North Star Morgan Americana Horse Show

July 2nd - 5th, 2009

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN

Judges Divisions
Rodney Hicks Pittsfield, MA Pleasure, Park, Equitation, In-Hand
Cindy Mugnier Stockbridge, MA Western, Hunter, Ranch, Trail
Cary Bartz Stillwater, MN Yearling Sweepstakes
Marsoe LaRose Aldergrove, BC Carriage

2009 Class Results:

2009 Class Results
Class 001.Sport Horse In Hand - Mares [4 entries]
1st191Rustic V's Two To Tango Jennifer Thompson Dean/Wendy Meyer
2nd202Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
3rd154JMF Midnight Mist Natalie Gansmoe Natalie Gansmoe
4th156SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
Class 001A.NCMA Futurity Yearling Sport Horse In Hand [0 entries]
No Entries
Class 002.Sport Horse In Hand - Stallions & Geldings [3 entries]
1st178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
2nd247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
3rd186Season's Major Contender Crystal Allor Rae Ann Lenway
Class 002A.NCMA Futurity Sport Horse In Hand Two Year Old [0 entries]
No Entries
Class 003.Yearling Fillies [6 entries]
1st133Circle Z Spicey Spirit Whitney Bodnar Mary Lou Zacheis
2nd104Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
3rd227If The Tierra Fits Jay Wood Nan Willie Cecchettini
4th143GGG Calle Rose Amy Ziegler Garry Glover
5th179Aeriemeadow Feel The Heat Eileen O'Bradovich William Dodds
6th200Dakota Prairie Socialite Mary Wlodarski Mary Wlodarski
Class 003A.NCMA Futurity Yearling Fillies [2 entries]
1st227If The Tierra Fits Jay Wood Nan Willie Cecchettini
2nd104Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
Class 004.Two & Three Year Old Fillies [3 entries]
1st105Hylee's Razzle Dazzle Jay Wood J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd136Merriehill Roxie Heart Whitney Bodnar Merriehill Farm
3rd220Arcola's Pepper Me Twice Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
Class 004A.NCMA Futurity Two Year Old Fillies [1 entry]
1st105Hylee's Razzle Dazzle Jay Wood J.Sweeney/J. Steffenhagen
Class 005.Mares 4 & Over [1 entry]
1st221FP Wish Upon A Star Sarah Mikkelson Lindsey Johnson
Class 006.Grand Champion & Reserve Mares [3 entries]
1st105Hylee's Razzle Dazzle Jay Wood J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd136Merriehill Roxie Heart Whitney Bodnar Merriehill Farm
133Circle Z Spicey Spirit Jessica Bodnar Mary Lou Zacheis
Class 007.Fitting & Showmanship [2 entries]
1st247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
2nd153King- Lehr's Debutante Sarah Anderson Erin Lunn
Class 008.Yearling Geldings [2 entries]
1st180Aerie Meadow Pardon Me Roy Eileen O'Bradovich William Dodds
2nd151TTE Specialtea Colleen Flaig Colleen Flaig
Class 008A.NCMA Futurity Yearling Geldings [1 entry]
1st151TTE Specialtea Colleen Flaig Colleen Flaig
Class 009.Two & Three Year Old Geldings [2 entries]
1st213Arcola's Buon Venerdi Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
2nd235Hylee's Billie Flynn Jay Wood VeeAnn Wood
Class 009A.NCMA Futurity Two Year Old Geldings [2 entries]
1st235Hylee's Billie Flynn Jay Wood VeeAnn Wood
2nd213Arcola's Buon Venerdi Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
Class 010.Geldings 4 & Over [4 entries]
1st190Rustic V's Total Revelation Lyle Wick Dean/Wendy Meyer
2nd117Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
3rd244Ultras Alternative View Susan Jansson Susan Jansson
4th155DMN Titan Erin Lunn Jennifer Nelson
Class 011.Grand Champion & Reserve Geldings [5 entries]
1st190Rustic V's Total Revelation Lyle Wick Dean/Wendy Meyer
2nd117Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
151TTE Specialtea Colleen Flaig Colleen Flaig
180Aerie Meadow Pardon Me Roy Eileen O'Bradovich William Dodds
213Arcola's Buon Venerdi Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
Class 012.Ranch Horse - Halter [3 entries]
1st189Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
2nd198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd209Ramona Quimby Margaret Boege Margaret Boege
Class 013.Yearling Colts [5 entries]
1st127GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
2nd212Arcola's Mr RJ Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
3rd181Aerie Meadow Ring of Fire Eileen O'Bradovich William Dodds
4th203Deer Park Savoy Brown Lyle Wick Rebecca Hompe
5th159Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class 013A.NCMA Futurity Yearling Colts [3 entries]
