North Star Morgan Americana


1997 Class Results:

Class 001 Sport Horse Suitability-Mares 8 Entries
1st143Gay's Blue Lady Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd202Sirprizing Merited Moira Heather Fragodt-Case Heather Fragodt-Case St. Paul MN
3rd140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
4th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
5th230Equinox Felicity Kristinia Fischer Kristinia Fischer Plymouth MN
6th231Petes Jubilee Rose Amy Havelka Amy Havelka St. Francis MN
Class 002 Sport Horse Suitability-Stallions & Geldings 8 Entries
1st182Misty Vale Super Star Donna Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
2nd217Jericho's Mr. Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Palmyra WI
3rd167Bethesda Carbon Copy Connie White Gordon and Betty Weyrauch Lake Geneva WI
4th139Maverick Erika Kenner Ericka Kenner Leeds ND
5th122LW Aces Wild Lyle Wick Lyle & Colleen Wick Randolph MN
6th166MH Dances With Spirit Connie White Connie White Lake Geneva WI
Class 006 Yearlings Fillies-Open 2 Entries
1st157Season's My Lady Command Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
2nd237Summit's Perfect Gem Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
Class 006aYearling Fillies-NCMA Futurity 2 Entries
1st237Summit's Perfect Gem Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd261Bonnie Lee Mona Lisa Robert Erickson Mona Bonham Willmar MN
Class 007 2 Year Old Fillies-Open 3 Entries
1st235Summit's Elegant Affair Charles Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd129MLM Elite Lyle Wick Lowell & Lois Blumke Prior lake MN
3rd236Summit's Bewitching Sarah Knotek Chuck & Arlene Berzins Delano MN
Class 007a2 Year Old Fillies-NCMA Futurity 2 Entries
1st235Summit's Elegant Affair Charles Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd236Summit's Bewitching Sarah Knotek Chuck & Arlene Berzins Delano MN
Class 008 3 & 4 Year Old Mares 5 Entries
1st259LMB Fire & Lace Andy Marlett Mary A & Lee E Bates Colfax WI
2nd201Westwood Divine Lisa Corriveau-MernaughLisa Corriveau-Mernaugh Ramsey MN
Class 010 Grand Champion and Reserve Mares 7 Entries
1st157Season's My Lady Command Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
2nd259LMB Fire & Lace Andy Marlett Mary A & Lee E Bates Colfax WI
3rd235Summit's Elegant Affair Charles Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
Class 011 Yearling Colts & Geldings-Open 5 Entries
1st215Beck's Marquis Jay Wood Dale & Robin Becklin Cambridge MN
2nd156Season's Comandant Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
3rd138Prairie Hill Apollo Susan Motter Susan & Paul Motter Cooperstown ND
4th180Cosmos Hollister Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
5th249VMH Rapscallion Naomi Stein Paul & Naomi Stein Maple WI
Class 011aYearlings Colts & Geldings-NCMA Futurity 4 Entries
1st215Beck's Marquis Robin Becklin Dale & Robin Becklin Cambridge MN
2nd138Prairie Hill Apollo Susan Motter Susan & Paul Motter Cooperstown ND
3rd180Cosmos Hollister Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
4th262Bonnie Lee Jay R. Robert Erickson Mona Bonham Willmar MN
Class 012 2 Year Old Colts-Open 5 Entries
1st250Deer Park Graphic Design Andy Marlett Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd137Prairie Hill Maestro Lyle Wick Susan & Paul Motter Cooperstown ND
3rd105TSM Strike It Rare Terryl Smith Terryl S. Smith Stoughton WI
4th116Hylee's Bye George Jay Wood Jackie Sweeney Mount Horeb WI
5th229Graphic Finale Jeff Fancsali Kate O'Brien Lake In the IL
Class 012a2 Year Old Colt-NCMA Futurity 4 Entries
1st250Deer Park Graphic Design Andy Marlett Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd105TSM Strike It Rare Terryl Smith Terryl S. Smith Stoughton WI
3rd137Prairie Hill Maestro Lyle Wick Susan & Paul Motter Cooperstown ND
4th116Hylee's Bye George Jay Wood Jackie Sweeney Mount Horeb WI
Class 013 3 & 4 Year Old Stallions 1 Entries
1st219Wood Run Alexanders Major Wendy Konicek Julie Heise Dousman WI
Class 014 5 Year Old and Over Stallions 3 Entries
1st248Fiddlers Preferred Naomi Stein Paul & Naomi Stein Maple WI
2nd181Cosmos Diplomat Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
Class 015 Grand Champion and Reserve Stallions 7 Entries
1st250Deer Park Graphic Design Andy Marlett Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd156Season's Comandant Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
3rd248Fiddlers Preferred Naomi Stein Paul & Naomi Stein Maple WI
Class 016 2 Year Old Geldings-Open 3 Entries
1st258FP Johnny Angel Andy Marlett Diane Pieper Lakeville MN
2nd179Spirit Command Brandee Jasperson Steven Bobzin Spring Lake Park MN
3rd133Alakazam Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
Class 016a2 Year Old Geldings-NCMA Futurity 2 Entries
1st179Spirit Command Steve Bobzin Steven Bobzin Spring Lake Park MN
2nd258FP Johnny Angel Andy Marlett Diane Pieper Lakeville MN
Class 017 3 & 4 Year Old Geldings 2 Entries
1st101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
2nd163Rustic V Twilite SensationJennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
Class 018 5 Year Old and Over Geldings 8 Entries
1st127Tug Hill Guns and Roses Lyle Wick James & Virginia Wille Randolph MN
2nd260La Loma Wing Command Andy Marlett Angie Novak Hastings MN
3rd117La Loma Storm Command Melissa Finney Melissa Finney Bellville WI
4th104FCF Flambeau Andy Marlett Ginny Blood Burnsville MN
5th214Shakers Expose Jay Wood Dale & Robin Becklin Cambridge MN
6th111Flaire de Lark Jackie Sweeney Steve & Amy Sawatske Ridgeway WI
Class 019 Grand Champion and Reserve Geldings 9 Entries
1st127Tug Hill Guns and Roses Lyle Wick James & Virginia Wille Randolph MN
2nd101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
3rd260La Loma Wing Command Andy Marlett Angie Novak Hastings MN
Class 020 Carriage Driving-Dressage,Training Level Test 3 3 Entries
1st242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
2nd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
3rd158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
Class 021 Carriage Driving-Dressage, Preliminary Level Test 2 3 Entries
