North Star Morgan Americana Horse Show

July 5th - 8th, 2007

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
Helen Crawford Pleasure, Park, Equitation, In-Hand
Ann Taylor Western, Hunter, Ranch, Trail
Marsoe Larose Carriage


2007 Class Results:

Class 001.Sport Horse In Hand - Mares [ 6 entries]
1st208Aerie Meadow Contessa William Dodds William Dodds
2nd211Cosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss
3rd142SMC Southern Charm Katie Goodpaster Katherine Smith
4th273Hylee's Rhizzon Brianna Busser Brianna Busser
5th327Chandel Candeldance Emily Sims R.White/M. Witzany
6th272Startrend Mystic Visions Stanley Olson Stanley Olson
Class 002.Sport Horse In Hand - Stallions & Geldings [ 3 entries]
1st149Doubletrackfrenchcavalier Cindy Loiacano Cindy Loiacano
2nd186LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
3rd129PL Realms Of Glory Katie Goodpaster Charlotte Rydberg
Class 003.Fillies - Yearlings [ 5 entries]
1st318Troika's MaryZ Doats Bert Earehart Leah Thomas
2nd252Rusticv Whispering My Wendy Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
3rd203Aerie Meadow War For Roses Eileen O'Bradovich Brittany Kuck
4th326Copper Leaf Gwendolyn Caryn Possell Caryn Possell
5th158JSM Tally Karen Thiel Karen Thiel
Class 004.Fillies - Two Year Old [ 4 entries]
1st159Merriehill Dusk To Dawn Mark Bodnar Merriehill Farm
2nd243DRC Memory Lane James Gruenberg Jennifer Bonnike
3rd157Black Heart's Zara Karen Thiel Karen Thiel
4th185LMB Fancy Black Image Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
Class 005.Mares - Three Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 006.Mares - 4 Years & Over [ 3 entries]
1st315Ah La Lucie Bert Earehart Leah Thomas
2nd176Cappuccino My Way NKS Brandee Bobzin S.Bobzin/N. Jasperson
3rd183SPR All That Jazz Erin Lunn Ruth Powell
Class 007.Mares - Grand Champion & Reserve [ 4 entries]
1st159Merriehill Dusk To Dawn Mark Bodnar Merriehill Farm
2nd315Ah La Lucie Bert Earehart Leah Thomas
243DRC Memory Lane James Gruenberg Jennifer Bonnike
318Troika's MaryZ Doats Caryn Possell Leah Thomas
Class 008.Fitting & Showmanship [ 3 entries]
1st116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
2nd121Peaches N' Mae Kimberly Bradford Jayne Bradford
3rd187LMB Black Fire Onyx Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 009.Geldings - Yearling [ 2 entries]
1st311Rush River Maestro Andy Marlett Bonita Anderson
2nd249Rusticv's Skies The Limit Bert Earehart W.Meyer/ Rustic View Farm
3rd207Aeriemeadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 010.Geldings - Two Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 011.Geldings - Three Year Old [ 1 entry]
1st241Swanbrook Incognito James Gruenberg Incognito Partnership
Class 012.Geldings - 4 Years & Over [ 2 entries]
1st110NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
2nd316GMH Gladiator Bert Earehart Leah Thomas
Class 013.Geldings - Grand Champion & Reserve [ 3 entries]
1st241Swanbrook Incognito James Gruenberg Incognito Partnership
2nd110NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
316GMH Gladiator Bert Earehart Leah Thomas
Class 014.Ranch Horse - Halter [ 3 entries]
1st121Peaches N' Mae Kimberly Bradford Jayne Bradford
2nd156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
3rd218BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
Class 015.Colts - Yearling [ 6 entries]
1st166Epona's Walk The Line Mark Bodnar Epona Morgans LLC
2nd279NSS Lucado Lyle Wick Tammy Drovdal
3rd283Cosmos Double Oh Seven Susie Weiss Susie Weiss
4th258GGG Cool Hand Luke Amy Ziegler Garry Glover
5th206Aerie Meadow Galileo Eileen O'Bradovich William Dodds
6th338AMHF Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 016.Colts - Two Year Old [ 2 entries]
1st317Troika's LL Kool J Bert Earehart Leah Thomas
2nd280Hylee's The Biggest Bang Jackie Sweeney Jackie Sweeney
Class 017.Stallions - Three Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 018.Stallions - 4 Years & Over [ 1 entry]
1st156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
Class 019.Stallions - Grand Champion & Reserve [ 3 entries]
1st166Epona's Walk The Line Mark Bodnar Epona Morgans LLC
2nd279NSS Lucado Lyle Wick Tammy Drovdal
280Hylee's The Biggest Bang Jackie Sweeney Jackie Sweeney
317Troika's LL Kool J Bert Earehart Leah Thomas
Class 020.Classic Pleasure Driving - 18/Over [ 9 entries]
1st277Politically Incorrect Tammy Drovdal Tammy Drovdal
2nd160Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Merriehill Farm
3rd144Mirabel's Dartanyan Kristen Kvanbeck Hardwood Creek Farm
4th226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
5th253Rustic V's Touch Of Brandy Dean Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
6th128Sealected Leader Jack Michealson Joyce Michaelson
101Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
109Bowood's Rocketman Robin Becklin Beck's Valley Farm
156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
Class 021.Hunter Pleasure - Ladies 18/Over [15 entries]
1st276Summit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
2nd205Aerie Meadow Chloe Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd313Paradigm Power Surge Sarah DeGregorio Robert DeGregorio
4th168Lucky Strike Nancy Johnson Tobiasz Nancy Johnson Tobiasz
5th274Hylee's Goodness Gracious Paula Helland Paula Helland
6th291LV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable
112Nightshadows Black Russian Tiffany Becklin SchomelBeck's Valley Farm
138SMC Sable Accent Raana Grant Raana Grant
145Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
172Baby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
214Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
271Hylee's March Rain Tasha Smazinski Jackie Sweeney
273Hylee's Rhizzon Brianna Busser Brianna Busser
Class 022.NCMA Futurity - Western Pleasure - Three Year Old [ 1 entry]
1st333Hylee's Seventh Heaven Jordy Johns K.Hogan/J. Johns
Class 023.English Pleasure - Junior Exhibitor - 14 thru 17 [ 5 entries]
1st235Walk This Way Sarah Tesler Sarah Tesler
2nd167CBMF Fully Loaded Brittany Rae Balletto Brittany Rae Balletto
3rd287Envisions Royal Touch Libby Rasmussen Cyndee Wadsworth
4th324MJK Late Edition Jenna Podner Jessica Hannon
5th183SPR All That Jazz Amanda Powell Ruth Powell
Class 024.Classic English Pleasure - Junior/Novice Horse [ 2 entries]