1st212Arcola's Mr RJ Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
2nd159Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
3rd203Deer Park Savoy Brown Lyle Wick Rebecca Hompe
Class 014.Two & Three Year Old Colts [0 entries]
No Entries
Class 014A.NCMA Futurity Two Year Old Colts [0 entries]
No Entries
Class 015.4 Year Old & Over Stallions [0 entries]
No Entries
Class 016.Grand Champion & Reserve Stallions [3 entries]
1st127GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
2nd212Arcola's Mr RJ Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
159Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class 017.Classic Pleasure Driving 18/Over [5 entries]
1st135Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
2nd223CBMF Belle Fleur Dan Dahring Dan Dahring
3rd201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
4th147Divine's Top Priority Candy Phillips Tricia Hoen
192Politically Incorrect Tammy Devier Tammy Devier
Class 018.Hunter Pleasure Ladies 18/Over [11 entry]
1st129Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
2nd123Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
3rd183Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
4th172Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
5th161Harlans Sharp Shooter Kelly Cleaveland Kelly Cleaveland
6th152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
7th178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
106Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
153King- Lehr's Debutante Erin Lunn Erin Lunn
196TTE Dance All The Time Brandee Bobzin Steve Bobzin
233Amelie Nellie Wich Margaret Boege
Class 019.English Pleasure Junior Exhibitor 14-17 [1 entry]
1st214Marin Five-O-One Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 020.Classic English Pleasure Junior/Novice Horse [1 entry]
1st142Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
Class 021.Equitation Hunt Seat Walk/Trot 12/Under [5 entries]
1st205Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd241Litigator Gigi Kreibich Jamie Engelmann
3rd150MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Colleen Flaig
4th242Doubletrack Devito Shannon Kovach Candy Phillips
5th148PBR Strelnikov Taylor Flaig Theresa Ruff
Class 022.Western Pleasure Junior Horse [4 entries]
1st182Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
2nd231Designer Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
3rd145GGG Irish Spring Amy Ziegler Garry Glover
4th210I Like It Hot Margaret Boege Margaret Boege
Class 023.Equitation Hunt Seat 14-17 [3 entries]
1st107Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Chelsea Olson
2nd168SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
3rd247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
Class 024.English Pleasure Mares [0 entries]
No Entries
Class 025.Western Pleasure Limit Rider [2 entries]
1st189Kells Ace Of Spades Kerstyn Ghere Debra Mueller
2nd149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
Class 026.Equitation Hunt Seat 13/Under [4 entries]
1st160Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd204Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
4th156SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
Class 027.English Pleasure Stallions/Geldings [3 entries]
1st126HVK Noblesse Oblige Jessica Bodnar Herbert Kohler Jr
2nd165Kriskroft Keynote Lyle Wick James Miller
3rd232Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 029.Pleasure Driving UPHA Classic [0 entries]
No Entries
Class 030.Equitation UPHA Challenge Cup 17/Under [1 entry]
1st219French Kristoph Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 031.Western Pleasure Amateur Mares [5 entries]
1st182Aerie Meadow Contessa Jenna Jarboe William Dodds
2nd198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd187Bold Allante' Donna O'Neill Donna O'Neill
4th228Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
5th209Ramona Quimby Margaret Boege Margaret Boege
Class 032.English Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [1 entry]
1st158Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 033.Hunter Pleasure Stallions/Geldings [8 entries]
1st183Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
2nd248Blueandwhite Cobalt Cher Krueger Cher Krueger
3rd168SMC Skywalker Colleen Wick Samantha Kevitt
4th186Season's Major Contender Crystal Allor Rae Ann Lenway
5th199VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