1st158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
2nd242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
3rd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
Class 022 Carriage Driving-Dressage, Intermediate Level, Test 2 2 Entries
1st159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
2nd158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
Class 023 Dressage USDF Intro Level Test 1 Open 9 Entries
1st166MH Dances With Spirit Connie White Connie White Lake Geneva WI
2nd167Bethesda Carbon Copy Connie White Gordon and Betty Weyrauch Lake Geneva WI
3rd217Jericho's Mr. Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Palmyra WI
4th221Ironstone Ima Pepper Kristen Standal Kristen Standal Plymouth MN
5th231Petes Jubilee Rose Amy Havelka Amy Havelka St. Francis MN
6th169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
Class 024aDressage Training Level Test 1 Open 11 Entries
1st167Bethesda Carbon Copy Connie White Gordon and Betty Weyrauch Lake Geneva WI
2nd144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
3rd166MH Dances With Spirit Connie White Connie White Lake Geneva WI
4th217Jericho's Mr. Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Palmyra WI
5th216Vega's Firecloud Pat Griffin Pat Griffin Lakeville MN
6th145MJL Charlie Brown Tami Wenthold Tami Wenthold Belle Plaine MN
Class 024bDressage Training Level Test 1 Morgan Medal 4 Entries
1st190Winterhaven Ovation Allison Metza Allison Metza Thunderbay Ont
2nd231Petes Jubilee Rose Amy Havelka Amy Havelka St. Francis MN
3rd230Equinox Felicity Kristinia Fischer Kristinia Fischer Plymouth MN
Class 024cDressage Training Level Test 2 Open 12 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd217Jericho's Mr. Chauvinist Wendy Konichek Wendy Konichek Palmyra WI
3rd167Bethesda Carbon Copy Connie White Gordon and Betty Weyrauch Lake Geneva WI
4th166MH Dances With Spirit Connie White Connie White Lake Geneva WI
5th145MJL Charlie Brown Tami Wenthold Tami Wenthold Belle Plaine MN
6th224Sakota Lucky Charm Dorothy Fuss Dorothy Fuss Eden Prairie MN
Class 024dDressage Training Level Test 4 Open 4 Entries
1st224Sakota Lucky Charm Dorothy Fuss Dorothy Fuss Eden Prairie MN
2nd145MJL Charlie Brown Tami Wenthold Tami Wenthold Belle Plaine MN
3rd190Winterhaven Ovation Allison Metza Allison Metza Thunderbay Ont
4th226KVA Harmony Pat Hartell Carl & Pat Hartell Jordan MN
Class 027 Dressage Second Level Percentage 1 Entries
1st227Ironstone Peppermint Claudia Cavanaugh Claudia Cavanaugh Bloomer WI
Class 028 Dressage Third/Fourth Level Percentage 1 Entries
1st227Ironstone Peppermint Claudia Cavanaugh Claudia Cavanaugh Bloomer WI
Class 030 Dressage Musical Freestyle Percentage 1 Entries
1st190Winterhaven Ovation Allison Metza Allison Metza Thunderbay Ont
Class 031 Fitting and Showmanship 5 Entries
1st199Watch Out Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
2nd222Lil' Miss Mischief Pamela Dorn Jenny & Rebecca Goodwin Cologne MN
3rd183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
4th197Troika's Natasha Heidi Denn Heidi Denn Cannon Falls Mn
5th245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
Class 032 Pleasure Driving-3 Year Old 3 Entries
1st118Cadence Emotion Lyle Wick Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
2nd100Hylee's Moon Phantom Jay Wood Sarah Dunne Minneapolis MN
3rd247Nightshadow Canadian Mist Jennifer Coleman Donna Cole Delano MN
Class 033 Hunter Pleasure-Stallions/Geldings 13 Entries
1st145MJL Charlie Brown Andy Marlett Tami Wenthold Belle Plaine MN
2nd244Summit's Southern Comfort Todd Perkins Donna Cole Delano MN
3rd239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
4th209Tok Tok's O'Toole Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
5th146Tug Hill Alabi Diane Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
6th241Liberty Bend Eclipse Katie Soderdahl Katie Soderdahl Bloomington MN
Class 034 Classic Pleasure Driving 6 Entries
1st117La Loma Storm Command Melissa Finney Melissa Finney Bellville WI
2nd124Fox Creek Donella DeLossie Hanscom DeLossie T Boldt Oakdale MN
3rd177One More Time Jim Boege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
4th111Flaire de Lark Amy Sawatske Steve & Amy Sawatske Ridgeway WI
5th191Rustic V Chances r Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
6th110Hylee's Silk Gown Lady Deborah Schreiber Doretta & Leroy Umnuhs Oregon WI
Class 035 Park Harness-Jr. Horse 2 Entries
1st103Hylee's Dance Tune Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
Class 036 Equitation Saddle Seat-14-17 5 Entries
1st198Westwood Symphony Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
2nd210LaLoma Moonshadow Rachel Graf Rachel Graf Lakeville MN
3rd199Watch Out Nicole Fischer Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
5th222Lil' Miss Mischief Pamela Dorn Jenny & Rebecca Goodwin Cologne MN
Class 037 English Pleasure-Mares 4 Entries
1st243Bowoods Mis-TC-Beam Cory Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
2nd174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
Class 038 Western Pleasure-Novice Horse 12 Entries
1st175Rosewater Taylor Ashmore Sue Grout Gordon & Susan Grout Pine Island MN
2nd255LKM Mere Image Molly B. Brackett Molly Brackett Wayzata MN
3rd213Summit's Polonaise Robin Becklin Dale & Robin Becklin Cambridge MN
4th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
5th181Cosmos Diplomat Susie Weiss Susie Weiss Baraboo WI
6th150Saronno's Seragilo Charles Webster Charles & Janet Webster Aberdeen SD
Class 039 English Pleasure-Stallions/Geldings 5 Entries
1st125Vega's Kanthaka Colleen Wick Carol Mack St. Paul MN
2nd172Zach's Shadowmere Lorrie Meade Lorrie & John Meade Hudson WI
3rd104FCF Flambeau Andy Marlett Ginny Blood Burnsville MN
4th245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
Class 040 Hunter Pleasure-Mares 10 Entries
1st178Oronoco Hills Rose Peggy Poege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
2nd176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
3rd140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