1st308Litigator Rebecca Severson Jamie Engelmann
2nd152Warning Shot Angela Porter Angela Porter
Class 025.Equitation - Hunt Seat-Walk/Trot [10 entries]
1st300Merriehill Rythem Nation Ryenn Johns Mary Holloway
2nd297BNA Isabeau Charlotte Knopp Vicki Linden
3rd238Sundrift Thunder Rolls Alex Cleaveland Kelly Cleaveland
4th126Joey's Litl' Heartbreaker Sabina Vachis J.Adams/J. Winger
5th307Knights Sarafina Allegra Bipes Rachel/Mary Coleman
6th227TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
181Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
220Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
295LV Dark Krystal Skye Davies K-Lyn Stable
301Coulee Bend Sunrise Anna Swanson Jennifer Swanson
Class 026.Western Pleasure - Four Year Old [ 7 entries]
1st215Juno Beach Lori Anne Kruger J.Soboleski/K. Ronquist
2nd230LLR Can You Hear Me Now Laine Olson Cherlyn Olson
3rd305HVK Special Beat Jordy Johns Herbert V. Kohler
4th217RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert DeGregorio
5th107Agates's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
6th330Iron Forge Crown Jewel Andy Marlett Theresa Kroells
111Promise Me More Arlene Berzins Beck's Valley Farm
Class 027.English Pleasure - Mares [ 1 entry]
1st261Merriehill Liza Jane Susie Klapper Garry Glover
Class 028.Western Pleasure - Limit Rider [ 5 entries]
1st328Bears Braveheart Rocky Schliefer Rocky Schliefer
2nd105Case Taylor Made Beth Ann Combs B.Combs Mariah Wind Morgans
3rd209Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
4th312Shakers Abawi Natalie Anderson Bonita Anderson
5th218BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
Class 029.Equitation - Hunt Seat - 14 thru 17 [11 entry]
1st334Langtrys Hooligan Lisa Drewry Linda Kvanbeck
2nd263Delawares Shadow Dancer Alana Little Len Frieden
3rd272Startrend Mystic Visions Chelsea Olson Stanley Olson
4th268LLL Mihael Ali Denzel Ali Denzel
5th125Hylee's Unmistakable Lindsey Hompe Rebecca Hompe
6th322HDD Wild Thing Maria Roberts Maria Roberts
143SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
182BonnieLee Sir Winston Hannah Powell Ruth Powell
288Graycliff Kilo Bryanna Schoepke Lynn Yelton
310Radiant Gender Pace Sarah Johnson Cindy/Terry Sabre
321TSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox
Class 030.NCMA Futurity - English Pleasure - Three Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 031.Equitation - Hunt Seat - 13/Under [ 8 entries]
1st191Ultras My Guy Sascha Mills Sascha Mills
2nd290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
3rd120Grandlee Mr Fantastic Anya Pierson Anya Pierson
4th123Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
5th178Deer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay/Trevor Tweeten
6th116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
309Doubletrack Devito Taylor Lockett C.Hirsch/ T-Time LLC
336Sir's Out Of Con-Trol Leah Schwartzbauer C.Hirsch/ T-Time LLC
Class 032.English Pleasure - Stallions/Geldings [ 4 entries]
1st170FRF Exodus Stan Bodnar Constance Locher
2nd136Windigo Lord Baden Powell Colleen Wick Jessica Mullholand
3rd332Formal Protest Andy Marlett Kristie Strom
4th114Rum Brook Immortal Knight Jay Wood VeeAnn Wood
Class 033.Equitation - UPHA Challenge Cup [ 6 entries]
1st132Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd267Amabayus Bailey Bartley John McCoy
3rd225Deer Creek Grand Duke Kelsey Irvine Debra/Doug Irvine
4th224Sugarlane Jamestown Maggie Janzen Maggie Janzen
5th118AKM Armaggedon Allie Townsley Allie Townsley
6th146Cherrydale Fantasia Cara Dunn Hardwood Creek Farm
Class 034.Pleasure Driving - UPHA Classic [ 3 entries]
1st173Cingate Lucky Star Stan Bodnar Cingate Morgans LLC
2nd141SMC One Last Dance Lyle Wick Katherine Smith
3rd296Legendary Alexanna Alicia Witzke Alicia Witzke
Class 035.Western Pleasure - Amateur - Mares [ 5 entries]
1st209Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
2nd212Briar Oaks Taken By Storm Betty Weyrauch Betty Weyrauch
3rd195Blue Flag Whimsy Krystle Pennington Krystle Pennington
4th218BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
5th285Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 036.English Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [ 2 entries]
1st101Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
2nd293HR Prince Alexander Deborah Davies K-Lyn Stable
Class 037.Hunter Pleasure - Stallions/Geldings [16 entries]
1st193UVM Delaney Leslie Barnard Wm/Sandra Julien
2nd314Crestfield Hi Command Jamie Gerardi Susan Brown
3rd163Merriehill Isa Boo Jessica Cavanaugh Epona Morgans LLC
4th154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
5th199Dancity Double Or Nothin Alicia Witzke Sue LaFond
6th320Kriskroft Concertmaster Bert Earehart S.Harris/ Coppeleaf Stable
102Azkachina Spirit Kelsey Avila Bonnie Lang
155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
177TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
186LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
202Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
239Whitemud Jet Blue Becky Gruenberg Elias Beiler
246Wildhaven Class Act Nellie Wich Rachel Lintereur
260MSV Flight Time Amy Ziegler Garry Glover
302Lorenzo De Claridge Jordy Johns David Jensen
Class 038.Classic Pleasure Driving - Junior Exhibitor 17/Under [ 1 entry]
1st247Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
Class 039.Equitation - Western - 13/Under [ 5 entries]
1st192Nothin' But Class Sascha Mills Sascha Mills
2nd290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
3rd134Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
4th178Deer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay/Trevor Tweeten
5th309Doubletrack Devito Taylor Lockett C.Hirsch/ T-Time LLC
Class 040.Pleasure Driving - Amateur [ 4 entries]
1st137Flash Dawson Katie Goodpaster Katie Goodpaster
2nd110NKS Express Mail Dale Becklin Beck's Valley Farm
3rd254Rustic V's Total RevelationDean Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
4th101Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 041.Classic English Pleasure - Ladies [10 entries]
1st151Springhill Encore Lisa Gilliland Wm Woods University
2nd194High Meadow Britannia Krystle Pennington Wm/Sandra Julien
3rd122Simpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson
4th233CCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington
