North Star Morgan Americana Horse Show

July 3rd - 6th, 2008

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN


Judges Divisions
Ken Swanson Raleigh, NC Pleasure, Park, Equitation, In-Hand
Daryl Hopson Walla Walla, WA Western, Hunter, Ranch, Trail
Mickey Bowen Philadelpia, PA Carriage


2008 Class Results:

Class 001.Sport Horse In Hand - Mares [ 4 entries]
1st143Rustic V's Two To Tango Jennifer Thompson Wendy Meyer
2nd140JMF Midnight Mist Natalie Gansmoe Natalie Gansmoe
3rd128Aerie Meadow Contessa William Dodds William Dodds
4th198LMB Mirror Image Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
Class 002.Sport Horse In Hand - Stallions & Geldings [ 7 entries]
1st106Lucki Strike Nancy Tobiasz Nancy Tobiasz
2nd176Quantum Midnight Magic Susan Motter Susan Motter
3rd265Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
4th237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
5th152Doubletrackfrenchcavalier Cindy Loiacano Cindy Loiacano
6th235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
7th277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
Class 003.In Hand - Fillies Yearling [ 4 entries]
1st108Merriehill Black Betty Whitney Bodnar Stan Bodnar
2nd115Dark Dancin Embers Bert Earehart Ann Fox
3rd127Aerie Meadow Ruby Eileen O'Bradovich William Dodds
4th134Last Gift Erin Lunn Bonnie Anderson
Class 004.In Hand Fillies 2 & 3 Year Old [ 4 entries]
1st146Arcola's Pepper Me Twice Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
2nd259DRC Trophy Girl James Gruenberg Jennifer Bonnike
3rd192Hylee Galaxy's Galleria Jackie Sweeney J.Sweeney/J. Steffenhagen
4th202LMB Black Fire Onyx Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 005.In Hand Mares 4 Years & Over [ 2 entries]
1st244Hylee's Seven Roses Lyle Wick Jane Steffenhagen
2nd121Fancy That Summer Aire James Gruenberg Gail Kelce
Class 006.Grand Champion & Reserve Mares [ 5 entries]
1st108Merriehill Black Betty Whitney Bodnar Stan Bodnar
2nd244Hylee's Seven Roses Lyle Wick Jane Steffenhagen
115Dark Dancin Embers Bert Earehart Ann Fox
121Fancy That Summer Aire James Gruenberg Gail Kelce
146Arcola's Pepper Me Twice Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
Class 007.Fitting & Showmanship [ 4 entries]
1st219Peaches N' Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford
2nd175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
3rd237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
4th235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
Class 008.In Hand Geldings Yearling [ 2 entries]
1st131Arcola's Buon Venerdi Kirsten Johnson Kirsten Johnson
2nd166GGG Moonraker Amy Ziegler Garry Glover
Class 009.In Hand Geldings 2 & 3 Year Olds [ 3 entries]
1st242Epona's Walk The Line Whitney Bodnar Epona Morgans LLC
2nd232NSS Lucado Lyle Wick Tammy Devier
3rd186Hylee's Drum Major Jackie Sweeney J.Sweeney/J. Steffenhagen
Class 010.In Hand Geldings 4 Years & Over [ 4 entries]
1st190Hylee's Goldsmith Jackie Sweeney Jane Steffenhagen
2nd274Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
3rd204Arboria Hundred Proof Nellie Wich Nellie Wich
4th210NKS Express Mail Jordy Johns Beck's Valley Farm
Class 011.Grand Champion & Reserve Geldings [ 6 entries]
1st242Epona's Walk The Line Whitney Bodnar Epona Morgans LLC
2nd190Hylee's Goldsmith Jackie Sweeney Jane Steffenhagen
131Arcola's Buon Venerdi Kirsten Johnson Kirsten Johnson
166GGG Moonraker Amy Ziegler Garry Glover
232NSS Lucado Lyle Wick Tammy Devier
274Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
Class 012.Ranch Horse - Halter [ 6 entries]
1st278Remy Futurity Roger White Roger White
2nd199LMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
3rd219Peaches N' Mae Kimberly Bradford Robert/Jayne Bradford
4th173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
5th280Justawee Merlin Elijah Prindle Carol Prindle
6th277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
Class 013.In Hand Colts Yearling [ 5 entries]
1st266Season's French Commander Michelle Wich Colleen McNicoll
2nd250WGF Spring Rage Sean Fancsali Sean Fancsali
3rd141Rustic V's Apocalypto Bert Earehart Wendy Meyer
4th251WGF Double Exposure Anita Fancsali Jeff Fancsali
5th233Mirabellas Maximus Hillarie Carter Hillarie Carter
Class 014.In Hand Colts 2 & 3 Year Old [ 3 entries]
1st105Merriehill Home Stretch Whitney Bodnar Ruthann Peterson
2nd145Arcola's Trumpet Call Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
3rd225Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 015.In Hand Stallions 4 Years & Over [ 2 entries]
1st189Hylee's Dannation Andy Marlett Jane Steffenhagen
2nd231Century Nightmusic Dan Drewlow L.Kvanbeck/ Troika Farm
Class 016.Grand Champion & Reserve Stallions [ 6 entries]
1st105Merriehill Home Stretch Whitney Bodnar Ruthann Peterson
2nd189Hylee's Dannation Andy Marlett Jane Steffenhagen
145Arcola's Trumpet Call Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
231Century Nightmusic Dan Drewlow L.Kvanbeck/ Troika Farm
250WGF Spring Rage Sean Fancsali Sean Fancsali
266Season's French Commander Michelle Wich Colleen McNicoll
Class 017.Classic Pleasure Driving 18/Over [ 5 entries]