4th161Ironstone Mayflower Sarah Knotek Sarah Knotek Corcoran MN
5th231Petes Jubilee Rose Amy Havelka Amy Havelka St. Francis MN
6th264BNA Isa Boo Ellen Cavanaugh Vicki Linden Wayzata MN
Class 041 Classic English Pleasure-Jr. Horse 3 Entries
1st191Rustic V Chances r Jennifer Keberlien Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
2nd142Daytona Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
3rd155Fire Island Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
Class 042 Western Pleasure-Stallions/Geldings 12 Entries
1st192Hot Maple Rum Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
2nd244Summit's Southern Comfort Todd Perkins Donna Cole Delano MN
3rd207The Scholar Billie Allor Jo Miller Chaska MN
4th153PKF Classic Spats Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
5th136Flying W Kit Susan Motter Susan & Paul Motter Cooperstown ND
6th139Maverick Erika Kenner Ericka Kenner Leeds ND
Class 043 English Pleasure-AOTS 5 Entries
1st196Bowood's Beam Town Mary Todd Kaercher Mary Todd & Carl Kaercher Mound MN
2nd141Claredy Paradox Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
3rd165Ironstone Eveready Gary Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
4th162IndianSummerSparkler Caryn Possell Caryn Possell Menasha WI
5th168Chandel Atlanta Lori Kruger Lori Kruger Thunder Bay On
Class 044 Pleasure Driving-4 Year Old 3 Entries
1st101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
2nd123Mastermind Lyle Wick Elmer & Phyllis Rubow Rochester MN
3rd134Nanton's Holly Holly Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
Class 045 Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor 14-17 12 Entries
1st176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
2nd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
3rd204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
4th241Liberty Bend Eclipse Katie Soderdahl Katie Soderdahl Bloomington MN
5th148Misleading Kelly Salavia Pamela Magadance Stillwater MN
6th206Ironstone Escapade Rachel Farley Rachel Farley Crystal MN
Class 046 Pleasure Driving Ladies-18 and Over 3 Entries
1st252Hobnob Zachary Colleen Wick Anita Meinert Oskaloosa IA
2nd160Illumination Victoria Telesko Vicki Telesko Keil WI
Class 047 Hunter Pleasure-4 Year Olds 6 Entries
1st169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
2nd254UMC Pomp and Circumstance Nan Wille Margo Hattery Neveda IA
3rd204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
4th257Rustic V Sailor Girl Jennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
5th140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
6th219Wood Run Alexanders Major Wendy Konicek Julie Heise Dousman WI
Class 048 Western Pleasure-Amateur Mares 5 Entries
1st251Raintree Nomination VeeAnn Wood Vee Ann Wood Plato MN
2nd189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
3rd255LKM Mere Image Molly B. Brackett Molly Brackett Wayzata MN
4th120Cadence Caron Kay Schroeder Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
5th135Troika's Annette Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
Class 049 Pleasure Driving-Two Year Olds 5 Entries
1st250Deer Park Graphic Design Andy Marlett Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd133Alakazam Joyce Solsoleski Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
3rd129MLM Elite Lyle Wick Lowell & Lois Blumke Prior lake MN
4th229Graphic Finale Jeff Fancsali Kate O'Brien Lake In the IL
Class 050 Hunter Pleasure-Amateur Mares 12 Entries
1st169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
2nd161Ironstone Mayflower Sarah Knotek Sarah Knotek Corcoran MN
3rd178Oronoco Hills Rose Peggy Poege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
4th176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
5th264BNA Isa Boo Ellen Cavanaugh Vicki Linden Wayzata MN
6th231Petes Jubilee Rose Amy Havelka Amy Havelka St. Francis MN
Class 051 Pleasure Driving-Stallions/Geldings 4 Entries
1st260La Loma Wing Command Andy Marlett Angie Novak Hastings MN
2nd112Hylee's Black Tie Affair Jackie Sweeney Karen Longbecker Gleason WI
3rd232HVK Rose Parade Arlene Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
4th141Claredy Paradox John Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
Class 052 Equitation Saddle/Hunt Seat Walk Trot-12 & Under 11 Entries
1st111Flaire de Lark Cindy Sawatske Steve & Amy Sawatske Ridgeway WI
2nd200Westwood Boo Hoo Chantel Lenway Crystal and Billie Allor Shakopee MN
3rd185Rockview Dynasty Sara DeGregorio Robert & Catherine DeGregorioFort Dodge IA
4th207The Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
5th206Ironstone Escapade Jill Eide Rachel Farley Crystal MN
6th146Tug Hill Alabi Kate Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
Class 053 Classic English Mares 3 Entries
1st174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
2nd142Daytona Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
Class 054 Equitation Hunt Seat-14-17 10 Entries
1st176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
2nd161Ironstone Mayflower Sarah Knotek Sarah Knotek Corcoran MN
3rd209Tok Tok's O'Toole Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
4th241Liberty Bend Eclipse Katie Soderdahl Katie Soderdahl Bloomington MN
5th207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
6th204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
Class 055 Pleasure Driving-Mares 4 Entries
1st243Bowoods Mis-TC-Beam Marcia Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
2nd124Fox Creek Donella DeLossie Hanscom DeLossie T Boldt Oakdale MN
3rd110Hylee's Silk Gown Lady Deborah Schreiber Doretta & Leroy Umnuhs Oregon WI
Class 056 Classic English Pleasure-Stallions/Geldings 5 Entries
1st165Ironstone Eveready Gary Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
2nd191Rustic V Chances r Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
3rd208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
4th199Watch Out Heather Wahl Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th155Fire Island Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
Class 057 Equitation Leadline-8 & Under 4 Entries