6th230Summit's General Lee Cory Eickholt Charles/Arlene Berzins
152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
246Ultras Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 034.Classic Pleasure Driving Junior Exhibitor 17/Under [1 entry]
1st122Walk This Way Laura Regnier Wayne Rixman
Class 035.Equitation Western 13/Under [3 entries]
1st215Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd205Hollybrook Dandy Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd225TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri Washburn
Class 036.Pleasure Driving Amateur [3 entries]
1st190Rustic V's Total Revelation Dean Meyer Dean/Wendy Meyer
2nd158Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
3rd155DMN Titan Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class 038.English Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [1 entry]
1st236Cabot French Pepper Kahlie Kroells Richard Cecchettini
Class 039.Western Pleasure Amateur Stallions/Geldings [6 entries]
1st176RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
2nd237Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
3rd218UMC Pomp and Circumstance Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
4th140Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
5th197LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
6th149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
Class 040.Pleasure Driving Junior Horse [3 entries]
1st131Latours Magic Virtuoso Stan Bodnar Brenda Matusik
2nd211Arcola's Sweetalk Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
3rd164Ultras Prim & Proper James Gruenberg Stephen Smith
Class 041.Classic English Pleasure Ladies [3 entries]
1st119Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
2nd177Sealected Leader Lynette Erchul Lynette Erchul
3rd185Rustic V Chances R Jennifer Thompson Dean/Wendy Meyer
4th222Dabe Grand Bam Bam Sarah Mikkelson Dan Dahring
5th201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
Class 042.Hunter Pleasure Mares [5 entries]
1st175EKL Command The View Matthew DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
2nd202Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
3rd138Merriehill Wild At Heart Jessica Bodnar Merriehill Farm
4th229Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
5th106Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
6th233Amelie Nellie Wich Margaret Boege
Class 043.English Pleasure Ladies 18/Over [4 entries]
1st238NKS Mocha Latte Alyssa Wick Kathleen Shaver
2nd174Springmill Encore Colleen Wick Irina Shavlik
3rd112TVT Invictus Michelle Wich Sara Clark
244Ultras Alternative View Susan Jansson Susan Jansson
Class 044.Hunter Pleasure Masters 39/Over [5 entries]
1st166Crestfield Hi Command Lynn Miller James Miller
2nd172Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
3rd229Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
4th125LLS Eternal Flame Patricia De Gidio Patricia De Gidio
5th167Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
Class 045.Ranch Horse Versatility [3 entries]
1st189Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
2nd198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd209Ramona Quimby Margaret Boege Margaret Boege
Class 046.Trail Horse English or Western [3 entries]
1st198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd189Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
3rd209Ramona Quimby Margaret Boege Margaret Boege
Class 047.Ranch Horse Barrels [0 entries]
No Entries
Class 048.Pleasure Driving Two Year Old [2 entries]
1st136Merriehill Roxie Heart Whitney Bodnar Merriehill Farm
2nd195NSS Keeping The Faith Lyle Wick Tammy Devier
Class 048A.NCMA Futurity Two Year Old Pleasure Drivng [0 entries]
No Entries
Class 049.Western Pleasure Three Year Old [1 entry]
1st169PL Realms Of Glory Colleen Wick Charlotte Rydberg
Class 050.Equitation Saddleseat Walk/Trot 12/Under [3 entries]
1st177Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
2nd109Hylee's Rhiannon Frannie Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
3rd241Litigator Gigi Kreibich Jamie Engelmann
Class 051.Hunter Pleasure Junior Horse [3 entries]
1st138Merriehill Wild At Heart Jessica Bodnar Merriehill Farm
2nd163Cadence Allure Becky Gruenberg Cadence Farm
3rd248Blueandwhite Cobalt Cher Krueger Cher Krueger
Class 052.Ranch Horse Pleasure [3 entries]
1st198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd189Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
