North Star Morgan Americana Horse Show

July 1st - 4th, 2010

Minnesota State Fairgrounds, St. Paul, MN

Judges Divisions
John Greenall West Windsor, VT Carriage
Vee Ann Wood Plato, MN Ranch
Terry Jones BrennanHollister, CA all other

2010 Class Results:

2010 Class Results
Class 001. Sport Horse In Hand - Mares [3 entries]
1st226Rustic V Wings Of An Angel Jennifer Thompson Wendy Meyer
2nd216Heritage Hollow Enjolais Renee Dreis Renee Dreis
3rd236Troika's Russian Roulette Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
Class 001A.Sport Horse In Hand - Yearling NCMA Futurity [0 entries]
No Entries
Class 002. Sport Horse In Hand - Stallions/Geldings [1 entry]
1st103Black Tuxedo Sebstion Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
Class 002A.Sport Horse In Hand - 2 Yr Old NMCA Futurity [2 entries]
1st110Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
2nd216Heritage Hollow Enjolais Renee Dreis Renee Dreis
Class 003. In Hand - Yearling Fillies [4 entries]
1st137Hylee's Excusez Moi John Oder Jackie Sweeney
2nd183GGG Next In Line Amy Ziegler Garry Glover
3rd162Aerie Meadow Intense Sarah Payne William Dodds
4th161Aerie Meadow Lacy Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 003A.In Hand - NCMA Yearling Fillies [1 entry]
1st137Hylee's Excusez Moi John Oder Jackie Sweeney
Class 004. In Hand - 2 & 3 Year Old Fillies [5 entries]
1st140Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd138Hylee's Skandahl John Oder Jackie Sweeney
3rd230Troika's Ain't She Sweet Andy Marlett Karen/Carlee Ronquist
4th164Aerie Meadow Ruby Eileen O'Bradovich William Dodds
5th185CBMF Sister Talk Cheretee Brown Cheretee Brown
Class 004A.In Hand - NCMA Futurity 2 Yr Old Fillies [3 entries]
1st140Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd138Hylee's Skandahl John Oder Jackie Sweeney
3rd230Troika's Ain't She Sweet Andy Marlett Karen/Carlee Ronquist
Class 005. In Hand - Mares 4/Over [1 entry]
1st241Ultras Prim & Proper Erin Lunn Erin Lunn
Class 006. Grand Champion & Reserve - Mares [2 entries]
1st140Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
2nd138Hylee's Skandahl Lyle Wick Jackie Sweeney
Class 007. Fitting & Showmanship [0 entries]
No Entries
Class 008. In Hand - Yearling Geldings [2 entries]
1st133Playmor's Here's Johnny Andy Marlett Nina Errington
2nd211Arcola's Top Cadet Tom Bombolis Ron/Kirsten Johnson
Class 008A.In Hand - NCMA Futurity Yearling Geldings [2 entries]
1st133Playmor's Here's Johnny Andy Marlett Nina Errington
2nd211Arcola's Top Cadet Tom Bombolis Ron/Kirsten Johnson
Class 009. In Hand 2 & 3 Year Old Geldings [2 entries]
1st117GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
2nd210Arcola's Mr RJ Tom Bombolis Ron/Kirsten Johnson
Class 009A.In Hand - NCMA Futurity 2 Year Old Geldings [1 entry]
1st210Arcola's Mr RJ Tom Bombolis Ron/Kirsten Johnson
Class 010. In Hand - Geldings 4/Over [2 entries]
1st150Hylee's Dannation Kenny Guell Jane Steffenhagen
2nd108China Grove Page Champion Angie Novak
Class 011. Grand Champion & Reserve - Geldings [3 entries]
1st150Hylee's Dannation John Oder Jane Steffenhagen
2nd117GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
108China Grove Page Champion Angie Novak
Class 012. Ranch Horse - Halter [5 entries]
1st153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
2nd170Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
3rd109Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
4th212Kells Encore Performance Jayne Bradford Jayne Bradford
5th123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 013. In Hand - Yearling Colts [2 entries]
1st114Merriehill Black Label Whitney Bodnar Beth Fancsali
2nd247Beck's Phoenix Jordy Johns Beck's Valley Farm
Class 013A.In Hand - NCMA Futurity Yearling Colts [1 entry]
1st247Beck's Phoenix Jordy Johns Beck's Valley Farm
Class 014. In Hand - 2 & 3 Year Old Colts [1 entry]
1st110Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class 014A.In Hand - NCMA Futurity 2 Year Old Colts [1 entry]
1st110Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class 015. In Hand - Stallions 4/Over [1 entry]
1st151Hylee's The Biggest Bang Lyle Wick Jackie Sweeney
Class 016. Grand Champion & Reserve - Stallions [3 entries]