1st263Rolling Ridge Rainbow Julia Klueh Vicki Linden Wayzata MN
2nd240Ebony Dominion Hawk Lindsey Hompe Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
3rd135Troika's Annette Emma Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
4th200Westwood Boo Hoo Evon Brown-Bell Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 058 Western Pleasure-Mares 8 Entries
1st140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
2nd189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
3rd271TTE T-Time Camille Andy Marlett Susan Karan Wykoff MN
4th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
5th120Cadence Caron Janelle Schroeder Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
6th161Ironstone Mayflower Arlene Berzins Sarah Knotek Corcoran MN
Class 059 Hunter Pleasure-Amateur Stallions/Geldings 9 Entries
1st146Tug Hill Alabi Diane Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
2nd144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
3rd152Midway Mr. Kitterly Kathleen Deal Kathleen Deal Altoona IA
4th212Summit's in Demand Dale Becklin Dale & Robin Becklin Cambridge MN
5th164Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
6th139Maverick Erika Kenner Ericka Kenner Leeds ND
Class 060 Park Saddle-Jr. Horse 2 Entries
1st270Cabot French Pepper Andy Marlett Richard Cecchettini Prior Lake MN
2nd201Westwood Divine Crystal Allor Lisa Corriveau-Mernaugh Ramsey MN
Class 061 English Pleasure-Ladies 18 & Over 5 Entries
1st252Hobnob Zachary Coleen Wick Anita Meinert Oskaloosa IA
2nd269Taproot Quaker Boy Shannon Robins Shannon Robbins White Bear Lake MN
3rd141Claredy Paradox Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
4th162IndianSummerSparkler Caryn Possell Caryn Possell Menasha WI
5th198Westwood Symphony Lisa Corriveau-MernaughCrystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 062 Hunter Pleasure-Jr. Exhibitor 13 & under 9 Entries
1st239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd244Summit's Southern Comfort Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
3rd207The Scholar Jenny Miller Jo Miller Chaska MN
4th128Cy Don's Morgana Alexandra Wille-IrmiterJames & Virginia Wille Randolph MN
5th130KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
6th200Westwood Boo Hoo Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 063 English Pleasure-4 Year Olds 5 Entries
1st256Chandel Total Eclipse Lori Kruger Lori Kruger Thunder Bay On
2nd101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
3rd163Rustic V Twilite SensationJennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
4th201Westwood Divine Billie Allor Lisa Corriveau-Mernaugh Ramsey MN
5th134Nanton's Holly Holly Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
Class 064 Carriage Driving-Reinsmanship 3 Entries
1st158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
2nd242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
3rd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
Class 065 Hunter Pleasure-NCMA Futurity Alumni 3 Entries
1st164Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
2nd148Misleading Kelly Salavia Pamela Magadance Stillwater MN
Class 066 Western Pleasure-Walk Trot, 12 & Under 6 Entries
1st135Troika's Annette Megan O'Neil Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
2nd146Tug Hill Alabi Kate Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
3rd200Westwood Boo Hoo Nicole Lenway Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th264BNA Isa Boo Alisha Kammer Vicki Linden Wayzata MN
6th149MJL Queen of Hearts Ross Thomas Devon & Ross Thomas Lindstrom MN
Class 067 Western Pleasure-Amateur Stallions/Geldings 10 Entries
1st186Regency Heir Born Robert DeGregorio Robert & Catherine DeGregorioFort Dodge IA
2nd153PKF Classic Spats Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
3rd192Hot Maple Rum Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
4th244Summit's Southern Comfort Donna Cole Donna Cole Delano MN
5th207The Scholar Jo Miller Jo Miller Chaska MN
6th150Saronno's Seragilo Charles Webster Charles & Janet Webster Aberdeen SD
Class 068 Equitation Saddle Seat-13 & Under 5 Entries
1st243Bowoods Mis-TC-Beam Cory Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
2nd245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
3rd199Watch Out Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
5th193Chattanooga Choo Choo Nicole Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 069 Western Pleasure-Ladies 18 & Over 15 Entries
1st254UMC Pomp and Circumstance Nan Wille Margo Hattery Neveda IA
2nd220Hy Tyme Fancy That Judith Schwieger Judith Schwieger Milaca MN
3rd135Troika's Annette Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
4th251Raintree Nomination VeeAnn Wood Vee Ann Wood Plato MN
5th140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
6th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
Class 070 Park Saddle-Amateur 2 Entries
1st268Illustra Jon Darling Angie Novak Cass Karen Webster MN
Class 071 Equitation Hunt Seat-13 & Under 8 Entries
1st264BNA Isa Boo Chelsa Hookom Vicki Linden Wayzata MN
2nd130KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
3rd171KSP Leader of the Band Rachel Coleman Ashley Lohstreter Plymouth MN
4th200Westwood Boo Hoo Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
6th128Cy Don's Morgana Alexandra Wille-IrmiterJames & Virginia Wille Randolph MN
Class 072 Classic English Pleasure-Jr. Exhibitor, 17 & under 6 Entries
1st174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
2nd117La Loma Storm Command Melissa Finney Melissa Finney Bellville WI
3rd199Watch Out Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
5th239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
Class 073 NCMA Futurity Western Pleasure-3 Year Old 1 Entries
1st225Be My Sunny's Honey Barbara Nesse An
Class 074 Hunter Pleasure-AOTS 10 Entries
1st146Tug Hill Alabi Gene Dietz Sumac Morgan Farm Farmington MN
2nd106Woodmeer Bold Action Angela M. Porter Angela Porter Wayzata MN
3rd164Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
4th257Rustic V Sailor Girl Jennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