3rd209Ramona Quimby Margaret Boege Margaret Boege
Class 053.English Pleasure Three Year Old [1 entry]
1st130Saralin's Conductor Jessica Bodnar Saralin Morgan Horse Farm
Class 054.Park Harness Junior or Novice Horse [1 entry]
1st132Dreammaster Kiss This Whitney Bodnar Tammy Devier
Class 055.Western Pleasure Limit Horse [8 entries]
1st113Treble's Take The Stage Andy Marlett Rocky/Diana Schleifer
2nd239Email NKS Lyle Wick Kathleen Shaver
3rd111ThI Basic Black Michelle Wich Eastwich Morgans
4th140Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
5th145GGG Irish Spring Amy Ziegler Garry Glover
6th149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
189Kells Ace Of Spades Kerstyn Ghere Debra Mueller
228Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 056.Equitation Saddleseat 13/Under [2 entries]
1st236Cabot French Pepper Kahlie Kroells Richard Cecchettini
2nd157Tauer's Knockut Sarah Anderson Brandee Bobzin
Class 057.Carriage Driving Turnout Horse & Pony [6 entries]
1st101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
3rd102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
4th206BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
5th201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
6th208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
Class 058.English Pleasure Limit Horse [3 entries]
1st170Rum Brook Immortal Knight Lisa Gill. Herringer Lisa Gilliland Herringer
2nd184Rustic V's Spur Of the Moment Jennifer Thompson Jennifer Thompson
3rd244Ultras Alternative View Susan Jansson Susan Jansson
Class 059.Carriage Driving Reinsmanship [5 entries]
1st101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
3rd207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
4th102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
Class 060.Hunter Pleasure Amateur Stallions & Geldings [7 entries]
1st129Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
2nd166Crestfield Hi Command Lynn Miller James Miller
3rd161Harlans Sharp Shooter Kelly Cleaveland Kelly Cleaveland
4th172Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
5th152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th196TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
Class 061.Western Pleasure Walk/Trot 12/Under [4 entries]
1st226Fortunate Son Chance Washburn Terri Washburn
2nd218UMC Pomp and Circumstance Lars Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd148PBR Strelnikov Taylor Flaig Theresa Ruff
4th150MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Colleen Flaig
Class 062.Hunter Pleasure Junior Exhibitor 14-17 [6 entries]
1st107Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Chelsea Olson
2nd175EKL Command The View Matthew DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
3rd202Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
4th247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
5th168SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
6th246Ultras Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 063.Western Pleasure Gentlemen [1 entry]
1st120Black Tuxedo Gunner Andy Marlett C.Hirsch/ T-Time LLC
Class 064.Western Equitation AMHA Medal [1 entry]
1st215Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 065.English Pleasure Amateur Mares [1 entry]
1st171Hollybrook Spit N Image Katie Goodpaster Harriet Goodpaster
Class 066.Western Pleasure Ladies 18/Over [6 entries]
1st237Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
2nd182Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd188AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
4th228Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
5th149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
6th140Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
Class 067.Hunter Pleasure Amateur Mares [5 entries]
1st123Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
2nd125LLS Eternal Flame Patricia De Gidio Patricia De Gidio
3rd191Rustic V's Two To Tango Wendy Meyer Dean/Wendy Meyer
4th167Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
154JMF Midnight Mist Natalie Gansmoe Natalie Gansmoe
Class 068.Hunter Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [5 entries]
1st160Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
3rd204Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
4th156SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
5th146MSV Flight Time Amanda Lepak Garry Glover
Class 069.Pleasure Driving Ladies [3 entries]