1st150Rowenda French Twist Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd111Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
3rd112Merriehill Destiny Bay Christy Rafn Christy Rafn
4th144Rustic V's Total Revelation Dean Meyer Wendy Meyer
228Politically Incorrect Tammy Devier Tammy Devier
Class 018.Hunter Pleasure Ladies 18/Over [15 entries]
1st106Lucki Strike Jessica Cavanaugh Nancy Tobiasz
2nd234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
3rd122Maple Rose Ty One On Gretchen Johnson Gretchen Johnson
4th163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill
5th129Aerie Meadow Iceman Eileen O'Bradovich William Dodds
6th195Hylee's Pizzerrinktum Brianna Busser Jackie Sweeney
7th265Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
165G P Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm
170MSV Flight Time Cheretee Brown Garry Glover
171Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
174Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
175Fortune's Valentino Susan Motter Susan Motter
193Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
200LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
Class 019.English Pleasure Junior Exhibitor 14-17 [ 3 entries]
1st159Flash Dawson Alyssa Wick Katie Goodpaster
2nd206Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
3rd119Ultras Bodyguard Tianna Howe Stephen Smith
Class 020.Classic English Pleasure Junior/Novice Horse [ 2 entries]
1st102Bred To Boogie Sarah Shapiro Epona Morgans LLC
2nd236Ultra's Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 021.Equitation Hunt Seat Walk/Trot 12/Under [ 4 entries]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd135Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Gary/Ruth Powell
3rd181Highland Ridge Arturo Anna Swanson Jennifer Swanson
4th178Aces Wild Adventure Olivia Hartell Patricia Hartell
Class 022.Western Pleasure 4 Year Old [ 3 entries]
1st110Lake Holiday Taboo Jessica Cavanaugh Dr Gregory Blome
2nd256Hylee's Seventh Heaven Jordy Johns Jordy Johns
3rd167GGG Kilkelly News Flash Amy Ziegler Garry Glover
Class 023.Equitation Hunt Seat 14-17 [ 6 entries]
1st205ECMW Utopian Jewel Nellie Wich Gretchen Dresen
2nd191Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
3rd160SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
4th181Highland Ridge Arturo Morgan Sexe Jennifer Swanson
5th161Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
6th139Bonnie Lee Bombay Amanda Powell Gary/Ruth Powell
Class 024.English Pleasure Mares [ 1 entry]
1st203HVK Sweet Summer Sun Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 025.Western Pleasure Limit Rider [ 3 entries]
1st126Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
2nd173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
3rd218LLR Alliance Laine Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 026.Equitation Hunt Seat 13/Under [ 5 entries]
1st237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
2nd235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
3rd180Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
4th260RTF Spellbinder Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
5th130Hylee's La Fenice Inga Johnson Kirsten Johnson
Class 027.English Pleasure Stallions/Geldings [ 0 entries]
[No Entries]
Class 028.Hunter Pleasure Amateur Masters [ 6 entries]
1st106Lucki Strike Nancy Tobiasz Nancy Tobiasz
2nd163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill
3rd162Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
4th248Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
5th156Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
6th269Sweet Grass Sundance Jacki Del Favero Jacki Del Favero
Class 029.Pleasure Driving UPHA Classic [ 1 entry]
1st262Dragonsmeade Hot Ticket Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 030.Equitation UPHA Challenge Cup [ 3 entries]
1st151Monnington's Titian Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd154Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
3rd261Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
Class 031.Western Pleasure Amateur Mares [ 6 entries]
1st217LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
2nd126Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
3rd125SG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Shirley Orlando
4th247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
5th173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
6th199LMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
Class 032.English Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [ 0 entries]
[No Entries]
Class 028.Hunter Pleasure Amateur Masters [ 6 entries]
1st106Lucki Strike Nancy Tobiasz Nancy Tobiasz
2nd163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill
3rd162Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
4th248Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
5th156Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
6th269Sweet Grass Sundance Jacki Del Favero Jacki Del Favero
Class 029.Pleasure Driving UPHA Classic [ 1 entry]
1st262Dragonsmeade Hot Ticket Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 030.Equitation UPHA Challenge Cup [ 3 entries]