5th169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
6th178Oronoco Hills Rose Peggy Poege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
Class 075 Classic Pleasure Driving-Jr. Horse 3 Entries
1st126BTB Beam Me Up Scotty Baxter Brings Baxter Brings Farmington MN
2nd191Rustic V Chances r Dean Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 076 English Pleasure-Amateur Mares 3 Entries
2nd201Westwood Divine Lisa Corriveau-MernaughLisa Corriveau-Mernaugh Ramsey MN
3rd132West Mt. Ariana Mary Beth Cavar Karen Ronquist Pass Lake Ont
3rd193Chattanooga Choo Choo Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 077 Carriage Driving-Turnout 2 Entries
1st158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
2nd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
Class 078 English Pleasure-3 Year Old 1 Entries
1st100Hylee's Moon Phantom Jay Wood Sarah Dunne Minneapolis MN
Class 079 English Pleasure-Jr. Exhibitor 14-17 7 Entries
1st174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
2nd210LaLoma Moonshadow Rachel Graf Rachel Graf Lakeville MN
3rd208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
4th199Watch Out Nicole Fischer Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th104FCF Flambeau Marie Anderson Ginny Blood Burnsville MN
6th198Westwood Symphony Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 081 Hunter Pleasure-3 Year Old 4 Entries
1st122LW Aces Wild Lyle Wick Lyle & Colleen Wick Randolph MN
2nd194Rustic V Crusader Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
3rd202Sirprizing Merited Moira Billie Allor Heather Fragodt-Case St. Paul MN
4th272MJL Wind Dancer Mary Jo Bailey Mary Jo & David Bailey Luck WI
Class 082 English Pleasure-Amateur Stallions/Geldings 7 Entries
1st269Taproot Quaker Boy Shannon Robins Shannon Robbins White Bear Lk MN
2nd163Rustic V Twilite SensationJennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
3rd125Vega's Kanthaka Carol Mack Carol Mack St. Paul MN
4th154Season's Major Heir Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
5th172Zach's Shadowmere Lorrie Meade Lorrie & John Meade Hudson WI
6th168Chandel Atlanta Lori Kruger Lori Kruger Thunder Bay On
Class 083 Parade Class 1 Entries
1st208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
Class 084 NCMA Futurity-2 Year old Performance Driving 2 Entries
1st250Deer Park Graphic Design Andy Marlett Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd137Prairie Hill Maestro Colleen Wick Susan & Paul Motter Cooperstown ND
Class 085 Classic Pleasure Driving-Jr. Exhibitor 17 & Under 1 Entries
1st117La Loma Storm Command Melissa Finney Melissa Finney Bellville WI
Class 086 NCMA Futurity Hunter Pleasure-3 Year Old 1 Entries
1st122LW Aces Wild Lyle Wick Lyle & Colleen Wick Randolph MN
Class 087 Pleasure Driving-Amateur 3 Entries
1st160Illumination Victoria Telesko Vicki Telesko Keil WI
2nd125Vega's Kanthaka Carol Mack Carol Mack St. Paul MN
3rd110Hylee's Silk Gown Lady Deborah Schreiber Doretta & Leroy Umnuhs Oregon WI
Class 088 English Pleasure-Jr. Exhibitor-13 & Under 6 Entries
1st243Bowoods Mis-TC-Beam Cory Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
2nd245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
3rd239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
4th199Watch Out Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th193Chattanooga Choo Choo Nicole Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
6th132West Mt. Ariana Shannon O'Neil Karen Ronquist Pass Lake Ont
Class 089 Equitation Western Seat-17 & Under 6 Entries
1st207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
2nd200Westwood Boo Hoo Jennifer Miller Crystal and Billie Allor Shakopee MN
3rd255LKM Mere Image Molly B. Brackett Molly Brackett Wayzata MN
4th176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
5th203Jim Corbett Caitlin Erickson Kim Pitsch Eden Prairie MN
Class 090 Carriage Driving Working Pleasure Driving 4 Entries
1st158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
2nd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
3rd184Bumble Bee Art Baker Arthur Baker Fort Dodge IA
4th242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
Class 091 English/Hunter Pleasure Walk-Trot 12 & Under 11 Entries
1st185Rockview Dynasty Sara DeGregorio Robert & Catherine DeGregorioFort Dodge IA
2nd207The Scholar Kristian Miller Jo Miller Chaska MN
3rd184Bumble Bee Katy Crighton Arthur Baker Fort Dodge IA
4th206Ironstone Escapade Jill Eide Rachel Farley Crystal MN
5th146Tug Hill Alabi Kate Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
6th142Daytona Nell Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
Class 092 Hunter Pleasure-Ladies 18 & Over 10 Entries
1st146Tug Hill Alabi Kate Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
2nd212Summit's in Demand Robin Becklin Dale & Robin Becklin Cambridge MN
3rd257Rustic V Sailor Girl Jennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
4th144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
5th194Rustic V Crusader Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
6th211Hi Top Capricious Debbie Figge Debbie Figge Hastings MN
Class 093 Western Pleasure-Jr. Exhibitor 13 & Under 6 Entries
1st239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd135Troika's Annette Shannon O'Neil Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
3rd128Cy Don's Morgana Alexandra Wille-IrmiterJames & Virginia Wille Randolph MN
4th203Jim Corbett Caitlin Erickson Kim Pitsch Eden Prairie MN
5th200Westwood Boo Hoo Jennifer Miller Crystal and Billie Allor Shakopee MN
6th244Summit's Southern Comfort Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
Class 094 Road Hack 2 Entries
1st263Rolling Ridge Rainbow Maria Balko Vicki Linden Wayzata MN
2nd222Lil' Miss Mischief Pamela Dorn Jenny & Rebecca Goodwin Cologne MN
Class 095 Western Pleasure AOTS 7 Entries
1st220Hy Tyme Fancy That Judith Schwieger Judith Schwieger Milaca MN
2nd189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
3rd164Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
4th120Cadence Caron Janelle Schroeder Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