5th244FCF Spumanti Brittany Klassen Shirley Hunter
6th226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
109Bowood's Rocketman Robin Becklin Beck's Valley Farm
162Cingate Time After Time Sara Peterson Sara Peterson
253Rustic V's Touch Of Brandy Wendy Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
256Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
Class 042.English Pleasure - Junior Exhibitor 13/Under [ 2 entries]
1st150Equinox Lady Kay Irina Shavlik Irina Shavlik
2nd293HR Prince Alexander Robyn Davies K-Lyn Stable
Class 043.Western Pleasure - Amateur - Stallions/Geldings [11 entry]
1st304O O Right As Rain Kim Ann Hogan Sarah Hudson
2nd229LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd210Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
4th107Agates's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
5th135UMC Pomp and Circumstance Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
6th148The Verdict JW Cindy Loiacano Hardwood Creek Farm
112Nightshadows Black Russian Dale Becklin Beck's Valley Farm
153VMH Be My Heritage Mary Strelow Mary Strelow
284Summit's Grand Marshall Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
312Shakers Abawi Natalie Anderson Bonita Anderson
328Bears Braveheart Rocky Schliefer Rocky Schliefer
Class 044.Pleasure Driving - Four Year Old [ 1 entry]
1st130Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
Class 045.Hunter Pleasure - Mares [ 7 entries]
1st234LLS Eternal Flame Andy Marlett Patricia De Gidio
2nd276Summit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd245Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
4th205Aerie Meadow Chloe Eileen O'Bradovich William Dodds
5th286Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
6th113En Conclusion NKS Judy Mourdant Beck's Valley Farm
273Hylee's Rhizzon Brianna Busser Brianna Busser
Class 046.English Pleasure - Ladies 18/Over [ 6 entries]
1st131Monnington's Titian Kirsten Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd161Merriehill Times Square Beth Fancsali Beth Fancsali
3rd299Cadence Jasmine Kay Schroeder Cadence Farm LLC
4th248Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
5th179Hylee's Ravin' Lady Erin Lunn Erin Lunn
6th261Merriehill Liza Jane Susie Klapper Garry Glover
Class 047.Park Saddle - Open [ 1 entry]
1st335Legendary Diamonz Aflaire Andy Marlett Linda Kvanbeck
Class 048.Roadster To Bike [ 0 entries]
[No Entries]
Class 049.Ranch Horse - Versatility [ 6 entries]
1st156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
121Peaches N' Mae Jayne Bradford Jayne Bradford
281Remy Futurity Mark Witzany Mark Witzany
282Aerie Meadow Elias Brian Witzany R.White/M. Witzany
327Chandel Candeldance Emily Sims R.White/M. Witzany
339Vagabond Catamount Hillarie Carter Hillarie Carter
Class 050.Ranch Horse - Barrels [ 5 entries]
1st156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
2nd282Aerie Meadow Elias Brian Witzany R.White/M. Witzany
3rd281Remy Futurity Mark Witzany Mark Witzany
4th339Vagabond Catamount Hillarie Carter Hillarie Carter
327Chandel Candeldance Emily Sims R.White/M. Witzany
Class 051.Pleasure Driving - Two Year Old [ 2 entries]
1st159Merriehill Dusk To Dawn Stan Bodnar Merriehill Farm
2nd341Arcola's Purest Belle Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
Class 052.Western Pleasure - Three Year Old [ 4 entries]
1st259GGG Kilkelly News Flash Amy Ziegler Garry Glover
2nd127TTE Torin Gretchen Olson Mary Larsen
3rd240Graywood's Corinne James Gruenberg Elias Beiler
4th344TB Midnite Summers Dream Jordy Johns Amos Yoder
Class 053.Equitation - Saddle Seat-Walk/Trot [ 7 entries]
1st133Marin Five-O-One Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd117Hylee's Moon Phantom Maci Crowder Maci Crowder
3rd265HVK Stradivarius Jenny Lorenz Wm Woods University
4th295LV Dark Krystal Skye Davies K-Lyn Stable
5th324MJK Late Edition Jessica Hannon Jessica Hannon
6th319Creole Cajun Classic Sierra Harris Bonita Anderson
147Crestfield Commander Ellen Erchul Hardwood Creek Farm
Class 054.Hunter Pleasure - Four Year Old [ 6 entries]
1st232Stone Pine Dana Andy Marlett Nina Errington
2nd169LLL Trotsky Jessica Cavanaugh B.Tabakoff/ LLL Enterprises
3rd190TTowne Who's Your Daddy Leslie Barnard Jonalyn Gwinup
4th237Maple Rose Ty One On Becky Gruenberg Gretchen Johnson
5th260MSV Flight Time Susan Munson Garry Glover
6th343Wild Card Eureka Gold Jordy Johns Renee Dreis
Class 055.Ranch Horse - Pleasure [ 5 entries]
1st156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
2nd121Peaches N' Mae Jayne Bradford Jayne Bradford
3rd281Remy Futurity Mark Witzany Mark Witzany
4th339Vagabond Catamount Hillarie Carter Hillarie Carter
5th327Chandel Candeldance Emily Sims R.White/M. Witzany
Class 056.Carriage - Park Performance [ 3 entries]
1st219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
2nd196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 057.Western Pleasure - Ladies 18/Over [ 7 entries]
1st329Bears Covergirl Shaughnessy Morris Rocky Schliefer
2nd304O O Right As Rain Kim Ann Hogan Sarah Hudson
3rd209Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
4th210Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
5th286Summit's Socialite Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
6th148The Verdict JW Cindy Loiacano Hardwood Creek Farm
153VMH Be My Heritage Mary Strelow Mary Strelow
Class 058.English Pleasure - Three Year Old [ 1 entry]
1st165Bred To Boogie Stan Bodnar Epona Morgans LLC
Class 059.Pleasure Driving - Ladies 18/Over [ 1 entry]
1st114Rum Brook Immortal Knight VeeAnn Wood VeeAnn Wood
Class 060.Western Pleasure - Limit Horse [ 9 entries]
1st209Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
2nd229LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd212Briar Oaks Taken By Storm Betty Weyrauch Betty Weyrauch
4th105Case Taylor Made Beth Ann Combs B.Combs Mariah Wind Morgans
5th127TTE Torin Gretchen Olson Mary Larsen
6th102Azkachina Spirit Kelsey Avila Bonnie Lang
111Promise Me More Arlene Berzins Beck's Valley Farm
330Iron Forge Crown Jewel Andy Marlett Theresa Kroells
342Cin-O-Rama Bo Jangles Jordy Johns Bonnie Rice
Class 061.Equitation - Saddle Seat - 13/Under [ 3 entries]
1st267Amabayus Bailey Bartley John McCoy
2nd119JW Faire Play Anya Pierson Anya Pierson