1st151Monnington's Titian Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd154Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
3rd261Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
Class 031.Western Pleasure Amateur Mares [ 6 entries]
1st217LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
2nd126Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
3rd125SG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Shirley Orlando
4th247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
5th173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
6th199LMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
Class 032.English Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [ 0 entries]
[No Entries]
Class 033.Hunter Pleasure Stallions/Geldings [ 7 entries]
1st113Cingate Lucky Star Jessica Cavanaugh Cingate Morgans LLC
2nd171Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
3rd281Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
4th245Case Callaway Sarah Mikkelson B.Combs Mariah Wind Morgans
5th223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th174Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
129Aerie Meadow Iceman Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 034.Classic Pleasure Driving Jr. Exhib 17/Under [ 1 entry]
1st236Ultra's Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 035.Equitation Western 13/Under [ 1 entry]
1st147Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 036.Pleasure Driving Amateur [ 2 entries]
1st158Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
2nd121Fancy That Summer Aire Shirley Orlando Gail Kelce
Class 037.Hunter Pleasure Youth [ 4 entries]
1st268SMC Millenium Star Lauren Mueller Lauren Mueller
2nd205ECMW Utopian Jewel Nellie Wich Gretchen Dresen
3rd213Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
4th107Let's Get Buzy Irene Doroff Irene Doroff
Class 038.English Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [ 0 entries]
[No Entries]
Class 039.Western Pleasure Amateur Stallions/Geldings [10 entries]
1st185Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
2nd148UMC Pomp And Circumstance Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd142Rustic V Crusader Nicole Meyer Wendy Meyer
4th216LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
5th284Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
6th264Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
177Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
183VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
221RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
Class 040.Pleasure Driving 4 Year Old [ 1 entry]
1st238Legendary Diamonz Aflaire Colleen Wick L.Kvanbeck/ Troika Farm
Class 041.Classic English Pleasure Ladies [ 4 entries]
1st184EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
2nd101Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
3rd124Hornes Desperado Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer
4th214Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
Class 042.Hunter Pleasure Mares [ 7 entries]
1st273Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
2nd193Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
3rd246Syummit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
4th195Hylee's Pizzerrinktum Brianna Busser Jackie Sweeney
5th248Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
6th198LMB Mirror Image Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
143Rustic V's Two To Tango Jenna Litcher Wendy Meyer
Class 043.English Pleasure Ladies 18/Over [ 2 entries]
1st210NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
2nd206Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 044.NCMA Futurity Alumni Carriage Driving [ 2 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 045.Ranch Horse Versatility [ 9 entries]
1st219Peaches N' Mae Jayne Bradford Robert/Jayne Bradford
2nd177Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
3rd217LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
4th282Oronco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
5th278Remy Futurity Roger White Roger White
6th285Out Of Order Carol Prindle Carol Prindle
277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
279Vagabond Big Country Mark Witzany Mark Witzany
280Justawee Merlin Elijah Prindle Carol Prindle
Class 046.Trail Horse English or Western [11 entry]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd219Peaches N' Mae Jayne Bradford Robert/Jayne Bradford
3rd126Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
4th200LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
5th217LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
6th285Out Of Order Carol Prindle Carol Prindle
7th282Oronco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
278Remy Futurity Roger White Roger White
279Vagabond Big Country Mark Witzany Mark Witzany
280Justawee Merlin Elijah Prindle Carol Prindle
Class 047.Ranch Horse - Barrels [ 3 entries]
1st280Justawee Merlin Elijah Prindle Carol Prindle
2nd278Remy Futurity Roger White Roger White
3rd277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
Class 048.Pleasure Driving Two Year Old [ 3 entries]
1st241Merriehill Major League Stan Bodnar S/P Bodnar Merriehill Farm Inc.