5th187En Obsession NKS Robert DeGregorio Robert & Catherine DeGregorioFort Dodge IA
6th119WRM We Be Jammin Kay Schroeder Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
Class 096 Pleasure Driving-Jr. Exhibitor 17 & Under 2 Entries
1st104FCF Flambeau Marie Anderson Ginny Blood Burnsville MN
2nd260La Loma Wing Command Angie Novak Angie Novak Hastings MN
Class 097 Hunter Hack 10 Entries
1st211Hi Top Capricious Debbie Figge Debbie Figge Hastings MN
2nd203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
3rd253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
4th144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
5th182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
6th265Oak Knoll Snapshot Meghan Pohmer Vicki Linden Wayzata MN
Class 098 Equitation StockSeat-AMHA Medal 1 Entries
1st200Westwood Boo Hoo Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 099 Open Jumper Progressive 7 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
3rd266Casland Stephanie Marqueta Hainje Vicki Linden Wayzata MN
4th143Gay's Blue Lady Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
5th147Power Station Brent Petersen Pamela Magadance Stillwater MN
6th184Bumble Bee Katy Crighton Arthur Baker Fort Dodge IA
Class 100 Carriage Driving Obstacles-Pick your Route 4 Entries
1st184Bumble Bee Art Baker Arthur Baker Fort Dodge IA
2nd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
3rd158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
4th242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
Class 101 Carriage Driving Obstacles-Gamblers Choice 4 Entries
1st159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
2nd184Bumble Bee Art Baker Arthur Baker Fort Dodge IA
3rd158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
4th242Absolute Starlight Tim Robbins Dell and Tim Robbins Cokato MN
Class 102 Trail Horse English or Western 9 Entries
1st136Flying W Kit Susan Motter Susan & Paul Motter Cooperstown ND
2nd263Rolling Ridge Rainbow Vicki Linden Vicki Linden Wayzata MN
3rd203Jim Corbett Jenny Van Bogart Kim Pitsch Eden Prairie MN
4th222Lil' Miss Mischief Pamela Dorn Jenny & Rebecca Goodwin Cologne MN
5th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
6th246Tempest Storm Robert Allender Robert Allender Eagan MN
Class 103 Equitation Saddle Seat-AMHA Medal 3 Entries
1st198Westwood Symphony Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
2nd245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
3rd199Watch Out Nicole Fischer Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 104 Western Pleasure-4 Year Old 5 Entries
1st254UMC Pomp and Circumstance Nan Wille Margo Hattery Neveda IA
2nd140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
3rd233Summit's Sweet Memories Arlene Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
4th195Rustic V Tinker Bell Jenny Keberlein Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 105 Classic English Pleasure Championship 5 Entries
1st191Rustic V Chances r Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
2nd165Ironstone Eveready Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
3rd174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
4th199Watch Out Heather Wahl Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th155Fire Island Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
Class 106 Pleasure Driving Championship-Jr. Horse 2 Entries
1st123Mastermind Lyle Wick Elmer & Phyllis Rubow Rochester MN
Class 107 English Pleasure-NCMA Futurity Alumni 2 Entries
1st154Season's Major Heir Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
2nd141Claredy Paradox Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
Class 108 Hunter Pleasure Championship-Jr. Exhibitor 12 Entries
1st197Troika's Natasha Heidi Denn Heidi Denn Cannon Falls Mn
2nd239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
3rd244Summit's Southern Comfort Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
4th176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
5th130KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
6th185Rockview Dynasty Teresa DeGregorio Robert & Catherine DeGregorioFort Dodge IA
Class 109 Western Pleasure-3 Year Old 4 Entries
1st272MJL Wind Dancer Mary Jo Bailey Mary Jo & David Bailey Luck WI
2nd175Rosewater Taylor Ashmore Sue Grout Gordon & Susan Grout Pine Island MN
3rd225Be My Sunny's Honey Barbara Nesse Anton & Barbara Nesse Andover MN
4th151Croixwoods Wecko Sue Nerdahl Susan Nerdahl Eagan MN
Class 110 Park Harness-UPHA Stake 1 Entries
1st103Hylee's Dance Tune Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
Class 111 Western Pleasure-Jr. Exhibitor 14-17 5 Entries
1st189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
2nd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
3rd271TTE T-Time Camille Angie Novak Susan Karan Wykoff MN
4th255LKM Mere Image Molly B. Brackett Molly Brackett Wayzata MN
5th263Rolling Ridge Rainbow Maria Balko Vicki Linden Wayzata MN
Class 112 NCMA Futurity Pleasure Driving-3 Year Old 3 Entries
1st100Hylee's Moon Phantom Jay Wood Sarah Dunne Minneapolis MN
2nd247Nightshadow Canadian Mist Jennifer Coleman Donna Cole Delano MN
Class 113 Western Pleasure-Amateur Stake 9 Entries
1st135Troika's Annette Mary Beth Cavar Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
2nd189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
3rd153PKF Classic Spats Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
4th255LKM Mere Image Molly B. Brackett Molly Brackett Wayzata MN
5th251Raintree Nomination VeeAnn Wood Vee Ann Wood Plato MN
6th192Hot Maple Rum Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 114 Park Saddle Open 3 Entries
1st127Tug Hill Guns and Roses Lyle Wick James & Virginia Wille Randolph MN
2nd270Cabot French Pepper Andy Marlett Richard Cecchettini Prior Lake MN
3rd268Illustra Jon Darling Gretchen Heim Cass Karen Webster MN
Class 115 Equitation Hunt Seat Championship 10 Entries
1st176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
2nd206Ironstone Escapade Crystal Allor Rachel Farley Crystal MN
3rd171KSP Leader of the Band Rachel Coleman Ashley Lohstreter Plymouth MN