1st114Merriehill Black Label Whitney Bodnar Beth Fancsali
2nd151Hylee's The Biggest Bang John Oder Jackie Sweeney
110Midsummer Supremacy Sarah Mikkelson Sarah Mikkelson
Class 017. Classic Pleasure Driving - 18/Over [3 entries]
1st115Bred To Boogie Amy Legenza Amy Legenza
2nd231EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
3rd192AMHF Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 018. Hunter Pleasure - Ladies 18/Over [15 entries]
1st112Tudor Oaks The Real Deal Jessica Bodnar Bruce/Susan Peterson
2nd235Maple Rose Ty One On Becky Gruenberg Steve/Gretchen Johnson
3rd103Black Tuxedo Sebstion Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
4th134Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
5th127Epona's Perrier Jouet Donna O'Neill Donna O'Neill
6th126Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
119Seasons Fleetson Karen Bessell Colleen McNicoll
144Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
159Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
165VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
199SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
201Crestfield Hi Command Lynn Miller Lynn/James Miller
214Valley Ridge Wakeup Call Lesly Clason Lesly Clason
237Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Tom Mason
238SMC Millenium Star Lauren Mueller Todd Mueller
Class 019. English Pleasure - Junior Exhibitor 14-17 [1 entry]
1st204Monnington Wish (GB) Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 020. Classic English Pleasure - Junior/Novice Horse [3 entries]
1st190Rum Brook Immortal Knight Lisa G. Herringer Lisa Gilliland Herringer
2nd141Windchime Emma Blankschein Jackie Sweeney
3rd218TVT Invictus Sara Clark Sara Clark
Class 021. Equitation Hunt Seat - Walk/Trot 11/Under [2 entries]
1st235Maple Rose Ty One On Reece Hart Steve/Gretchen Johnson
2nd177Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
Class 022. Western Pleasure - Junior Horse [4 entries]
1st248GGG Cool Hand Luke Andy Marlett Garry Glover
2nd224Rustic V's Wishful Thinking Jim Riggs Wendy Meyer
3rd169Rustic V's Skies The Limit Gary Hitz Gary & Carol Hitz
4th234Givenchy Kenny Guell Roger White
Class 023. Equitation Hunt Seat 14 - 17 [4 entries]
1st174Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd176Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
3rd205AMHF Absolut Pepper Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
4th105SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
Class 024. English Pleasure - Mares [2 entries]
1st249Alors On Danse Andy Marlett Jane Jensen
2nd197NKS Mocha Latte Lyle Wick Kathleen Shaver
Class 025. Western Pleasure - Limit Rider [3 entries]
1st220THI Basic Black Nellie Wich Eastwich Morgans
2nd182GGG Kilkelly News Flash Linda Frozene Garry Glover
3rd109Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
Class 026. Equitation Hunt Seat - 13/Under [1 entry]
1st244Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
Class 027. English Pleasure - Stallions & Geldings [0 entries]
No Entries
Class 028. Park Saddle - Junior Exhibitor [1 entry]
1st196Dragonsmeade Bulgari Irina Shavlik Irina Shavlik
Class 029. Opportunity - Reining [4 entries]
1st253KR Smoken Tee Genna Hackett Genna Hackett
2nd252Summer Dai Shelly Wolfram Shelly Wolfram
3rd153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
4th123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 030. Opportunity - Open Reining [2 entries]
1st153Oronoco Hills Phoebe Travis Bruce Margaret Boege
2nd123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 031. Pleasure Driving - UPHA Classic [0 entries]
No Entries
Class 032. Saddleseat Equitation - UPHA Challenge Cup 17/Under [4 entries]
1st207French Kristoph Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd195Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
3rd213Hylee's Red Fox Kellyn Cameron Kellyn Cameron
4th107Tauer's Knockut Sarah Anderson Brandee Bobzin
Class 033. Western Pleasure - Amateur Mares [4 entries]
1st160Aerie Meadow Contessa Jenna Jarboe William Dodds
2nd154Seasons Lucky Lass Margaret Boege Margaret Boege
3rd156Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
4th251Iron Forge Got The Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
