becky Gruenberg Kathy Berkheimer Chicago IL
5thBooks End Folio Michelle Mann Michelle Mann Hugo MN
6thBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe Belle Plaine MN
Class 18Geldings - Grand Champion & Reserve [ 2 entries]
1stRum Brook Immortal Knight Jay Wood VeeAnn Wood Plato MN
2ndRustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 19Fitting & Showmanship [ 3 entries]
1stMolly Seidel Sioux Falls SD
2ndKimberly Bradford Hammond WI
3rdHannah Norris MN
Class 20Classic Pleasure Driving - 18/over [ 2 entries]
1stUVM Alliance Kay Schroeder Jessica Cavanaugh Marengo IL
2ndHylee's After Dark Cheryl Gaszak Freedom Ridge Stbl Belgium WI
Class 21Equitation - Hunt Seat - 14 thru 17 [ 6 entries]
1stErica Jensen Decorah IA
2ndSamantha Amundson Oshkosh WI
3rdKristian Miller Chaska MN
4thLisa Drewry Farmington MN
5thKimberly Bradford Hammond WI
6thErica Jensen Decorah IA
Class 22Classic English Pleasure - Jr/Novice Horse [ 6 entries]
1stLibretto's Bravado Kay Schroeder Cadence Farm LLC Dubuque IA
2ndTroika Suzie Q Anne Kvanbeck Kristen/Anne Kvanbeck St Louis Park MN
3rdBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe Belle Plaine MN
4thAttitude Girl Kelly Hovde Lisa Hovde Chaska MN
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson Mallory Ericson Chaska MN
6thSummit's Grand Marshall Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 23Equitation - Hunt Seat - Walk/trot - 12/under [10 entries]
1stAda Johnson Stillwater MN
2ndRobyn Davies Alberta CN
3rdElizabeth Hartell Jordan MN
4thYolanda Hayes-Barnes Fond du Lac WI
5thTaylor Lockett Plymouth MN
6thAnna Washburn Kenyon MN
Class 24Western Pleasure - Mares [ 5 entries]
1stRamona Quimby Jordy Johns James/Peggy Boege Oronoco MN
2ndMantic Angelina Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
3rdDono's Shy Ann Ellen Geiser Ellen Geiser Plato MN
4thTop-T Cinco de Mayo Candy Hirsch William Dodds Zimmerman MN
5thTKV Fashion Design Gina Winter Gina Winter Becker MN
Class 25English Pleasure - Jr Exhibitor - 14 thru 17 [ 4 entries]
1stFuturity Chicago White Sox Brittany Rae Balletto Merriehill Farm Marengo IL
2ndWalk This Way Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka MN
3rdJW Faire Play Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie MN
4thTTE Vary On Molly Seidel Colleen Flaig Winsted MN
Class 26Western Pleasure - Junior Horse [ 4 entries]
1stBPM Estralita De Oro Jordy Johns Al/Kris Breyer Wauconda IL
2ndCMBF Gift Of Gold Shawn Gallagher Shawn Gallagher Seward NE
3rdMantic Angelina Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
4thLLR High Velocity Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
Class 27NCMA Futurity English Pleasure - 3 Year Olds [ 0 entries]
[No entries]
Class 28Western Pleasure - Limit Rider [ 5 entries]
1stTTE Total Eclipse Gretchen Olson JNJ Morgans Hugo MN
2ndSMC Millennium Star Lauren Mueller Katherine Smith Minnetrista MN
3rdSummits In Demand Tiffany B. Schomel Becks Valley Farm Cambridge MN
4thLPV Hot Shot Judy Jajtner Becky Gaszak Saukville WI
5thLMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates Colfax WI
Class 29Equitation - UPHA Challenge Cup - 17/under [ 6 entries]
1stKatie Goodpaster St Paul MN
2ndKelsey Irvine Green Bay WI
3rdHanna Johnson Stillwater MN
4thKai Erickson North Oaks MN
5thBeth Bungert MN
6thMaggie Janzen Oshkosh WI
Class 30Western Pleasure - Gentlemen [ 3 entries]
1stTracemark Tapestry Andy Marlett Kristie Strom Prior Lake MN
2ndHipp's Chancellor Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdHylees Blood Sweat & Tears Dale Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
Class 31Pleasure Driving - 3 Year Olds [ 3 entries]
1stAmelie Lyle Wick James/Margaret Boege Oronoco MN
2ndHylee's March Rain Jay Wood Jackie Sweeney Mt Horeb WI
3rdChipndale Rick Peterson Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 32Hunter Pleasure - Stallions/Geldings [12 entries]
1stSmokin Gun Lyle Wick Delossie Hanscom White Bear Lake MN
2ndC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany du Monceaux Eden Prairie MN
3rdTug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington MN
4thHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
5thSummit's Sherlock Holmes Angela Porter Donna Cole Delano MN
6thLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
Class 33English Pleasure - Mares [ 6 entries]
1stMerriehill Liza Jane Stan Bodnar Merriehill Farm Marengo IL
2ndFancy That Summer Aire Becky Gruenberg Gail Kelce Rockton IL
3rdSimpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson White Bear Lake MN
4thNKS Serendipity Brandee Bobzin Steve/Brandee Bobzin Ramsey MN
5thWestwood Divine Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
6thHylee's Blue Rose Tana Peterson Jackie Sweeney Mt Horeb WI
Class 34Western Pleasure - 3 Year Olds [ 5 entries]
1stMonet Andy Marlett McKayla Kuss Afton MN
2ndLMC Forever In Blue Jeans Jordy Johns D.Stanley/J. Keffeler Livingston MT
3rdRuffshod Dante's Dawn Candy Hirsch Terri Ruff Byron MN
4thOldfield Sailor Alicia Witzke Heidi Harvey Waltham MA
5thTTE Dance All The Time Steve Bobzin Steven Bobzin Ramsey MN
Class 35Classic Pleasure Driving - Jr Exhib - 17/under [ 1 entry]
1stMirabel's Dartanyan Alyssa Wick Hardwood Creek Farms Hugo MN
Class 36English Pleasure - Amateur 0/t/s [ 1 entry]
1stLe Els Sun Hawk Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
Class 37Equitation - Western - 13/under [ 2 entries]
1stLindsay Bobyak Plymouth MN
2ndSamantha Jansen Bloomington MN
Class 38Hunter Pleasure - Mares [16 entries]
1stBaby Ruth MHF Jessica Cavanaugh Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