1st232Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
2nd236Cabot French Pepper VeeAnn Wood Richard Cecchettini
3rd155DMN Titan Jennifer Nelson Jennifer Nelson
Class 070.Equitation Saddleseat AMHA Medal [2 entries]
1st219French Kristoph Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd174Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
Class 071.Hunter Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [4 entries]
1st178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
2nd186Season's Major Contender Crystal Allor Rae Ann Lenway
3rd152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
4th199VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
Class 072.Classic Pleasure Driving Junior or Novice Horse [2 entries]
1st164Ultras Prim & Proper Faith Davis Stephen Smith
2nd147Divine's Top Priority Candy Phillips Tricia Hoen
Class 073.Pleasure Driving Junior Exhibitor 17/Under [0 entries]
No Entries
Class 074.Carriage Park Performance [3 entries]
1st204Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 075.Classic English Pleasure Mares [1 entry]
1st193Savannah Star Tammy Devier Tammy Devier
Class 076.Park Saddle Open [2 entries]
1st173Dragonsmeade Bulgari Irina Shavlik Irina Shavlik
2nd234Queen's Lady Ashley Wendy Meyer Dean/Wendy Meyer
Class 077.Hunter Pleasure Gentlemen [3 entries]
1st168SMC Skywalker Lyle Wick Samantha Kevitt
2nd196TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
3rd229Summit's Socialite Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 078.Pleasure Driving Stallions & Geldings [2 entries]
1st117Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
2nd158Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 079.Carriage Driving Gentlemen Horse & Pony [2 entries]
1st102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
2nd208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
Class 080.Western Pleasure Stallions & Geldings [3 entries]
1st239Email NKS Lyle Wick Kathleen Shaver
2nd197LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
3rd149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
Class 081.Classic English Pleasure Stallioins & Geldings [6 entries]
1st119Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
2nd135Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
3rd222Dabe Grand Bam Bam Sarah Mikkelson Dan Dahring
4th142Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
5th185Rustic V Chances R Jennifer Thompson Dean/Wendy Meyer
6th162Hornes Desperado Katherine Rank Kathy Berkheimer
Class 082.Carriage Driving Ladies Horse & Pony [4 entries]
1st206BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
4th201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
Class 083.Pleasure Driving Mares [0 entries]
No Entries
Class 084.English Pleasure Junior Horse [2 entries]
1st131Latours Magic Virtuoso Stan Bodnar Brenda Matusik
2nd108Hylee's Graceson Tim Coss Jane Steffenhagen
Class 085.Western Pleasure Mares [2 entries]
1st228Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
2nd182Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 086.Classic English Pleasure Junior Exhibitor 17/Under [3 entries]
1st216Rowenda French Twist Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd128Wendigo Lord Baden Powell Sarah Shapiro Jessica Mullholand
3rd112TVT Invictus Sara Clark Sara Clark
Class 087.English Pleasure Amateur Stallions & Geldings [5 entries]
1st165Kriskroft Keynote Lynn Miller James Miller
2nd217Monnington's Titan Kirsten Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd170Rum Brook Immortal Knight Lisa Gill. Herringer Lisa Gilliland Herringer
4th184Rustic V's Spur Of the Moment Jennifer Thompson Jennifer Thompson
5th155DMN Titan Daniel Rettmann Jennifer Nelson
Class 088.Costume Class [3 entries]
1st174Springmill Encore Alyssa Wick Irina Shavlik
2nd243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
3rd247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
4th225TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri Washburn
Class 089.Road Hack [2 entries]
1st152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
2nd196TTE Dance All The Time Steve Bobzin Steve Bobzin
Class 090.Classic Pleasure Driving Championship [0 entries]
No Entries
Class 091.Equitation Western Seat Walk/Trot 12/Under [5 entries]
1st218UMC Pomp and Circumstance Lars Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd226Fortunate Son Chance Washburn Terri Washburn