3rd290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
Class 062.English Pleasure - Limit Horse [ 5 entries]
1st242Hornes Desperado Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer
2nd298Sioux's Boogie Knight Kristen Tramposh Len Frieden
3rd160Cherrydale Sudden Impact Jessica Cavanaugh Merriehill Farm
4th136Windigo Lord Baden Powell Jessica Mullholand Jessica Mullholand
5th137Flash Dawson Katie Goodpaster Katie Goodpaster
Class 063.Hunter Pleasure - Amateur - Stallions/Geldings [14 entries]
1st291LV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable
2nd314Crestfield Hi Command Susan Brown Susan Brown
3rd320Kriskroft Concertmaster Caryn Possell S.Harris/ Coppeleaf Stable
4th313Paradigm Power Surge Sarah DeGregorio Robert DeGregorio
5th125Hylee's Unmistakable Sarah Mikkelson Rebecca Hompe
6th155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
138SMC Sable Accent Raana Grant Raana Grant
154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
168Lucky Strike Nancy Johnson Tobiasz Nancy Johnson Tobiasz
186LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
198Heaven's Courage Lisa Isaacson Lisa Isaacson
238Sundrift Thunder Rolls Kelly Cleaveland Kelly Cleaveland
257Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
337EHM The Ransom Note Andrea Irvine Debra/Doug Irvine
Class 064.Carriage Driving - Reinsmanship [ 7 entries]
1st223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
2nd220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
4th196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
5th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
6th219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
Class 065.Western Pleasure - Walk/Trot [ 6 entries]
1st227TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
2nd300Merriehill Rythem Nation Ryenn Johns Mary Holloway
3rd228Fortunate Son Chance Washburn Terri/Kirk Washburn
4th297BNA Isabeau Charlotte Knopp Vicki Linden
5th307Knights Sarafina Allegra Bipes Rachel/Mary Coleman
6th294LV Kincade Skye Davies K-Lyn Stable
Class 066.Hunter Pleasure - Junior Exhibitor 14 thru 17 [17 entries]
1st245Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
2nd272Startrend Mystic Visions Chelsea Olson Stanley Olson
3rd322HDD Wild Thing Maria Roberts Maria Roberts
4th268LLL Mihael Ali Denzel Ali Denzel
5th263Delawares Shadow Dancer Alana Little Len Frieden
6th340Pitchin Wild Alyssa Wick Hardwood Creek Farm
105Case Taylor Made Kelsey Voigt B.Combs Mariah Wind Morgans
124Summit's In Demand Grace Borg Beck's Valley Farm
143SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
177TTE Dance All The Time Lauren Damrow Steve Bobzin
202Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
236Futurity Mandate Sarah Tesler Sarah Tesler
246Wildhaven Class Act Rachel Lintereur Rachel Lintereur
288Graycliff Kilo Bryanna Schoepke Lynn Yelton
302Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
310Radiant Gender Pace Sarah Johnson Cindy/Terry Sabre
321TSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox
Class 067.Western Pleasure - Gentleman Rider [ 4 entries]
1st270Hylee Galaxy's Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
2nd331Tracemark Tapestry Andy Marlett Kristie Strom
3rd112Nightshadows Black Russian Dale Becklin Beck's Valley Farm
4th135UMC Pomp and Circumstance Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 068.Western Equitation - AMHA Medal [ 1 entry]
1st134Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 069.English Pleasure - Amateur - Mares [ 0 entries]
[No Entries]
Class 070.NCMA Futurity - Pleasure Driving Three Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 070A.NCMA Futurity - English Pleasure Three Year Old [ 1 entry]
1st141SMC One Last Dance Lyle Wick Katherine Smith
Class 071.Hunter Pleasure - Amateur - Mares [10 entries]
1st276Summit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
2nd271Hylee's March Rain Tasha Smazinski Jackie Sweeney
3rd234LLS Eternal Flame Patricia De Gidio Patricia De Gidio
4th205Aerie Meadow Chloe Tammy Perttula William Dodds
5th323Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
6th274Hylee's Goodness Gracious Paula Helland Paula Helland
145Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
172Baby Ruth MHF Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
211Cosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss
255Rustic V's Two To Tango Wendy Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
Class 072.Hunter Pleasure - Junior Exhibitor - 13/Under [ 8 entries]
1st120Grandlee Mr Fantastic Anya Pierson Anya Pierson
2nd191Ultras My Guy Sascha Mills Sascha Mills
3rd116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
4th309Doubletrack Devito Taylor Lockett C.Hirsch/ T-Time LLC
5th290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
6th123Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
178Deer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay/Trevor Tweeten
336Sir's Out Of Con-Trol Leah Schwartzbauer C.Hirsch/ T-Time LLC
Class 073.Trail Horse - English or Western [ 8 entries]
1st195Blue Flag Whimsy Krystle Pennington Krystle Pennington
2nd121Peaches N' Mae Jayne Bradford Jayne Bradford
3rd209Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
4th107Agates's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
5th186LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
6th281Remy Futurity Mark Witzany Mark Witzany
327Chandel Candeldance Emily Sims R.White/M. Witzany
339Vagabond Catamount Hillarie Carter Hillarie Carter
Class 074.Hunter Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [ 6 entries]
1st211Cosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss
2nd155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
3rd274Hylee's Goodness Gracious Paula Helland Paula Helland
4th198Heaven's Courage Lisa Isaacson Lisa Isaacson
5th214Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
6th112Nightshadows Black Russian Tiffany Becklin SchomelBeck's Valley Farm
Class 075.Classic Pleasure Driving - Junior/Novice Horse [ 2 entries]
1st128Sealected Leader Jack Michealson Joyce Michaelson
2nd152Warning Shot Angela Porter Angela Porter
Class 076.Pleasure Driving - Junior Exhibitor 17/Under [ 0 entries]
[No Entries]
Class 077.Carriage Driving - Turnout - Horse & Pony [ 8 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