2ndRio A Diva Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine MN
3rdGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
4thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson Kandiyohi MN
5thDeer Park Katmandu Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake MN
6thAerie Meadoe Chloe Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
Class 39English Pleasure - Stallions/Geldings [ 6 entries]
1stFormal Protest Andy Marlett Kristie Strom Prior Lake MN
2ndMerriehill Color Guard Whitney Bodnar Merriehill Farm Marengo IL
3rdTTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Winsted MN
4thPriority Mail Jessica Adams JNJ Morgans Hugo MN
5thFCF Lord Of The Dance Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
6thSirs Out Of Control Ellen Bruggeman Vicki Linden Plymouth MN
Class 40Classic English Pleasure - Ladies [ 6 entries]
1stTroutbrook Tapdancer Danica Alexander Epona Morgans LLC Minnetonka MN
2ndCanalta Squire King Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
3rdHylee's Mark Of Success Lisa Gilliland Todd/Lauren Mueller Arden Hill MN
4thSummit's Grand Marshall Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson Mallory Ericson Chaska MN
6thCherrydale Fantasia Cindy Loiacano Harwood Creek Farms Hugo MN
Class 41English Pleasure - Jr Exhib - 13/under [ 1 entry]
1stBooks End Folio Michelle Mann Michelle Mann Hugo MN
Class 42Hunter Pleasure - Jr Exhibitor - 14 thru 17 [12 entries]
1stTroika's Marko Polo Erica Jensen David/Anita Meinert Oskaloosa IA
2ndRio A Diva Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine MN
3rdSMC Sable Accent Alyssa Wick Raana Grant Edina MN
4thHampshire Formal Attire Samantha Amundson B.Annis/D. Amundson Oshkosh WI
5thHi-Mist Kayo Heidi Schmidt Heidi Schmidt Neenah WI
6thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson Kandiyohi MN
Class 43Pleasure Driving - Junior Horse [ 1 entry]
1stWhat's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC Minnetonka MN
Class 44Western Pleasure - Stallions/Geldings - Amateur [ 9 entries]
1stO O Right As Rain Kim-Ann Hogan Sarah Hudson Barrington IL
2ndPark Place Dominion Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
3rdRustic V's Crusader Wendy Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
4thJMF Ghostkeeper Donna O'Neill Castle Creek Morgans Liberty MO
5thHi Bridge Regal Knight Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
6thHylees Blood Sweat & Tears Dale Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
Class 45Park Harness - Ladies [ 0 entries]
[No entries]
Class 46Park Saddle - Junior Exhibitor [ 0 entries]
[No entries]
Class 47Pleasure Driving - Ladies - 18/over [ 4 entries]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
2ndBLFM Best Evidence Beth Fancsali Beth Fanscali Chicago IL
3rdBeck's Marquis Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
4thVMH Solitaire Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove MN
Class 48Carriage Driving - Dressage - Training - Test 2 [ 5 entries]
1stElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
2ndPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
3rdAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
4thHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
5thStatus Symbol Laureate Anne Rae Proia Anne Rae Proia Bloomington MN
Class 49Carriage Driving - Dressage - Preliminary - Test 2 [ 6 entries]
1stPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
3rdRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
4thAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
5thStatus Symbol Laureate Anne Rae Proia Anne Rae Proia Bloomington MN
6thHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 50Pleasure Driving - 2 Year Olds [ 5 entries]
1stRustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndUltras Sweet Addiction Bert Earehart Steve Smith Delta OH
3rdLove Her Madly Colleen Wick Mary Todd Kaercher Minnetrista MN
4thJuno Beach Stan Bodnar K.Ronquist/J. Soboleski Ontario CN
5thHVK Bold Vixen Rick Petersn Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 51Equitation - Saddleseat - Walk/trot - 12/under [ 5 entries]
1stRobyn Davies Alberta CN
2ndSkye Davies Alberta CN
3rdElizabeth Hartell Jordan MN
4thMeredith Doyle Plymouth MN
5thTaylor Lockett Plymouth MN
Class 52Hunter Pleasure - Junior Horse [ 5 entries]
1stHylee's Pizzerrinktum Becky Gruenberg J.Sweeney/J. Steffenhagen Mt Horeb WI
2ndGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
3rdSMC Sable Accent Lyle Wick Raana Grant Edina MN
4thMEMC Gladiator Colleen Flaig Kim Pitsch Eden Prairie MN
5thCase Taylor Made BethAnn Combs Mariah Wind Morgans Minnetrista MN
Class 53English Pleasure - Mares - Amateur [ 3 entries]
1stFuturity Chicago White Sox Sally Balletto Merriehill Farm Marengo IL
2ndDVF Lonesome Dove Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
3rdWestwood Divine Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
Class 54Western Pleasure - Ladies - 18/over [16 entries]
1stRustic V's Crusader Nicole Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndUMC Pomp And Circumstance Kirsten Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
3rdO O Right As Rain Kim-Ann Hogan Sarah Hudson Barrington IL
4thBPM Estralita De Oro Kris Breyer Al/Kris Breyer Wauconda IL
5thRamona Quimby Peggy Boege James/Peggy Boege Oronoco MN
6thJMF Ghostkeeper Donna O'Neill Castle Creek Morgans Liberty MO
Class 55English Pleasure - Junior Horse [ 4 entries]
1stTommy Bolt PGA Stan Bodnar Jim/Shula Dodson Somonauk IL
2ndHylee's Fascination Jay Wood Jane Steffenhagen Columbus WI