3rd148PBR Strelnikov Taylor Flaig Theresa Ruff
4th150MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Colleen Flaig
5th242Doubletrack Devito Shannon Kovach Candy Phillips
Class 092.Equitation Saddleseat 14-17 [0 entries]
No Entries
Class 093.Carriage Driving Working Pleasure [6 entries]
1st206BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
4th207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
5th201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
6th208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
Class 094.Pleasure Driving Three Year Old [0 entries]
No Entries
Class 095.Western Pleasure Junior Exhibitor 14-17 [0 entries]
No Entries
Class 096.Hunter Pleasure Limit Horse [11 entry]
1st161Harlans Sharp Shooter Alex Cleaveland Kelly Cleaveland
2nd178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
3rd183Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
4th106Hylee's March Rain Tasha Smazinski Tasha Smazinski
5th124Quick Draw McGraw Andy Marlett Nina Errington
6th146MSV Flight Time Cheretee Brown Garry Glover
152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
156SMC Southern Accent Erin Lunn Sarah Anderson
230Summit's General Lee Cory Eickholt Charles/Arlene Berzins
233Amelie Nellie Wich Margaret Boege
246Ultras Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
Class 097.Western Pleasure Junior Exhibitor 13/Under [2 entries]
1st215Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd225TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri Washburn
Class 098.Western Pleasure Novice Horse [4 entries]
1st198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
2nd145GGG Irish Spring Amy Ziegler Garry Glover
3rd149MEMC Gladiator Ann Fleischman Colleen Flaig
4th111Thi Basic Black Michelle Wich Eastwich Morgans
Class 099.English Pleasure Walk/Trot 12/Under [3 entries]
1st177Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
2nd109Hylee's Rhiannon Frannie Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
3rd241Litigator Gigi Kreibich Jamie Engelmann
Class 100.Equitation Western Seat 14-17 [0 entries]
No Entries
Class 101.Hunter Pleasure Three Year Old [5 entries]
1st137Merriehill Major League Jessica Bodnar Merriehill Farm
2nd240Aerie Meadow Galileo Lyle Wick Amy Remes
3rd183Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
4th121Bordeaux Andy Marlett Lauren Damrow
5th249NSS American Idol Tammy Devier Tammy Devier
Class 102.Western Pleasure Amateur Owned/Trained/Shown [6 entries]
1st188AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
2nd228Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
3rd210I Like It Hot Margaret Boege Margaret Boege
4th231Designer Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
5th199VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
197LLR High Finance Cherlyn Olson Cherlyn Olson
Class 103.Pleasure Driving Championship Junior Exhibitor [0 entries]
No Entries
Class 104.Hunter Pleasure Walk/Trot 12/Under [5 entries]
1st205Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
2nd150MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Colleen Flaig
3rd241Litigator Gigi Kreibich Jamie Engelmann
4th242Doubletrack Devito Shannon Kovach Candy Phillips
5th148PBR Strelnikov Taylor Flaig Theresa Ruff
Class 105.Equitation Hunt Seat On The Flat AMHA Medal [2 entries]
1st168SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
2nd247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
Class 106.Park Saddle Amateur/Junior Exhibitor [2 entries]
1st173Dragonsmeade Bulgari Irina Shavlik Irina Shavlik
2nd234Queen's Lady Ashley Wendy Meyer Dean/Wendy Meyer
Class 107.Carriage Driving Obstacles Pick Your Route [6 entries]
1st206BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
3rd207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
4th102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
6th208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
Class 108.Carriage Driving Obstacles Gamblers Choice [6 entries]
1st201Plainsview Red Hot Carrie Ostrowski Carrie Ostrowski
2nd101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd206BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
4th102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th208Fire Fox Michael Scott Vicki Badah
6th207Moonlight Draughty Acres Paula Thompson Paula Thompson
Class 109.Lead Line 8/Under [3 entries]
1st148PBR Strelnikov Taylor Flaig Theresa Ruff
1st241Litigator Loretta Herbers Jamie Engelmann