4th200Westwood Boo Hoo Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
5th264BNA Isa Boo Chelsey Hookom Vicki Linden Wayzata MN
6th161Ironstone Mayflower Sarah Knotek Sarah Knotek Corcoran MN
Class 116 English Pleasure Championship 9 Entries
1st101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
2nd243Bowoods Mis-TC-Beam Cory Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
3rd252Hobnob Zachary Coleen Wick Anita Meinert Oskaloosa IA
4th163Rustic V Twilite SensationJennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
5th104FCF Flambeau Marie Anderson Ginny Blood Burnsville MN
6th210LaLoma Moonshadow Rachel Graf Rachel Graf Lakeville MN
Class 117 Carriage Driving Americana Picnic Drive 2 Entries
1st158Royal Heart Mary Jo Stockman Stockridge Stables St. Louis MN
2nd159Prince of Jazz Michael John Ridge Stockridge Stables St. Louis MN
Class 118 Hunter Pleasure Championship 9 Entries
1st146Tug Hill Alabi Diane Detz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
2nd122LW Aces Wild Lyle Wick Lyle & Colleen Wick Randolph MN
3rd145MJL Charlie Brown Andy Marlett Tami Wenthold Belle Plaine MN
4th244Summit's Southern Comfort Todd Perkins Donna Cole Delano MN
5th152Midway Mr. Kitterly Kathleen Deal Kathleen Deal Altoona IA
6th178Oronoco Hills Rose Peggy Poege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
Class 119 Working Hunter Warm Up (2'3" Max Course 1) 10 Entries
1st266Casland Stephanie Marquita Hainje Vicki Linden Wayzata MN
2nd148Misleading Kelly Salavia Pamela Magadance Stillwater MN
3rd182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
4th203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
5th143Gay's Blue Lady Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
6th204Doubletrack Del Rio Crystal Allor Kristen Eichorn Minnetonka MN
Class 120 Working Hunter Warmup (2'3'' Max Course 2) 13 Entries
1st240Ebony Dominion Hawk Meri Hyoky Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
2nd203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
3rd148Misleading Kelly Salavia Pamela Magadance Stillwater MN
4th204Doubletrack Del Rio Crystal Allor Kristen Eichorn Minnetonka MN
5th207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
6th253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
Class 121 Working Hunter Over Fences 1 (2'6" Max Open) 8 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
3rd211Hi Top Capricious Debbie Figge Debbie Figge Hastings MN
4th266Casland Stephanie Marquita Haimye Vicki Linden Wayzata MN
5th203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
6th147Power Station Brent Petersen Pamela Magadance Stillwater MN
Class 122 Working Hunter over Fences 1 (2'6" Max Jr. Ex.) 8 Entries
1st253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
2nd240Ebony Dominion Hawk Meri Hyoky Wes & Rebecca Hompe Raymond MN
3rd266Casland Stephanie Chelsea Hookum Vicki Linden Wayzata MN
4th148Misleading Kelly Salavia Pamela Magadance Stillwater MN
5th204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
6th263Rolling Ridge Rainbow Maria Balko Vicki Linden Wayzata MN
Class 123 Working Hunter over Fences 2 (2'9" Max Open) 8 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd211Hi Top Capricious Debbie Figge Debbie Figge Hastings MN
3rd182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
4th203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
5th147Power Station Brent Petersen Pamela Magadance Stillwater MN
Class 124 Working Hunter Over Fences 2 (2'9" Max Jr. EX.) 3 Entries
1st266Casland Stephanie Chelsea Hookum Vicki Linden Wayzata MN
2nd253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
Class 125 Working Hunter Over Fences 3 (3'0" Max Open) 7 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd266Casland Stephanie Marquita Hainje Vicki Linden Wayzata MN
3rd182Misty Vale Super Star Dave Barritt David Barritt Thunder Bay Ont
4th211Hi Top Capricious Debbie Figge Debbie Figge Hastings MN
5th203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
6th147Power Station Brent Petersen Pamela Magadance Stillwater MN
Class 127 Equitation over Fences-AMHA Medal 6 Entries
1st204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
2nd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
3rd253Specs Sweet Silhoutte Beth Engel Nicole Engel Wayzata MN
4th184Bumble Bee Katy Crighton Arthur Baker Fort Dodge IA
Class 128 Working Hunter under Saddle 8 Entries
1st144TOA Black Amor Carol A. Jaynes John and Diane Kost Story City IA
2nd263Rolling Ridge Rainbow Vicki Linden Vicki Linden Wayzata MN
3rd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
4th264BNA Isa Boo Ellen Cavanaugh Vicki Linden Wayzata MN
5th203Jim Corbett Lisa Coriveau-Mernaugh Kim Pitsch Eden Prairie MN
6th266Casland Stephanie Marquita Hainje Vicki Linden Wayzata MN
Class 129 Western Pleasure Championship-Jr. Horse 6 Entries
2nd254UMC Pomp and Circumstance Nan Wille Margo Hattery Neveda IA
3rd175Rosewater Taylor Ashmore Sue Grout Gordon & Susan Grout Pine Island MN
4th233Summit's Sweet Memories Arlene Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
5th225Be My Sunny's Honey Barbara Nesse Anton & Barbara Nesse Andover MN
Class 130 English Pleasure Championship-Jr. Exhibitor 5 Entries
1st245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
2nd104FCF Flambeau Marie Anderson Ginny Blood Burnsville MN
3rd174FPM Pandora Jessica Winger Jessica & Joan Winger North Branch MN
4th208Meadowinds Verdict Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
5th199Watch Out Brittany du-Monceaux Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 131 Hunter Pleasure-Novice Horse 10 Entries
1st169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
2nd264BNA Isa Boo Jenny Roberts Vicki Linden Wayzata MN
3rd206Ironstone Escapade Rachel Farley Rachel Farley Crystal MN
4th194Rustic V Crusader Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
5th171KSP Leader of the Band Rachel Coleman Ashley Lohstreter Plymouth MN
6th241Liberty Bend Eclipse Katie Soderdahl Katie Soderdahl Bloomington MN
Class 132 English Pleasure Championship-Jr. Horse 4 Entries