3rdNKS Express Mail Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake MN
4thLLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
Class 56Equitation - Saddleseat - 13/under [ 3 entries]
1stKai Erickson North Oaks MN
2ndHanna Johnson Stillwater MN
3rdMichelle Mann Hugo MN
Class 57Carriage Driving - Reinsmanship - Pony [ 1 entry]
1stLangtry's Hooligan Linda Kvanbeck Troika Farm Hampton MN
Class 58Hunter Pleasure - Jr Exhibitor - 13/under [ 6 entries]
1stRustic V's Thunderheart Bryanna Schoepke Sue LaFond Fond du Lac WI
2ndMLM Legend Command Samantha Jansen Gina Winter Becker MN
3rdGraphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Wesley/Rebecca Hompe Raymond MN
4thBNA Isabeau Lindsay Bobyak Vicki Linden Plymouth MN
5thClaredy Locomotion Jessica Lund Jessica Lund Plymouth MN
6thJoey's Little Heartbreaker Bille Jo Wolfe Jessica Adams Hugo MN
Class 59Hunter Pleasure - Stallions/Geldings - Amateur [12 entries]
1stLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
2ndLimerick Luminary Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
4thRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer Thompson Neenah WI
5thHylees Blood Sweat & Tears Dale Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
6thTug Hill Alibi Kate Dietz Mako Eugene Dietz Farmington MN
Class 60Western Pleasure - Walk/trot - 12/under [ 4 entries]
1stUMC Pomp And Circumstance Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
2ndTMK Picture Perfect Anna Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
3rdBNA Isabeau Sarah Johnson Vicki Linden Plymouth MN
4thMLM Legend Command Kristen Sanvig Gina Winter Becker MN
Class 61Classic English Pleasure - Stallions/Geldings [ 5 entries]
1stMerriehill Talk The Talk Greg Fancsali Merriehill Farm Marengo IL
2ndCherrydale Fantasia Cindy Loiacano Harwood Creek Farms Hugo MN
3rdUVM Alliance Kay Schroeder Jessica Cavanaugh Marengo IL
4thHylee's Mark Of Success Lisa Gilliland Todd/Lauren Mueller Arden Hill MN
5thSummit's Grand Marshall Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
Class 62Western Equitation - AMHA Medal [ 4 entries]
1stJill Eide Eden Prairie MN
2ndShawn Gallagher Seward NE
3rdSamantha Jansen Bloomington MN
4thBritt Kuck Windsted MN
Class 63Pleasure Driving - UPHA Classic [ 3 entries]
1stHylee's Bella Donna Jay Wood Jane Steffenhagen Columbus WI
2ndChipndale Rick Peterson Cheryl Gaszak Saukville WI
3rdSCMF Zephyros Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 64Hunter Pleasure - Mares - Amateur [12 entries]
1stBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
2ndEquinox Adelle Kathy Smith Six Mile Creek LLC Delano MN
3rdGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
4thSummit's Socialite Angela Porter Charles/Arlene Berzins Delano MN
5thTKV Fashion Design Gina Winter Gina Winter Becker MN
6thWNB Highly Impossible Jessica Klco F.Hagen Cuff/ Chironcrest Machesney Park IL
Class 65Carriage Driving - Reinsmanship - Horse [ 7 entries]
1stElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
2ndPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
3rdRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
4thBPM Prairie Lily Allen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
5thAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
6thJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
Class 66NCMA Futurity - Classic English Pleasure - 3 Yr Old [ 0 entries]
[No entries]
Class 67NCMA Futurity - Yearling Fillies [ 5 entries]
1stRustic V's So Ingenious Bert Earehart Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndAerie Meadow Baby Doll Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
3rdLLR Heart Beat Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
4thShelby's Lady Liberty Candy Hirsch JNJ Morgans North Branch MN
5thTauer's Venus Rebecca Hompe Jeff/Kristen Tauer Morgan MN
Class 68NCMA Futurity - Fillies - 2 Year Olds [ 1 entry]
1stHylee's At Last Jackie Sweeney Jane Steffenhagen Columbus WI
Class 69Hunter Pleasure - Amateur - O/T/S [15 entries]
1stC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany du Monceaux Eden Prairie MN
2ndGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
3rdLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
4thRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer Thompson Neenah WI
5thTug Hill Alibi Diane Dietz Mako Eugene Dietz Farmington MN
6thHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
Class 70Pleasure Driving - Jr Exhibitor - 17/under [ 2 entries]
1stWalk This Way Sara Tesler Sara Tesler Minnetonka MN
2ndFCF Lord Of The Dance Molly Seidel T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 71Carriage Driving - Turnout - Horse & Pony [ 7 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
2ndAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
3rdJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
4thElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
5thPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
6thBPM Prairie Lily Allen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
Class 72English Pleasure - 3 Year Olds [ 1 entry]
1stWendigo's Lord Badden Powell Lyle Wick Jessica Mullholand Shorewood MN
Class 73Park Harness - Junior Horse [ 1 entry]
1stGMH Gladiator Rick Peterson Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 74Pleasure Driving - Amateur [ 0 entries]
[No entries]
Class 75Carriage Driving - Gentlemen - Horse & Pony [ 2 entries]
1stBPM Prairie Lily Allen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
2ndPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