1st242Doubletrack Devito Jillian Zaun Candy Phillips
Class 110.Hunter Pleasure Championship Junior Exhibitor [8 entries]
1st160Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd107Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Chelsea Olson
3rd202Graphic's Celtic Rose Lindsey Hompe Rebecca Hompe
4th247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
5th175EKL Command The View Matthew DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
6th204Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
156SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
Class 111.Classic Pleasure Driving Championship [5 entries]
1st135Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
2nd223CBMF Belle Fleur Dan Dahring Dan Dahring
3rd164Ultras Prim & Proper Faith Davis Stephen Smith
4th122Walk This Way Laura Regnier Wayne Rixman
5th147Divine's Top Priority Candy Phillips Tricia Hoen
Class 112.Hunter Pleasure Amateur Championship [9 entries]
1st129Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
2nd123Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
3rd166Crestfield Hi Command Lynn Miller James Miller
4th186Season's Major Contender Crystal Allor Rae Ann Lenway
5th152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
6th178Ultra's Xtra Special Caitlin Fox Caitlin Fox
125LLS Eternal Flame Patricia De Gidio Patricia De Gidio
167Hobnob's Abby Judith Schwieger Judith Schwieger
172Minion Invisible Ink Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
Class 113.Americana Carriage Picnic Drive [3 entries]
1st101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd204Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd102Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 113A.Carriage Championship Awards [2 entries]
1st101Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd204Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
Class 114.Raptor Ridge English Pleasure Jackpot Championship [4 entries]
1st232Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
2nd238NKS Mocha Latte Alyssa Wick Kathleen Shaver
3rd126HVK Noblesse Oblige Jessica Bodnar Herbert Kohler Jr
4th155DMN Titan Daniel Rettmann Jennifer Nelson
Class 115.Western Pleasure Amateur Championship [7 entries]
1st176RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
2nd218UMC Pomp and Circumstance Ron Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd182Aerie Meadow Contessa Jenna Jarboe William Dodds
4th188AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
5th237Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
6th198LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Cherlyn Olson
140Juno Beach Lori Anne Kruger Joyce Soboleski
Class 116.Pleasure Driving Amateur Championship [2 entries]
1st191Rustic V's Two To Tango Dean Meyer Dean/Wendy Meyer
2nd158Bonnie Lee Major Domo Mark Diersen Mark Diersen
Class 117.Yearling Sweepstakes In Hand Championship [11 entry]
1st103Hylee Gaiden In Disguise John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd133Circle Z Spicey Spirit Whitney Bodnar Mary Lou Zacheis
3rd127GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
4th212Arcola's Mr RJ Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
5th104Hylee's How Sweet Itiz Jackie Sweeney J.Sweeney/J. Steffenhagen
6th194NSS Fan The Flame Dan Drewlow Tammy Devier
7th180Aerie Meadow Pardon Me Roy Eileen O'Bradovich William Dodds
8th227If The Tierra Fits Jay Wood Nan Willie Cecchettini
9th151TTE Specialtea Colleen Flaig Colleen Flaig
10th203Deer Park Savoy Brown Lyle Wick Rebecca Hompe
200Dakota Prairie Socialite Mary Wlodarski Mary Wlodarski
Class 118.Pleasure Driving Championship 2 Year Old [2 entries]
1st195NSS Keeping The Faith Lyle Wick Tammy Devier
2nd136Merriehill Roxie Heart Whitney Bodnar Merriehill Farm
Class 119.Western Pleasure Championship Junior Horse [4 entries]
1st169PL Realms Of Glory Colleen Wick Charlotte Rydberg
2nd182Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd231Designer Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
4th210I Like It Hot Michelle Wich Margaret Boege
Class 120.Working Hunter Under Saddle [3 entries]
1st247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
2nd243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
3rd152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
Class 121.English Pleasure Championship Junior Exhibitor [1 entry]