Class 034. English Pleasure - Amateur O/T/S [1 entry]
1st129Rustic V's Spurofthemoment Jennifer Thompson Jennifer Thompson
Class 035. Hunter Pleasure - Stallions & Geldings [7 entries]
1st171GSK The Villain Becky Gruenberg Susan Klotz
2nd159Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd119Seasons Fleetson Karen Bessell Colleen McNicoll
4th120Graphic's Night Stryder Darin Lulich Darin Lulich
5th219RCV The Peacemaker Nellie Wich Eastwich Morgans
6th215Dabe Grand Bam Bam Dan Dahring Dan Dahring
157Summit's General Lee Jenna Bemis Charles/Arlene Berzins
Class 036. Classic Pleasure Driving - Junior Exhibitor 17/Under [1 entry]
1st206Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 037. Equitation Western Seat 13/Under [2 entries]
1st244Fortune's Valentino Megan Motter Susan Motter
2nd166TMK Picture Perfect Anna Washburn Teresa Washburn
Class 038. Pleasure Driving - Amateur [2 entries]
1st200Kriskroft Keynote James Miller Lynn/James Miller
2nd223Rustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy Meyer
Class 039. English Pleasure - Junior Exhibitor 13/Under [0 entries]
No Entries
Class 040. Western Pleasure - Amateur Stallions & Geldings [7 entries]
1st208UMC Pomp & Circumstance Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd240Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
3rd203RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
4th232Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
5th109Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
6th128AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
250Designer Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
Class 041. Pleasure Driving - Junior Horse [2 entries]
1st108China Grove Page Champion Angie Novak
2nd132Ultras Exclamation Point Jeremy Johnson Jeremy Johnson
Class 042. Classic English Pleasure - Ladies [5 entries]
1st116Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
2nd231EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
3rd188Springmill Encore Judith Schwieger Hardwood Creek Farm
4th130Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
5th104Jorell Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
Class 043. Hunter Pleasure - Mares [2 entries]
1st226Rustic V Wings Of An Angel Wendy Meyer Wendy Meyer
2nd228Hylee's Seven In May Tasha Smazinski Jackie Sweeney
Class 044. English Pleasure - Ladies 18/Over [2 entries]
1st233Boxford Belle Aire Megan Heintz Thomas Caisse
2nd221Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
Class 045. Ranch Horse - Versatility [5 entries]
1st153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
2nd170Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
3rd123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
4th109Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
5th212Kells Encore Performance Jayne Bradford Jayne Bradford
Class 046. Trail Horse - English or Western [4 entries]
1st170Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
2nd123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
3rd153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
212Kells Encore Performance Jayne Bradford Jayne Bradford
Class 047. Pleasure Driving - 2 Year Old [1 entry]
1st117GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
Class 047A.Pleasure Driving - NCMA Futurity 2 Year Old [1 entry]
1st140Hylee's How Sweet Itiz John Oder J.Sweeney/J. Steffenhagen
Class 048. Western Pleasure - 3 Year Old [4 entries]
1st118Season's French Commander Karen Bessell Colleen McNicoll
2nd246Bears Agent Double O Soul Andy Marlett Michael/Amy Bearman
3rd164Aerie Meadow Ruby Eileen O'Bradovich William Dodds
4th191MSV Hi Time Lyle Wick Karyl Hylle
Class 049. Equitation Saddleseat - Walk/Trot 11/Under [2 entries]
1st143Hylee's Rhiannon Frannie Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
2nd142Hylee March Time Samee Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
Class 050. Hunter Pleasure - Junior Horse [3 entries]
1st159Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
2nd171GSK The Villain Becky Gruenberg Susan Klotz
3rd254Bordeaux Lauren Damrow Lauren/Rachel Damrow
Class 051. Ranch Horse - Pleasure [5 entries]
1st123LLR Can You Hear Me Now Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