4th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
6th226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
188Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
Class 078.Classic English Pleasure - Mares [ 3 entries]
1st194High Meadow Britannia Krystle Pennington Wm/Sandra Julien
2nd122Simpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson
3rd113En Conclusion NKS Robin Becklin Beck's Valley Farm
Class 079.Hunter Pleasure - Gentleman to Ride [ 1 entry]
1st177TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
Class 080.Ernie Wood Memorial Pleasure Driving - [ 1 entry]
1st164What's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC
Class 081.Carriiage Driving - Gentleman to Drive [ 2 entries]
1st219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
2nd197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 082.Western Pleasure - Stallions/Geldings [ 9 entries]
1st270Hylee Galaxy's Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
2nd229LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd312Shakers Abawi Natalie Anderson Bonita Anderson
4th210Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
5th105Case Taylor Made Arlene Berzins B.Combs Mariah Wind Morgans
6th328Bears Braveheart Rocky Schliefer Rocky Schliefer
102Azkachina Spirit Kelsey Avila Bonnie Lang
153VMH Be My Heritage Mary Strelow Mary Strelow
156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
Class 083.Classic English Pleasure - Stallions/Geldings [ 5 entries]
1st233CCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington
2nd151Springhill Encore Lisa Gilliland Wm Woods University
3rd144Mirabel's Dartanyan Anne Kvanbeck Hardwood Creek Farm
4th244FCF Spumanti Brittany Klassen Shirley Hunter
5th256Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
Class 084.Pleasure Driving - Mares [ 0 entries]
[No Entries]
Class 085.Equitation - Saddle Seat - AMHA Medal [ 9 entries]
1st345Hylee's By George Alyssa Wick Colleen Wick
2nd266Mantio Top Gun Emily Buchanan Emily Buchanan
3rd132Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
4th287Envisions Royal Touch Libby Rasmussen Cyndee Wadsworth
5th224Sugarlane Jamestown Maggie Janzen Maggie Janzen
6th225Deer Creek Grand Duke Kelsey Irvine Debra/Doug Irvine
116Back Street Rhythm Taylor Long Meredith Long
119JW Faire Play Anya Pierson Anya Pierson
140Minion Invisible Ink Lauren Mueller Katie Goodpaster
Class 086.Carriage Driving - Lady to Drive - Horse & Pony [ 4 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
4th188Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 087.English Pleasure - Four Year Old [ 3 entries]
1st130Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
2nd167CBMF Fully Loaded Sally Balletto Brittany Rae Balletto
3rd179Hylee's Ravin' Lady Erin Lunn Erin Lunn
Class 088.Western Pleasure - Mares [ 5 entries]
1st209Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
2nd329Bears Covergirl Andy Marlett Rocky Schliefer
3rd212Briar Oaks Taken By Storm Jordy Johns Betty Weyrauch
4th286Summit's Socialite Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
5th104Season's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
Class 089.Classic English Pleasure - Junior Exhibitor 17/Under [ 9 entries]
1st267Amabayus Bailey Bartley John McCoy
2nd150Equinox Lady Kay Irina Shavlik Irina Shavlik
3rd146Cherrydale Fantasia Cara Dunn Hardwood Creek Farm
4th119JW Faire Play Anya Pierson Anya Pierson
5th247Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
6th289Canalta Squire King Robyn Davies K-Lyn Stable
118AKM Armaggedon Allie Townsley Allie Townsley
264Syncopation Lauren Little Jane P. Dubin
308Litigator Rebecca Severson Jamie Engelmann
Class 090.NCMA Futurity - Hunter Pleasure Three Year Old [ 1 entry]
1st142SMC Southern Charm Colleen Wick Katherine Smith
Class 091.English Pleasure - Amateur - Stallions/Geldings [ 6 entries]
1st131Monnington's Titian Kirsten Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd161Merriehill Times Square Beth Fancsali Beth Fancsali
3rd213Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
4th110NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
5th101Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
293HR Prince Alexander Deborah Davies K-Lyn Stable
Class 092.Park Harness - Amateur/Junior Exhibitor [ 0 entries]
[No Entries]
Class 093.Park Saddle - Amateur/Junior Exhibitor [ 0 entries]
[No Entries]
Class 094.Costume Class [ 3 entries]
1st140Minion Invisible Ink Lauren Mueller Katie Goodpaster
2nd121Peaches N' Mae Kimberly Bradford Jayne Bradford
3rd156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
Class 095.NCMA Futurity - Performance Driving - Two Year Old [ 1 entry]
1st341Arcola's Purest Belle Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
Class 096.Road Hack [ 7 entries]
1st290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
2nd291LV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable
3rd116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
4th193UVM Delaney Leslie Barnard Wm/Sandra Julien
5th155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th214Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
121Peaches N' Mae Kimberly Bradford Jayne Bradford
Class 097.Classic Pleasure Driving - Junior Exhibitor Championship [ 1 entry]
1st247Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
Class 098.Equitation - Saddle Seat - 14 thru 17 [ 7 entries]
1st266Mantio Top Gun Emily Buchanan Emily Buchanan
2nd132Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd287Envisions Royal Touch Libby Rasmussen Cyndee Wadsworth
4th224Sugarlane Jamestown Maggie Janzen Maggie Janzen
5th225Deer Creek Grand Duke Kelsey Irvine Debra/Doug Irvine
6th140Minion Invisible Ink Lauren Mueller Katie Goodpaster
118AKM Armaggedon Allie Townsley Allie Townsley
Class 099.Carriage Driving Working Pleasure - Horse/Pony [ 9 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd103Golden Falcon's Nitro Lauren Damrow Lauren Damrow
3rd219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
4th220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
5th223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
6th262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
188Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
Class 100.Pleasure Driving - Three Year Old [ 1 entry]