Class 76Hunter Pleasure - Gentlemen [ 9 entries]
1stMB Virtually Marvelous Bert Earehart John Hopfensperger Iola WI
2ndSmokin Gun Lyle Wick Delossie Hanscom White Bear Lake MN
3rdDeer Park Katmandu Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake MN
4thHylees Blood Sweat & Tears Dale Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
5thSummit's General Lee Charles Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
6thFuturity Mandate Len Danielson Sara Tesler Minnetonka MN
Class 77Parade Horse - Open [ 5 entries]
1stEdge Of Night VeeAnn Wood VeeAnn Wood Plato MN
2ndDVF Lonesome Dove Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
3rdCanalta Squire King Robyn Davies K-Lyn Stable Alberta CN
4thKLS Gabrielle Skye Davies K-Lyn Stable Alberta CN
5thBeck's Marquis Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
Class 78Classic English Pleasure - Mares [ 5 entries]
1stSimpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson White Bear Lake MN
2ndTroika Suzie Q Anne Kvanbeck Kristen/Anne Kvanbeck St Louis Park MN
3rdHylee's Blue Rose Tana Peterson Jackie Sweeney Mt Horeb WI
4thAttitude Girl Kelly Hovde Lisa Hovde Chaska MN
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson Mallory Ericson Chaska MN
Class 79Western Pleasure - Stallions/Geldings [ 7 entries]
1stPark Place Dominion Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
2ndO O Right As Rain Kim-Ann Hogan Sarah Hudson Barrington IL
3rdSummit's Sherlock Holmes Donna Cole Donna Cole Delano MN
4thLPV Hot Shot Rick Peterson Becky Gaszak Saukville WI
5thHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
6thCosmos Sentinel Tom Hovde Lisa Hovde Chaska MN
Class 80Park Saddle - Amateur [ 1 entry]
1stSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Eden Prairie MN
Class 81Pleasure Driving - Mares [ 2 entries]
1stMerriehill Liza Jane Stan Bodnar Merriehill Farm Marengo IL
2ndVMH Solitaire Mary Strelow Mary Strelow Oak Grove MN
Class 82Equitation - Hunt Seat - 13/under [ 8 entries]
1stBryanna Schoepke Eldorado WI
2ndLindsay Bobyak Plymouth MN
3rdSamantha Jansen Bloomington MN
4thLindsey Hompe Raymond MN
5thBrooke White Winsted MN
6thBilly Jo Wolfe White Bear Lake MN
Class 83Classic English Pleasure - Jr Exhib - 17/under [10 entries]
1stSimpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson White Bear Lake MN
2ndEnvision's Royal Touch Beth Bungert T-Time Enterprises Fredericksburg IA
3rdMirabel's Dartanyan Alyssa Wick Hardwood Creek Farms Hugo MN
4thTSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox Oshkosh WI
5thMinion Invisible Ink Kai Erickson Harriet/Katie Goodpaster St Paul MN
6thLiberation Velvet Spirit Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
Class 84NCMA Futurity - Hunter Pleasure - 3 Yr Olds [ 0 entries]
[No entries]
Class 85Park Harness - Open [ 0 entries]
[No entries]
Class 86Equitation - Hunt Seat - 18/over [ 3 entries]
1stKatie Brumm Minnetonka MN
2ndAngela Porter Annandale MN
3rdRachel Jurek St Francis MN
Class 87English Pleasure - Stallions/Geldings - Amateur [ 7 entries]
1stMerriehill Isa Boo Danica Alexander Epona Morgans LLC Minnetonka MN
2ndCCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington Northfield MN
3rdCHF Midnight Special Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer Chicago IL
4thHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
5thBeck's Marquis Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
6thLLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson Maple Lake MN
Class 88NCMA Futurity - Performance Driving - 2 Yr Old [ 2 entries]
1stJuno Beach Stan Bodnar K.Ronquist/J. Soboleski Ontario CN
2ndLW Star Of The North Lyle Wick Richard Cecchettini Prior Lake MN
Class 89Carriage Driving - Working Pleasure - Pony [ 1 entry]
1stLangtry's Hooligan Linda Kvanbeck Troika Farm Hampton MN
Class 90Western Pleasure - Mares - Amateur [ 7 entries]
1stLSI Custom Made Lindsay Errington Earehart/LS Morgans South Lyon MI
2ndDono's Shy Ann Ellen Geiser Ellen Geiser Plato MN
3rdTMK Picture Perfect Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
4thSG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Cindy Hupp Kansasville WI
5thRamona Quimby Peggy Boege James/Peggy Boege Oronoco MN
6thBPM Estralita De Oro Kris Breyer Al/Kris Breyer Wauconda IL
Class 91Equitation - Saddleseat - 14 thru 17 [ 7 entries]
1stKatie Goodpaster St Paul MN
2ndMaggie Janzen Oshkosh WI
3rdKelsey Irvine Green Bay WI
4thBeth Bungert MN
5thClaire Hagerty So St Paul MN
6thRachel Rogers St Michael MN
Class 92NCMA Futurity - Western Pleasure - 3 Yr Old [ 0 entries]
[No entries]
Class 93Carriage Driving - Working Pleasure - Horse [ 7 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
2ndElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
3rdBPM Prairie Lily Allen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
4thJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
5thPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
6thAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
Class 94Western Pleasure - Jr Exhibitor - 14 thru 17 [ 8 entries]
1stSMC Millennium Star Lauren Mueller Katherine Smith Minnetrista MN
2ndCMBF Gift Of Gold Shawn Gallagher Shawn Gallagher Seward NE
3rdWhere The Sidewalk Ends Jill Eide Teresa DeGregorio Hudson WI
4thTTE Total Eclipse Gretchen Olson JNJ Morgans Hugo MN
5thThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
6thWestwood Symphony Britt Kuck Janice Kuck Winsted MN
Class 95Road Hack [ 8 entries]
1stRustic V Twilite Sensat'n Jennifer Thompson Jennifer Thompson Neenah WI