2nd146Arcola's Pepper Me Twice Colleen Wick K.Johnson Arcola Farm
3rd225Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 049.Western Pleasure 3 Year Old [ 5 entries]
1st152Doubletrackfrenchcavalier Lyle Wick Cindy Loiacano
2nd286Designer Blues Andy Marlett Theresa Korells
3rd128Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
4th153SMC Clearly Surprised Colleen Wick Katherine Smith
5th253Cedarcrest Eleazar Anita Fancsali James Butler
Class 050.Equitation Saddleseat Walk/Trot 12/Under [ 1 entry]
1st149Marin Five-O-One Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 051.Hunter Pleasure 4 Year Old [ 4 entries]
1st113Cingate Lucky Star Jessica Cavanaugh Cingate Morgans LLC
2nd215Rustic V's So Ingenious Jennifer Thompson Wendy Meyer
3rd257Merriehill Angel Dust Jordy Johns Kristen Breyer
4th129Aerie Meadow Iceman Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 052.Ranch Horse Pleasure [10 entries]
1st177Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
2nd173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
3rd282Oronco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
4th217LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
5th219Peaches N' Mae Jayne Bradford Robert/Jayne Bradford
6th199LMB Excalibur's Jewel Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
277MEMC Paint'n The Town Emily Sims Nicole Sims
278Remy Futurity Roger White Roger White
280Justawee Merlin Elijah Prindle Carol Prindle
285Out Of Order Carol Prindle Carol Prindle
Class 053.English Pleasure Three Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 054.NCMA Futurity Alumni Hunter Pleasure [ 3 entries]
1st268SMC Millenium Star Lauren Mueller Lauren Mueller
2nd246Syummit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd178Aces Wild Adventure Elizabeth Hartell Patricia Hartell
Class 055.Western Pleasure Limit Horse [ 7 entries]
1st221RCV An Affair To Remember Jordy Johns Robert/Catherine DeGregorio
2nd216LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
3rd110Lake Holiday Taboo Jessica Cavanaugh Dr Gregory Blome
4th283I Like It Hot Lyle Wick Colleen McNicoll
5th264Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
6th247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
208TKV Fashion Design Dale Becklin Beck's Valley Farm
Class 056.Equitation Saddleseat 13/Under [ 1 entry]
1st154Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
Class 057.Carriage Driving Turnout [ 9 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd207SCMF Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
3rd179BWR Enchanting Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
4th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th182Felix Michael Scott Michael Scott
6th224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
201Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 058.English Pleasure Limit Horse [ 3 entries]
1st157Rum Brook Immortal Knight Lyle Wick VeeAnn Wood
2nd119Ultras Bodyguard Tianna Howe Stephen Smith
204Arboria Hundred Proof Nellie Wich Nellie Wich
Class 059.Carriage Driving Reinsmanship [ 8 entries]
1st201Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
2nd196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd182Felix Michael Scott Michael Scott
4th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
6th224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
179BWR Enchanting Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
Class 060.Hunter Pleasure Amateur Stallions/Geldings [ 9 entries]
1st281Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
2nd122Maple Rose Ty One On Gretchen Johnson Gretchen Johnson
3rd234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
4th245Case Callaway Sarah Mikkelson B.Combs Mariah Wind Morgans
5th156Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
6th223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
107Let's Get Buzy Irene Doroff Irene Doroff
213Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
269Sweet Grass Sundance Jacki Del Favero Jacki Del Favero
Class 061.Western Pleasure Walk/Trot 12/Under [ 6 entries]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd239TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
3rd181Highland Ridge Arturo Anna Swanson Jennifer Swanson
4th240Fortunate Son Chance Washburn Terri/Kirk Washburn
5th148UMC Pomp And Circumstance Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
6th135Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Gary/Ruth Powell
Class 062.Hunter Pleasure Junior Exhibitor 14 - 17 [ 7 entries]
1st263GMH Gladiator Yolanda Hayes-Barnes Leah Thomas
2nd205ECMW Utopian Jewel Nellie Wich Gretchen Dresen
3rd139Bonnie Lee Bombay Amanda Powell Gary/Ruth Powell
4th160SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
5th161Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
6th191Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
138Doubletrack Divinci Hannah Powell Gary/Ruth Powell
Class 063.Western Pleasure Gentleman [ 5 entries]
1st255Troika's Nightengale Jordy Johns L.Kvanbeck/ Troika Farm
2nd187Hylee's Galaxy Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