1st165Bred To Boogie Stan Bodnar Epona Morgans LLC
Class 101.Western Pleasure - Junior Exhibitor 14 thru 17 [ 5 entries]
1st303Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
2nd104Season's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
3rd297BNA Isabeau Sarah Johnson Vicki Linden
4th247Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
5th105Case Taylor Made Brittany Kuck B.Combs Mariah Wind Morgans
Class 102.Hunter Pleasure - Limit Horse [11 entry]
1st323Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
2nd239Whitemud Jet Blue Becky Gruenberg Elias Beiler
3rd154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
4th169LLL Trotsky Irene Doroff B.Tabakoff/ LLL Enterprises
5th123Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
6th274Hylee's Goodness Gracious Paula Helland Paula Helland
102Azkachina Spirit Kelsey Avila Bonnie Lang
211Cosmos Sweet Wishes Susie Weiss Susie Weiss
246Wildhaven Class Act Rachel Lintereur Rachel Lintereur
257Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
343Wild Card Eureka Gold Jordy Johns Renee Dreis
Class 102A.Hunter Pleasure - Limit Horse [10 entries]
1st255Rustic V's Two To Tango Wendy Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
2nd199Dancity Double Or Nothin Alicia Witzke Sue LaFond
3rd237Maple Rose Ty One On Gretchen Johnson Gretchen Johnson
4th245Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
5th155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th337EHM The Ransom Note Andrea Irvine Debra/Doug Irvine
112Nightshadows Black Russian Tiffany Becklin Schomel Beck's Valley Farm
145Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
273Hylee's Rhizzon Brianna Busser Brianna Busser
278Savannah Star Tammy Drovdal Tammy Drovdal
Class 103.Western Pleasure - Junior Exhibitor 13/Under [ 5 entries]
1st134Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd192Nothin' But Class Sascha Mills Sascha Mills
3rd294LV Kincade Robyn Davies K-Lyn Stable
4th178Deer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay/Trevor Tweeten
5th309Doubletrack Devito Taylor Lockett C.Hirsch/ T-Time LLC
Class 104.Park Harness - Junior Horse [ 0 entries]
[No Entries]
Class 105.Englsih Pleasure - Walk/Trot [ 7 entries]
1st133Marin Five-O-One Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd265HVK Stradivarius Jenny Lorenz Wm Woods University
3rd117Hylee's Moon Phantom Maci Crowder Maci Crowder
4th289Canalta Squire King Robyn Davies K-Lyn Stable
5th319Creole Cajun Classic Sierra Harris Bonita Anderson
6th324MJK Late Edition Jessica Hannon Jessica Hannon
147Crestfield Commander Ellen Erchul Hardwood Creek Farm
Class 106.Equitation - Western Seat - 14 thru 17 [ 3 entries]
1st303Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
2nd105Case Taylor Made Brittany Kuck B.Combs Mariah Wind Morgans
3rd297BNA Isabeau Sarah Johnson Vicki Linden
Class 107.Hunter Pleasure - Three Year Old [ 2 entries]
1st142SMC Southern Charm Colleen Wick Katherine Smith
2nd171Tudor Oaks The Real Deal Jessica Cavanaugh Bruce/Susan Peterson
Class 108.Western Pleasure - Amateur Owned/Trained/Shown [ 8 entries]
1st229LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd210Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
3rd107Agates's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th105Case Taylor Made Beth Ann Combs B.Combs Mariah Wind Morgans
5th112Nightshadows Black Russian Dale Becklin Beck's Valley Farm
6th218BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
153VMH Be My Heritage Mary Strelow Mary Strelow
286Summit's Socialite Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 109.Pleasure Driving Junior ExhibitorChampionship [ 0 entries]
[No Entries]
Class 110.Hunter Pleasure - Walk/Trot [ 9 entries]
1st300Merriehill Rythem Nation Ryenn Johns Mary Holloway
2nd301Coulee Bend Sunrise Anna Swanson Jennifer Swanson
3rd126Joey's Litl' Heartbreaker Sabina Vachis J.Adams/J. Winger
4th238Sundrift Thunder Rolls Alex Cleaveland Kelly Cleaveland
5th297BNA Isabeau Charlotte Knopp Vicki Linden
6th220Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
181Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
294LV Kincade Skye Davies K-Lyn Stable
307Knights Sarafina Allegra Bipes Rachel/Mary Coleman
Class 111.Pleasure Driving - Amateur Championship [ 4 entries]
1st137Flash Dawson Katie Goodpaster Katie Goodpaster
2nd110NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
3rd114Rum Brook Immortal Knight VeeAnn Wood VeeAnn Wood
4th254Rustic V's Total RevelationDean Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
Class 112.English Pleasure - Gentleman to Ride [ 0 entries]
[No Entries]
Class 113.NCMA Futurity - Classic English Pleasure Three Year [ 0 entries]
[No Entries]
Class 114.Equitation - Hunt Seat On The Flat - AMHA Medal [ 7 entries]
1st139SMC Millenium Star Lauren Mueller Todd Mueller
2nd143SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
3rd268LLL Mihael Ali Denzel Ali Denzel
4th290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
5th334Langtrys Hooligan Lisa Drewry Linda Kvanbeck
6th116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
120Grandlee Mr Fantastic Anya Pierson Anya Pierson
Class 115.Carriage Driving Obstacles - Pick Your Route [ 9 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
3rd226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
4th103Golden Falcon's Nitro Lauren Damrow Lauren Damrow
5th223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
6th220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
188Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
Class 116.Carriage Driving Obstacles - Gamblers Choice [ 7 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
3rd223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
4th220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
5th219BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/ Briar Patch Morgans
6th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
262Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
Class 117.Equitation - Lead Line - 8/Under [14 entries]
1st105Case Taylor Made Abbey Sletten B.Combs Mariah Wind Morgans
1st114Rum Brook Immortal Knight Carlos James Mendez VeeAnn Wood
1st125Hylee's Unmistakable Jack Collyard Rebecca Hompe
1st135UMC Pomp and Circumstance Lars Johnson Ron/Kirsten Johnson