2nd170Ironstone Eveready Carol Hitz Gary & Carol Hitz
3rd153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
4th125Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
5th212Kells Encore Performance Jayne Bradford Jayne Bradford
Class 052. English Pleasure - 3 Year Old [0 entries]
No Entries
Class 053. Carriage Driving Turnout - Horse or Pony [8 entries]
1st178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd155Bailiwick Snowdrop Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
4th101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th148Rogail Royal Molly McGee Michelle Blacker Wayne Odegaard
6th179Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
Class 054. TBA [0 entries]
No Entries
Class 055. Hunter Pleasure - Masters [5 entries]
1st201Crestfield Hi Command Lynn Miller Lynn/James Miller
2nd127Epona's Perrier Jouet Donna O'Neill Donna O'Neill
3rd153Oronoco Hills Phoebe Margaret Boege Margaret Boege
4th156Summit's April Love Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
103Black Tuxedo Sebstion Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
Class 056. Western Pleasure - Limit Horse [10 entries]
1st139Hylee's Goldmine Dan Lynch Jackie Sweeney
2nd234Givenchy Kenny Guell Roger White
3rd245Ultras Spirit Of The Law Andy Marlett Michael/Amy Bearman
4th220THI Basic Black Nellie Wich Eastwich Morgans
5th109Kells Ace Of Spades Kerstyn Ghere Debra Mueller
6th224Rustic V's Wishful Thinking Wendy Meyer Wendy Meyer
7th164Aerie Meadow Ruby Eileen O'Bradovich William Dodds
182GGG Kilkelly News Flash Linda Frozene Garry Glover
242Rustic V's Utter Chaos Jim Riggs Wendy Meyer
250Designer Blues Theresa Kroells Theresa Kroells
Class 057. Equitation Saddleseat - 13/Under [2 entries]
1st207French Kristoph Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd195Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
Class 058. English Pleasure - Limit Horse [1 entry]
1st146Hylee's Graceson Tim Coss Jane Steffenhagen
Class 059. Hunter Pleasure - Amateur Stallions/Geldings [3 entries]
1st112Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
2nd238SMC Millenium Star Lauren Mueller Todd Mueller
3rd199SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
Class 060. Western Pleasure - Walk/Trot 11/Under [4 entries]
1st208UMC Pomp & Circumstance Lars Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd167Fortunate Son Chance Washburn Teresa Washburn
3rd177Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th125Chandel Total Eclipse Carlee Ronquist Lori Anne Kruger
Class 061. Hunter Pleasure - Junior Exhibitor 14-17 [5 entries]
1st176Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
2nd202Paradigm Power Surge Matthew DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
3rd174Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
4th205AMHF Absolut Pepper Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
5th106Hylee's Ravin' Lady Sarah Anderson Erin Lunn
Class 062. Western Pleasure - Gentlemen [2 entries]
1st243Treble's Mucho Uno Jim Riggs Rocky/Diane Schliefer
2nd145Hylee Galaxy's Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
Class 063. Western Equitation - AMHA Medal [1 entry]
2nd166TMK Picture Perfect Anna Washburn Teresa Washburn
Class 064. English Pleasure - Amateur Mares [1 entry]
1st239Hollybrook Spit N Image Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
Class 065. Western Pleasure - Ladies 18/Over [5 entries]
1st160Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
2nd232Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
3rd156Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
4th154Seasons Lucky Lass Margaret Boege Margaret Boege
5th180GGG Irish Spring Amy Ziegler Garry Glover
Class 066. Hunter Pleasure - Amateur Mares [3 entries]
1st134Stone Pine Dana Lindsay Errington Nina Errington
2nd121SG Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
3rd144Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
Class 067. Hunter Pleasure - Novice Horse [5 entries]
1st189Aerie Meadow Galileo Amy Remes Amy Remes
2nd119Seasons Fleetson Karen Bessell Colleen McNicoll
3rd226Rustic V Wings Of An Angel Wendy Meyer Wendy Meyer
4th194Arcola's Shining Star Barbara Anderson Barbara Anderson
5th219RCV The Peacemaker Nellie Wich Eastwich Morgans