3rd275Tracemark Top Shelf Andy Marlett Andy Marlett
4th148UMC Pomp And Circumstance Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
5th258Bellefonte Dusty Freiheit Barry Laub
Class 064.Equitation Western AMHA Medal [ 2 entries]
1st147Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd271The Verdict JW Alyssa Wick Colleen Wick
Class 065.English Pleasure Amateur Mares [ 1 entry]
1st155Hollybrook Spit N Image Katie Goodpaster Harriet Goodpaster
Class 066.Western Pleasure Ladies 18/Over [11 entry]
1st254HVK Special Beat Kim Ann Johns Herbert Kohler
2nd226JMF Sugarr Bear Jennifer Swanson Patricia Casagrande
3rd185Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
4th284Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
5th234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
6th175Fortune's Valentino Susan Motter Susan Motter
125SG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Shirley Orlando
126Mantic Angelina Valerie McCullough Valerie McCullough
142Rustic V Crusader Nicole Meyer Wendy Meyer
247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
264Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
Class 067.Hunter Pleasure Amateur Mares [ 9 entries]
1st273Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
2nd118Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
3rd163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill
4th222EKL Command The View Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
5th198LMB Mirror Image Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
6th162Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
143Rustic V's Two To Tango Jenna Litcher Wendy Meyer
195Hylee's Pizzerrinktum Brianna Busser Jackie Sweeney
248Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 068.Hunter Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [ 5 entries]
1st260RTF Spellbinder Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
3rd237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
4th130Hylee's La Fenice Inga Johnson Kirsten Johnson
5th180Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
Class 069.Park Harness Open [ 1 entry]
1st188Whispering About Me Jackie Sweeney J.Sweeney/J. Steffenhagen
Class 069AClassic Pleasure Driving Ladies 18/Over [ 1 entry]
1st101Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
Class 070.Equitation Saddleseat AMHA Medal [ 2 entries]
1st151Monnington's Titian Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd154Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
Class 071.Hunter Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [ 7 entries]
1st171Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
2nd246Syummit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd165G P Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm
4th174Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
5th223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th183VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
200LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 072.Classic Pleasure Driving Junior Horse [ 1 entry]
1st102Bred To Boogie Sara Peterson Epona Morgans LLC
Class 073.Pleasure Driving Junior Exhibitor 17/Under [ 0 entries]
[No Entries]
Class 074.Carriage Park Performance [ 4 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd180Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
4th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 075.Classic English Pleasure Mares [ 2 entries]
1st184EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
2nd229Savannah Star Tammy Devier Tammy Devier
Class 076.NCMA Futurity Alumni Western Pleasure [ 1 entry]
1st216LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 077.Hunter Pleasure Gentleman [ 1 entry]
1st248Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 078.Pleasure Driving Stallions/Geldings [ 3 entries]
1st104What's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC
2nd276Walk This Way Andy Marlett Wayne Rixman
3rd287Wendigo Lord Baden Powell Colleen Wick Jessica Mulholland
Class 079.Carriage Driving Gentleman [ 3 entries]
1st182Felix Michael Scott Michael Scott
2nd172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
3rd197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 080.Western Pleasure Stallions/Geldings [ 4 entries]
1st254HVK Special Beat Jordy Johns Herbert Kohler
2nd187Hylee's Galaxy Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
3rd258Bellefonte Dusty Freiheit Barry Laub
4th226JMF Sugarr Bear Jennifer Swanson Patricia Casagrande
Class 081.Classic English Pleasure Stalliions/Geldings [ 5 entries]
1st111Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
2nd272CCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington
3rd150Rowenda French Twist Kirsten Johnson K.Johnson Arcola Farm
4th124Hornes Desperado Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer
5th214Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
Class 082.Carriage Driving Ladies [ 5 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
3rd224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
4th207SCMF Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