1st155Doubletrack Del Rio Ashely Smith Kristen Eichhorn
1st204Westwod Symphony Isabel Rehmann Janice Kuck
1st222Ace Wild Adventure Olivia Hartell Patricia Hartell
1st228Fortunate Son Samantha Krohn Terri/Kirk Washburn
1st286Summit's Socialite Suzie Berzins Charles/Arlene Berzins
1st297BNA Isabeau Camila Walker Vicki Linden
1st301Coulee Bend Sunrise Allison Kavanaugh Jennifer Swanson
1st310Radiant Gender Pace Richard Walker Cindy/Terry Sabre
1st312Shakers Abawi Logan Mao Bonita Anderson
1st322HDD Wild Thing Dale Roberts Jr Maria Roberts
Class 117A.Parade - Open [ 2 entries]
1st294LV Kincade Robyn Davies K-Lyn Stable
2nd289Canalta Squire King Skye Davies K-Lyn Stable
Class 118.Hunter Pleasure - Junior Exhibitor Championship [18 entries]
1st120Grandlee Mr Fantastic Anya Pierson Anya Pierson
2nd263Delawares Shadow Dancer Alana Little Len Frieden
3rd272Startrend Mystic Visions Chelsea Olson Stanley Olson
4th340Pitchin Wild Alyssa Wick Hardwood Creek Farm
5th143SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
6th123Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
7th268LLL Mihael Ali Denzel Ali Denzel
8th177TTE Dance All The Time Lauren Damrow Steve Bobzin
105Case Taylor Made Kelsey Voigt B.Combs Mariah Wind Morgans
116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
124Summit's In Demand Grace Borg Beck's Valley Farm
191Ultras My Guy Sascha Mills Sascha Mills
236Futurity Mandate Sarah Tesler Sarah Tesler
288Graycliff Kilo Bryanna Schoepke Lynn Yelton
290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
302Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
321TSWF Say So Caitlin Fox Caitlin Fox
322HDD Wild Thing Maria Roberts Maria Roberts
Class 119.Classic Pleasure Driving - Championship [ 6 entries]
1st144Mirabel's Dartanyan Kristen Kvanbeck Hardwood Creek Farm
2nd160Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Merriehill Farm
3rd128Sealected Leader Jack Michealson Joyce Michaelson
4th277Politically Incorrect Tammy Drovdal Tammy Drovdal
5th152Warning Shot Angela Porter Angela Porter
6th109Bowood's Rocketman Robin Becklin Beck's Valley Farm
Class 120.Hunter Pleasure - Amateur Championship [13 entries]
1st323Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
2nd276Summit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd313Paradigm Power Surge Sarah DeGregorio Robert DeGregorio
4th234LLS Eternal Flame Patricia De Gidio Patricia De Gidio
5th155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th314Crestfield Hi Command Susan Brown Susan Brown
138SMC Sable Accent Raana Grant Raana Grant
154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
205Aerie Meadow Chloe Tammy Perttula William Dodds
271Hylee's March Rain Tasha Smazinski Jackie Sweeney
291LV Karro Deborah Davies K-Lyn Stable
320Kriskroft Concertmaster Caryn Possell S.Harris/ Coppeleaf Stable
337EHM The Ransom Note Andrea Irvine Debra/Doug Irvine
Class 121.Roadster Under Saddle [ 1 entries]
1st347Nouveau Riche Andy Marlett Shannon Robins
Class 122.Park Harness - Open [ 2 entries]
1st346Whispering About Me Jackie Sweeney Jackie Sweeney
2nd316GMH Gladiator Bert Earehart Leah Thomas
Class 123.Raptor Ridge Morgan's English Pleasure - Jackpot [ 4 entries]
1st170FRF Exodus Stan Bodnar Constance Locher
2nd242Hornes Desperado Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer
3rd332Formal Protest Andy Marlett Kristie Strom
4th248Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 124.Western Pleasure - Amateur Championship [ 9 entries]
1st195Blue Flag Whimsy Krystle Pennington Krystle Pennington
2nd209Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
3rd304O O Right As Rain Kim Ann Hogan Sarah Hudson
4th229LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
5th312Shakers Abawi Natalie Anderson Bonita Anderson
6th328Bears Braveheart Rocky Schliefer Rocky Schliefer
7th135UMC Pomp and Circumstance Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
8th212Briar Oaks Taken By Storm Betty Weyrauch Betty Weyrauch
148The Verdict JW Cindy Loiacano Hardwood Creek Farm
Class 125.Americana Carriage Picnic Drive [ 5 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd220Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd226Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
4th223Elk Creek Aurora B Martha Nelson Martha Nelson
5th156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
Class 126.Yearling Sweepstakes In Hand - Championship [13 entries]
1st166Epona's Walk The Line Mark Bodnar Epona Morgans LLC
2nd318Troika's MaryZ Doats Bert Earehart Leah Thomas
3rd258GGG Cool Hand Luke Amy Ziegler Garry Glover
4th252Rusticv Whispering My Dean Meyer W.Meyer/ Rustic View Farm
5th279NSS Lucado Lyle Wick Tammy Drovdal
6th249Rusticv's Skies The Limit Bert Earehart W.Meyer/ Rustic View Farm
7th203Aerie Meadow War For Roses Eileen O'Bradovich Brittany Kuck
8th115GSK The Villian Jay Wood Greg/Susan Klotz
206Aerie Meadow Galileo Eileen O'Bradovich William Dodds
269Hylee's Galaxy Gallaria Jackie Sweeney Jackie Sweeney
311Rush River Maestro Andy Marlett Bonita Anderson
325Copper Leaf Valentina Bert Earehart Caryn Possell
326Copper Leaf Gwendolyn Bert Earehart Caryn Possell
Class 127.Pleasure Driving - Two Year Old Championship [ 1 entry]
1st159Merriehill Dusk To Dawn Whitney Bodnar Merriehill Farm
Class 128.Western Pleasure - Junior Horse Championship [ 6 entries]
1st230LLR Can You Hear Me Now Laine Olson Cherlyn Olson
2nd217RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert DeGregorio
3rd215Juno Beach Lori Anne Kruger J.Soboleski/K. Ronquist
4th127TTE Torin Gretchen Olson Mary Larsen
5th240Graywood's Corinne James Gruenberg Elias Beiler
6th259GGG Kilkelly News Flash Amy Ziegler Garry Glover
Class 129.Working Hunter Under Saddle [ 5 entries]
1st186LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
2nd290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
3rd155Doubletrack Del Rio Jennifer R. Miller Kristen Eichhorn
4th156Black Heart's King Karen Thiel Karen Thiel
5th180Doubletrack Divinci Hannah Powell Ruth Powell
Class 130.English Pleasure - Junior Exhibitor Championship [ 5 entries]
1st235Walk This Way Sarah Tesler Sarah Tesler
2nd167CBMF Fully Loaded Brittany Rae Balletto Brittany Rae Balletto
3rd324MJK Late Edition Jenna Podner Jessica Hannon
4th287Envisions Royal Touch Libby Rasmussen Cyndee Wadsworth