2ndFuturity Mandate Lauren Damrow Sara Tesler Minnetonka MN
3rdBooks End Folio Michelle Mann Michelle Mann Hugo MN
4thMEMC Gladiator Candy Hirsch Kim Pitsch Eden Prairie MN
5thESM My Fair Lady Mallory Ericson Mallory Ericson Chaska MN
6thECMW Classic LeBirk Dr Lynne Dzuba Dr Lynne Dzuba Newton WI
Class 96Western Pleasure - Jr Exhibitor - 13/under [ 3 entries]
1stMLM Legend Command Samantha Jansen Gina Winter Becker MN
2ndJoey's Little Heartbreaker Bille Jo Wolfe Jessica Adams Hugo MN
3rdBNA Isabeau Lindsay Bobyak Vicki Linden Plymouth MN
Class 97English Pleasure - Walk/trot - 12/under [ 5 entries]
1stCanalta Squire King Skye Davies K-Lyn Stable Alberta CN
2ndDVF Lonesome Dove Robyn Davies K-Lyn Stable Alberta CN
3rdDoubletrack DeVito Taylor Lockett Vicki Linden Plymouth MN
4thKnights Sarafina Meredith Doyle Vicki Linden Plymouth MN
5thElk Creek Elegance Elizabeth Hartell Patricia Hartell Jordon MN
Class 98Pleasure Driving - Stallions/Geldings [ 4 entries]
1stPolitically Incorrect Lyle Wick Tammy Drovdal Fargo ND
2ndRum Brook Immortal Knight Jay Wood VeeAnn Wood Plato MN
3rdNouveau Riche Andy Marlett Shannon Robins Minneapolis MN
4thFCF Lord Of The Dance Candy Hirsch T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 99Western Pleasure - Amateur - O/T/S [ 8 entries]
1stHipp's Chancellor Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
2ndIronstone Eveready Carol Hitz Ironstone Farm Watertown MN
3rdSummit's Sherlock Holmes Donna Cole Donna Cole Delano MN
4thHollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
5thSummits In Demand Tiffany B. Schomel Becks Valley Farm Cambridge MN
6thHi Bridge Regal Knight Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
Class 100Hunter Pleasure - Walk/trot - 12/under [11 entry]
1stUMC Pomp And Circumstance Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
2ndElk Creek Elegance Elizabeth Hartell Patricia Hartell Jordon MN
3rdLV Karro Robyn Davies K-Lyn Stable Alberta CN
4thTMK Picture Perfect Anna Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
5thKLS Gabrielle Skye Davies K-Lyn Stable Alberta CN
6thHorne's Pepper Glow Alex Cleveland Maren Wernick South Beloit IL
Class 101Pleasure Driving - Amateur Championship [ 1 entry]
1stHylee's Moon Phantom Sarah Moses Sarah Moses New Brighton MN
Class 102Equitation - Western Seat - 14 thru 17 [ 6 entries]
1stJill Eide Eden Prairie MN
2ndLauren Mueller Arden Hills MN
3rdShawn Gallagher Seward NE
4thKristian Miller Chaska MN
5thBritt Kuck Windsted MN
6thKimberly Bradford Hammond WI
Class 103Hunter Pleasure - Ladies - 18/over [19 entries]
1stBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
2ndAerie Meadoe Chloe Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
3rdUltras My Guy Caryn Possell Steve Smith Delta OH
4thGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
5thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany du Monceaux Eden Prairie MN
6thHeaven's Courage Renee Dreis Renee Dreis Lakeville MN
Class 104NCMA Futurity - Pleasure Driving - 3 Yr Old [ 0 entries]
[No entries]
Class 105Hunter Pleasure - 3 Year Olds [ 3 entries]
1stMB Virtually Marvelous Bert Earehart John Hopfensperger Iola WI
2ndCingate Lucky Strike Jessica Cavanaugh Cingate Morgans LLC Montgomery AL
3rdAerie Meadow Sophia Candy Hirsch William Dodds Zimmerman MN
Class 106Equitation - Hunt Seat Championship [ 7 entries]
1stIrene Doroff Belle Plaine MN
2ndLisa Drewry Farmington MN
3rdSamantha Amundson Oshkosh WI
4thSamantha Jansen Bloomington MN
5thLeah Schwartzbauer Plymouth MN
6thJessica Lund Plymouth MN
7thBrooke White Winsted MN
Class 107Trail Horse - English Or Western [ 8 entries]
1stWinter Moon Enlightenment Jeanne Gallagher Doug/Jeanne Gallagher Seward NE
2ndFortunate Son Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
3rdIronstone Eveready Carol Hitz Ironstone Farm Watertown MN
4thThe Scholar Jennifer Miller Jo Miller Chaska MN
5thBradford's Countess Echo Jayne Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
6thFire Mystic Thriller Rachael Jurek Amy Havelka St Francis MN
Class 108Ranch Horse - Halter [ 5 entries]
1stFortunate Son Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
2ndWinter Moon Enlightenment Jeanne Gallagher Doug/Jeanne Gallagher Seward NE
3rdThe Scholar Jennifer Miller Jo Miller Chaska MN
4thBPM Trece de Mayo Kristen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
5thPeaches N'Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
Class 109Ranch Horse - Pleasure [ 4 entries]
1stWinter Moon Enlightenment Jeanne Gallagher Doug/Jeanne Gallagher Seward NE
2ndBPM Trece de Mayo Kristen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
3rdFortunate Son Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
4thPeaches N'Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
Class 110Ranch Horse - Versatility [ 4 entries]
1stFortunate Son Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
2ndWinter Moon Enlightenment Jeanne Gallagher Doug/Jeanne Gallagher Seward NE
3rdBPM Trece de Mayo Kristen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
4thPeaches N'Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
Class 111Ranch Horse - Barrels [ 5 entries]
1stWinter Moon Enlightenment Jeanne Gallagher Doug/Jeanne Gallagher Seward NE
2ndFire Mystic Thriller Amy Havelka Amy Havelka St Francis MN
3rdFortunate Son Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
4thBPM Trece de Mayo Kristen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
5thPeaches N'Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford Hammond WI
Class 112Carriage Driving Obstacles - Pick Your Route [ 5 entries]
1stAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
2ndRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
4thJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
5thPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
Class 113Carriage Driving Obstacles - Gamblers Choice [ 5 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
2ndPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
3rdElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
4thAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
5thJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
Class 114Lead Line - 8/under [12 entries]
1stLars Johnson Stillwater MN
1stOlivia Hartell Jordan MN
1stCollin Wood Plato MN
1stHannah Chapman MN
1stChance Washburn Kenyon MN
1stTaylor Gruenberg Rockford IL
1stAnna Swanson Woodbury MN
1stEllen Erchul MN
1stKacie Nevison Chaska MN
1stJenna Baker Plymouth MN
1stScott Berzins Coon Rapids MN
1stTaylor Flaig Winsted MN
Class 115NCMA Futurity - Colts/Geldings - Yearlings [ 4 entries]
1stShelbys Special Effects Jessica Adams JNJ Morgans Hugo MN
2ndSMC One Last Dance Lyle Wick Six Mile Creek LLC Delano MN
3rdDivine's Top Priority Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
4thDabe Grand Bam Bam Dan Dahring Dan Dahring Milaca MN
Class 116NCMA Futurity - Colts - 2 Year Olds [ 0 entries]
[No entries]
Class 117NCMA Futurity - Geldings - 2 Year Olds [ 2 entries]
1stJuno Beach Whitney Bodnar K.Ronquist/J. Soboleski Ontario CN
2ndSummit's Phoenix Rose Sarah Berzins Jenna Bemis St Louis Park MN
Class 118Carriage Driving - Ladies - Horse & Pony [ 6 entries]
1stRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
2ndJuneacres Tandy Laura Meinert Anita Meinert Oskaloosa IA
3rdLangtry's Hooligan Lisa Drewry Troika Farm Hampton MN
4thElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
5thBPM Prairie Lily Kristen Breyer Briar Patch Morgans Wauconda IL
6thStatus Symbol Laureate Anne Rae Proia Anne Rae Proia Bloomington MN
Class 119Hunter Pleasure Championship - Jr Exhibitor [ 8 entries]
1stTroika's Marko Polo Erica Jensen David/Anita Meinert Oskaloosa IA
2ndLimerick Luminary Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
3rdRustic V's Thunderheart Bryanna Schoepke Sue LaFond Fond du Lac WI
4thChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson Kandiyohi MN
5thTKV Fashion Design Samantha Jansen Gina Winter Becker MN
6thJoey's Little Heartbreaker Bille Jo Wolfe Jessica Adams Hugo MN
7thClaredy Locomotion Jessica Lund Jessica Lund Plymouth MN
8thFuturity Mandate Lauren Damrow Sara Tesler Minnetonka MN
Class 120English Pleasure - Ladies - 18/over [ 8 entries]
1stCHF Midnight Special Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer Chicago IL
2ndPriority Mail Jessica Adams JNJ Morgans Hugo MN
3rdNKS Serendipity Brandee Bobzin Steve/Brandee Bobzin Ramsey MN
4thBeck's Marquis Robin Becklin Becks Valley Farm Cambridge MN
5thBLFM Best Evidence Beth Fancsali Beth Fanscali Chicago IL
6thWestwood Divine Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
Class 121Equitation - Saddleseat - AMHA Medal [ 5 entries]
1stKatie Goodpaster St Paul MN
2ndMaggie Janzen Oshkosh WI
3rdKelsey Irvine Green Bay WI
4thBeth Bungert MN
5thRachel Rogers St Michael MN
Class 122Classic English Pleasure - Jackpot Championship [ 9 entries]
1stCanalta Squire King Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
2ndTroutbrook Tapdancer Danica Alexander Epona Morgans LLC Minnetonka MN
3rdSimpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson White Bear Lake MN
4thUVM Alliance Kay Schroeder Jessica Cavanaugh Marengo IL
5thMerriehill Talk The Talk Greg Fancsali Merriehill Farm Marengo IL
6thHylee's Mark Of Success Nan Wille Todd/Lauren Mueller Arden Hill MN
7thSummit's Grand Marshall Sarah Berzins Charles/Arlene Berzins Delano MN
8thHylee's Blue Rose Tana Peterson Jackie Sweeney Mt Horeb WI
Class 123Pleasure Driving - Junior Horse Championship [ 2 entries]
1stWhat's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC Minnetonka MN
2ndHylee's March Rain Jay Wood Jackie Sweeney Mt Horeb WI
Class 124Classic Pleasure Driving - Junior Horse [ 7 entries]
1stTroika Suzie Q Kristin Kvanbeck Kristen/Anne Kvanbeck St Louis Park MN
2ndTSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox Oshkosh WI
3rdBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe Belle Plaine MN
4thSCMF Zephyros Molly Seidel T-Time Enterprises Fredericksburg IA
5thHylee's After Dark Cheryl Gaszak Freedom Ridge Stbl Belgium WI
6thRustic V Touch Of Brandy Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
Class 125Western Pleasure - Amateur Championship [ 9 entries]
1stRustic V's Crusader Nicole Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndO O Right As Rain Kim-Ann Hogan Sarah Hudson Barrington IL
3rdPark Place Dominion Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
4thHipp's Chancellor Robert DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
5thTMK Picture Perfect Terri Washburn Kirk/Terri Washburn Kenyon MN
6thLSI Custom Made Lindsay Errington Earehart/LS Morgans South Lyon MI
7thSG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Cindy Hupp Kansasville WI
8thDono's Shy Ann Ellen Geiser Ellen Geiser Plato MN
Class 126Equitation - Western Seat Championship [ 4 entries]
1stJill Eide Eden Prairie MN
2ndShawn Gallagher Seward NE
3rdBritt Kuck Windsted MN
4thSamantha Jansen Bloomington MN
Class 127Park Saddle - Open [ 1 entry]
1stSarde's Spring Premiere Len Danielson Jennifer Olson Eden Prairie MN
Class 128English Pleasure - Jackpot Championship [ 4 entries]