1st100Hylee's Moon Phantom Jay Wood Sarah Dunne Minneapolis MN
2nd163Rustic V Twilite SensationJennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
3rd201Westwood Divine Lisa Corriveau-MernaughLisa Corriveau-Mernaugh Ramsey MN
4th256Chandel Total Eclipse Lori Kruger Lori Kruger Thunder Bay On
Class 133 Equitation Western Seat-AMHA Medal 3 Entries
1st207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
2nd244Summit's Southern Comfort Cory Eickholt Donna Cole Delano MN
3rd200Westwood Boo Hoo Jennifer Miller Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 134 Western Pleasure-NCMA Futuirity Alumni 2 Entries
1st164Ironstone Snapshot Carol Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
2nd209Tok Tok's O'Toole Mary Strelow Mary Kathleen Strelow Anoka MN
Class 135 Classic Pleasure Driving Championship 6 Entries
1st117La Loma Storm Command Melissa Finney Melissa Finney Bellville WI
2nd124Fox Creek Donella DeLossie Hanscom DeLossie T Boldt Oakdale MN
3rd126BTB Beam Me Up Scotty Baxter Brings Baxter Brings Farmington MN
4th111Flaire de Lark Amy Sawatske Steve & Amy Sawatske Ridgeway WI
5th177One More Time James Boege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
6th191Rustic V Chances r Dean Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 136 Western Pleasure Championship-Jr. Exhibitor 8 Entries
1st239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd135Troika's Annette Shannon O'Neil Mary Beth Cavar Thunderbay ONT
3rd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
4th189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
5th128Cy Don's Morgana Alexandra Wille-IrmiterJames & Virginia Wille Randolph MN
6th200Westwood Boo Hoo Jennifer Miller Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 138 English Pleasure-Novice Horse 6 Entries
1st154Season's Major Heir Jennifer McNicoll Colleen McNicoll Minneapolis MN
2nd141Claredy Paradox Michelle Wich Michelle & John Wich Harshaw WI
3rd172Zach's Shadowmere Lorrie Meade Lorrie & John Meade Hudson WI
4th162IndianSummerSparkler Caryn Possell Caryn Possell Menasha WI
5th165Ironstone Eveready Gary Hitz Carol & Gary Hitz Plymouth MN
6th155Fire Island Rose Miller Colleen McNicoll Minneapolis MN
Class 139 Hunter Pleasure Championship-Jr. Horse 8 Entries
1st122LW Aces Wild Lyle Wick Lyle & Colleen Wick Randolph MN
2nd169Rustic V Fantasia Julie Kutz Julie Kutz Prairie Du SacWI
3rd254UMC Pomp and Circumstance Nan Wille Margo Hattery Neveda IA
4th140Fox Crest Flambeau Susan Motter Lloyd & Cathy Braun Winkler MB
5th257Rustic V Sailor Girl Jennifer Ann Keberlein Carol Ann Keberlein Neenah WI
6th194Rustic V Crusader Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
Class 140 Equitation Western Seat-Walk Trot 12 & Under 4 Entries
1st146Tug Hill Alabi Kate Dietz Mako Sumac Morgan Farm Farmington MN
2nd149MJL Queen of Hearts Ross Thomas Devon & Ross Thomas Lindstrom MN
3rd200Westwood Boo Hoo Nicole Lenway Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th263Rolling Ridge Rainbow Sarah Tessler Vicki Linden Wayzata MN
Class 141 Pleasure Driving Championship 9 Entries
1st101Hylee's Dann Osgood Jay Wood William & Amy Jasper-Fenske Waconia MN
2nd260La Loma Wing Command Andy Marlett Angie Novak Hastings MN
3rd112Hylee's Black Tie Affair Jackie Sweeney Karen Longbecker Gleason WI
4th243Bowoods Mis-TC-Beam Marcia Eickholt Marcy Eickholt Eden Prairie MN
5th160Illumination Victoria Telesko Vicki Telesko Keil WI
6th123Mastermind Lyle Wick Elmer & Phyllis Rubow Rochester MN
Class 142 Hunter Pleasure -Amateur Stake 7 Entries
1st239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
2nd146Tug Hill Alabi Gene Dietz Sumac Morgan Farm Farmington MN
3rd152Midway Mr. Kitterly Kathleen Deal Kathleen Deal Altoona IA
4th178Oronoco Hills Rose Peggy Boege Jim & Peggy Boege Oronoco MN
5th106Woodmeer Bold Action Angela M. Porter Angela Porter Wayzata MN
6th176Ranches A & F Char Anna Carlson Ronald & Shirley Carlson Stewartville MN
Class 143 Equitation Saddle Seat Championship 3 Entries
1st198Westwood Symphony Crystal Allor Crystal and Billie Allor Shakopee MN
2nd245Hylee Successful Keri Sanborn Terry & Janise Sanborn Eden Prairie MN
3rd199Watch Out Nicole Fischer Crystal and Billie Allor Shakopee MN
Class 144 Pleasure Driving Stake-UPHA Classic 2 Entries
1st118Cadence Emotion Lyle Wick Ken & Kay Schroeder Dubuque IA
2nd100Hylee's Moon Phantom Jay Wood Sarah Dunne Minneapolis MN
Class 145 Pleasure Driving-NCMA Futurity Alumni 2 Entries
1st110Hylee's Silk Gown Lady Deborah Schreiber Doretta & Leroy Umnuhs Oregon WI
Class 146 Western Pleasure Championship 6 Entries
1st192Hot Maple Rum Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI
2nd239Summit's Heritage Sarah Berzins Chuck & Arlene Berzins Delano MN
3rd220Hy Tyme Fancy That Judith Schwieger Judith Schwieger Milaca MN
4th189TMK Picture Perfect Ashley Lohstreter Ashley Lohstreter Plymouth MN
5th244Summit's Southern Comfort Todd Perkins Donna Cole Delano MN
6th183Avatar's Kiss Me Kate Lorianne Peters Carlton & Patricia Erickson Lindstrom MN
Class 147 Equitation Hunt Seat on the Flat-AMHA Medal 7 Entries
1st204Doubletrack Del Rio Kristen Eichorn Kristen Eichorn Minnetonka MN
2nd207The Scholar Crystal Allor Jo Miller Chaska MN
3rd200Westwood Boo Hoo Jennifer Miller Crystal and Billie Allor Shakopee MN
4th130KMS Chevalier Lindsay Errington Lindsay Errington Northfield MN
5th206Ironstone Escapade Rachel Farley Rachel Farley Crystal MN
6th241Liberty Bend Eclipse Katie Soderdahl Katie Soderdahl Bloomington MN
Class 148 English Pleasure-Amateur Stake 5 Entries
1st196Bowood's Beam Town Mary Todd Kaercher Mary Todd & Carl Kaercher Mound MN
2nd269Taproot Quaker Boy Shannon Robins Shannon Robbins White Bear Lk MN
3rd125Vega's Kanthaka Carol Mack Carol Mack St. Paul MN
4th193Chattanooga Choo Choo Wendy Meyer Wendy & Dean Meyer Merrimac WI

For more information:
Tim Bonham - 612/721-1007 - t-bonham@scc.net
Sarah Dunne - 612/635-9746 - Sarahpha@aol.com

Return to North Star Morgan Show home page ...... Return to NCMA home page
Last updated on Jul 8, 1997
t-bonham@scc.net