5th177Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
Class 083.Pleasure Driving Mares [ 1 entry]
1st203HVK Sweet Summer Sun Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 084.English Pleasure 4 Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 085.Western Pleasure Mares [ 6 entries]
1st194Tracemark Tapestry Andy Marlett Kristie Strom
2nd255Troika's Nightengale Jordy Johns L.Kvanbeck/ Troika Farm
3rd256Hylee's Seventh Heaven Dusty Freiheit Jordy Johns
4th126Mantic Angelina Eileen O'Bradovich Valerie McCullough
5th208TKV Fashion Design Dale Becklin Beck's Valley Farm
6th247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 086.Classic English Pleasure Jr. Exhib 17/Under [ 4 entries]
1st261Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
2nd112Merriehill Destiny Bay Sarah Shapiro Christy Rafn
3rd136SPR All That Jazz Amanda Powell Gary/Ruth Powell
4th236Ultra's Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 087.English Pleasure Amateur Stallion/Gelding [ 2 entries]
1st158Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
2nd210NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
Class 088.Park Harness Two Year Old [ 1 entry]
1st105Merriehill Home Stretch Stan Bodnar Ruthann Peterson
Class 089.Road Hack [ 1 entry]
1st200LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 090.Classic Pleasure Driving Jr.Exhib Championship[ 1 entry]
1st236Ultra's Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 091.Equitation Western Seat Walk/Trot 12/Under [ 5 entries]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd239TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
3rd240Fortunate Son Chance Washburn Terri/Kirk Washburn
4th181Highland Ridge Arturo Anna Swanson Jennifer Swanson
5th148UMC Pomp And Circumstance Lars Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 092.Equitation Saddleseat 14-17 [ 2 entries]
1st159Flash Dawson Alyssa Wick Katie Goodpaster
2nd151Monnington's Titian Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 093.Carriage Driving Working Pleasure [ 8 entries]
1st169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
2nd224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
3rd196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
4th180Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
5th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
6th207SCMF Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
182Felix Michael Scott Michael Scott
Class 094.Pleasure Driving 3 Year Old [ 0 entries]
[No Entries]
Class 095.Western Pleasure Junior Exhibitor 14-17 [ 1 entry]
1st271The Verdict JW Alyssa Wick Colleen Wick
Class 096.Hunter Pleasure Limit Horse [17 entries]
1st263GMH Gladiator Yolanda Hayes-BarnesLeah Thomas
2nd118Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
3rd107Let's Get Buzy Jessica Cavanaugh Irene Doroff
4th165G P Time To Tango Katie Brumm Katie Brumm
5th129Aerie Meadow Iceman Eileen O'Bradovich William Dodds
6th267PL Courageous Gold Lyle Wick Charlotte Rydberg
156Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
162Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
170MSV Flight Time Cheretee Brown Garry Glover
174Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
193Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
198LMB Mirror Image Shawna Bergeson Lee/Mary Bates
203HVK Sweet Summer Sun Nellie Wich Eastwich Morgans
213Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
245Case Callaway Sarah Mikkelson B.Combs Mariah Wind Morgans
257Merriehill Angel Dust Jordy Johns Kristen Breyer
Class 097.Western Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [ 1 entry]
1st147Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 098.NCMA Futurity Alumni English Pleasure [ 0 entries]
[No Entries]
Class 099.English Pleasure Walk/Trot 12/Under [ 1 entry]
1st149Marin Five-O-One Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 100.Equitation Western Seat 14-17 [ 1 entry]
1st271The Verdict JW Alyssa Wick Colleen Wick
Class 101.Hunter Pleasure 3 Year Old [ 3 entries]
1st270Arcola's Purest Belle Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
2nd103Epona's Perrier Jouet Jessica Cavanaugh Epona Morgans LLC
3rd209Beck's Downtown Buster BrownJordy Johns Beck's Valley Farm
Class 102.Western Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [ 7 entries]
1st284Hollybrook Dandy Susie Weiss Susie Weiss
2nd216LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
3rd177Agate's Lightning Mary Jo Bailey Mary Jo Bailey
4th282Oronco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
5th183VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
6th247Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
173BPM Estralita De Oro Kristen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
Class 103.Pleasure Driving Junior Exhibitor Championship[ 0 entries]
[No Entries]
Class 104.Hunter Pleasure Walk/Trot 12/Under [ 3 entries]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd181Highland Ridge Arturo Anna Swanson Jennifer Swanson
3rd178Aces Wild Adventure Olivia Hartell Patricia Hartell
Class 105.Equitation Hunt Seat On The Flat AMHA Medal [ 8 entries]