5th183SPR All That Jazz Amanda Powell Ruth Powell
Class 131.Kohler Stables English Pleasure - Junior Horse [ 3 entries]
1st165Bred To Boogie Stan Bodnar Epona Morgans LLC
2nd130Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
3rd141SMC One Last Dance Lyle Wick Katherine Smith
Class 132.Western Pleasure - Junior Exhibitor Championship [ 5 entries]
1st192Nothin' But Class Sascha Mills Sascha Mills
2nd303Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
3rd134Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
4th104Season's Major Madonna Lauren Damrow Lauren Damrow
5th178Deer Park Katmandu Rachel Powell Tom/Kay/Trevor Tweeten
Class 133.Equitation - Hunt/Saddle Seat - 18/Over [ 1 entry]
1st155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
Class 134.Hardwood Creek Farm Hunter Pleasure - Jackpot [ 9 entries]
1st234LLS Eternal Flame Andy Marlett Patricia De Gidio
2nd239Whitemud Jet Blue Becky Gruenberg Elias Beiler
3rd276Summit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
4th154Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
5th193UVM Delaney Leslie Barnard Wm/Sandra Julien
6th177TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
7th205Aerie Meadow Chloe Eileen O'Bradovich William Dodds
8th155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
199Dancity Double Or Nothin Alicia Witzke Sue LaFond
Class 135.Classic English Pleasure - Junior Exhibitor Championship [ 6 entries]
1st267Amabayus Bailey Bartley John McCoy
2nd150Equinox Lady Kay Irina Shavlik Irina Shavlik
3rd118AKM Armaggedon Allie Townsley Allie Townsley
4th146Cherrydale Fantasia Cara Dunn Hardwood Creek Farm
5th264Syncopation Lauren Little Jane P. Dubin
6th119JW Faire Play Anya Pierson Anya Pierson
Class 136.Pleasure Driving - Junior Horse Championship [ 1 entry]
1st173Cingate Lucky Star Stan Bodnar Cingate Morgans LLC
Class 137.Equitation - Western Seat - Walk/Trot [ 7 entries]
1st300Merriehill Rythem Nation Ryenn Johns Mary Holloway
2nd295LV Dark Krystal Skye Davies K-Lyn Stable
3rd227TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
4th124Summit's In Demand Ashley Winger Beck's Valley Farm
5th307Knights Sarafina Allegra Bipes Rachel/Mary Coleman
6th297BNA Isabeau Charlotte Knopp Vicki Linden
228Fortunate Son Chance Washburn Terri/Kirk Washburn
Class 138.Hunter Pleasure - Junior Horse Championship [ 4 entries]
1st232Stone Pine Dana Andy Marlett Nina Errington
2nd142SMC Southern Charm Colleen Wick Katherine Smith
3rd190TTowne Who's Your Daddy Leslie Barnard Jonalyn Gwinup
4th237Maple Rose Ty One On Becky Gruenberg Gretchen Johnson
Class 139.Equitation - Western Seat - Championship [ 4 entries]
1st192Nothin' But Class Sascha Mills Sascha Mills
2nd134Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd105Case Taylor Made Brittany Kuck B.Combs Mariah Wind Morgans
4th303Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
Class 140.Kohler Stables Pleasure Driving - Jackpot Championship [ 1 entry]
1st164What's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC
Class 141.Marlett Stables Classic English Pleasure - Jackpot [ 7 entries]
1st144Mirabel's Dartanyan Anne Kvanbeck Hardwood Creek Farm
2nd233CCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington
3rd122Simpley Adorable Gretchen Olson Gretchen Olson
4th194High Meadow Britannia Krystle Pennington Wm/Sandra Julien
5th152Warning Shot Angela Porter Angela Porter
6th244FCF Spumanti Brittany Klassen Shirley Hunter
151Springhill Encore Lisa Gilliland Wm Woods University
Class 142.Equitation - Saddle Seat - Championship [ 7 entries]
1st345Hylee's By George Alyssa Wick Colleen Wick
2nd266Mantio Top Gun Emily Buchanan Emily Buchanan
3rd224Sugarlane Jamestown Maggie Janzen Maggie Janzen
4th140Minion Invisible Ink Lauren Mueller Katie Goodpaster
5th132Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
6th119JW Faire Play Anya Pierson Anya Pierson
225Deer Creek Grand Duke Kelsey Irvine Debra/Doug Irvine
Class 143.Arnette Lindeen Western Pleasure - Jackpot [ 2 entries]
1st270Hylee Galaxy's Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
2nd209Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
Class 144.Equitation - All Seats - Walk/Trot - Championship [11 entry]
1st300Merriehill Rythem Nation Ryenn Johns Mary Holloway
2nd227TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
3rd133Marin Five-O-One Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
4th265HVK Stradivarius Jenny Lorenz Wm Woods University
5th126Joey's Litl' Heartbreaker Sabina Vachis J.Adams/J. Winger
6th297BNA Isabeau Charlotte Knopp Vicki Linden
7th124Summit's In Demand Ashley Winger Beck's Valley Farm
8th324MJK Late Edition Jessica Hannon Jessica Hannon
238Sundrift Thunder Rolls Alex Cleaveland Kelly Cleaveland
289Canalta Squire King Skye Davies K-Lyn Stable
319Creole Cajun Classic Sierra Harris Bonita Anderson
Class 145.Equitation - Hunt Seat On the Flat - Championship [11 entry]
1st139SMC Millenium Star Lauren Mueller Todd Mueller
2nd268LLL Mihael Ali Denzel Ali Denzel
3rd143SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
4th263Delawares Shadow Dancer Alana Little Len Frieden
5th322HDD Wild Thing Maria Roberts Maria Roberts
6th334Langtrys Hooligan Lisa Drewry Linda Kvanbeck
7th290LV Dark Crystal Robyn Davies K-Lyn Stable
8th181Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Ruth Powell
116Back Street Rhythm Meredith Long Meredith Long
155Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
191Ultras My Guy Sascha Mills Sascha Mills
Class 146.MacAloon Memorial English Pleasure - Amateur [ 5 entries]
1st131Monnington's Titian Kirsten Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd161Merriehill Times Square Beth Fancsali Beth Fancsali
3rd136Windigo Lord Baden Powell Jessica Mullholand Jessica Mullholand
4th299Cadence Jasmine Kay Schroeder Cadence Farm LLC
5th137Flash Dawson Katie Goodpaster Katie Goodpaster
Class 147.Park Saddle - Championship [ 0 entries]
[No Entries]
Class 148.Weston Wood Memorial Amateur High Point Award [ 1 entry]
1st272Startrend Mystic Visions Chelsea Olson Stanley Olson

Class Results of the 2007 show (downloadable doc version).

For more information:
Sarah Moses - 651/635-9746 - Sarah@michaelsbridalshop.com
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on July 13, 2007
t-bonham@scc.net