Class 068. Hunter Pleasure - Junior Exhibitor 13/Under [1 entry]
1st244Fortune's Valentino Ellen Erchul Susan Motter
Class 069. Carriage Driving - Reinsmanship [8 entries]
1st155Bailiwick Snowdrop Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
2nd178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd148Rogail Royal Molly McGee Michelle Blacker Wayne Odegaard
4th102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
5th101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
6th179Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
7th136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
Class 070. Equitation Saddleseat - AMHA Medal [2 entries]
1st207French Kristoph Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd213Hylee's Red Fox Kellyn Cameron Kellyn Cameron
Class 071. Hunter Pleasure - Amateur O/T/S [7 entries]
1st126Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
2nd128AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
3rd144Startrend Mystic Vision Chelsea Olson Stanley Olson
4th121SG Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
5th214Valley Ridge Wakeup Call Lesly Clason Lesly Clason
6th165VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
255CBMF Belle Fleur Kristen Eichhorn Dan Dahring
Class 072. Classic Pleasure Driving - Junior/Novice Horse [3 entries]
1st229Happiness Is Melissa Bates Stan Bodnar
2nd192AMHF Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
3rd131FP Wish Upon A Star Jeremy Johnson Jeremy Johnson
Class 073. Pleasure Driving - Junior Exhibitor 17/Under [0 entries]
No Entries
Class 074. Carriage Park Performance [3 entries]
1st176Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 075. Classic English Pleasure - Mares [1 entry]
1st231EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
Class 076. Park Saddle - Open [2 entries]
1st113The Real Deal Stan Bodnar N.Wille/R. Cecchettini
2nd150Hylee's Dannation Megan Heintz Jane Steffenhagen
Class 077. Hunter Pleasure - Gentlemen [4 entries]
1st174Merriewold Diplomat James Gruenberg Nicolette Geddeis
2nd156Summit's April Love Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
3rd215Dabe Grand Bam Bam Dan Dahring Dan Dahring
4th120Graphic's Night Stryder Darin Lulich Darin Lulich
Class 078. Pleasure Driving - Stallions & Geldings [2 entries]
1st151Hylee's The Biggest Bang Kenny Guell Jackie Sweeney
2nd223Rustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy Meyer
Class 079. Carriage Driving Working - Gentlemen - Horse or Pony [1 entry]
1st101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
Class 080. Western Pleasure - Stallions & Geldings [7 entries]
1st243Treble's Mucho Uno Jim Riggs Rocky/Diane Schliefer
2nd122LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
3rd145Hylee Galaxy's Wild Irish Dan Lynch Jane Steffenhagen
4th246Bears Agent Double O Soul Andy Marlett Michael/Amy Bearman
5th109Kells Ace Of Spades Kerstyn Ghere Debra Mueller
6th220THI Basic Black Michelle Wich Eastwich Morgans
180GGG Irish Spring Amy Ziegler Garry Glover
Class 081. Classic English Pleasure - Stallions & Geldings [5 entries]
1st188Springmill Encore Judith Schwieger Hardwood Creek Farm
2nd115Bred To Boogie Amy Legenza Amy Legenza
3rd190Rum Brook Immortal Knight Lisa G. Herringer Lisa Gilliland Herringer
4th116Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
5th130Rustic V Chances R Jennifer Thompson Wendy Meyer
Class 082. Carriage Driving Working - Ladies - Horse or Pony [4 entries]
1st178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
3rd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
4th168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
Class 083. Pleasure Driving - Mares [2 entries]
1st204Monnington Wish (GB) Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd187Hylee Bella Donna Lyle Wick Hardwood Creek Farm
Class 084. English Pleasure - Junior Horse [1 entry]
1st108China Grove Amy Neifert Angie Novak
Class 085. Western Pleasure - Mares [3 entries]
1st139Hylee's Goldmine Dan Lynch Jackie Sweeney
2nd160Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd156Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 086. Classic English Pleasure - Junior Exhibitor 17/Under [2 entries]
1st141Windchime Emma Blankschein Jackie Sweeney