1st161Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
2nd160SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
3rd237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
4th260RTF Spellbinder Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
5th235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
6th135Bonnie Lee Sir Winston Hannah Powell Gary/Ruth Powell
130Hylee's La Fenice Inga Johnson Kirsten Johnson
191Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
Class 106.Park Saddle Amateur/Junior Exhibitor [ 1 entry]
1st190Hylee's Goldsmith Alyssa Wick Jane Steffenhagen
Class 107.Carriage Driving Obstacles Pick Your Route [ 8 entries]
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
3rd197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
4th207SCMF Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
5th169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
6th182Felix Michael Scott Michael Scott
7th172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
8th201Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
Class 108.Carriage Driving Obstacles Gamblers Choice [ 8 entries]
1st169Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
2nd196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd207SCMF Zephyros Jennifer Nelson Jennifer Nelson
4th201Mr. Buzz Lightyear Shawna Bergeson Shawna Bergeson
5th224Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
6th197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
7th182Felix Michael Scott Michael Scott
8th172BPM Prairie Lily Allen Breyer K.Breyer/Briar Patch Morgans
Class 109.Equitation Leadline 8/Under [ 4 entries]
1st171Westwood Symphony Isabel Rehmann Janice Kuck
1st220Peaches Anna Felton Robert/Jayne Bradford
1st246Syummit's Rosalee Samantha Krohn Sarah Mikkelson
1st247Summit's April Love Susie Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 110.Hunter Pleasure Junior Exhibitor Championship [ 9 entries]
1st160SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
2nd263GMH Gladiator Yolanda Hayes-Barnes Leah Thomas
3rd260RTF Spellbinder Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
4th161Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
5th235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
6th237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
7th139Bonnie Lee Bombay Amanda Powell Gary/Ruth Powell
8th203HVK Sweet Summer Sun Michelle Wich Eastwich Morgans
130Hylee's La Fenice Inga Johnson Kirsten Johnson
Class 111.Classic Pleasure Driving Championship [ 4 entries]
1st150Rowenda French Twist Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd112Merriehill Destiny Bay Christy Rafn Christy Rafn
3rd101Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
4th144Rustic V's Total Revelation Dean Meyer Wendy Meyer
Class 112.Hunter Pleasure Amateur Championship [16 entries]
1st273Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
2nd106Lucki Strike Nancy Tobiasz Nancy Tobiasz
3rd122Maple Rose Ty One On Gretchen Johnson Gretchen Johnson
4th118Rare Edition Ashley Frye Ashley Frye
5th163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill
6th171Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
7th268SMC Millenium Star Lauren Mueller Lauren Mueller
8th222EKL Command The View Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
107Let's Get Buzy Irene Doroff Irene Doroff
143Rustic V's Two To Tango Jenna Litcher Wendy Meyer
195Hylee's Pizzerrinktum Brianna Busser Jackie Sweeney
213Rustic V's American Made Heidi Schmidt Wendy Meyer
234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
248Summit's Socialite Sarah Mikkelson Charles/Arlene Berzins
269Sweet Grass Sundance Jacki Del Favero Jacki Del Favero
281Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
Class 113.Americana Carriage Picnic Drive [ 3 entries]
1st180Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
1st196Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
1st197Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 114.English Pleasure Jackpot Championship [ 3 entries]
1st210NKS Express Mail Robin Becklin Beck's Valley Farm
2nd157Rum Brook Immortal Knight Lyle Wick VeeAnn Wood
3rd206Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 115.Western Pleasure Amateur Championship [ 8 entries]
1st221RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
2nd185Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
3rd216LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
4th142Rustic V Crusader Nicole Meyer Wendy Meyer
5th148UMC Pomp And Circumstance Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
6th234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
7th125SG Amaze-Zann Gracie Shirley Orlando Shirley Orlando
8th208TKV Fashion Design Dale Becklin Beck's Valley Farm
Class 116.Pleasure Driving Amateur Championship [ 0 entries]
[No Entries]
Class 117.Yearling Sweepstakes In Hand Championship [15 entries]
1st108Merriehill Black Betty Whitney Bodnar Stan Bodnar
?????
?????
?????
?????
Class 118.Pleasure Driving Championship Two Year Old [ 3 entries]
1st241Merriehill Major League Stan Bodnar S/P Bodnar Merriehill Farm Inc.