1stFormal Protest Andy Marlett Kristie Strom Prior Lake MN
2ndMerriehill Color Guard Whitney Bodnar Merriehill Farm Marengo IL
3rdTTE Vary On Colleen Flaig Colleen Flaig Winsted MN
4thFancy That Summer Aire Becky Gruenberg Gail Kelce Rockton IL
Class 129Americana Carriage Picnic Drive [ 4 entries]
1stAce's Wild Adventure Patricia Hartell Patricia Hartell Jordon MN
2ndRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
3rdPrince Of Jazz Michael J. Ridge Michael J. Ridge St Louis Park MN
4thElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
Class 129aCarriage High-Point Award [ 7 entries]
1stElk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson Piedmont SD
2ndRoyal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman Hampton MN
Class 130Pleasure Driving - Jr Exhib Championship [ 1 entry]
1stFCF Lord Of The Dance Molly Seidel T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 131Hunter Pleasure - Jackpot Championship [12 entries]
1stSmokin Gun Lyle Wick Delossie Hanscom White Bear Lake MN
2ndMB Virtually Marvelous Bert Earehart John Hopfensperger Iola WI
3rdRio A Diva Irene Doroff Irene Doroff Belle Plaine MN
4thEquinox Adelle Colleen Wick Six Mile Creek LLC Delano MN
5thAerie Meadoe Chloe Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
6thGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
7thLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
8thBold Allante Donna O'Neill Castle Creek Morgans Liberty MO
Class 132Costume Class [ 4 entries]
1stMirabel's Dartanyan L.Mueller/A.Wick/K.GoodpastorHardwood Creek Farms Hugo MN
2ndAttitude Girl Bre Weestrand Lisa Hovde Chaska MN
3rdC & B Desperado Sarah Berzins Brittany du Monceaux Eden Prairie MN
4thThe Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
Class 133Warm - Up Hunter Over Fences - Up To 18" [ 8 entries]
1stMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Becker MN
2ndVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
3rdBNA Isabeau Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
4thDoubletrack DeVito Caitlin Severson Vicki Linden Plymouth MN
5thKnights Sarafina Caitlin Severson Vicki Linden Plymouth MN
6thRadiant Gender Pace Trent Lockett Vicki Linden Plymouth MN
Class 134Working Hunter Over Fences [ 7 entries]
1stVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
2ndMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Becker MN
3rdLitigator Caitland Severson Vicki Linden Plymouth MN
4thBNA Isabeau Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
5thDoubletrack DeVito Caitlin Severson Vicki Linden Plymouth MN
6thRadiant Gender Pace Trent Lockett Vicki Linden Plymouth MN
Class 135Working Hunter Over Fences - Not To Exceed 2'3" [ 6 entries]
1stCasland Stephanie Leah Schwartzbauer Leah Schwartzbauer Plymouth MN
2ndVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
3rdMLM Legend Command Gina Winter Gina Winter Becker MN
4thLitigator Caitland Severson Vicki Linden Plymouth MN
5thDoubletrack DeVito Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
6thRadiant Gender Pace Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
Class 136Working Hunter Over Fences - AMHA Medal [ 3 entries]
1stCasland Stephanie Leah Schwartzbauer Leah Schwartzbauer Plymouth MN
2ndDoubletrack DeVito Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
Class 137Hunter Hack [ 5 entries]
1stVMH Daybreak Debora Mickiewicz Debora Mickiewicz Delano MN
2ndBNA Isabeau Lindsay Bobyak Vicki Linden Plymouth MN
3rdCasland Stephanie Leah Schwartzbauer Leah Schwartzbauer Plymouth MN
4thDoubletrack DeVito Christine Morley Vicki Linden Plymouth MN
5thLitigator Caitland Severson Vicki Linden Plymouth MN
Class 138Working Hunter Under Saddle [ 2 entries]
1stBNA Isabeau Lindsay Bobyak Vicki Linden Plymouth MN
2ndFire Mystic Thriller Rachael Jurek Amy Havelka St Francis MN
Class 139Pleasure Driving Championship - 2 Yr Olds [ 4 entries]
1stRustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy/Dean Meyer Merrimac WI
2ndUltras Sweet Addiction Bert Earehart Steve Smith Delta OH
3rdLW Star Of The North Lyle Wick Richard Cecchettini Prior Lake MN
4thHVK Bold Vixen Rick Petersn Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 140Western Pleasure - Junior Horse Championship [ 6 entries]
1stBPM Estralita De Oro Jordy Johns Al/Kris Breyer Wauconda IL
2ndMonet Andy Marlett McKayla Kuss Afton MN
3rdCMBF Gift Of Gold Shawn Gallagher Shawn Gallagher Seward NE
4thMantic Angelina Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
5thRuffshod Dante's Dawn Candy Hirsch Terri Ruff Byron MN
6thOldfield Sailor Alicia Witzke Heidi Harvey Waltham MA
Class 141English Pleasure - Jr Exhib Championship [ 3 entries]
1stFuturity Chicago White Sox Brittany Rae Balletto Merriehill Farm Marengo IL
2ndJW Faire Play Rachel Katz Rachel Katz Eden Prairie MN
3rdBooks End Folio Michelle Mann Michelle Mann Hugo MN
Class 142English Pleasure - Junior Horse Championship [ 3 entries]
1stWendigo's Lord Badden Powell Lyle Wick Jessica Mullholand Shorewood MN
2ndHylee's Fascination Jay Wood Jane Steffenhagen Columbus WI
3rdNKS Express Mail Trevor Tweeten Tom Tweeten Prior Lake MN
Class 143Western Pleasure - Jr Exhib Championship [ 5 entries]
1stWhere The Sidewalk Ends Jill Eide Teresa DeGregorio Hudson WI
2ndCMBF Gift Of Gold Shawn Gallagher Shawn Gallagher Seward NE
3rdSMC Millennium Star Lauren Mueller Katherine Smith Minnetrista MN
4thJoey's Little Heartbreaker Bille Jo Wolfe Jessica Adams Hugo MN
5thTTE Total Eclipse Gretchen Olson JNJ Morgans Hugo MN
Class 144Hunter Pleasure - Limit Horse [16 entries]