2nd218TVT Invictus Sara Clark Sara Clark
Class 087. English Pleasure - Amateur Stallions & Geldings [2 entries]
1st195Sealected Leader Lynette Erchul Lynette Erchul
2nd129Rustic V's Spurofthemoment Jennifer Thompson Jennifer Thompson
Class 088. Costume Class [0 entries]
No Entries
Class 089. Road Hack [0 entries]
No Entries
Class 090. Classic Pleasure Driving - Junior Exhibitor Championship [1 entry]
1st206Rowenda French Twist Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 091. Equitation Western Seat - Walk/Trot 11/Under [4 entries]
1st208UMC Pomp & Circumstance Lars Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd167Fortunate Son Chance Washburn Teresa Washburn
3rd177Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th125Chandel Total Eclipse Carlee Ronquist Lori Anne Kruger
Class 092. Equitation Saddleseat 14-17 [3 entries]
1st213Hylee's Red Fox Kellyn Cameron Kellyn Cameron
2nd141Windchime Emma Blankschein Jackie Sweeney
3rd107Tauer's Knockut Sarah Anderson Brandee Bobzin
Class 093. Carriage Driving Working Pleasure - Horse or Pony [8 entries]
1st178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
2nd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd179Torger's Cha Sa Tonga Amy Ziegler Garry Glover
4th155Bailiwick Snowdrop Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
5th148Rogail Royal Molly McGee Michelle Blacker Wayne Odegaard
6th101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
Class 094. Pleasure Driving - 3 Year Old [0 entries]
No Entries
Class 095. Western Pleasure - Junior Exhibitor 14-17 [1 entry]
2nd177Hollybrook Dandy Elizabeth Hartell Patricia Hartell
Class 096. Hunter Pleasure - Limit Horse [10 entries]
1st228Hylee's Seven In May Tasha Smazinski Jackie Sweeney
2nd226Rustic V Wings Of An Angel Wendy Meyer Wendy Meyer
3rd254Bordeaux Lauren Damrow Lauren/Rachel Damrow
4th119Seasons Fleetson Karen Bessell Colleen McNicoll
5th121SG Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
6th214Valley Ridge Wakeup Call Lesly Clason Lesly Clason
103Black Tuxedo Sebstion Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
215Dabe Grand Bam Bam Dan Dahring Dan Dahring
219RCV The Peacemaker Nellie Wich Eastwich Morgans
255CBMF Belle Fleur Kristen Eichhorn Dan Dahring
Class 097. Western Pleasure - Junior Exhibitor 13/Under [2 entries]
1st166TMK Picture Perfect Anna Washburn Teresa Washburn
2nd244Fortune's Valentino Ellen Erchul Susan Motter
Class 098. Park Harness - Open [1 entry]
1st193Cosmos Double Oh Seven Lyle Wick Susie Weiss
Class 099. English Pleasure - Walk/Trot 11/Under [2 entries]
1st152Hylee's Goldsmith Frannie Gefke Jane Steffenhagen
2nd142Hylee March Time Samee Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
Class 100. Equitation Western Seat 14-17 [1 entry]
1st209Park Place Dominion Inga Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 101. Hunter Pleasure - 3 Year Old [1 entry]
1st158Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 102. Western Pleasure - Amateur O/T/S [6 entries]
1st240Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
2nd156Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
3rd109Kells Ace Of Spades Debra Mueller Debra Mueller
4th128AMHF Fidelio Donna O'Neill Donna O'Neill
5th125Chandel Total Eclipse Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
6th165VMH Be My Heritage Mary Wlodarski Mary Wlodarski
Class 103. Pleasure Driving - Junior Exhibitor Championship [0 entries]
No Entries
Class 104. Hunter Pleasure - Walk/Trot 11/Under [3 entries]
1st235Maple Rose Ty One On Reece Hart Steve/Gretchen Johnson
2nd174Merriewold Diplomat Kendra Geddeis Nicolette Geddeis
3rd177Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
Class 105. Equitation Hunt Seat On The Flat - AMHA Medal [2 entries]
1st176Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
2nd105SMC Southern Accent Sarah Anderson Sarah Anderson
Class 106. Pleasure Saddle/Hunt Seat Walk/Trot 11/Under Championship [4 entries]
1st235Maple Rose Ty One On Reece Hart Steve/Gretchen Johnson
2nd152Hylee's Goldsmith Frannie Gefke Jane Steffenhagen
3rd174Merriewold Diplomat Kendra Geddeis Nicolette Geddeis
4th142Hylee March Time Samee Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