1st214Marin Five-O-One Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 122.Kohler Stables English Pleasure Championship Junior Horse [1 entry]
1st130Saralin's Conductor Jessica Bodnar Saralin Morgan Horse Farm
Class 123.Western Pleasure Championship Junior Exhibitor [2 entries]
1st215Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd225TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri Washburn
Class 124.Hardwood Creek Farm Hunter Pleasure Jackpot Championship [6 entries]
1st138Merriehill Wild At Heart Jessica Bodnar Merriehill Farm
2nd161Harlans Sharp Shooter Kelly Cleaveland Kelly Cleaveland
3rd186Season's Major Contender Crystal Allor Rae Ann Lenway
4th152Double Track Del Rio Kristen Eichhorn Kristen Eichhorn
5th246Ultras Superlative Sarah Koshak Sarah Koshak
153King- Lehr's Debutante Erin Lunn Erin Lunn
Class 125.Classic English Pleasure Junior Exhibitor Championship [2 entries]
1st128Wendigo Lord Baden Powell Sarah Shapiro Jessica Mullholand
2nd216Rowenda French Twist Ada Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 126.Pleasure Driving Championship Junior Horse [2 entries]
1st131Latours Magic Virtuoso Stan Bodnar Brenda Matusik
2nd211Arcola's Sweetalk Chris Nelsen K.Johnson Arcola Farm
Class 127.Hunter Pleasure Championship Junior Horse [5 entries]
1st137Merriehill Major League Jessica Bodnar Merriehill Farm
2nd163Cadence Allure Becky Gruenberg Cadence Farm
3rd240Aerie Meadow Galileo Lyle Wick Amy Remes
4th121Bordeaux Andy Marlett Lauren Damrow
5th183Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 128.Equitation Western Seat Championship [2 entries]
1st215Park Place Dominion Inga Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd225TMK Picture Perfect Anna Washburn Terri Washburn
Class 129.Kohler Stables Pleasure Driving Jackpot Championship [2 entries]
1st117Black Tuxedo Wildfire Andy Marlett Andy Marlett
2nd232Hylee's Showtime Nellie Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 130.Marlett Stables Classic English Pleasure Jackpot Championship [6 entries]
1st135Cingate Shoot The Moon Greg Fancsali Dennis Fancsali
2nd119Lorenzo De Claridge Erica Jensen David Jensen
3rd177Sealected Leader Lynette Erchul Lynette Erchul
4th193Savannah Star Tammy Devier Tammy Devier
5th222Dabe Grand Bam Bam Sarah Mikkelson Dan Dahring
6th112TVT Invictus Sara Clark Sara Clark
Class 131.Equitation Saddleseat Championship [3 entries]
1st219French Kristoph Hanna Johnson K.Johnson Arcola Farm
2nd174Springmill Encore Irina Shavlik Irina Shavlik
3rd157Tauer's Knockut Sarah Anderson Brandee Bobzin
Class 132.Western Pleasure Jackpot Championship [2 entries]
1st113Treble's Take The Stage Andy Marlett Rocky/Diana Schleifer
2nd239Email NKS Lyle Wick Kathleen Shaver
Class 133.Equitation Saddleseat/Hunt Seat Walk/Trot Championship [6 entries]
1st177Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
2nd109Hylee's Rhiannon Frannie Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
3rd205Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th241Litigator Gigi Kreibich Jamie Engelmann
5th242Doubletrack Devito Shannon Kovach Candy Phillips
6th150MJL Wind Dancer Tiahna Flemming Colleen Flaig
Class 134.Equitation Hunt Seat Championship [6 entries]
1st107Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Chelsea Olson
2nd204Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd247Mairs Cruiser Grace O'Brien Grace O'Brien
4th160Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
5th168SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
6th243Baywind Incentive Anneka Jansson Susan Jansson
Class 135.Equitation Western Seat Walk/Trot Championship [2 entries]
1st226Fortunate Son Chance Washburn Terri Washburn
2nd218UMC Pomp and Circumstance Lars Johnson K.Johnson Arcola Farm
Class 136.English Pleasure Amateur Championship [4 entries]
1st165Kriskroft Keynote Lynn Miller James Miller
2nd217Monnington's Titan Kirsten Johnson K.Johnson Arcola Farm
3rd171Hollybrook Spit N Image Katie Goodpaster Harriet Goodpaster
4th155DMN Titan Daniel Rettmann Jennifer Nelson
Class 136A.Weston Wood Memorial Amateur Hi-Point Trophy [1 entry]
1st129Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson

Class Results of the 2009 show (downloadable doc version).
Class Results of the 2009 show (downloadable csv data version).

For more information:
Sarah Moses - 651/635-9746 - Sarah@michaelsbridalshop.com
Cheryl Rangel - 847/537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Jul 5, 2009
t-bonham@scc.net