2nd146Arcola's Pepper Me Twice Colleen Wick K.Johnson Arcola Farm
3rd225Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 119.Western Pleasure Junior Horse Championship [ 6 entries]
1st152Doubletrackfrenchcavalier Lyle Wick Cindy Loiacano
2nd256Hylee's Seventh Heaven Jordy Johns Jordy Johns
3rd110Lake Holiday Taboo Jessica Cavanaugh Dr Gregory Blome
4th286Designer Blues Andy Marlett Theresa Korells
5th128Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
6th153SMC Clearly Surprised Colleen Wick Katherine Smith
Class 120.Working Hunter Under Saddle [ 6 entries]
1st140JMF Midnight Mist Natalie Gansmoe Natalie Gansmoe
1st235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
2nd237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
3rd200LMB Bustin Loose Shawna Bergeson Shawna Bergeson
4th195Hylee's Pizzerrinktum Brianna Busser Jackie Sweeney
5th223Doubletrack Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
Class 121.English Pleasure Junior Exhibitor Championship[ 3 entries]
1st159Flash Dawson Alyssa Wick Katie Goodpaster
2nd206Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
3rd119Ultras Bodyguard Tianna Howe Stephen Smith
Class 122.English Pleasure Junior Horse Championship [ 0 entries]
[No Entries]
Class 123.Western Pleasure Junior Exhibitor Championshp [ 0 entries]
[No Entries]
Class 124.Hunter Pleasure Jackpot Championship [ 7 entries]
1st113Cingate Lucky Star Jessica Cavanaugh Cingate Morgans LLC
2nd281Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
3rd193Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
4th234Shaker's Dracula Marjorie Veihl Marjorie Veihl
5th171Westwood Symphony Brittany Kuck Janice Kuck
6th246Syummit's Rosalee Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
7th174Walnut River Storm King Jennifer Pendleton Jennifer Pendleton
Class 125.Classic English Pleasure Jr.Exhib Championship[ 4 entries]
1st112Merriehill Destiny Bay Sarah Shapiro Christy Rafn
2nd261Cingate Nick Of Time Nellie Wich Eastwich Morgans
3rd136SPR All That Jazz Amanda Powell Gary/Ruth Powell
4th236Ultra's Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 126.Pleasure Driving Championship Junior Horse [ 2 entries]
1st238Legendary Diamonz Aflaire Colleen Wick L.Kvanbeck/ Troika Farm
2nd262Dragonsmeade Hot Ticket Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 127.Hunter Pleasure Junior Horse Championship [ 4 entries]
1st103Epona's Perrier Jouet Jessica Cavanaugh Epona Morgans LLC
2nd270Arcola's Purest Belle Lyle Wick K.Johnson Arcola Farm
3rd215Rustic V's So Ingenious Jennifer Thompson Wendy Meyer
4th257Merriehill Angel Dust Jordy Johns Kristen Breyer
Class 128.Equitation Western Seat Championship [ 1 entry]
1st147Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 129.Pleasure Driving Jackpot Championship [ 2 entries]
1st104What's My Line Stan Bodnar Epona Morgans LLC
2nd276Walk This Way Andy Marlett Wayne Rixman
Class 130.Classic English Pleasure Jackpot Championship [ 7 entries]
1st272CCR's Zirconia Lindsay Errington Nina Errington
2nd150Rowenda French Twist Kirsten Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd101Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
4th124Hornes Desperado Kathy Berkheimer Kathy Berkheimer
5th111Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
6th184EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
7th102Bred To Boogie Sarah Shapiro Epona Morgans LLC
Class 131.Equitation Saddleseat Championship [ 2 entries]
1st151Monnington's Titian Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd154Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
Class 132.Western Pleasure Jackpot Championship [ 5 entries]
1st194Tracemark Tapestry Andy Marlett Kristie Strom
2nd254HVK Special Beat Jordy Johns Herbert Kohler
3rd187Hylee's Galaxy Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
4th226JMF Sugarr Bear Jennifer Swanson Patricia Casagrande
5th258Bellefonte Dusty Freiheit Barry Laub
Class 133.Equitation Saddle/Hunt Seat Walk/Trot Champ. [ 3 entries]
1st135Bonnie Lee Sir Winston Sarah Anderson Gary/Ruth Powell
2nd175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
3rd149Marin Five-O-One Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 134.Equitation Hunt Seat On The Flat Championship [ 7 entries]
1st160SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
2nd237Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
3rd161Book's End Folio Michelle Mann Michelle Mann
4th260RTF Spellbinder Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
5th235Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
6th191Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
7th205ECMW Utopian Jewel Nellie Wich Gretchen Dresen
Class 135.Equitation Western Seat Walk/Trot Championshp [ 4 entries]
1st175Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd239TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri/Kirk Washburn
3rd181Highland Ridge Arturo Anna Swanson Jennifer Swanson
4th240Fortunate Son Chance Washburn Terri/Kirk Washburn
Class 136.English Pleasure Amateur Championship [ 2 entries]
1st158Born To Be Wild Sarah Moses Sarah Moses
2nd155Hollybrook Spit N Image Katie Goodpaster Harriet Goodpaster
Class 137.Weston Wood Memorial Amateur High Point Award [ 2 entries]
Winner273Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
Reserve163Bold Allante` Donna O'Neill Donna O'Neill

Class Results of the 2008 show (downloadable doc version).

For more information:
Sarah Moses - 651/635-9746 - Sarah@michaelsbridalshop.com
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Aug 12, 2008
t-bonham@scc.net