Class 107. Carriage Driving Obstacles - Pick Your Route [7 entries]
1st136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
2nd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
4th101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
6th148Rogail Royal Molly McGee Michelle Blacker Wayne Odegaard
7th155Bailiwick Snowdrop Michael Scott Vicki Nelson Bodoh
Class 108. Carriage Driving Obstacles - Gambler's Choice [6 entries]
1st102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
2nd178BWR Enchanted Melody Patricia Hartell Patricia Hartell
3rd168Moonlight Draughty Acres XenaPaula Thompson Paula Thompson
4th101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
5th148Rogail Royal Molly McGee Michelle Blacker Wayne Odegaard
6th136HVK Hard Rock Anita Meinert Anita/David Meinert
Class 109. Equitation - Lead Line 8/Under [2 entries]
1st160Aerie Meadow Contessa Rowen Payne William Dodds
1st166TMK Picture Perfect Sullivan LohstreterTeresa Washburn
Class 110. Hunter Pleasure - Junior Exhibitor Championship [5 entries]
1st202Paradigm Power Surge Matthew DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
2nd174Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
3rd176Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
4th205AMHF Absolut Pepper Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
5th106Hylee's Ravin' Lady Sarah Anderson Erin Lunn
Class 111. Classic Pleasure Driving Championship [3 entries]
1st115Bred To Boogie Amy Legenza Amy Legenza
2nd229Happiness Is Melissa Bates Stan Bodnar
3rd192AMHF Johnny B Goode Mark Diersen Mark Diersen
Class 112. Hunter Pleasure - Amateur Championship [9 entries]
1st112Tudor Oaks The Real Deal Nicole Peterson Bruce/Susan Peterson
2nd127Epona's Perrier Jouet Donna O'Neill Donna O'Neill
3rd121SG Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
4th199SMC Skywalker Samantha Kevitt Samantha Kevitt
5th189Aerie Meadow Galileo Amy Remes Amy Remes
6th126Chandel Joyride Lori Anne Kruger Lori Anne Kruger
7th238SMC Millenium Star Lauren Mueller Todd Mueller
157Summit's General Lee Jenna Bemis Charles/Arlene Berzins
194Arcola's Shining Star Barbara Anderson Barbara Anderson
Class 113. Americana Carriage Picnic Drive [3 entries]
1st101Prince Of Jazz Michael John Ridge Michael John Ridge
2nd102Royal Heart Mary Jo Stockman Mary Jo Stockman
3rd176Powerpoint Patricia Hartell Patricia Hartell
Class 114. Engilsh Pleasure Raptor Ridge Morgans Jackpot Championship [5 entries]
1st249Alors On Danse Andy Marlett Jane Jensen
2nd197NKS Mocha Latte Lyle Wick Kathleen Shaver
3rd233Boxford Belle Aire Megan Heintz Thomas Caisse
4th221Hylee's Showtime Michelle Wich Doretta/Leroy Umnuhs
5th146Hylee's Graceson Tim Coss Jane Steffenhagen
Class 115. Western Pleasure - Amateur Championship [7 entries]
1st160Aerie Meadow Contessa Jenna Jarboe William Dodds
2nd208UMC Pomp & Circumstance Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd232Alakazam Susan Ellis Susan Ellis
4th154Seasons Lucky Lass Margaret Boege Margaret Boege
5th203RCV An Affair To Remember Robert DeGregorio Robert/Catherine DeGregorio
6th240Iron Forge Dress Blues Jill Eide Jill Eide
7th156Summit's April Love Arlene Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 116. Pleasure Driving - Amateur Championship [3 entries]
1st200Kriskroft Keynote James Miller Lynn/James Miller
2nd204Monnington Wish (GB) Ron Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd223Rustic V Total Revelation Dean Meyer Wendy Meyer
Class 117. In Hand - Yearling Jackpot Championship [7 entries]
1st114Merriehill Black Label Whitney Bodnar Beth Fancsali
2nd211Arcola's Top Cadet Tom Bombolis Ron/Kirsten Johnson
3rd137Hylee's Excusez Moi John Oder Jackie Sweeney
4th163Aerie Meadow Diamonique Eileen O'Bradovich William Dodds
5th183GGG Next In Line Amy Ziegler Garry Glover
6th162Aerie Meadow Intense Eileen O'Bradovich William Dodds
7th161Aerie Meadow Lacy Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 118. Pleasure Driving - 2 Year Old Championship [1 entry]
1st117GGG Untouchable Whitney Bodnar Garry Glover
Class 119. Equitation Saddle/Hunt Seat Walk/Trot 11/Under Championship [4 entries]
1st235Maple Rose Ty One On Reece Hart Steve/Gretchen Johnson