1stUltras My Guy Bert Earehart Steve Smith Delta OH
2ndChecotah Wind Dancer Mariah Johnson Suzanne Johnson Kandiyohi MN
3rdAerie Meadoe Chloe Eileen O'Bradovich Bill Dodds Zimmerman MN
4thGraphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Wesley/Rebecca Hompe Raymond MN
5thIronstone Ecstasy Gary Hitz Ironstone Farm Watertown MN
6thWNB Highly Impossible Jessica Klco F.Hagen Cuff/ Chironcrest Machesney Park IL
Class 145Classic Pleasure Driving - Championship [ 6 entries]
1stUVM Alliance Kay Schroeder Jessica Cavanaugh Marengo IL
2ndLibretto's Bravado Jonelle Schroeder Cadence Farm LLC Dubuque IA
3rdTroika Suzie Q Kristin Kvanbeck Kristen/Anne Kvanbeck St Louis Park MN
4thBlack Tuxedo Sabastion Cindy LaPointe Cindy LaPointe Belle Plaine MN
5thHylee's After Dark Cheryl Gaszak Freedom Ridge Stbl Belgium WI
6thSCMF Zephyros Molly Seidel T-Time Enterprises Fredericksburg IA
Class 146English Pleasure - Limit Horse [ 6 entries]
1stBLFM Best Evidence Stan Bodnar Beth Fanscali Chicago IL
2ndEquinox Felicity Rachel Rogers Rachel Rogers St Michael MN
3rdLe Els Sun Hawk Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
4thBooks End Folio Michelle Mann Michelle Mann Hugo MN
5thNKS Serendipity Steve Bobzin Steve/Brandee Bobzin Ramsey MN
6thSirs Out Of Control Ellen Bruggeman Vicki Linden Plymouth MN
Class 147Park Harness - Amateur [ 0 entries]
[No entries]
Class 148Classic English Pleasure - Jr Exhib Championship [ 7 entries]
1stMirabel's Dartanyan Alyssa Wick Hardwood Creek Farms Hugo MN
2ndTSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox Oshkosh WI
3rdSimpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson White Bear Lake MN
4thLiberation Velvet Spirit Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
5thEnvision's Royal Touch Beth Bungert T-Time Enterprises Fredericksburg IA
6thHobnob's Adam Claire Hagerty Bruce Hagerty So.St Paul MN
7thHylee's Mark Of Success Cara Dunn Todd/Lauren Mueller Arden Hill MN
Class 149Equitation - Western Seat - Walk/trot - 12/under [ 4 entries]
1stAnna Washburn Kenyon MN
2ndInga Johnson Stillwater MN
3rdKristen Sanvig Eden Prairie MN
4thSarah Johnson MN
Class 150Hunter Pleasure - Junior Horse Championship [ 5 entries]
1stMB Virtually Marvelous Bert Earehart John Hopfensperger Iola WI
2ndHylee's Pizzerrinktum Becky Gruenberg J.Sweeney/J. Steffenhagen Mt Horeb WI
3rdCingate Lucky Strike Jessica Cavanaugh Cingate Morgans LLC Montgomery AL
4thGDT Mona Lisa Barbara Kelley Barbara Kelley St Louis Park MN
5thAerie Meadow Sophia Candy Hirsch William Dodds Zimmerman MN
Class 151Pleasure Driving - Jackpot Championship [ 4 entries]
1stWalk This Way Andy Marlett Sara Tesler Minnetonka MN
2ndMerriehill Liza Jane Stan Bodnar Merriehill Farm Marengo IL
3rdPolitically Incorrect Lyle Wick Tammy Drovdal Fargo ND
4thChipndale Rick Peterson Cheryl Gaszak Saukville WI
Class 152Hunter Pleasure - Amateur Championship [ 7 entries]
1stBaby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson Roscoe IL
2ndEquinox Adelle Kathy Smith Six Mile Creek LLC Delano MN
3rdLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
4thLimerick Luminary Sara DeGregorio Robert DeGregorio Hudson WI
5thC & B Desperado Brittany duMonceaux Brittany du Monceaux Eden Prairie MN
6thBold Allante Donna O'Neill Castle Creek Morgans Liberty MO
7thGP Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm Minnetonka MN
Class 153Equitation - Saddleseat Championship [ 4 entries]
1stKatie Goodpaster St Paul MN
2ndKelsey Irvine Green Bay WI
3rdKai Erickson North Oaks MN
4thMaggie Janzen Oshkosh WI
Class 154Western Pleasure - Jackpot Championship [ 4 entries]
1stTracemark Tapestry Andy Marlett Kristie Strom Prior Lake MN
2ndRamona Quimby Jordy Johns James/Peggy Boege Oronoco MN
3rdUMC Pomp And Circumstance Kirsten Johnson Ron/Kirsten Johnson Stillwater MN
4thTop-T Cinco de Mayo Candy Hirsch William Dodds Zimmerman MN
Class 155Equitation - AMHA Medal - Hunt Seat On The Flat [ 6 entries]
1stIrene Doroff Belle Plaine MN
2ndMolly Seidel Sioux Falls SD
3rdBryanna Schoepke Eldorado WI
4thSamantha Amundson Oshkosh WI
5thLeah Schwartzbauer Plymouth MN
6thLisa Drewry Farmington MN
Class 156Western Pleasure - Limit Horse [ 4 entries]
1stIronstone Eveready Carol Hitz Ironstone Farm Watertown MN
2ndMontana Mission Ruby Jordy Johns D.Stanley/J. Keffeler Livingston MT
3rdTTE Total Eclipse Gretchen Olson JNJ Morgans Hugo MN
4thLMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates Colfax WI
Class 157Classic Pleasure Driving - Jr Exhib Championship [ 0 entries]
[No entries]
Class 158English Pleasure - Amateur Championship [ 5 entries]
1stCHF Midnight Special Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer Chicago IL
2ndMerriehill Isa Boo Danica Alexander Epona Morgans LLC Minnetonka MN
3rdCCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington Northfield MN
4thDVF Lonesome Dove Deborah Davies K-Lyn Stable Alberta CN
5thWestwood Divine Tricia Hoen Tricia Hoen Lester Prairie MN
Class 159Park Saddle - Championship [ 1 entry]
1stSarde's Spring Premiere Jennifer Olson Jennifer Olson Eden Prairie MN
Class 159a.Weston Wood Memorial Amateur Hi-point Award [ 2 entries]
1stLV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable, Alberta, Canada
2ndGDT Mona Lisa Barb Kelley Barb Kelley, St. Louis Park, M

Class Results of the 2005 show (downloadable text version).

For more information:
Sarah Moses - 651/635-9746 - Sarah@michaelsbridalshop.com
Mary Todd Kaercher - 952/472-1858 - titania@minn.net
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on July 4, 2005
t-bonham@scc.net