2nd143Hylee's Rhiannon Frannie Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
3rd177Hollybrook Dandy Olivia Hartell Patricia Hartell
4th142Hylee March Time Samee Gefke K.Janssen/ Tipperary Ridge
Class 120. Western Pleasure - Junior Horse Championship [6 entries]
1st118Season's French Commander Karen Bessell Colleen McNicoll
2nd248GGG Cool Hand Luke Andy Marlett Garry Glover
3rd234Givenchy Kenny Guell Roger White
4th191MSV Hi Time Lyle Wick Karyl Hylle
5th224Rustic V's Wishful Thinking Jim Riggs Wendy Meyer
6th164Aerie Meadow Ruby Eileen O'Bradovich William Dodds
Class 121. Working Hunter Under Saddle [0 entries]
No Entries
Class 122. English Pleasure - Junior Exhibitor Championship [1 entry]
1st204Monnington Wish (GB) Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
Class 123. English Pleasure - Junior Horse Championship [1 entry]
1st108China Grove Amy Neifert Angie Novak
Class 124. Western Pleasure - Junior Exhibitor Championship [1 entry]
2nd166TMK Picture Perfect Anna Washburn Teresa Washburn
Class 125. Hunter Pleasure Hardwood Creek Farm Jackpot Championship [4 entries]
1st134Stone Pine Dana Andy Marlett Nina Errington
2nd201Crestfield Hi Command Lynn Miller Lynn/James Miller
3rd237Minion Invisible Ink Katie Goodpaster Tom Mason
4th121SG Amaze-Zann Gracie Diane Larson Diane Larson
Class 126. Classic English Pleasure - Junior Exhibitor Championship [2 entries]
1st141Windchime Emma Blankschein Jackie Sweeney
2nd218TVT Invictus Sara Clark Sara Clark
Class 127. Pleasure Driving - Junior Horse Championship [1 entry]
1st132Ultras Exclamation Point Jeremy Johnson Jeremy Johnson
Class 128. Equitation Western Seat Walk/Trot 11/Under Championship [2 entries]
1st208UMC Pomp & Circumstance Lars Johnson Ron/Kirsten Johnson
2nd167Fortunate Son Chance Washburn Teresa Washburn
Class 129. Hunter Pleasure - Junior Horse Championship [4 entries]
1st171GSK The Villain Becky Gruenberg Susan Klotz
2nd159Aerie Meadow Coolhand Luke Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd254Bordeaux Lauren Damrow Lauren/Rachel Damrow
4th158Summit's Ultimate Diva Charles Berzins Charles/Arlene Berzins
Class 130. Equitation Western Seat Championship [1 entry]
2nd166TMK Picture Perfect Anna Washburn Teresa Washburn
Class 131. Pleasure Driving Jackpot Championship [0 entries]
No Entries
Class 132. Classic English Pleasure Marlett Stables Jackpot Championship[6 entries]
1st188Springmill Encore Judith Schwieger Hardwood Creek Farm
2nd116Cherrydale Sudden Impact Sara Peterson Sara Peterson
3rd115Bred To Boogie Amy Legenza Amy Legenza
4th231EBM Diamond Lady Susan Ellis Susan Ellis
5th190Rum Brook Immortal Knight Lisa G. Herringer Lisa Gilliland Herringer
6th104Jorell Cynthia LaPointe Cynthia LaPointe
Class 133. Equitation Saddleseat Championship [6 entries]
1st195Sealected Leader Ellen Erchul Lynette Erchul
2nd207French Kristoph Ada Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd213Hylee's Red Fox Kellyn Cameron Kellyn Cameron
Class 134. Western Pleasure Jackpot Championship [5 entries]
1st139Hylee's Goldmine Dan Lynch Jackie Sweeney
2nd160Aerie Meadow Contessa Eileen O'Bradovich William Dodds
3rd243Treble's Mucho Uno Jim Riggs Rocky/Diane Schliefer
4th245Ultras Spirit Of The Law Andy Marlett Michael/Amy Bearman
5th122LLR High Finance Cherlyn Olson Laine/Cherlyn Olson
Class 135. Equitation Hunt Seat On The Flat Championship [3 entries]
1st174Merriewold Diplomat Nicolette Geddeis Nicolette Geddeis
2nd205AMHF Absolut Pepper Hanna Johnson Ron/Kirsten Johnson
3rd176Powerpoint Elizabeth Hartell Patricia Hartell
Class 136. English Pleasure - Amateur Championship [2 entries]
1st239Hollybrook Spit N Image Harriet Goodpaster Harriet Goodpaster
2nd129Rustic V's Spurofthemoment Jennifer Thompson Jennifer Thompson
Class 137. Park Saddle Championship [2 entries]
1st196Dragonsmeade Bulgari Irina Shavlik Irina Shavlik
2nd113The Real Deal Stan Bodnar N.Wille/R. Cecchettini

Horses at the 2010 show.
Class Results of the 2010 show (downloadable csv data version).

For more information:
Vee Ann Wood - 320-238-2217 - veeannwood@aol.com
Cheryl Rangel - 847-537-4743 - TracesCT@aol.com
Tim Bonham - 612-721-1007 - t-bonham@scc.net

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Jul 5, 2010
t-bonham@scc.net